Siły zbrojne

ORP „Ślązak” czy ORP „Prezydent Lech Kaczyński”?

ORP „Ślązak” był poświęcony podczas chrztu przez kapelanów wojskowych kilku wyznań. Fot. M.Dura
ORP „Ślązak” był poświęcony podczas chrztu przez kapelanów wojskowych kilku wyznań. Fot. M.Dura

Portal „Interia.pl” opublikował niepotwierdzoną dotąd oficjalnie informację o przygotowywanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej zmianie nazwy okrętu patrolowego ORP „Ślązak” na ORP „Prezydent Lech Kaczyński”.

Według portalu Interia.pl pomysł zmiany nazwy okrętu ORP „Ślązak” „miał się pojawić w siedzibie PiS”, ponieważ nazwa ta „nawiązuje do separatyzmu dzielnicowego”. Ideę przejęło Ministerstwo Obrony Narodowej, które „rozpoczęło poszukiwanie podstawy prawnej”, by takiej zmiany dokonać.

Według Interia.pl nową matką chrzestną miałaby być Marta Kaczyńska, córka Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Oznaczałoby to automatycznie, że matką chrzestną okrętu stojącego nadal w Stoczni Marynarki Wojennej przestałaby być Maria Waga, wdowa po admirale Romualdzie Wadze, dowódcy Marynarki Wojennej w latach 1989-1996. Wzięła ona udział w chrzcie patrolowca, który odbył się z okazji wodowania jednostki 2 lipca 2015 r.

Matką chrzestną okrętu ORP „Ślązak” jest Maria Waga, wdowa po admirale Romualdzie Wadze, dowódcy Marynarki Wojennej w latach 1989-1996. Fot. M.Dura

Zwróciliśmy się do MON z prośbą o wypowiedź w sprawie tej informacji, ale jak na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Nie potwierdzono tych zmian w nazewnictwie również podczas uroczystej prezentacji „Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego” w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 10 lutego 2017 r.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.