Pakistan: pierwsze chińskie VT-4 już w służbie [WIDEO]

2 lipca 2021, 11:42
VT-4
Fot. emperornie/CC BY-SA 2.0
Reklama

Jak poinformowały Pakistańskie Siły Zbrojne, pierwsza partia odebranych w ubiegłym roku nowych chińskich czołgów podstawowych VT-4 (MBT-3000) trafiła do służby liniowej do jednego z pododdziałów pancernych pakistańskiej armii.

Informację tę przekazano w komunikacie prasowym dotyczącym wizyty dowódcy I Korpusu pakistańskich wojsk lądowych gen. por. Shaheena Mazhera Mehmooda w jednej z dywizji pancernych tego korpusu. Na miejscu przeprowadził on kontrolę trwających inspekcji nowych czołgów podstawowych i ich załóg na jednym z poligonów. W jej trakcie wykonano demonstrację mobilności i manewrowości tej konstrukcji w terenie w czasie pokazu dynamicznego, a następnie jego prezentację statyczną.

Po raz pierwszy lokalne media donosiły o oficjalnej prezentacji tych czołgów w trakcie ćwiczeń we wrześniu ub.r. Wtedy to zostały one zademonstrowane szefowi sztabu pakistańskich wojsk lądowych gen. Qamarowi Javedowi Bajwiemu. Pakistańskie siły zbrojne zdecydowały się na wybór tej konstrukcji na nowy czołg podstawowy jeszcze w 2019 roku, a w połowie kwietnia u.br. poinformowano o rozpoczęciu dostawy pierwszych egzemplarzy. Wozy te mają reprezentować najnowszą wersję VT-4, która jest wyposażona w nowy chiński pancerz reaktywny FY-IV. Pancerz składający się z modułów o wymiarach 330x200x85 mm i masie 10,4 kg, ma zapewniać deklarowaną odporność przeciwko klasycznej amunicji kumulacyjnej, pociskom APFSDS i w większym stopniu także przeciwko głowicom kumulacyjnym.

VT-4 (znany także pod nazwą eksportową nazwą MBT-3000) to chiński czołg podstawowy zaprojektowany z myślą o klientach eksportowych jako wersja rozwojowa wcześniejszych konstrukcji takich jak VT1 (MBT-2000) czy Type 90-II. Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się w 2009 roku, a swoją premierę miał w czasie salonu EUROSATORY 2012. Nowa konstrukcja spotkała się ze znaczącym zainteresowaniem potencjalnych klientów eksportowych na całym świecie, ze względu na dość niską cenę jednostkową wynoszącą ok. 3 mln USD. Dotychczas na jego zakup zdecydowała się oprócz Pakistanu także Tajlandia oraz Nigeria.

Obecnie na uzbrojeniu pakistańskiej armii znajduje się ponad 2 tysiące czołgów podstawowych, jednak znaczna część z nich jest już mocno przestarzała i wyeksploatowana. Wśród nich można wymienić 320 egzemplarzy eksukraińskich T-80UD i 350 rodzime Al Khalid (lokalna wersja chińskiego Type 90-IIM), a także  ok. 500 egzemplarzy rodzimych Al Zarrar (lokalnie zmodernizowany chiński Type 59), ok. 300 egzemplarzy chińskich Type 85-IIAP, 158 egzemplarzy chińskich Type 69-IIMP oraz ok. 600 egzemplarzy chińskich Type 59. Wprowadzenie do służby liniowej czołgów podstawowych VT-4 pozwoli na rozpoczęcie procesu wycofywania najstarszych egzemplarzy obecnie używanych konstrukcji.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Reklama
ziuciu
piątek, 2 lipca 2021, 21:43

Zmodernizowany T 72. Można? Można!

Jaki T72?
sobota, 3 lipca 2021, 22:00

To zupełnie nowa konstrukcja.

anonim
sobota, 3 lipca 2021, 09:23

Zaraz Davienek ci wytłumaczyć, że VT-4 ani T-90MS nawet nie umywają się do PT-91. Co jak co, ale on peerelowską propagandę łyka jak pelikan ryby. :D

Olo
sobota, 3 lipca 2021, 22:44

Gdyby "PT-91" zastąpić "Lepardem 2A4" to było by zgodne z paplaniną owego osobnika.

rED
sobota, 3 lipca 2021, 12:35

Nigdy czegoś takiego nie twierdził ale fajnie jest wiedzieć że was aż tak uwiera że się tak totalnie kompromitujecie.

niedziela, 4 lipca 2021, 08:01

@rED A niby kto jak nie Davienek powtarzał brednie o peerelowskich komputerach, mających wyprzedzać o dekadę amerykańskie?

