Chiński myśliwiec stealth w nowej odsłonie

28 maja 2020, 10:58
Zrzut ekranu 2020-05-28 o 12.54.45
Pierwszy demonstrator FC-31. Fot. 天剣2 CC BY-SA 4.0
Reklama

W ciągu ostatniego tygodnia w sieci zaczęły krążyć nowe fotografie drugiego prototypu myśliwca Shenyang FC-31 w locie. Tym razem maszyna była pomalowana na kolor srebrnoszary. Może to oznaczać postęp programu tego myśliwca, do tej pory pozostającego w cieniu produkowanego już seryjnie ciężkiego myśliwca Chengdu J-20.

Pierwsze fotografie demonstratora FC-31 pojawiły się w 2011 roku, tym samym, w którym demonstrator J-20 wzbijał się już w powietrze. W przeciwieństwie do dość oryginalnie zaprojektowanego „starszego brata”, FC-31 w ogromnym stopniu przypominał – testowanego już wówczas od kilku lat – F-35A Lightning II. Podstawową różnicę stanowiło zastosowanie dwóch silników odrzutowych zamiast jednego, co nie dziwiło biorąc pod uwagę że Chińska Republika Ludowa nie dysponowała wówczas (i nie dysponuje dziś) tak zaawansowanymi możliwościami w konstruowaniu i produkcji napędów. W tej sytuacji zdecydowano się na dwa słabsze, ale możliwe do wytworzenia napędy w miejsce jednego. Z kolei np. usterzenie pionowe było kopią tego znanego z F-22 Raptor.

Pojawienie się FC-31, poza głosami oburzenia na jawne kopiowanie Joint Strike Fightera, wzbudziły też spekulacje, że ChRL chce stworzyć parę myśliwców 5. generacji – ciężkiej maszyny przewagi powietrznej (J-20) i lżejszego wielozadaniowego (J-35). Miałoby więc być podobnie jak w USA (F-15 + F-16 a potem planowana para F-22 + F-35) czy ZSRR (Su-27 + MiG-29). Z czasem okazało się jednak, że nie do końca tak jest. Chiny skupiły się bowiem na rozwoju J-20, którego produkcja seryjna ruszyła w 2017 roku, a FC-31 po 2016 roku zniknął ze sfery medialnej.

W wyniku przesunięcia akcentów na większą konstrukcję zaczęto spekulować, że program FC-31, mniejszego samolotu, w którym trudniej zmieścić wszystkie najnowsze rozwiązania techniczne, odsunięto na dalszą przyszłość. Inne pomysły na temat przyczyn tej sytuacji to chęć zaoferowania FC-31 wyłącznie na rynek eksportowy, podobnie jak to miało miejsce z niewielkim i oszczędnym myśliwcem JF-17 (oznaczonym w ChRL FC-1, FC to skrót od Fighter China). Ten ostatni koniec końców zaczął być produkowany poza granicami ChRL, w Pakistanie. W FC-31 widziano też kandydata na samolot pokładowy dla rozbudowywanej właśnie floty chińskich lotniskowców. Maszyna o relatywnie niewielkich gabarytach i mająca cechy myśliwca 5. generacji rzeczywiście wydaje się dobrym następcą dla obecnie używanych wielkich J-15 (klonów rosyjskich Su-33).

Wszystko to jednak spekulacje, które co trzeba podkreślić nie wykluczają się nawzajem. Na FC-31 najwyraźniej bardzo liczy w przyszłości Pakistan. Mówi tam się tam o FC-31 jako o maszynie bardzo efektywnej kosztowo, którą będzie można kupić w wielu egzemplarzach a mimo to będzie cechowała się wysokimi parametrami technicznymi. Chińczycy chcieliby najwyraźniej, żeby ta konstrukcja zawojowała w przyszłości rynki, na które nie chcą sprzedawać samolotów trudnowykrywalnych Amerykanie. Chodzi tutaj przede wszystkim o państwa arabskie, a zapewne tez te sprzeciwiające się polityce USA jak np. Korea Północna.

Teraz jednak wiadomo, że FC-31/J-31 znowu lata. W marcu pojawiły się zdjęcia jego drugiego latającego, niepomalowanego jeszcze prototypu, w którego konstrukcji zwracało uwagę m.in. zupełnie zmienione usterzenie pionowe, przypominające bardziej to z J-20 niż z F-22.

Najnowsze zdjęcia, które pojawiły się 18 maja wskazują, że samolot został pomalowany na srebrono-szaro. Kolor ten może wskazywać na zastosowanie pokryć utrudniających wykrycie. Przypomnijmy, że wcześniej demonstratory FC-31 i J-20 malowano na czarno, po czym późniejsze prototypy i seryjne J-20  są srebrno-szare. Podobnie zresztą jak trudnowykrywalne samoloty amerykańskie.

Na razie otwarte pozostaje pytanie, czy pojawienie się nowego prototypu J-31 akurat w marcu kiedy mająca źródło w ChRL pandemia rozlewała się na świat jest zabiegiem propagandowym, pokazem siły, czy też planowanym od dawna kolejnym etapem rozwoju tej konstrukcji, który przypadkowo zbiegł się z tą katastrofą. Jakkolwiek by jednak nie było to, znając historię programów samolotów 5. generacji, od lotów drugiego dojrzalszego demonstratora technologii (czy może nawet pierwszego prototypu) nadal dzieli co najmniej kilka lat do produkcji seryjnej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 142
Reklama
...
piątek, 5 czerwca 2020, 09:28

Chiny kopiuą każdy samolot od USA i Rosji

Transformers
niedziela, 7 czerwca 2020, 14:17

No i co z tego wynika? No kopiują i? Wychodzi im. A świat ciągle blee ble kopiują. Tak kopiują

Yugol
sobota, 30 maja 2020, 14:00

Zastanawiam się czy również Chiński make up stealt będzie pękać i odpadać bo nie wierzę aby im się udało opracować coś trwałszego.

zimny kubek
piątek, 11 czerwca 2021, 14:49

Chińczycy rozwinęli własny przemysł lotniczy i to jest ich wielki sukces. Mają inżynierów i kasę. Mając niższy budżet na zbrojenia kopiowali najlepsze rozwiązania aby dogonić czołówkę i nie marnować zasobów (inni wydali na badania). Ciągle się ucząc i rozwijając tylko kwestią czasu jest kiedy zaczną narzucać swoje pomysły i rozwiązania. Polska też mogła by zacząć od kopiowania lub kupna licencji i powoli budować otoczenie przemysłowe.

mobilny
niedziela, 7 czerwca 2020, 23:57

Nie wiem. Ty też nie wiesz a nawet Davien nie wie.....ale wiem że amerykanie się obawiają J-20 i to jest najlepsze źródło informacji nt tego co ta maszyna być może potrafi a nie bajania naczelnych bajarzy portalu spod znaku WytniJ_WkleJ twarde chłopaki bo ulotki LM chętnie studiują by potem przedstawić same zalety. Widzisz o chińskich wiadomo zdecydowanie mniej OT prawda cała.

