Nowy śmigłowiec szkolny US Navy

9 sierpnia 2021, 15:30
Zrzut ekranu 2021-08-9 o 16.16.20
Leonardo TH-73A Thrasher / Fot. U.S. Navy, Lt. Michelle Tucker -
Reklama

Pierwszy śmigłowiec Leonardo TH-73A Thrasher został przekazany amerykańskiej marynarce wojennej w bazie Whiting Field. Maszyny te będą zastępować śmigłowce szkolne TH-57B/C Sea Ranger (oparte o Bell 206) i poza pilotami US Navy szkolić się będą na nich także piloci US Coast Guard oraz US Marine Corps.

W bazie Whiting Field na Florydzie prowadzone jest wstępne szkolenie lotnicze i stacjonuje tam obecnie sześć eskadr szkolnych z czego trzy wyposażone są w samoloty Texan II a trzy w – wycofywane obecnie – Sea Rangery. Adepci lotnictwa morskiego poznają tutaj podstawy swojego fachu zanim będą się szkolić na docelowych typach statków powietrznych.

Maszyny Leonardo Helicopters (wówczas jeszcze AgustaWestland), oparte o AW119 i oferowane pod oznaczeniem TH119, zostały zaproponowane w konkursie na szkolny śmigłowiec US Navy w 2015 roku. Włosi oferowali je wspólnie z brytyjska firmą Bristow Helicopters. Zmodyfikowany pod potrzeby amerykańskie śmigłowiec po raz pierwszy wzbił się w powietrze w grudniu 2018 roku a w styczniu 2020 r. ogłoszono jego wybór. Jak do tej pory na nowe maszyny złożono dwa zamówienia. W styczniu 2020 na partię wstępną opiewająca na 32 wiropłaty, a w listopadzie na kolejne 36. To jednak nie koniec, ponieważ łącznie Amerykanie chcą zamówić 130 maszyn, które w pełni zastąpią dotychczasowa flotę 117 TH-57.

Nazwa Thrasher została nadana nowym śmigłowcom w sierpniu bieżącego roku przy okazji odbioru pierwszego śmigłowca. Pochodzi od nazwy gatunku ptaka – Przedrzeźniacza Rudego (ang. Brown Trasher).

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24