Olo
sobota, 3 lipca 2021, 22:46

On nikogo nie uwiera, po prostu każdy kto ma chociażby podstawową wiedzę to się z niego śmieje.

easyrider
piątek, 2 lipca 2021, 18:41

Nawet po tym czołgu widać zapóźnienie Moskwy względem Chin. Chińczycy nic już nie muszą od Moskwy kupować. Nie przespali czasu.

Draskur
sobota, 3 lipca 2021, 10:48

To prawda, ze Chińczycy mają dynamicznie rozwijający się potencjał naukowy i ekonomiczny ale po epoce kupowania od Rosjan teraz przeszli do wspólnego projektowania i współpracy pozwalającej na zacieśnianie stosunków i wspólny rozwój np. samoloty pasażerskie, helikoptery itp. Oczywiście szczegółów nie znamy ale na pewno korzyść jest dla obydwu stron. Pozwala to Rosji na utrzymanie się na powierzchni i rozwój technologiczny. Własny potencjał i zasoby pozwalają na szybkie przejście produkcji na potrzeby wojskowe w razie W. Rosja przy swoich możliwościach perfekcyjnie rozgrywa geopolitycznie szachy dlatego zalecam więcej pokory, szacunku dla przeciwnika i rozwagi. Szkoda, że my tak nie potrafimy.

anonim
piątek, 2 lipca 2021, 21:43

Buhaha! Chyba żartujesz? Przecież to nie umywa się nawet do T-90MS (lepszy pancerz podstawowy i reaktywny, większy zakres ochrony (porównaj sobie chociażby frontal arc), lepsza ochrona/oddzielenie amunicji), zaś do T-14 w ogóle nie ma startu (bezzałogowa wieżyczka, ochrona załogi na niedostępnym wcześniej poziomie, brak amunicji w wieżyczce, lepsza orientacja załogi, dron, lepszy silnik, lepszy stosunek mocy do tonażu, większa prędkość). Jedyna zaleta tego chińskiego czołgu to nieco niższa cena. Co jak co, ale Azjaci nigdy nie byli silni w pancerzu.

easyrider
piątek, 2 lipca 2021, 22:26

Dalej buhahaj. Zabolało ale prawdy nie zakrzyczysz. Rosja technologicznie ledwo wyszła z lat '80. Swoim PKB Chiny biją Rosję na głowę. Chiny się rozwijają, Rosja się zwija.

anonim
piątek, 2 lipca 2021, 23:59

"Dalej buhahaj." Nie zamierzam przestawać. Zawsze mam polewkę z nieuków i trolli. :) "Zabolało" Chyba ciebie myślenie. :D "Rosja technologicznie ledwo wyszła z lat '80." Buhaha! Chłopcze, pogrążasz się coraz bardziej. Z taką wiedzą nie przyjęliby cię na żadne studia techniczne w Polsce. :D "Swoim PKB Chiny biją Rosję na głowę." A co PKB ma do tego, który czołg jest lepszy? :D Niemcy mają większe PKB niż Francja, a jednak to Francuzi mają lepsze lotnictwo wojskowe. Pomyśl czasem trochę. :)

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 22:19

Anonimku to czołg eksportowy ,Chiny takich nie uzywają a co do porównań to T-90MS ma nieco lepszy pancerz, podobną siłe ognia, gorszy ASOP, o bajkach z oddzieleniem amunicji poutykanej po całym czołgu nie mówmy.... jedynei 22 sa w karuzelowym magazynie amunicji. Podstawowy chiński czołg to typ 99 a tu juz T-90MS wypada kiepsko: gorszy pancerz podobna siłąognia, gorsze SKO, o silniku już nie mówmy, po co dobijac T-90:)

