Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pakistan negocjuje kupno ukraińskich czołgów T-84 Opłot-M

Eksportowany do Tajlandii wariant czołgu T-84 Opłot-M. Fot. Ukroboronprom
Eksportowany do Tajlandii wariant czołgu T-84 Opłot-M. Fot. Ukroboronprom

Trwają rozmowy między Ukrainą i Pakistanem dotyczące sprzedaży 100 czołgów T-84 Opłot-M.

Jak informuje serwis Defensenews.com, Ukraina i Pakistan prowadzą rozmowy mające na celu zawarcie umowy sprzedaży 100 czołgów T-84 Opłot. Kijów chciałby wykorzystać pozyskane fundusze do unowocześnienia przemysłu obronnego, szczególnie w dziedzinie prac badawczo-rozwojowych.

W przypadku powodzenia negocjacji, Pakistan byłby drugim odbiorcą zagranicznym T-84. 48 czołgów tego typu na mocy umowy zawartej w 2011 r. kupiła również Tajlandia, ich dostawy Ukroboronprom, producent pojazdów, rozpoczął w 2014 r. Kilka dni temu prezydent Ukrainy Petr Poroszenko ogłosił zaś, że przeznaczy 300 milionów hrywien na zakup czołgów Opłot dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj też: Czołgi Opłot-M dla Ukrainy i na eksport

Pakistan już wcześniej zaopatrywał się w czołgi na Ukrainie - w latach 90. minionego wieku do armii tego państwa trafiło 320 T-84UD.

Opłot-M to czołg podstawowy o masie ok. 51 ton, z trzyosobową załogą. Uzbrojenie czołgu stanowi gładkolufowa armata KBA-3 (46 pocisków), sprzężony z nią kaem 7,62 mm (1250 pocisków) oraz zdalnie sterowany kaem KT-12,7 (NSW) kalibru 12,7 mm (450 pocisków).

Czytaj też: T-84 Opłot-M - najnowszy czołg ukraińskiej armii

Reklama

Komentarze (15)

 1. Adik

  Od roku piszę, że Opłot to najlepsza opcja dla biedaków jak Polska a tu potęga nuklearna chce je kupić chociaż mają mniejszy budżet wojskowy od nas. Można? Można.

  1. kim1

   Polska to biedak? Nierozumiem, to czym był PRL? Za biednego PRLu było nas stać na armię 350 tys. żołnierzy i ok 2500 czołgów. Obecnie nie stać nas na kupienie i utrzymanie nawet 1500 czołgów? Nie mówiąc o licencyjnej produkcji jakiegoś MBT. Może być nawet ten T-84 Opłot-M. Ludzie zbudujmy w końcu normalny przemysł zbrojeniowy, produkujmy nowoczesne czołgi, Kraby już produkujemy. Zarabiajmy na handlu uzbrojeniem i do przodu. Tak ciężko naszym decydentom to zrozumieć?

  2. Etam

   Nie bzdurka. Wyrzutnie Spike wystają poza obrys Rosomaka o 17 cm. Wiadomo to od paru lat. Są materiały w internecie nt temat.

 2. Fun funów z USA

  Jak już ten kontrakt dojdzie do skutku to jego realizacja (biorąc pod uwagę, że "budują" - i to "teoretycznie" ok. 3 "Opłoty" rocznie) zajmie Ukrainie jakieś 30 lat?

  1. J-23

   Możesz wymienić jakieś hity, które sprzedaje nasza zbrojeniówka? Bo jak na dzień dzisiejszy to ich nie widać.Wyśmiewane Chiny ,że handlują trampkami, mają 6 bilionów nadwyżki i wykupiły już pół świata, a my gdzie jesteśmy?

  2. Dropik

   myśle że jedni i drudzy zdają sobie sprawę ze problemów i bez zwiększenia wydajności linii produkcyjnej nie obędzie się. Poza tym nie znamy szczegółów tego kontraktu . Może chodzić o modernizację 100 pakistanskich czogłów do opłota co byłoby wyrazniej łatwiejsze

 3. rózia

  nie jestem znawcą sprzętu, ale ciśnie się pytanie : dlaczego ukraińskie ? nie można licencji czy współpracy (z prawem do zmian) z Turkami, czy Koreą Pd - technologia nowsza, solidność w biznesie bez porównania.

  1. Dropik

   czołgi nie są głownym problemem WL. Ich głównym problemem jest brak BWP - ten program pochłonie ok 20mld zł. Na dodatkowe czołgi moze się uda wysupłać w tym czasie ze 2-3 dodatkówe mld. Żadnej licencji nie będzie bo to nie ekonomiczne , a turecki składak do którego nie mają nawet silnika niech sobie zamawiają Turcy

 4. normalny

  Wątpię by to w ogóle doszło do skutku, chyba że chcą kupić licencję. Ukraina nie jest w stanie wywiązać się z kontraktu na niecałych 50 sztuk od 2011 r. Tak, od 2011 a nie 2014 pierwsze partie były dostarczane jeszcze za Januka. Do dzisiaj Tajlandia rzekomo odebrała 25 sztuk przy czym można spotkać dane o mniejszej liczbie. "Nowe" T-84 w znacznej mierze mają też być składakami z podzespołów T-80. Generalnie jeżeli Pakistan coś od nich chce to raczej plany czołgu i licencję.

