Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Nowy rekord celnego strzału snajpera – 3,5 km

Fot. forces.gc.ca
Fot. forces.gc.ca

Dowództwo kanadyjskich operacji specjalnych CSOC (Canadian Special Operations Command) oficjalnie potwierdziło, że jeden z podlegających mu snajperów trafił w czasie działań bojowych w Iraku cel oddalony o 3540 metrów.

Strzał oddany z odległości 3540 m (2,2 mili) został oddany przez kaprala Roba Furlonga z kanadyjskiej jednostki komandosów JTF 2 (Joint Task Force 2). Podczas operacji przeprowadzonej w Iraku użyto karabinka snajperskiego McMillan TAC-50 (kalibru 12,7 mm), opracowanego w amerykańskiej firmie McMillan Bros. Rifles Co.

Według ujawnionych informacji kanadyjski snajper zastrzelił trzecim strzałem jednego z bojowników tzw. państwa islamskiego atakujących irackie siły rządowe. Ze względów bezpieczeństwa operacji jak i biorącego w niej udział personelu nie ujawniono miejsca i czasu jej przeprowadzenia oraz szczegółów zdarzenia. Wiadomo jedynie, że pocisk trafił w cel po ponad czterech sekundach lotu.

Wcześniej odnotowany rekord bojowego trafienia należał do brytyjskiego snajpera Craiga Harrisona, który trafił w 2009 r. z karabinu Accuracy International L115A3 (kalibru 8,6 mm) cel oddalony o 2,474 metrów (1,54 mili).

Reklama

Komentarze (16)

 1. karroryfer

  Na takie odległośi to faktycznie raczej przypadek - ALE jeśli można trafić z 3.5km to szkolić powinno się co najmniej do połowy tego dystansu ! Zwłaszcza że producencji ( mi MacMillan ) gwarantują celność na około 1800m ! I tu faktycznie powstaje pytanie czy nasi się tak szkolą a jeśli nie to dlaczego ...

 2. LongRange38Arizona

  Jak zawsze niesprawdzone i pomylone informacje.... Strzelano faktycznie z 50 BMG ,pocisk lecial do celu 10 s A Nie 4.....ludzie podstawy balistyki sie klaniaja....Strzelanie do celu wielkosci czlowieka z 3 km to Nic nowego.Na youtube sa udokumentowane strzaly do celu oddalonego prawie 5 km!i to kilka lat temu. Zasieg ,donosnosc max dla 50 BMG przy lufie min 700 mm to 6800 m ale Tor balistyczny wyglada jak tecza ...kat podniesienia lufy 33 stopnie.W polsce faktycznie nie ma osi O takich parametrach....bo i po co.....Wszystkie ostatnie rekordowe strzaly oddane byly w gorach,gdzie strzelec i cel nie sa na tym samym poziomie.Nigdy pierwszym strzalem....do tego cisnienie,temperatura,efekt corolisa,wiatr przed strzelcem i wiatr przed celem Nie jest taki sam...Strzelanie dlugodystansowe to Nie komputerowa gierka.Pozdrawiam najwieksze guru Snajperskie w Polsce- P.Marka Czerwinskiego

 3. miecznik

  ostatni rekordowy strzał był oddany przez Australijczyka a wynosił 2845m z karabinu snajperskiego dalekiego zasięgu BARETT M82A1.

 4. zuch6

  od kiedy Accuracy International L115A3 ma kaliber 21,7 mm takie błędy na takim portalu to raczej nie powinny się zdarzać

  1. JN

   Przeczytaj jeszcze raz cały artykuł - napisano w nim: ...Accuracy International L115A3 (kalibru 8,6 mm)...

 5. hermanaryk

  McMillan TAC-50 karabinkiem? :)

 6. tak to chyba wygląda

  Czy dane strzelającego są potwierdzone? Inne media podają, że Kanadyjczycy nie podają na razie jego tożsamości. Do Roba Furlonga należał poprzedni rekord 2,430 m (marzec 2002 r.), wiki natomiast podaje, że przed 2012 r. opuścił on Canadian Army.

  1. balistyka

   Z komunikatów wynika, że wszystko jest potwierdzone (nie podają danych strzelca bo ten team snajperski wciąż tam jest i w przypadku schwytania, śmierci itp. byłby poważny problem), ponoć jest nawet nagrany z innej kamery moment wyeliminowania celu.

 7. Kaliber

  L115A3 strzela pociskiem kalibru 8.6mm, a nie 21.7mm

  1. Azza

   I dokładnie tak jest w artykule.

 8. Marek

  A wczoraj z RMF mówili, że pocisk leciał 10 sekund.