anonim
sobota, 3 lipca 2021, 09:21

"Anonimku to czołg eksportowy" - Davienku, porównałem ekonomiczny chiński czołg eksportowy (VT-4, eksportowa wersja MBT-3000) z rosyjskim ekonomicznym czołgiem eksportowym (T-90MS, eksportowa wersja T-90M). Czego znowu nie rozumiesz? "Chiny takich nie uzywają" - A co mnie obchodzi czego używają, skoro temat dotyczył konkretnie VT-4 dla Pakistanu! Masz jak byk napisane: "Nawet po tym czołgu widać zapóźnienie Moskwy względem Chin"!!! Naucz się w końcu czytać ze zrozumieniem i trzymaj się tematu!!! "co do porównań to T-90MS ma nieco lepszy pancerz" - Raczej zauważalnie lepsze opancerzenie. Ale fajnie, że przyznałeś mi rację. :) "podobną siłe ognia" - Fakt. Czy gdziekolwiek twierdziłem inaczej? "gorszy ASOP" - A to już sobie wyssałeś z brudnego palucha. GL5 nie jest instalowany w standardzie, zaś standardowe zasłony dymne/aerozolowe są na gorszym poziomie niż w rosyjskim konkurencie. "o bajkach z oddzieleniem amunicji poutykanej po całym czołgu nie mówmy" - No to dla przypomnienia: "Wybuchała najczęściej amunicja poupychana we wnętrzu a potem ta w karuzeli. Karuzela jest teraz lepiej chroniona, a dodatkowa amunicja znajduje się w magazynie za wieżą właściwą." Tłumaczyli ci to w marcu, a ty nadal swoje. Tymczasem VT-4 kopiuje automat ładowania i karuzelę z T-72, gdzie przechowuje 22 pociski. Resztę musi gdzieś upchnąć, więc ma identyczny problem jak radzieckie konstrukcje. Mógłbym się bardziej rozpisać, ale nie widzę sensu wysilania się dla trolla, który tylko marnuje czas innych. Skończyłoby się tak, że znowu uciekłbyś z podkulonym ogonem, jak w poprzednich tematach, w których się skompromitowałeś.

Olo
piątek, 2 lipca 2021, 23:36

Jesteś jedynym który głosi takie herezje. Prawdziwi eksperci nie zostawiają suchej nitki na chińskich czołgach. Prawda jest taka że te wspaniałe chińskie czołgi mogą sobie co najwyżej z T-72B3 konkurować.

Nie inż.
sobota, 3 lipca 2021, 10:09

A ci,,prawdziwi eksperci,,to kto? Hahaha. Lobbyści zachodnich firm wystraszeni że Chiny zaczynają rozpychać się łokciami w handlu bronią

Geo
piątek, 2 lipca 2021, 20:05

Rosja, ze swoimi technologiami przypomina mi Koree Północna z konca lat 80, i jest na tej samej drodze... .

trzcinq
piątek, 2 lipca 2021, 21:57

Wow ty chyba nie wiesz czym my dysponujemy. Otóż kolego 50% mbt to małpie wersje T-72 a 100 % BWP to archaiczny Bwp1 sięgający lat 70 ub. wieku. Co do chińskiego mbt3000 to nie jest lepszy od T-90. Jednak każdy ma prawo do marzeń

Ubawiony
sobota, 3 lipca 2021, 09:50

A co ma Polska do Rosji czy Chin? Jaki jest sens w ogóle wrzucania tu tematu Polski? Kto normalny do dyskusji o poziomie technologicznym Rosja vs Chiny zaczyna pisać o Polsce?? Umiejętność czytania ze zrozumieniem i potem pisania na temat kuleje? Podstawówka zawiodła?

anonim
sobota, 3 lipca 2021, 17:40

"Umiejętność czytania ze zrozumieniem i potem pisania na temat kuleje? Podstawówka zawiodła?" - U niektórych chyba tak. Taki jeden twierdzi, że T-14 jest polskim czołgiem. Wiele głupot już słyszałem, w tym o pancerzu PL-01 Concept, który miałby być niewidzialny w świetle widzialnym, ale tym razem Davienek ustanowił nowy rekord bzdury roku. :D

trzcinq
sobota, 3 lipca 2021, 13:03

Masz rację lecz postem tym chce pokazać nasze miejsce w szeregu bo wielu o tym zapomina. Nasze T też pamiętają lata 80. Baw się dalej

anonim
piątek, 2 lipca 2021, 21:50

Korea Północna lat 80-tych to głównie T-54/55 i T-62. Totalny skansen, nawet jak na tamte czasy. Tymczasem teraz Rosja zapoczątkowała nową generację czołgów, zostawiając w tyle resztę Europy i Amerykę, nie wspominając już o Azji.

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 14:36

Anonimku, ten wasz "nowy" T-14 Armata to taki gorzej opancerzony i uzbrojony M1 TTB z 1984r:). Ale popatrzmy co o tym "cudzie" istniejącym w 20-tu prototypach mówiaRosjanie: pancerz 900mmRHA na APFSDS-T, podobno 1800 na HEAT działo 125mm z Obiektu 187 z lat 80-tyh, silnik podobnie , słabo opancerzona wieża, czyli taki nieco lepszy M1A1HA z 1985r:)) A meczyli sie nad nim od 1979r kiedy zaczęli program czołgu 4 generacji jak i inne państwa:)))

sobota, 3 lipca 2021, 19:03

A ty jak zwykle zmyślasz....

anonim
sobota, 3 lipca 2021, 17:25

"Anonimku, ten wasz "nowy" T-14 Armata" Buhaha! T-14 to rosyjski czołg, a nie polski. xD Trzeba być kompletnym laikiem, żeby o tym nie wiedzieć. :D I tym sposobem nasz Davienek dokonał totalnego samozaorania!