Davien
niedziela, 31 maja 2020, 01:05

Yugol jak na razie to rozpada sie ruski pseudostealth i to wyjatkowo skutecznie, rozleciało sie 100%.

Seb
niedziela, 31 maja 2020, 18:37

Rozpada się chyba w twojej wyobraźni, chyba masz ból ......., że Chińczycy budują stealth

Davien
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 01:43

Jak widac niezle prawda zabolała że tak sie miotasz:)) A Chiny stealth-a mają juz od pewnego czasu, to Rosja płacze bo się dorobic biedaczki nie moga;)

wtorek, 2 czerwca 2020, 06:54

A mają twoje AIM-120 z 1973 roku?

Fox Mulder
piątek, 29 maja 2020, 15:21

W Rosji powiedzą, że Chińczycy skopiowali F-35 nie dlatego, że chcą mieć coś równie nowoczesnego jak USA, lecz z powodu technologicznego zapóźnienia, które nie pozwala im zrozumieć ani wdrożyć technologii Su-57, nawet gdyby udało im się ją wykraść. Nie ten poziom panowie Azjaci, nie ta liga drodzy Jankesi.

mobilnyPL
sobota, 30 maja 2020, 10:34

Mają J-20 i J-31 a ich liczba będzie wzrastać. To odpowiedź na F-22 i F-35. Su-57 startu nie ma

Davien
sobota, 30 maja 2020, 09:40

A co własciwie Chiny miały wykradac z Su-57?? Silniki mają, to te same co w Su-35, podobnie radar czy awionika, FBW jak widac na szczeście dla siebie tez nie chciały, zostaja poszycia i materiały RAM a te na Zachodzie sa znacnie lepsze. Wiec prawda jest taka że Chiny nie chcały wykradac technologii Su-57 bo juz ja maja u siebie;)

Gnom
sobota, 30 maja 2020, 21:24

Najważniejsza wiedzę - czego nie robić i jak ominąć błędy koncepcyjne Rosjan.

Davien
niedziela, 31 maja 2020, 01:06

A po kiego maja korzystac z wiedzy Rosjan jak wykradli wiedzę tych co robią prawdziwe maszyny V gen czyli Amerykanów.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 17:49

To które są prawdziwie V generacji? F-22 bez HMCS i integracji sensorów (bo co ma integrować jak ma tylko radar a nie ma IRST? Bez sieciocentryczności, choć ostatnio, nie mogąc sobie poradzić z nowoczesnym datalinkiem, do F-22 dano zabytkowy Link-16, którego nawet Polska potrafi namierzyć z kilkuset km? A może F-35, który nie potrafi toczyć walk na prędkości naddźwiękowej, nie ma supercruise ani nawet prawdziwej (bo tylko przez 32km...) prędkości naddźwiękowej i budzące śmiech uzbrojenie w postaci zaledwie 2 rakiet BVR? I ma największą sygnaturę termiczną ze wszystkich współcześnie produkowanych myśliwców i to od każdej strony? Tak twoim zdaniem wygląda "prawdziwa" V generacja? Z niczego Rosja się tak bardzo nie cieszy jak z zakupu F-35 przez NATO! :)

Gnom
niedziela, 31 maja 2020, 22:30

A zrozumiałeś co napisałem (zakładam że post przeczytałeś)?

Emil
piątek, 29 maja 2020, 14:40

Mając na uwadze, że Chińczycy są liderami w technologii łączności kwantowej (bezpieczeństwo), a także że sami produkują radary AESA (ich kopie Su-27 są lepsze niż rosyjskie oryginały - pod względem radiolokacji), uważam że jest się czym niepokoić. Gdy do tego dodamy ich osiągnięcia na polu metamateriałów tłumiących sygnał radarowy (30 dB!) to ... niepokój rośnie do kwadratu. Wizja zawładnięcia Ziemią cywilizacji nie szanującej życia jednostki (liczy się kolektyw) może budzić niepokój, szczególnie na Zachodzie kultywującym odmienne wartości.

Artur Mc Groovee
sobota, 30 maja 2020, 21:46

Chińskie klony Su-27 są zbudowane z materiałów słabej jakości w porównaniu do sowieckich, być może tylko zastąpienie starego "Miecza" dało im jakiś minimalny plus, ale ta cała chińszczyzna to jedna wielka propaganda. Pokaż chociaż jedną oryginalną instrukcję do chińskiego samolotu to pogadamy, bo jak na razie to same dywagacje.

Jabadabadu
sobota, 30 maja 2020, 16:44

Zachód przez kilka stuleci skutecznie obrzydził reszcie świata swój model "wartości" - o wojnach opiumowych nie wspomnę. Kiedyś historia zatoczy koło. Obym nie dożył tego czasu, bo litości nie będzie.

Davien
niedziela, 31 maja 2020, 01:08

No popatrz tyle ze USa w tych wojnach udziału nei brało a Rosja jak najbardziej wyzywała sie tez na Chinach, więc kto ma sie martwic??

Seb
niedziela, 31 maja 2020, 18:54

Chiny są głównym rywalem Stanów Zjednoczonych, nie Rosja - nie zmienisz tego. A Rosja może być ewentualnie sojusznikiem lub przeciwnikiem, którychś z tych państw. W konflikcie amerykańsko-chińskim któreś z tych państw będzie chciało przeciągnąć Rosję na swoją stronę. A amerykanie niech zrobią sobie porządek we własnym kraju - piszę tu o ostatnich zamieszkach. Ogólnie na świecie a szczególnie w Stanach Zjednoczonych obserwuje się upadek białej rasy (zmniejszanie się ilości białych w społeczeństwie). Za kilkadziesiąt lat prawdopodobnie biali w Stanach już nie będą rządzić - możliwe, że ten kraj będzie upadał coraz bardziej, Chiny też mają problemy demograficzne ale są jednolite etnicznie i mają inną (na plus) mentalność niż Europejczycy i Amerykanie i to to oni mają większe szanse wyjść zwycięsko z tego konfliktu.

mobilny
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 08:22

Dokładnie tak. Przypisywanie rasizmu tylko białym nabiera coraz mniejszego sensu

Davien
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 01:49

Sebciu ale to wy graniczycie z Chinami a nei USA. A konflikcie USA-Chimy Rosja nei liczy się w ogóle bo to bitwa powietrzno-morska a tam Rosja nic nie znaczy w tkaim konflikcie. A co do upadku i porządków to mozę zajmijcie sie tym u siebie bo to w Rosji lekarze "wypadaja z okna" jak mówia prawdę o epidemii. Stany sobie z grupkami zadymiarzy poradzą, nei raz juz tak było i sobie radzili. Natomiast co do upadku to akurat wam to grozi, zreszta po raz trzeci od 1917r.Wiec popłacz sobie dalej.

