- Wiadomości
Okręt z rakietami Kalibr we Flocie Bałtyckiej
W Bałtyjsku głównej bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej podniesiono banderę na małym okręcie rakietowy „Mytiszczi” (567) pierwszej jednostce proj. 22800 Karakurt. Łącznie z prototypem powstanie 18 pełnomorskich okrętów uderzeniowych tego typu uzbrojonych w system rakietowy Kalibr-NK, którego pociski manewrujące mogą razić cele w niemal całej Europie.

Pierwszy Karakurt powstał w stoczni OAO Pełła w miejscowości Otriadnoje pod Sankt Petersburgiem pod numerem stoczniowym 251. Stępkę tego okrętu położono 24 grudnia 2015 r. i zwodowano 29 lipca 2017 r. pod nazwą „Uragan”. Stoczniowe próby morskie rozpoczęły 17 maja 2018 r. na jeziorze Ładoga, natomiast próby państwowe trwały od 16 października 2018 r. i realizowane były początkowo na Dalekiej Północy w oparciu o port w Siewierodwińsku, dokąd „Mytiszczi” dotarł Kanałem Białomorskim. Ostatni ich etap odbył się już na Bałtyku.
Okręt ten, podobnie jak pierwsza jednostka seryjna „Tajfun” (577), powstał zgodnie ze wstępną konfiguracją, tzn. bez zamontowanego aktywnego radaru z antenami ścianowymi oraz uzbrojonych w przeznaczone do samoobrony dwie AK-630M kal. 30 mm, które w docelowej konfiguracji zastąpione zostaną przez rakietowo-artyleryjski systemem obrony bezpośredniej Pancyr-M.

Koszt jednostkowy okrętów typu Karakurt szacuje się na 2 mld rubli. Aktualnie, w różnych fazach budowy, znajduje się osiem jednostek tego typu. Docelowo trafią one do wszystkich flot WMF FR.
WIDEO: Zmierzch ery czołgów? Czy zastąpią je drony? [Debata Defence24]