Nie inż.
sobota, 3 lipca 2021, 10:01

Co Rosja zostawiła z tyłu??? Amerykę? Buhahaha. Rosja nigdy nawet się nie zbliżyła do Ameryki a o zostawianiu to mogą sobie nadal marzyć.

tel
piątek, 2 lipca 2021, 16:19

ruski zgrzytają zębami na swojego nowego przyjaciela

sobota, 3 lipca 2021, 17:51

Ech, po braku znajomości polskiego widzę, że kolejny obcokrajowiec zawitał na ten portal. Pozwól, że ci coś wytłumaczę. "Zgrzytanie zębami" byłoby poprawne, gdyby VT-4 przewyższał rosyjskie konstrukcje, a Chiny były realnym zagrożeniem dla Rosji. Jak wiadomo każdej myślącej osobie, tak nie jest. Za to Rosjanie mogą obawiać się utraty zagranicznych klientów na rzecz Chin. Nie chodzi wyłącznie o Pakistan (więzi tych dwóch państw o dawna są bardzo silne), ale o całą Azję Południowo-Wschodnią (chociażby Bangladesz czy Tajlandię).

mwa
piątek, 2 lipca 2021, 14:30

"VT-4 (znany także pod nazwą eksportową nazwą MBT-3000) to chiński czołg lekki zaprojektowany..." Lekki? Skąd taka klasyfikacja? Przecież to normalny czołg podstawowy z wagą ponad 50 ton.

anonim
piątek, 2 lipca 2021, 21:51

Zapewne pomylili z Type 15/ZTQ-15, który faktycznie jest lżejszy.

Smuteczek
piątek, 2 lipca 2021, 17:35

Masa tego czołgu jest znaczaco lzejsza niz zachodnich konstrukcji ktore ostatnio wydaja sie juz nie zblizac a oscylowac wokoł 70 ton

mwa
piątek, 2 lipca 2021, 18:44

Przesadzasz Leopard 2A7V - 62,3 tony K2 - 55 ton jedynie M1A2 sep3 - 66 ton No i co najważniejsze to VT-4 wywodzi się z konstrukcji wschodnich, a taki T-90M waży jakieś 47 ton i nikt lekkim go nie określa.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 2 lipca 2021, 22:22

Ta... chyba w stanie suchym, bez amunicji i ze zdemontowanym wyposażeniem...

Racjonalista
piątek, 2 lipca 2021, 16:53

Też od razu na to zwróciłem uwagę.

trzcinq
piątek, 2 lipca 2021, 16:44

Pomylono chyba z lekkim type15 ale faktycznie nie przystoi. Cena sprawia że jest naprawdę godna rozpatrzenia propozycja na czołg podstawowy

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 22:21

Jak nie masz dostepu do czołgów zachodnich to może byc, ale w innym razie....

ret
niedziela, 4 lipca 2021, 09:07

Wielka Brytania i Francja mają dostęp. I po 200 czołgów. Jak sobie ten nowy czołg europejski zrobią to pewnie im starczy aby mieć po 20 sztuk nowoczesnych czołgów - tyle co Rosjanie w tej chwili T14. A na serio zabawki są coraz droższe i trudno nawet wysoko rozwiniętym i bogatym państwom masowo wyposażyć w nowoczesny sprzęt duże armie. Chyba, że się ma drukarkę pieniędzy.

Pumpernikiel
sobota, 3 lipca 2021, 17:36

Dostępu do czołgów zachodnich i porównywalnego z państwami zachodnimi budżetem*.

Davien
niedziela, 4 lipca 2021, 09:24

Jak to ktoskiedyspowiedział: nie płacisz na własną armie wiec opłacisz cudzą jak ci kraj zajma. A wole dać te 10mln usd za nowiutkiego M1A2 SEP2 nz połowe tej sumy za znacznei gorsze wynalazki wschodnie.

Olo
niedziela, 4 lipca 2021, 14:29

Uważaj jeszcze ktoś ci sprzeda takiego abramsa. A z resztą co z tego że on taki "wspaniały" jak w warunkach bojowych go nie zatankujesz.

Tweets Defence24