Fantasy by dejvidek.
wtorek, 2 czerwca 2020, 06:57

Co dejvidku, prawda zabolała to próbujesz go zdyskredytować w mawiając insynuując ze jezt "ruskim trollem"? Ale to właśnie typowa taktyka trolla, ekspercie.od kotłów opalanych oparami benzyny i AIM-120 z 1973 roku.

Davien
wtorek, 2 czerwca 2020, 21:07

Wow fantasy tylko ty i bryxx pisaliscie o tych AIM-120 co ci wielokrotnei udowodniłem ale proszę podac post gdzie pisze coś takiego z podaneim daty, czekam kłamliwy trollu.

Fantasy by dejvidek.
środa, 3 czerwca 2020, 08:53

Tak? Ale przecież twoje wypociny o AIM-120 z 1973 roku były nie raz cytowane na Defence24. A pisałeś o tym pod artykułem „A jednak Super Hornet dla Luftwaffe?”.

Fantasy by dejvidek.
środa, 3 czerwca 2020, 07:14

Pisałeś te brednie na portalu Defence24 pod artykułem „A jednak Super Hornet dla Luftwaffe?”. Poza tym było ci to wielokrotnie cytowane, z datami i godzinami.

Davien
czwartek, 4 czerwca 2020, 17:59

Wow to zacytuj co napisałem, tyle zeby była tam ta data-1973r, albo milcz na wieki:)

Fantasy by dejvidek.
piątek, 5 czerwca 2020, 00:23

Dejvidku, wszystkie twoje brednie można znaleźć na portalu Defence 24. Te o AIM-120 w 1973 roku można znaleźć w artykule pod tytułem "Jednak Super Hornet dla Luftwaffe?", brednie o "kotłach opalanych oparami benzyny" pod artykułami o katastrofie norweskiej fregaty, brednie o F-15AE praktycznie pod każdym artykułem o F-35 czy Su-35. O łopatkach turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym wypisywałeś pod jednym z artykułów o Ochotniku. Wszystko jest na Defence 24, a w wiesz, że tutaj nic nie ginie. Tutaj wklejam niezbity dowód, że pisałeś o AIM-120 w 1973 roku, z datami i godzinami, artykuł na Defence 24 pt; „Jednak Super Hornet dla Luftwaffe?”. poniedziałek, 14 października 2019, 18:12, anonimowy komentator: "Luftwaffe zakupiła w 1973 roku w ramach programu Peace Rhine uproszczoną wersję Phantoma F-4F o mniejszej masie i słabszej stacji radiolokacyjnej APG-120 oraz pozbawioną możliwości tankowania w locie i wykorzystania pocisków AIM-7 Sparrow. „ wtorek, 15 października 2019, 01:42. Davien: „No cóż, tu masz racje, nie mieli AIM-7 za to nowowczesne AIM-9L i AIM-120, co przy AIM-9B na F-104... A co do radarów to porównywanie AN/ASG-114 na Starfighterze do AN/APQ-120 świadczy wyłacznie że zenobii ma zerowa wiedze:)” wtorek, 15 października 2019, 16:53, bryxx: „Ciekawe jaka ma wiedzę gość uzbrajajacy w 1973 roku niemieckie Phantomy w AIM-120 lub oraz twierdzący że radiolokator tychże maszyn to pełnoprawny AN/APQ-120”. Szach mat!!!

Fantasy by dejvidek.
środa, 3 czerwca 2020, 07:12

Al.Bryxxpytał się czy udowodnisz swoje kłamstwa przed sądem. Udowodnisz?

Davien
niedziela, 7 czerwca 2020, 09:47

"bryxx: „Ciekawe jaka ma wiedzę gość uzbrajajacy w 1973 roku niemieckie Phantomy w AIM-120 lub oraz twierdzący że radiolokator tychże maszyn to pełnoprawny AN/APQ-120” A po co jak sam bryxx udowodnił że jest kłamca.

Fantasy by dejvidek.
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 01:06

Ale on pisal o tobie dejvidku, bo ty uzbroiles te F-4 w te AIM-120 w 1973 roku. Znowu czytanie ze zrozumieniem sie u ciebie klania.

Fosforek Indu
sobota, 30 maja 2020, 12:48

Chiny i AESA ?

mobilnyPL
sobota, 30 maja 2020, 14:10

Tak. Chiny posiadają radary AESA w J-10, 20 i 31

Davien
niedziela, 31 maja 2020, 13:36

Takze na J-11 w najnowszych wersjach.

mobilny
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 08:23

A tak faktycznie. Wyprzedzili juz Rosjan bez wątpienia

Davien
sobota, 30 maja 2020, 13:11

Tak, tu juz wyprzedziły Rosje.