 5. Dropik

  nikt tych czołgów dla nas nie będzie kupować. Ludzie przestańcie marzyć/bredzić * (*- niepotrzebne skreślić)

 6. Sat0

  Armata klasyczna 125mm jak PT91, SKO o wiele gorsze niż polski RADEW, termowizja ? żadna chyba że z PCO, system ochrony: Nóż nieco lepszy od Sztory. Plusy ? wzmocniony pancerz jak w T72B no i lepszy silnik niż w Twardym. Generalnie bez bajerów jadą na poradzieckiej technologii. Bez dobrej amunicji ten czołg nie będzie w stanie zniszczyć T90. Nasza amunicja z Mesko ze wzmocnionym rdzeniem ma wg różnych danych przebijalność na poziomie ok. 600mm RHA. Ichnia przeciwpancerna jest o wiele gorsza.

  1. Marek1

   Bez urazy, ale głupoty wypisujesz - armata KAB-3(48 kalibrów) na głowę bije starą 2A46 Rapira-3 w PT-91 stabilizowaną archaicznym, lampowym elektrohydraulicznym stabilizatorem 2E28M. SKO Opłota jest faktycznie najsłabszym pkt. tego MBT, ale po zastosowaniu termowizorów Thales ma przyzwoite parametry. Zresztą można zastosować dowolny SKO zachodni. Osłona balistyczna Opłota jest znacząco lepsza niż w T-72B3/T-90, choćby ze względu na większą skuteczność ukraińskiego Noż/Duplet w stos. do rosyjskich Kontakt/Relikt. Mobilność Opłota już jest dobra(1200 km), a po zastosowaniu nowych silników TD-3(1500 km), będzie znacząco lepsza. BARDZO bym sobie życzył, by WP posiadało choćby kilkaset T-84 Jatagan, czyli Opłotów w wersji zachodniej(uzbrojenie+SKO) zamiast muzealnych T-72M1 i PT-91.

  2. Dropik

   nie wiesz o czym piszesz .Jak można porównywać Nóż ze Sztorą ? toż to zupełnie inne systemy. Jedno to pancerze reakcyjny a drugie system zakłócania ppk. T84 pod wieloma względami bije na głowe T90, a pt91 chyba pod każdym bo drawa to bezndziejny sko - awaryjny itd

 7. Cynik

  PGZ skoro nie potrafi nic sam skonstruować a kolejna modernizacja Twardego i t72 to utopia powinni kupić licencje od Ukraińców i produkować. Nie dorabiać niemiecki przemysł.

 8. Zbulwersowany podatnik

  Czołg dla zastąpienia T72 i PT91 jest na wyciągnięcie ręki, kwestia tego czy się chce czy się nie da. Wiem, że nie jest to konstrukcja która przewyższa Leoparda 2A7 o generację, ale nasz potencjalny przeciwnik jeszcze długo będzie dysponować podobnej klasy czołgami do których nasze Twarde i T72 nie mają startu. Czy nasze zakłady nie poradziłyby sobie z produkcją tego sprzętu na licencji i produkowaniem większości elementów w kraju?

  1. ssssssss

   Ukraińskie sobie nie radzą vide kontrakt z Tajlandią.Jako tako są w stanie robić kilka sztuk rocznie a ty chcesz ładować się w licencję. Dobry sposób na wyrzucenie kasy w błoto.

  2. KrzysiekS

   KrzysiekS->Zbulwersowany podatnik Mam nadzieję że nikt poza Panem nie wpadnie na ten pomysł.

 9. Marek1

  My NIC nie musimy negocjować - zrobimy sobie sami lepszy MBT. Tyle, że w 2065r ...

  1. kim1

   Nic? To czemu tak długo mamy czekać na nasz czołg? Uważam, że mimo wszystko lepiej wynegocjować produkcję licencyjną nawet tego Opłota i jeden problem (czołgowy) nasza armia ma z głowy.

 10. Captcha

  Kupić licencję na Opłota (w wersji 120 mm), uzupełnić tym co my mamy dobre czyli systemy opto/termo + SKO i na 10 lat mamy spokój. Można myśleć o nowej generacji. A t72 sukcesywnie do "żyda".

 11. Niuniu

  Tylko trzeba dodać - że z powodu opóźnień i powaźnych usterek, Tajlandja zerwała kontrakt i kuiła chińskie czołgi. A kasa o której mówił Poroszenko to ok 12 mln $ - po spłacie długów producenta starczy może na 2-3 nowe czołgi.

  1. ssssssss

   Czyli całą roczną produkcję!

 12. Ttt

  To jest wersja rozwojowa 58 ton . Lepszy pancerz plus ochrona dna czołgu przed minami. Ochrona gąsienic i gury wierzy. Prawdziwy potwór.

 13. yaro

  Poradzieckie magazyny już puste (czyt. czołgi sprzedane), Ukraina z tego kontraktu się nie wywiąże.

 14. Viper

  320 T-84UD, raczej T-80UD

 15. staruch

  t-84 oplot m to przeciw waga przeciwko t-90ms.

Reklama