Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Parada Zwycięstwa już wkrótce. Putin ogłosił datę

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin zadecydował, że Parada Zwycięstwa w Moskwie i innych rosyjskich miastach odbędzie się 24 czerwca 2020 r., a więc dokładnie 75 lat po pierwszej takiej defiladzie zorganizowanej na Placu Czerwonym. Przemarsz „Pułku Nieśmiertelnych” ma się natomiast odbyć miesiąc później – 25 lipca.

Informacja o nowych terminach przeprowadzenia uroczystości z okazji 75-lecia zakończenia "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej" została ujawniona w trakcie rozmowy prezydenta Władimira Putina z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu przeprowadzonej w dniu 26 maja br. Data ta została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie 24 czerwca 1945 roku zorganizowano pierwszą Defiladę Zwycięstwa w Moskwie, w dużej części z udziałem żołnierzy ściąganych bezpośrednio z rejonów walk.

„Rozkazuję wam rozpocząć przygotowania do defilady wojskowej na cześć 75. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojny Ojczyźnianej - w stolicy Rosji, Moskwie i innych miastach. Zrobimy to 24 czerwca - w dniu, w którym odbyła się legendarna, historyczna parada zwycięzców, gdy po Placu Czerwonym przeszli żołnierze, którzy walczyli pod Moskwą i bronili Leningradu, którzy walczyli pod Stalingradem, wyzwolili Europę i szturmowali Berlin”.

Władimir Putin - Prezydent Rosji

Decyzja Putina zaskakuje więc nie jeżeli chodzi o samą datę, ale o czas, jaki pozostawiono dla organizatorów całej ceremonii. Do Parady Zwycięstwa pozostał bowiem niecały miesiąc, podczas gdy w normalnej sytuacji przygotowania do niej trwają co najmniej trzykrotnie dłużej. Dodatkowo Rosjanie są w trakcie walki z koronawirusem i ograniczenia z tym związane są szczególnie odczuwalne właśnie w Moskwie.

To właśnie dlatego Putin wydał rosyjskiemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu wyraźne polecenie, by zapewnić najwyższe wymagania bezpieczeństwa podczas przygotowania i przeprowadzenia parady oraz zminimalizować lub najlepiej wyeliminować ryzyko dla wszystkich jego uczestników.

Władze rosyjskie zmieniły jednak sam układ ceremonii – szczególnie jeżeli chodzi o część cywilną. Przede wszystkim tego samego dnia co Parada Zwycięstwa nie odbędzie się przemarsz „Pułku nieśmiertelnych”. Jest to akcja społeczna, której uczestnicy dokładnie w Dzień Zwycięstwa, przechodzą ulicami miast niosąc zdjęcia swoich przodków, walczących w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Putin wiedząc, że w czasie takiego cywilnego pochodu, „gdy na ulicach naszych miast płynie niekończący się strumień ludzi” nie ma możliwości zachowania bezpiecznych odstępów, zadecydował że „przemarsz „Pułku Nieśmiertelnych” odbędzie się 26 lipca br.

Jest to data, w czasie której tradycyjnie obchodzone jest święto rosyjskiej marynarki wojennej. Dlatego Putin nakazał ministrowi Szojgu przeprowadzenie również parady Wojenno-Morskiej Floty w głównych, bazach sił morskich w kraju.

Putin zaznaczył jednak, że jeżeli sytuacja z koronawirusem ulegnie pogorszeniu to data przemarszu „Pułku Nieśmiertelnych” może zostać przesunięta.

Dokładnie przyjrzymy się rozwojowi sytuacji i ocenimy potencjalne ryzyko w nadchodzących miesiącach. I oczywiście, jeśli zdaniem ekspertów nie będzie możliwe zapewnienie pełnego bezpieczeństwa, wówczas zdecydujemy o możliwym przeniesieniu przemarszu „Pułku Nieśmiertelnego” na inne, późniejsze daty.

Władimir Putin - Prezydent Rosji

Informując o terminach poszczególnych wydarzeń Władimir Putin powoływał się na ekspertów i ocenił, że Rosja ma już za sobą szczyt rozprzestrzeniania się infekcji, a sytuacja w całym kraju oraz w samych Siłach Zbrojnych pozostaje stabilna.

Reklama

Komentarze (1)

 1. ja

  fakt ze obrona Stalingradu to jednak bylo jakies tam bohaterstwo bez porownania z frontem Zachdonim

  1. X

   "jakieś tam bohaterstwo" - ciekawy przykład wewnętrzne sprzecznego sformułowania...

  2. Kiks

   Jakie tam bohaterstwo. Raczej strach przed tchórzem Stalinem, który sam już na walizkach siedział, aby dać drapaka.

  3. Kapustin

   Tam zginęło 60tys Sowietów przerzucanych przez wolge w tym 17 tys rozstrzelanych przez NKWD

Reklama