Yugol
sobota, 30 maja 2020, 13:54

I z silnikiem już niedługo wyprzedzą

Autor komentarza
piątek, 29 maja 2020, 14:14

Dzisiaj przeczytałem o bardzo dobrych stosunkach politycznych pomiędzy Izraelem i Chinami i naszło mnie kilka przemyśleń. Przede wszystkim rozpoczęty w Chinach w 1977 roku pomysł na jedno dziecko spowodował, że dzisiaj jest o 30 mln więcej mężczyzn niż kobiet, potencjalnych rezerwistów na wielką wojnę... Izrael to "handlowiec" więc biznes jest najważniejszy, poza tym lubi trzymać z najsilniejszym... Obawiam się, że budowa Światowego Rządu już się rozpoczęła i będzie oparta na Chińskim bagnecie i technologii zniewolenia ludności cywilnej. Ameryka Trampa jest patriotyczna tylko wygląda jakby w 1943r Niemcy chciały przez "Wojnę Totalną" Goebbelsa pokonać rozpędzoną zbrojeniówkę ZSRR wraz z jej zasobami ludzkimi. Na to może być za późno. Władcy świata - zachodni miliarderzy, współpracują z Chinami, jeżeli reszta Świata, czyli Ameryka Trampa, Europa i być może Rosja, ma wygrać, pewnie musi całkowicie zmienić społeczeństwo, na półniewolnicze, alternatywa to to, co obecnie przechodzą cywile w Chinach, zwłaszcza Ujgurowie. Technika idzie szybko do przodu a wy myślicie że konflikt będzie wyglądał jak te w Iraku, to będzie starcie ZUPEŁNIE inne, młodzi chłopcy ćwiczcie się w sterowaniu dronami - to może się przydać! Tak, lubię czytać jak opowiadacie co należy zrobić aby wzmocnić naszą zbrojeniówkę, poszczególne siły zbrojne, ale wygląda na to, że Polacy jako naród krnąbrny i trudno się godzący na niewolę jest szczególnie krótko trzymany jak na europejskie standardy. Chcą nam odebrać broń czarnoprochową, do innej już nie mamy dostępu. Nie tu i nie w tej rzeczywistości ma przebiegać przyszłe starcie o władzę nad światem. Na potwierdzenie tego co piszę (przyznaję dość chaotycznie), zobaczycie jak szybko zniknie ten post ;)

Adwer
piątek, 29 maja 2020, 13:12

Zerżnięta konstrukcja z Raptora efka 22 w wersji xaiomi Mi

Kapustin
piątek, 29 maja 2020, 11:47

Pierwszy lot próbny na Władywostok Ruski nic nie widział FARSA

rotua
piątek, 29 maja 2020, 08:40

Czekamy na Irydę 2.

Marcin
piątek, 29 maja 2020, 11:33

Skorpion 5 byłby lepszy.

Szary Czlowiek
piątek, 29 maja 2020, 07:51

Zdjecia drugiego prototypu ze zmienionym usterzeniem pojawily sie duzo wczesniej. W grudniu 2016 r. Pozniej w kwietniu 2017. Maszyna nie byla pomalowana. Jesli teraz lata nowy egzemplarz, to mamy trzeci prototyp lub przebudowany nr 2 lub nr 1. W 2019 Chinczycy pokazali model zmodyfikowanego 31, wiec obstawiam prototyp nr 3.

Graczy
piątek, 29 maja 2020, 01:16

Pakistan kupi j 31 a Indie su 57

Davien
piątek, 29 maja 2020, 10:05

Indie juz wykopały Su-57 wiec niezłe marzenia.

Sailor
piątek, 29 maja 2020, 09:14

Już widzę jak Hindusi kupują Su-57 po tym jak sami stwierdzili, że to złom i ściema po czym wycofali się z programu. Poza tym nie ma jeszcze puki co Su-57. Był jeden ale się rozbił.

Gracz
piątek, 29 maja 2020, 15:52

Ale j 31 i j 20 według ciebie to są??

Davien
piątek, 29 maja 2020, 22:55

A ktos mówił cos o J-20/J-31?? Oj cos ci chyba nie wyszło:)) A J-20 jest 28 sztuk wiec o 20 wiecej niz su-57( 8 to prototypy) Cos jeszcze masz do dodania?

Gracz
sobota, 30 maja 2020, 15:27

Tak, że usa nie chce sprzedać hindusom f 35 więc nie mają wyboru i zostaje im su 57. Ps tak wiem F 21 zjada j 20 su 57 j 31 idt.

Davien
niedziela, 31 maja 2020, 01:10

Gracz, Indie stwierdziły oficjalnie ze Su-57 jest za słaby by zastapić Su-30MKI co jest kompromitacja dla Rosjan. A F-21 nie startuje w tej kategorii ale jako nastepca srednich mysliwców wiec jak zwykle nei wiesz co ci kazano przepisywac. A było się uczyc polskiego:)

R
wtorek, 2 czerwca 2020, 10:14

"Indie stwierdziły oficjalnie ze Su-57 jest za słaby by zastapić Su-30MKI" tak a gdzie klamco Indie to stwierdzily? Wycofali sie z programu Su-57 i tyle narazie, jeszcze do niego wroca.

poniedziałek, 1 czerwca 2020, 11:30

Jak zwykle kłamiesz dejvidku, ekspercie od AIM-120 z 1973 roku i kotłów opalanych oparami benzyny. Hindusi wyszli z Projektu PAK-FA, ponieważ Rosjanie nie chcoieli im oddać technologi, był zreszta o tym artykuł na portalu Defence 24. Artykuł z 19 Kwietnia 2019 pod tytułem: "Chiny i Indie zainteresowane Su-57?". Cytuję: "Indie zrezygnowały z udziału w programie Su-57 (opracowywanym wówczas pod nazwą PAK-FA), gdyż Rosjanie blokowali dostęp do kluczowych technologii i wyników testów. ". Koniec.

Davien
wtorek, 2 czerwca 2020, 21:09

Widzisz trollu, to zdanei dwóch gazet, a nei Indyjskeigo MON-u który stwierdził cos zupełnei innego. Chc jak widac fakt ze nielot Su-57 jest gorszy nawet od Su-30MKI potęznie zabolał.

Fantasy by dejvidek.
środa, 3 czerwca 2020, 08:54

Tak, a potrafisz przedstawić dowody na poparcie swoich bredni, ekspercie od AIM-120 z 1973 roku?

Davien
czwartek, 4 czerwca 2020, 18:02

"Media indyjskie i chińskie piszą o potencjalnym zainteresowaniu tych państw nabyciem samolotu Su-57 - artykuły na ten temat zamieściły indyjski The Business Standard i chiński Global Times." I znowu kłamstwa fantasy obalone w 5 sek.:)

Fantasy by dejvidek.
piątek, 5 czerwca 2020, 00:20

Dejvidku, twoje klamstwa o AIM-120 przenoszonych w 1973 roku przez F-4 Luftwaffe to zostaly obalone w 0.5 sekundy.

Fantasy by dejvidek.
piątek, 5 czerwca 2020, 00:17

Ty rozumiesz co wypisujesz dejvidzie? Bredzisz, ze hindusi nie chcieli PAK-Fa, a za chwile ze sa zainteresowani Su-57. Czytasz te karteczki od prowadzacego? Zreszta jak to jest dejvidzie, jak indyjskie media dosnosily, ze nad kaszmirem Su-30MKI wykryly odpalenia AIM-120 przez pakistanskie F-16 i te wszystkie popsicki zwalczyli, to pisales ze nie sa to wiarygodne media. A teraz cos tam wklejasz z brukowca i kest top wiarygodne? Defence 24 jest bardziej wiarygodny ekspercie od AIM-120 z 1973 roku.