  1. LL

   Prędkość wylotowa pocisku z tej broni to 823 m/s, nie mógł lecieć 10 sekund. W mainstreamowych mediach bardzo często opowiadają bzdury, łatwo to wyłapać jak ktoś mówi na tematy, na których ty się znasz.

  2. AWU

   Błąd w tłumaczeniu "execution of shot" wykonanie strzału zajęło 10 sekund włącznie z celowaniem, również chyba nieporozumienie odnośnie nazwiska snajpera którego Kanadyjczycy nie ujawnili, Robert Furlong kapral Pułku Lekkiej Piechoty Księżniczki Patrycji z Alberty zdobył jeden z poprzednich rekordów z 2002r również w Afganistanie 2450m. Rekordy nie bez przyczyny w Afganistanie gdzie często strzela sie na wysokości powyżej 2000m n.p.m.

  3. Podbipięta

   Se pan podlicz prędkość początkową pocisku i potem..... spadającą.

 9. Smuteczek

  Ciekawi mnie ile strzałow oddał w tej sytuacji zanim udało mu sie trafic

  1. Tomek72

   Nie rozumiem albo pytania albo tekstu ... "...Według ujawnionych informacji kanadyjski snajper zastrzelił trzecim strzałem jednego z bojowników tzw. państwa islamskiego atakujących irackie siły rządowe..." snajper zastrzelił TRZECIM strzałem BTW "McMillan TAC-50 wielkokalibrowy karabin wyborowy produkcji amerykańskiej". Produkcja seryjna od lat 80. XX wieku

 10. Piotrek

  Czym się podniecacie? Trafienie z takiej odległości to czysty przypadek! Jakby podano ile razy strzelano na taką odległość i nie trafiono, to jest ciekawe!

  1. Joe

   Przecież piszą, że TRZECIM strzałem. Czytacie i nie rozumiecie tekstu.

 11. Trzecistrzał

  Snajper strzelał z pozycji stojącej?! Bez komentarza.

  1. LL

   Też mnie to zdziwiło, ale mógł stać za jakimś murkiem i mieć podparcie. Strzał i tak bardzo trudny i trafienie było raczej kwestią szczęścia.

  2. ktos

   No tak ty sie znasz... pewnie ten snajper sie nie znal i dlatego trafil. Nie przyszlo ci do glowy ze bron mial oparta o cos?

  3. Deko

   Stojąca podparta zapewne ;)

 12. Toudi

  Pytanie do kierownictwa MON ile w naszym uroczym kraju jest strzelnic z osią +3,5 km umożliwiających szkolenie snajperskie na światowym poziomie ? Ile w naszym przeuroczym kraju jest profesjonalnych karabinów snajperskim zdolnych do neutralizacji siły żywej z dystansu +2 mile ?! Jak wygląda szkolenie snajperskich grup rajdowych (dalekie rozpoznanie- ofensywne, czy snajperzy o ile będą na etacie OT-defensywne) - czyli ilu instruktorów jest w stanie w warunkach poligonowych, a nie bojowych -ostrzelać skutecznie cel z 3,5 km ?! Chyba najwyższy czas, aby ruszyć odwłok i zacząć coś zmieniać...

  1. Jo81

   Antoni dostał dziś medal od GROMU to on pewnie wie

  2. LL

   Jak na razie był tylko JEDEN potwierdzony skuteczny strzał snajperski z odległości ponad 2 mile. Takie strzały to wyjątki. Od karabinu zależy tylko to co dzieje się do opuszczenia lufy przez pocisk, dalej pocisk leci siłą bezwładności przez prawie 4 sekundy. Każda najmniejsza rzecz (wiaterek, pyłek itp) powoduje że pocisk nie trafia.

  3. prezydent rezydent

   A przy okazji podac ci tez nazwiska snajperow i kody do rakiet balistycznych USA?

 13. Olender

  Hmm.. przy takiej odległości to raczej przypadek... ale mimo wszystko. Strach się bać.

 14. tryt

  "Strzał oddany z odległości 3540 m (2,2 mili)". 2,2 X 1852m = 4074 m

  1. X

   Angielskiej, nie morskiej u licha

  2. młokos

   @tryt: mila lądowa ma 1602 m. 1852 to ma morska.

  3. PK

   Strzał był na lądzie więc chyba obowiązuje mila lądowa (1609,34m). Więc 2,2 x 1609,34 = 3540m

 15. Podbipięta

  Snajper ten zapewne od kilkuletniego dziecka chodził z tatą i dziadkiem na polowanie a pierwszego caribou ustrzelił mając 5 lat. Deer Hunter.

 16. Cynik

  A pomyśleć, że w 17 wieku nijaki John Dyott zastrzelił Lorda Brooke z odległości 270 metrów i to zszokowało ówczesny świat.

Reklama