Rosja wzmacnia "pancerz" w Kaliningradzie

2 lutego 2021, 14:27
DSC_5381
Fot. mil.ru
Reklama

Rosja sformuje w Obwodzie Kaliningradzkim nowy pułk zmotoryzowany. Rozpoczęto już pierwsze prace budowlane. Jednostka wejdzie w skład nowo formowanej dywizji.

Zgodnie z komunikatem rosyjskiego resortu obrony, rozpoczęto już pierwsze prace budowlano-remontowe w koszarach w Sowiecku. Instalacje te mają stać się bazą dla nowego pułku piechoty zmotoryzowanej, który już wkrótce ma zostać sformowany w Obwodzie Kaliningradzkim.

Obecny zakres prac dotyczy modernizacji istniejącej i budowy nowej infrastruktury wojskowej, która przyjmie docelowo pododdziały pułku. Nowa jednostka ma według nieoficjalnych informacji otrzymać historyczną nazwę 75 Gwardyjskiego Pułku Strzelców Zmotoryzowanych i wejść w skład nowej dywizji strzelców zmotoryzowanych, która ma zostać z kolei podporządkowana dowództwu 11. Korpusu Armijnego z Kaliningradu. 

Reklama
Reklama

75. Gwardyjski Pułk Strzelców Zmotoryzowanych z Sowiecka w czasach ZSRR do 1993 roku wchodził w skład 40 Gwardyjskiej Dywizji Pancernej. W 1993 roku w związku ze zniesieniem dotychczasowej struktury pułkowej został on przekształcony w 10 Gwardyjską Brygadę Pancerną, a z kolei już w 1997 na fali redukcji jednostek wojskowych rozwiązany. Samo miasto Sowieck znajduje się nad brzegiem rzeki Niemen przy granicy z Litwą. Z tego miejsca prowadzi też najkrótsza droga lądowa z Obwodu Kaliningradzkiego do reszty terytorium Federacji Rosyjskiej. Tym samym zwiększona zostanie liczba jednostek rosyjskich, znajdujących się na granicy litewskiej.

O planach sformowania wspomnianej nowej dywizji strzelców zmotoryzowanych w Kaliningradzkie rosyjskie media donosiły już dwa miesiące temu. W jej skład miałyby wejść nowe jak i istniejące jednostki takie jak m.in. samodzielny pułk zmotoryzowany (przypuszczalnie istniejący od dawna 7 pułk), pułk pancerny (11 ppanc, sformowany stosunkowo niedawno, bo około 2019 roku) czy brygada zmotoryzowana (stacjonująca, podobnie jak pułk pancerny w Gusiewie). Dodatkowo nowa dywizja ma mieć także kompletne zabezpieczenie bojowe, w tym pułk artylerii. 

Według organizacji struktur wojsk lądowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w skład dywizji zmotoryzowanej (zmechanizowanej) wchodzą trzy pułki zmotoryzowane (zmechanizowane) i jeden pancerny – w sumie 10 batalionów zmotoryzowanych (zmechanizowanych) i sześć batalionów pancernych, co przekłada się na dysponowanie od około 150 do ponad 200 czołgami wraz z odpowiednio większą liczbą BWP i transporterów opancerzonych. Wskazuje to jasno na zwiększenie liczebnego i siłowego potencjału rosyjskiej armii w Kaliningradzie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
Rhotax
czwartek, 4 lutego 2021, 05:31

Wzmacnianie Obwodu jaki nabiera zdolności ataku na razie na Litwe ale docelowo na RP ( choćby na związanie mazurskich jednostek ) wskazuje ofensywny charakter zbrojeń. Atak w 2025 . Tak obstawiam .

Lord Godar
piątek, 5 lutego 2021, 17:17

Sama organizacja jednostki oparta na pułkach to już wskazuje na ofensywny charakter .

Taktyka czy strategia?
środa, 3 lutego 2021, 12:38

W szczególności Litwa powinna zacząć umacniać granicę z Kaliningradem, jak Korea PD granice z Koreą Północną. Miny, rowy ppanc, zasieki, elektronika w tym zakłócanie łączności, radarów i dronów, dużo rakiet ppanc klasy NLOS, czy Brimstone, oddziały specjalne, systemy plot. Bardzob by im się przydał też jakiś Patriot czy SAMPT. No i jakieś NSMy by z drugiej strony odciąć od morza Kalinkę. Bo to przeciez głównie przez tereny Litwy będzie szła - w razie W - próba połączenia się Kaliningradu z Białorusią.