Davien
niedziela, 7 czerwca 2020, 09:51

A ty rozumiesz że udowodniono ci iz to tylko ty i bryxx piszecie o AIM-120, że udowodniono jak indyjskei media kłamały w sprawie Su-30MKI i udowodniono ci ze to co wypisywało Def-24 to tylko stanowisko dwóch gazet. Masz cos jeszcze do dodania ?

Fantasy by dejvidek.
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 01:10

dejvidzie, a gdzie cytat, ze Indie byly nie zadowolone z Su-57? Nie masz. No ale czego sie spodziewac. A to ze pisales o AIM-120 w 1973 jest czarno na bialym w twoich komentarzach, na portalu Defence 24, po artykulem "A jednak Super Hornet dla Luftwaffe?".

środa, 3 czerwca 2020, 07:16

To zacytuj dejvidzie. Ja podałem cytat.

Valdore
czwartek, 4 czerwca 2020, 18:28

"Media indyjskie i chińskie piszą o potencjalnym zainteresowaniu tych państw nabyciem samolotu Su-57 - artykuły na ten temat zamieściły indyjski The Business Standard i chiński Global Times." To tak o gazetach kłamco. FGFA miał zastapic Su-30MKI a tu proszę:"Innym powodem niezadowolenia były niedostateczne zdaniem strony indyjskiej właściwości stealth. Nowe Delhi zażądało wprowadzenia do konstrukcji Su-57 około pięćdziesięciu poprawek." i dalej:" Dowództwo indyjskich sił powietrznych zwróciło się niedawno do ministerstwa obrony z postulatem przerwania współpracy z Rosją w programie rozwoju i produkcji myśliwca 5. generacji, stwierdzając, że proponowany przez Moskwę samolot "nie spełnia wymagań i nie odpowiada zdolnościom amerykańskiego F-35". Samolot opracowywany w programie FGFA, oparty o prototyp T-50 rosyjskiego samolotu Su-57, ma zdaniem indyjskich wojskowych nie spełniać zakładanych wymogów dotyczących "niewidzialności" i pola powierzchni przekroju poprzecznego, znacząco odbiegając w tym względzie od myśliwca F-35" Masaz cos jeszcze do dodania?

Fantasy by dejvidek.
piątek, 5 czerwca 2020, 00:19

Jakie media, konkretnie, cytaty z datami dawaj? Bo ja czytalem chinskie i indyjskie media, gdzie pisano, ze MiG-35 bije na glowe F-35.

Fantasy by davidek.
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 10:39

ak zwykle kłamiesz dejvidku, ekspercie od AIM-120 z 1973 roku i kotłów opalanych oparami benzyny. Hindusi wyszli z Projektu PAK-FA, ponieważ Rosjanie nie chcoieli im oddać technologi, był zreszta o tym artykuł na portalu Defence 24. Artykuł z 19 Kwietnia 2019 pod tytułem: "Chiny i Indie zainteresowane Su-57?". Cytuję: "Indie zrezygnowały z udziału w programie Su-57 (opracowywanym wówczas pod nazwą PAK-FA), gdyż Rosjanie blokowali dostęp do kluczowych technologii i wyników testów. ". Koniec.

Davien
czwartek, 4 czerwca 2020, 18:29

"Dowództwo indyjskich sił powietrznych zwróciło się niedawno do ministerstwa obrony z postulatem przerwania współpracy z Rosją w programie rozwoju i produkcji myśliwca 5. generacji, stwierdzając, że proponowany przez Moskwę samolot "nie spełnia wymagań i nie odpowiada zdolnościom amerykańskiego F-35". Samolot opracowywany w programie FGFA, oparty o prototyp T-50 rosyjskiego samolotu Su-57, ma zdaniem indyjskich wojskowych nie spełniać zakładanych wymogów dotyczących "niewidzialności" i pola powierzchni przekroju poprzecznego, znacząco odbiegając w tym względzie od myśliwca F-35" Masaz cos jeszcze kłamco do dodania.

Fantasy by davidek.
piątek, 5 czerwca 2020, 00:11

Tak dejvidzie. Podaj zrodlo.

Fantasy by dejvidek.
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 09:56

Jak zwykle kłamiesz dejvidku, ekspercie od AIM-120 z 1973 roku i kotłów opalanych oparami benzyny. Hindusi wyszli z Projektu PAK-FA, ponieważ Rosjanie nie chcieli im oddać technologi, był zreszta o tym artykuł na portalu Defence 24. Artykuł z 19 Kwietnia 2019 pod tytułem: "Chiny i Indie zainteresowane Su-57?". Cytuję: "Indie zrezygnowały z udziału w programie Su-57 (opracowywanym wówczas pod nazwą PAK-FA), gdyż Rosjanie blokowali dostęp do kluczowych technologii i wyników testów. ". Koniec.

...
czwartek, 28 maja 2020, 23:42

Nie zebym reklamwal ale dzis sie pojawil na sputniku ciekawy artykol o negocjacjach Chinsko- USa odnosnie umowy handowej. NA czym stanelo i jaki wplyw na wybory w USa to ma. Wyjatkowo dobry artykul pokazujacy Chiny inaczej

Seb
niedziela, 31 maja 2020, 18:57

a to akurat nie jest dziwne biorąc pod uwagę, że USA może chcieć przeciągnąć Rosję na swoją stronę w ewentualnym konflikcie z Chinami

Davien
wtorek, 2 czerwca 2020, 21:10

A po keigo USa Rosja w konflikcie z Chinami??

X
piątek, 29 maja 2020, 08:36

"Wyjątkowo dobry" jak na Sputnika, czy masz na myśli skalę ogólną.

...
sobota, 30 maja 2020, 18:30

I tak i tak. Tu jest czesto propaganda w jedna strone tam w druga. Troche rownowagi

Gts
czwartek, 28 maja 2020, 18:26

Podobny jak dwie krople wody, wygląda to jak całkowita kompromitacja bezpieczeństwa przemysłowego USA.

Mentor
czwartek, 28 maja 2020, 23:42

Tylko "werk" nie ten co w F35.

