Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowy pocisk powietrze-powietrze. Kooperacja Japonii i Wielkiej Brytanii

Fot. www.mbda-systems.com
Fot. www.mbda-systems.com

Japonia nieoficjalnie potwierdziła wcześniejsze doniesienia, mówiące o współpracy wojskowej z Wielką Brytanią, w ramach której powstanie nowy pocisk powietrze-powietrze. Będzie to pierwszy od zakończenia II wojny światowej przykład japońskiej kooperacji związanej z opracowaniem i produkcją sprzętu wojskowego z partnerem zagranicznym innym niż Stany Zjednoczone.

Specjaliści podkreślają ten fakt, zwracając również uwagę, że opracowanie wspólnego nowego pocisku powietrze-powietrze jest kolejną oznaką zmieniającej się japońskiej polityki eksportowej w dziedzinie uzbrojenia.

Czytaj też: Japonia zamierza złagodzić zasady eksportu uzbrojenia

Oficjalne ogłoszenie współpracy ma zostać ogłoszone we wspólnym oświadczeniu po spotkaniu w Londynie, do którego ma dojść 14 grudnia 2017 r. Zgodnie z informacjami pojawiającymi się w mediach, opracowywany pocisk ma być fuzją Meteora produkcji MBDA z opracowanym przez koncern Mitsubishi Electric radarowym systemem naprowadzającym. Prace nad prototypem mają rozpocząć się w zakładach MBDA w roku fiskalnym 2018. Pierwsze próby odpalania nowej broni są przewidziane na rok fiskalny 2023. W zależności od wyników prób ma zostać później podjęta decyzja dotycząca ewentualnego wdrożenia pocisku do produkcji masowej.

Czytaj też: Wielka Brytania zacieśnia współpracę wojskową z Japonią

Wdrożenie nowego uzbrojenia jest przewidywane na koniec przyszłego dziesięciolecia. Japonia zamierza wykorzystać nowy pocisk jako uzbrojenie samolotów F-35, wskazywane są też możliwości eksportowe, w tym kontekście wymieniane są zwłaszcza Niemcy i Francja.

Reklama

Komentarze

    Reklama