Geopolityka

Olimpiada wojskowa w Soczi – pierwsze medale

Podczas III Zimowych Igrzysk Wojskowych rozdano już medale w 23 konkurencjach. Początkowo Rosjanie próbowali ukryć, że są także dyscypliny, w których nie udało im się zwyciężyć i kto tego dokonał. Później zmienili politykę informacyjną, gdy zdobyli przewagę w klasyfikacji medalowej.

Propaganda rosyjska na temat Olimpiady w Soczi była widoczna szczególnie w pierwszych, oficjalnych komunikatach rosyjskiego ministerstwa obrony. Przykładowo, w informacji z 25 lutego 2017 r., w której podano, że podczas III Zimowych Igrzysk Wojskowych odbyła się uroczystość przyznania pierwszych medali. Nie wymieniono wówczas żadnego ze zwycięzców pochodzących spoza Rosji.

Tymczasem medale wręczono uczestnikom takich dyscyplin jak: skialpinizm (indywidualny wyścig dla mężczyzn i kobiet), narciarstwo biegowe (na dystansie 10 km wyścig dla kobiet i 15 km dla mężczyzn), biatlon (bieg sprinterski na dystansie 7,5 km kobiet, 10 km mężczyzn oraz sztafeta mieszana), narciarstwo alpejskie (slalom mężczyzn) oraz narciarski bieg na orientację (mężczyźni i kobiety na średnim dystansie).

Rosjanie po pierwszych dniach zwyciężyli w biegu narciarskim na dystansie 15 km mężczyzn, w biatlonie (bieg sprinterski na dystansie 10 km) oraz zdobyli srebrne i brązowe medale w biatlonie (na dystansie 7,5 km kobiet), brązowy medal w biatlonie (w sztafecie mieszanej) i brązowy medal w łyżwiarstwie szybkim na torze krótkim (short track) na dystansie 500 m.

Szczególne znaczenie nadano ceremonii nagradzania uczestników zorganizowanego po raz pierwszy biegu narciarskiego na orientację. Rosjanie zajęli w nim bowiem pierwsze miejsca wśród kobiet i mężczyzn oraz drugie miejsce w konkurencji kobiet i trzecie miejsce w konkurencji mężczyzn. W biegu narciarskim na orientację wzięło w sumie udział 44 sportowców.

Polityka informacyjna rosyjskiego ministerstwa obrony zmieniła się dopiero 26 lutego br., gdy rosyjscy wojskowi zaczęli zdobywać przewagę w klasyfikacji medalowej. Po dwóch dniach zawodów (wojskowa olimpiada w Soczi rozpoczęła się uroczyście 24 lutego 2017 r.) i rozegraniu 23 konkurencji Rosjanie zajmują bowiem pierwsze miejsce zdobywając 16 medali (8 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych). Na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej znalazła się wojskowa reprezentacja Włoch (medale: 5 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe), na trzecim przedstawiciele armii francuskiej (medale: 3 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe) i na czwartym Austriacy (medale: 3 złote i 2 srebrne).

Rosjanie nie zwyciężyli w koronnej konkurencji wojskowej – czyli w biatlonie. W sztafecie mieszanej zdobyli brązowy medal, zwyciężeni przez czteroosobowe drużyny (złożone z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn) z Austrii (pierwsze miejsce) i Francji (drugie miejsce). W slalomie narciarskim było jeszcze gorzej, ponieważ pierwsze trzy miejsca zajęli w nim Włosi, a pierwszy Rosjanin był dopiero siódmy. Rosja była bez medalu również w konkursie wspinaczkowym. Wśród mężczyzn wygrali bowiem Austriak, Słowak i Włoch, natomiast wśród kobiet wygrały dwie Austriaczki oraz Słowenka.

Wszyscy ci sportowcy otrzymali medale, które w ramach III Zimowych Igrzysk Wojskowej są metalowymi krążkami ze stopów miedziano-cynkowych i miedziano-niklowych o średnicy 80 mm, grubości 80 mm i wadze 333 gramów. Na awersie medalu umieszczony jest symbol zawodów - leopard, wpisany w pięcioramienną gwiazdę oraz napis w języku angielskim: III CISM WORLD WINTER GAMES SOCHI 2017. Na rewersie umieszczono znak Międzynarodowej Rady Sportów Wojskowych CISM otoczony rysunkami sportowców symbolizujących poszczególne dyscypliny igrzysk.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.