Chińska super technologia
czwartek, 28 maja 2020, 22:16

Rzuty f35 są nawet na wikipedii. Technologicznie pewnie 3 generacja

piątek, 29 maja 2020, 05:08

A skąd wiesz jakie zastosowano w nim technologie?

R
piątek, 29 maja 2020, 10:40

Wie bo poprstu nie lubi tego co ze wschodu.

Katon
piątek, 29 maja 2020, 10:33

A od kiedy to w jakimkolwiek wyrobie stosuje się jakiejkolwiek technologie? Technologie stosuje się nie w wyrobie, a podczas jego wykonania. Zwykle grabie można wykonać przy użyciu kilkunastu różnych technologii, a i tak w ostatecznym rozrachunku dostaniemy tylko grabie, chociaż sposób w jaki je wykonano (a więc technologia) będzie miał decydujący wpływ na czas wytworzenia, ilość zużytego materiału, energochłonność itd.

Davien
piątek, 29 maja 2020, 10:06

Silniki sa od Mig-a 29 wiec juz samo to wystarczy:)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 29 maja 2020, 17:11

Mig 29 ma bardzo dobre silniki.

Voodoo
piątek, 29 maja 2020, 15:00

Tak jak silnik od F35 trochę podklepany od starego Horneta.....tylko mocowanie ma inne śruby mocujące po 43 tyś dollars sztuka...stąd taka cena tego nielota

Ci po powinni wiedzieć to wiedzą jak na nazwisko mi jest.
sobota, 30 maja 2020, 17:55

F-35 ma silnik z F-22. Ale po co ja to piszę...

Davien
niedziela, 31 maja 2020, 01:13

Nie, niema, ma silnik F135 powstały na bazie F119 z F-22.

R
wtorek, 2 czerwca 2020, 10:15

Plus technologia z Jaka-141 do wersji B.

Davien
wtorek, 2 czerwca 2020, 21:11

Doprawdy? To udowodnij to bo F-35B nei ma nic wspólnego z nieudanym Jak-141, czekam.

środa, 3 czerwca 2020, 11:22

Chcesz dowodow dejvidzie... A czy ty chociaz raz udowodniles swoje brednie

Fantasy by dejvidek.
środa, 3 czerwca 2020, 08:56

Ty udowodnij ze F-4 Luftwaffe przenosiły AIM-120 w 1973 roku jak to wmawiałeś.

Davien
sobota, 30 maja 2020, 20:53

Tak. Tylko że gorszy.

Franek pilot
czwartek, 28 maja 2020, 17:49

Może przyleci do Polski to za 77 mln za sztukę kupimy 10 szt f 31 masę on China to będzie bodry interes łącznie z licencją na produkcję oraz servis.w wypadku konfliktu zbrojnego sojusznicy rusza do walki a samoloty po obu stronach będą spadać jak gwiazdy z nieba a my nie mama kasy aby za każdy zestrzelony f 35 płacić 77 mln dolarow

Sailor
piątek, 29 maja 2020, 09:16

Spróbuj jeszcze raz. Tym razem po Polsku bo jak próbuję przeczytać Twój wpis to zęby mnie ebolą.

kj1981
czwartek, 28 maja 2020, 15:51

Ciekawe, czy dożyję chwili, kiedy współczesne Chiny pokażą światu choć jedno nowoczesne rozwiązanie, które nie zostało ukradzione lub oparte na ukradzionej wiedzy.

Yugol
sobota, 30 maja 2020, 14:09

Już korzystasz z tych rozwiązań nawet nie wiedząc o tym. Miślenie stereotypowe bywa mylne a nawet zgubne co wielokrotnie pokazała hystoria wojskowości zwłaszcza.

mm
piątek, 29 maja 2020, 08:55

Jak powiedział Wielki Szu w znanym filmie: "Ja oszukiwałem, Ty oszukiwałeś, wygrał lepszy".

Antex
piątek, 29 maja 2020, 03:20

Już dożyłeś. Koronawirus był chińskim oryginałem. Tym razem to Włosi skopiowali i zarzucili nim cały świat.

Olo
piątek, 29 maja 2020, 11:26

nie, to amerykański oryginał z 2015 roku

Grzegorz Brzeczyszczykiewicz
piątek, 29 maja 2020, 10:10

Czy Włosi to się nie zgodzę

7plmb
piątek, 29 maja 2020, 00:43

Kradną i kopiują na bezczela wszystko.Tylko jakość nie ta...

Adam
czwartek, 28 maja 2020, 23:41

F35 to Jak-141

Marcin
piątek, 29 maja 2020, 17:25

Dokładnie, kopia docelowej wersji Jaka czyli Jak-43M, PW kupił też patent na obracaną dyszę silnika do wersji F-35B, jedyną różnicą jest wentylator pionowo ustawiony w kadłubie, Jak miał miec jeden silnik oczywiście dwuprzepływowy. Obracana dysza konstrukcji firmy Sojuz okazała się z resztą znacznie lepsza niż konkurencyjnej konstrukcji RR. Co ciekawe Jak też miał problem z uszkodzeniem ogonowej części przy lotach na dopalaczu, co teraz skutkuje w F-35 redukcją czasu pracy dopalacza do kilkunastu sekund. Może LM powinien poprosic o pomoc w rozwiązaniu problemu biuro Jakowlewa?

Davien
piątek, 29 maja 2020, 22:58

Panie Marcin po pierwsze naped dla F-35B projektował RR i nie ma on nic wspólnego z prymitywnym dosyc napedem Jak-41 bedącym rozwojówka tego z Jak 36/38 Po drugie P&W projektował taki silnik zanim w Rosji ktos wpadł na pomysł Jak-36 więc zwyczajnie kłamiesz.

R
wtorek, 2 czerwca 2020, 10:19

"Panie Marcin po pierwsze naped dla F-35B projektował RR i nie ma on nic wspólnego z prymitywnym dosyc napedem Jak-41" Ty i twoje zaklinanie rzeczywistosci.

Marcin
sobota, 30 maja 2020, 01:38

Jak-36 powstał w latach 60 ! jako demonstrator technologii dla przyszłego Jak-36M który był zupełnie nową konstrukcją, PW coś tam sobie mogło w latach 60 projektowac ale na pewno nie silnik dla F-35B. Jak-141 z kolei był zupełnie nową konstrukcją nie mającą nic wspólnego z Jak-36M. Ale też dennstratorem technologii, pierwszym w lini do przetestowania pionowego lub skróconego startu oraz ladowania, naddżwiękowy - silnik z jedną dyszą obrotową którą potem skopiowano w F-35B. Na jego konstrukcji na początku lat 90 miał powstac docelowy Jak oznaczany jako Jak-43M. Z radarem uzbrojeniem etc oraz mocno przekonstruowanym płatowcem zachowując układ napędowy Jak-41 . Proszę sobie poczytac o tych samolotach w literaturze , były niedawno obszerne monografie Jak-36 i Jak-36M. szczególnie polecam monografię Jak-36M z serii Przegląd Konstrukcji Lotniczych. o ich następcach też sporo było oraz o napędzie z obracaną dyszą.