Piotr ze Szwecji
środa, 3 lutego 2021, 11:13

Może ktoś bystry w Rosji zauważył, że obwód Królewca ma jeno same brygady. Co prawda z artyleryjskimi brygadami, lecz bez dywizji nie mają one odpowiedniego rozwinięcia komponentu wsparcia. Brygady w porównaniu z dywizją jest o wiele łatwiej rozbić i to pomimo masywnego wsparcia artyleryjskiego. Może nie brano w Rosji pod uwagę sformowania dywizji do tej pory, bo Polska ma Mi-24 w miejsce Apache i żadnej piechoty morskiej. Po Karabachu Rosjanie musieli zwrócić uwagę na komponent powietrzny dronów uderzeniowych i zwiadowczych i potrzebę sformowania pełnej dywizji w obwodzie Królewca (amerykańska jednostka dronów ulokowana w Polsce?). Może w planach na przyszłość mają miejsce tam na 2 dywizje, piechoty morskiej i zmotoryzowano-pancernej. To też by stanowiło podstawę do usytuowania w tych dywizjach małych jednostek śmigłowców uderzeniowych, albo nawet samodzielnej brygady śmigłowcowej dla ich wsparcia (szczególnie śmigłowcami transportowymi dla piechoty morskiej przerzutu, wsparcia desantu i wsparcia logistycznego).

jhjh
środa, 3 lutego 2021, 10:21

A Polska zakupła wiecej wadliwych Grotów. Czy my mamy jakichś dywersantow u nas że udają że nie ma problemu?

Wojtek
czwartek, 4 lutego 2021, 10:12

Mamy Macierewicza. To największy dywersant. Rozbił wywiad wojskowy, wstrzymał zakup śmigłowców i robił zakupy tylko takiej broni, która była jeszcze nie dopracowana. Oczywiście kiedyś Groty będą dobre, ale wystarczyło wziąść niewielką partię i ją testować, aż się wyeliminuje wszystkie wady. No ale lepiej narobić szkód i wyrzucić kasę w błoto

Rhotax
czwartek, 4 lutego 2021, 05:22

Nie sa wadliwe. Jedynie 5,56 mm nie przebija osłon balistycznych rosyjskich żołnierzy . Ale to szczegół.

BUBA
środa, 3 lutego 2021, 18:18

@jhjh skad wiesz ze sa wadliwe.

andys
środa, 3 lutego 2021, 09:13

Nie martwy sie, na zdjeciu w rzeczywistosci zołnierze ćwicza ucieczkę! Zobaczcie, nawet karabin maszynowy któryś zgubił.

Jasio
środa, 3 lutego 2021, 07:26

Odbyły się niedawno ćwiczenia sztabowe,wynik ćwiczeń Polska pada po 5 dniach wojny co ciekawe w tych ćwiczeniach uwzględniono że już mamy te F-35 i paradny dywizjon Himars oraz paradne dwie baterie Patriot.Bo reszty nie będzie,budowa armii paradnej hehe

Rhotax
czwartek, 4 lutego 2021, 05:23

Padnie po 3 dniach . Rosjanami będą dowodzić rosjanie...nie prawicowi dowódcy lepsiej zmiany....

Swój
wtorek, 2 lutego 2021, 20:42

W Rosji wszyscy w wojsku ale po co w kotle Kaliningrad powinni swoich terenów strzec a ten zwrócić jak miało być 25 lat po wojnie i już nie graniczył by z NATO i by był spokoj

Rhotax
czwartek, 4 lutego 2021, 05:25

Kaliningrad wejdzie w skład RP . Po wygranej wojnie z FR . Mamy to przez NATO obiecane .

Komentator
środa, 3 lutego 2021, 13:27

Z NATO graniczy również rejon Sankt Petersburga. Też powinni zwrócić dla świętego spokoju? Kto był tam szybciej? Rosja w Kaliningradzie, czy NATO na granicy tego okręgu? Komu mają zwrócić? Niemcom? Czy Niemcy wysuwają jakieś żądania pod adresem Rosji jeżeli chodzi o tereny byłych Prus Wschodnich? Myślę że polska ze swoją historią powinna być ostatnim państwem który powinien kibicować Niemcom w kwestii odzyskiwania terenów utraconych przez III Rzeszę. Gdzie ustalono że ZSRR miał zwrócić te tereny po 25 latach i komu?