Jaca
sobota, 30 maja 2020, 09:29

Panie Marcin. Prawdziwa historia VTC zaczęła się w pierwszej połowie lat 50 ub. wieku. Nie w pracowni Jakowlewa tylko we Francji. Wówczas to francuski inżynier lotniczy Michel Wibault opracował jedno z pierwszych rozwiązań kierowania strumieniem odrzutu. Wykorzystał w projekcie tzw. zimny ciąg czyli nie gorące gazy z silnika, tylko tłoczenie pod wysokim ciśnieniem powietrze. Opracował wtedy projekt układu samolotu który otrzymał nazwę Żyrokopter. Próbował nim zainteresować francuskie władze ale bez efektu... Jednak tak się złożyło że jego broszurka z założeniami projektu wpadła w ręce pułkownika US Air Force Willisa Chapmana. Był to rok 1956.. Ten zaś pułkownik współpracował z brytyjskim inżynierem lotniczym specjalistą od napędów Stanleyem Hookerem. Początkowo Hooker podszedł do projektu Francuza sceptycznie ale wszystko się zmieniło kiedy Hooker narysował klasyczny już schemat silnika o 4 ruchomych dyszach: dwóch z przodu odprowadzających sprężone powietrze z wentylatora sprężarki i tworzących "zimny ciąg" oraz 2 dysz w tyle silnika, odprowadzających gazy wylotowe na zewnątrz, które wytwarzały "gorący ciąg". Wszystkie cztery dysze były ruchome w od poziomu do pionu w zakresie 90 stopni. W ten właśnie sposób powstał pierwowzór najsławniejszego silnika VTC/VTOL - Bristol Pegasus. Był to początek roku 1957. Później konstruktorzy opracowywali różne koncepcje i rozwiązania w stosunku do samolotów krótkiego i/lub pionowego startu i lądowania. Ogólnie powstały 4 rodzaje - koncepcje zespołów napędowych stosowane w samolotach VTOL(STOVL). I tak np. samolot V-22 Osprey to typ 1 - ten sam napęd (silnik lub silniki) do lotu pionowego i do lotu poziomego postępowego. Typ 2 stanowi oddzielny zaspół napędowy do pionowego startu (zawisu) i oddzielny do lotu poziomego - silnik nośny + silnik marszowy. Ten typ wybrali konstruktorzy koncernu Dassault Aviation. Typ 3 oddzielny zespół napędowy do pionowego startu (zawisu) i oddzielny do lotu poziomego - silnik nośny + silnik nośno-marszowy z wektorowanym ciągiem. Tę metodę wybrali Rosjanie i zastosowali w samolocie Jak-38. Typ 4 zintegrowany, nośno-marszowy zespół napędowy. To ostatni typ, którego jedna z odmian została zastosowana w praktyce w samolocie F-35B. Idea podobna jest do typu 3 z tą zasadniczą różnicą że układ napędowy składa się z jednego głównego silnika z ruchomą dyszą wektorującą ciąg i zapewniającą samolotowi zarówno lot w płaszczyźnie pionowej (dysza obraca się w dół) jak i poziomej(dysza ustawia się w osi samolotu). Aby utworzyć siłę nośną w przedzie kadłuba , część powietrza sprężanego przez wentylator silnika jest transportowana ku przodowi i tam wyrzucana przez dyszę generując ciąg dający siłę nośną. W typie tym wyróżnia się trzy podstawowe mechanizmy uzyskiwania "zimnego ciągu": -mechanizm zwany wyrzutnikiem (ejektorem), -mechanizm zwany kontrolowanym ciągiem wznoszącym (Remote Augmented Lift System - RALS) - Rolls-Royce LiftSystem, Ostatnim używanym praktycznie (F-35B) mechanizmem jest wentylator napędzany wałem odbierającym moc z turbiny silnika (Tip Driven Fan - TDF). Technologia opatentowana przez Lockheed Martina, później rozwinięta przez Rolls-Royce. Wszystkie te awangardowe rozwiązania do silnika F-35 opracowane zostały przez Rolls-Royce jako LiftFan®. Podsumowując to jednak warto panie Marcin zastanowić się czy silnik Jaka-41 został wykonany w technologii stealth. Bo silnik F135 to już jak najbardziej tak, a to oznacza opracowanie zupełnie nowatorskiej technologii. W silniku F135 samolotu F-35B zastosowano nowatorski, opatentowany przez Lockheeda tzw. zintegrowany nośno-marszowy zespoł napedowy APP, a konkretnie jego odmianę określaną jako TDF (Tip Driven Fan). To po prostu wentylator napędzany wałem odbierającym moc z silnika głównego. Po otwarciu pokryw nad i pod wentylatorem i wprawieniu go w ruch tłoczy on powietrze w dół pod kadłub maszyny wytwarzając "zimny ciąg". Jednocześnie ruchoma dysza silnika obracając się o 90 stopni kieruje ciąg silnika pionowo do dołu nadając myśliwcowi siłę nośna. Technologia nie stosowana nigdy wcześniej... Silniki Harrierów i Jaków wytwarzały gorący ciąg w oparciu o zupełnie inna technologie. Dla samolotu stealth takie rozwiązania były nie do przyjęcia z samego założenia.

R
piątek, 29 maja 2020, 10:41

Odrobine.

Davien
piątek, 29 maja 2020, 19:15

Wcale. jak-41 nie ma zadnego zwiazku z F-35.

R
wtorek, 2 czerwca 2020, 10:20

Nie, ale skad, w szczegolnosci F-35B.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 29 maja 2020, 22:53

Ma związek, na początku lat 90 ruscy udostępnili technologie firmie Lockheed za ok 400 mln usd, jest to banalnie łatwe do znalezienia a nawet kiedyś wspominali o tym w programie tv o Jaku kręconym w tamtych czasach.