Olo
środa, 3 lutego 2021, 08:42

komu zwrócić? Nam? wątpię, kogo dziś Polska obchodzi. Niemcom? raczej kiepski pomysł...

certre
wtorek, 2 lutego 2021, 17:26

my potrzebujemy duzej ilosci ppk wszelkiej masci i duze ilosci granatnikow wszelkiej masci.

Rhotax
czwartek, 4 lutego 2021, 05:27

Dokładnie. Na każdej komendzie kilkanaście RPG i po kilka sztuk ammo na rure .

wPiS
środa, 3 lutego 2021, 08:51

Najważnijsza jest duża ilość maści.

Tani
środa, 3 lutego 2021, 08:25

Oni cie rozwala artyleria. My mamy w artylerii pulkowej 122mm oni 152mm. USA ma pukawki 105mm reszty szkoda pisac.

wtorek, 2 lutego 2021, 22:51

Taniej wyjdzie postawić Carowi daczę

Hmmlol
wtorek, 2 lutego 2021, 18:51

Jeszcze musisz podejsc niezauwazony. Jakby tak bylo to by inwestowali w ppk. Na ukrainie wielu ludzi zginelo wlasnie od odlamkow.

Tani
wtorek, 2 lutego 2021, 16:48

Tenk pulk to 400 ludzi. Dywizja 3 pulki ta dywizja 2 pulki zmech i 1 pancerny. Batalion tankow to 31 szt czyli pulk 94 bo pojazd dowodcy pulku. Nie moze byc 4 batalionow ten 4 ty to artyleria wsparcia Wiec powinno byc 2 pulki zmech 1 pulk tankow 1 pulk artylerii Tak pisal reg 44 artyleria to bylo 25% dywizji. Jedno zastrzezenie to jest enklawa wiec forma organizacyjna nie musi byc czysta ale wg mnie jest. Bo to czesc ruskiej Armii

Tani
wtorek, 2 lutego 2021, 17:55

Ile ruscy maja na etacie bwp ja licze tak, Druzyna- 1 bwp pluton-3 druzyny czyli 3 kompania 3 plutony czyli 9 Batalion 3 Kompanie czyli 27 Pulk 3 Bataliony czyli 81 Moje zalozenie jest takie ze za wozy dowodcow nie robia bwp bo to nie ma sensu tylko inne pojazdy. Gdybym nie mial racji to od szczebla kompani trzeba dodac po 1 bwp Z tankami jest tak Zalogadruzyna 1 tank pluton-3 druzyny czyli3 Kompania 3 plutony czyli 9 plus tank dowodcy kompaniirazem 10szt Batalion 3 kompanie czyli 30 szt plus tank dowodcy batalionu i wynosi 31szt. Oficjalny etat batalionu tankow to 31 czyli pasi. Jako wozy dowodcow robia tanki z mniejsza iloscia amunicji ale posiadaja dodatkowe srodki lacznosci. Oficjalnie maja literke K przy typie. To jest stara sowiecka tradycja przejeta przez Rosje. Tak mozecie liczyc wszystko system jest trojkowy.

guru
wtorek, 16 lutego 2021, 16:16

Pułk zmechanizowany to dwa lub trzy bataliony piechoty zmechanizowanej plus batalion czołgów (trzy 10-cio czołgowe kompanie.) Pułk pancerny to zazwyczaj 10 kompanii czołgów bez podziału na bataliony plus pluton dowodzenia (trzy czołgi) plus wsparcie (kompania fizylierów, rozpoznawcza, remontowa, saperów itd). W sumie ok 103 czołgów w pułku pancernym i 60-90 czołgów w pułkach zmechanizowanych

Reaper
środa, 3 lutego 2021, 10:10

Miast dumania w, weźcie TO&E Rosyjskiego pułku, chyba że tabelek i wykresów się boicie.

środa, 3 lutego 2021, 08:42

Teraz artyleria w dywizji jest pulk i jest on Pluton to Bateria czyli trzy dziala lub wyrzutnie Dywizjon to kompania czyli trzy baterie Reszta juz klasyczna czyli batalion i pulk.

Dropik
wtorek, 2 lutego 2021, 15:46

my powołaliśmy pułk reprezentacyjny. Polska "stonk"

yar
wtorek, 2 lutego 2021, 16:38

WY powołaliście pułk reprezentacyjny? Jaki?

Tweets Defence24