Davien
sobota, 30 maja 2020, 09:46

No popatrz a zespół napędowy dla F-35B to dizeło RR a nei Lockheeda i bazował na ich Pegasusie i niemieckij VJ-101C:)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
sobota, 30 maja 2020, 10:09

Co mnie obchodzi zespół napędowy, zresztą jak na różnicę ok 30 lat F-35 do Jaka to mający podobną moc wiec bez szału ten F-35 a F-35B nie jest samolotem pionowego startu Jak 141 startował pionowo!! Ruscy przekazali dane całego Jaka 141 a nawet Lockheed sfinansował dokończenie prototypów i podobno robili jakiś większy odpowiadający gabarytami przyszłemu JSF

Davien
czwartek, 4 czerwca 2020, 18:33

Grzegorz sam chciałes: LM sfinansował dokończenie prototypu Jak-41M a nei kupował jakakolwiek technologię wiec skończ kłamać .

Adam
sobota, 30 maja 2020, 20:30

Dokładnie. Ale nie ma co sie szarpać z tym gościem. On wie lepiej.

Davien
piątek, 29 maja 2020, 10:08

Doprawdy?? No zobacz jakos nie widziałęm w F-35B dwóch silników odrzutowych ustawionych pionowo w kadłubie:)) Może juz nei zmyslaj bo F-35 nie ma nic wspólnego z Jaczkiem.

Marcin
piątek, 29 maja 2020, 19:46

F-35 to kopia Jak-43M, PW kupił nawet patent na obracaną dyszę silnika od Sojuza, dzięki czemu ich silnik był znacznie lepszy od konkurenta RR. Davien taka jest prawda i pamietają to wszyscy śledzący konkurs na nowy myśliwiec

Davien
czwartek, 4 czerwca 2020, 18:35

Marcin Jak-43M nigdy nie istniał, PW nic nie kupił od Sojuza, bo nie on opracowywał naped dla F-35B ale RR a sam PW miał obracana dyszę na dekady zanim Rosjanei wpadli na pomysł Jak-41 Aha Jak-43 nie miał silnika Sojuz ale NK-321 od Kuzniecowa. masz coś jeszce do dodania?

Haze
czwartek, 28 maja 2020, 23:11

WE Francji fotografuja nawet kosze n'a swiecie .Nadmiar wolnosci i démokracje to anarchia i upadek.

Anty sknera
czwartek, 28 maja 2020, 22:26

5G i sztuczna inteligencja, która Chińczycy sami opracowali.

Niuniu
czwartek, 28 maja 2020, 15:30

Chińskie media od dawna sugerują, że źródłem coronovirusa są amerykańskie laboratoria biologiczne zlokalizowane na terytoriach innych państw. Z kolei amerykanie twierdzi, że virus "uciekł" z laboratorium chińskiego. Niezależnie od pochodzenia virusa, Chiny twierdzą, że sobie z nim definitywnie poradziły, a USA - Trump twierdzą, że sobie z nim nie radzą z powodu działania komunistycznych władz chińskich. Akurat teraz przeciek fotografii nowego chińskiego samolotu o niczym nie świadczy. A wszelkie dywagacje na jego temat to czyste spekulacje - szczególnie, że odwołują się do danych sprzed 9 lat.

Ech
czwartek, 28 maja 2020, 23:44

Bezrobcie w USa zwiekszylo sie o 25% PKB spadlo w miesiacu az o 30%. Trump chce wygrac wybory wiec bedzie atakowal Chiny. Bardziej na poczet wewnatrznej rozgrywki. ZObaczymy czy Chiny dadza sie sprowakowac

sukces
czwartek, 28 maja 2020, 15:02

Ładna kopia "nadwozia" i do tego fruwa...

Grzegorz Brzeczyszczykiewicz
piątek, 29 maja 2020, 10:09

Smartfony z Chin też są kopia a działają tak samo czy to cud?

Davien
niedziela, 31 maja 2020, 13:42

Taak, powiedz Huawei, Xiaomi itd ze ich sprzet to kopie:))

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 31 maja 2020, 16:26

Chyba nie uważasz że doszli do takiego poziomu elektroniki bez inżynierii wstecznej? wiadomo powszechnie że Chińczycy kupują niewielką ilość albo i nie kupują, rozbierają badają i produkują własne kopie trochę się różniące wyglądem, oczywiście w końcu te kopie są mocno modyfikowane i staja się typowo chińskimi produktami ale i tak jakość jest podła szczegulnie zastosowane materiały to syf !! co nie zmienia faktu że te ich wyroby działają jakiś czas.

Davien
niedziela, 31 maja 2020, 18:35

Wow więc wg ciebie cos opracowane metoda inzynierii wstecznej to kopia?? Czy raczej podróbka:) Ale rozumiem ze nasze Moskity to kopia Spike-LR a Piorun to kopia Igły??

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 31 maja 2020, 20:48

A czy R-2 (SS-2 Sibling) była kopią V-2 czy Tu-4 był kopią B-29 czy podróbką ???? były zbudowane dzięki inżynierii wstecznej, Kradzież to Kradzież i tyle!! Porównywanie naszych wyrobów jest całkowicie nie trafione bo jesteśmy obrzydliwie uczciwi a ruskim to akurat powinniśmy podbierać wszelkie technologie oni kradli w Polsce długi czas i blokowali rozwój, zresztą poprzednik Pioruna nie powstał dzięki inżynierii wstecznej tylko dziki pracy wywiadu i łapówkom, ja uznaję że to był zakup technologi.

Davien
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 01:53

Widzisz Grzesiu ale R-1 i R-2 powstały dzięki pracy niejakiego H Grottrupa wiec R-2 nei był kopia V-2 :) Tu-4 był kopia B-29 i to do najmniejszego detalu. Ale widac nie zrozumiałes co pisałem więc przeczytaj powoli jeszcze raz, moze zrozumiesz.

wtorek, 2 czerwca 2020, 18:19

AIM-120 z 1973 roku o który pisałes dejvidku.

Poznań
czwartek, 28 maja 2020, 14:51

Przynajmniej coś robią. Nie to co np. nasza Marynarka Wojenna z niewidzialnymi okrętami.

Marcin
piątek, 29 maja 2020, 17:28

Zbudowac korwetę w 3 lata to każda stocznia potrafi, ale budowac taką przez 20 lat i na końcu miec patrolowiec to tylko stocznia w Gdyni potrafi.

GRD
sobota, 30 maja 2020, 22:31

Bo to nie chodzi o to, żeby na ten dach zebrać kasę. Chodzi o to, żeby tą kasę zbierać.

Kiks
czwartek, 28 maja 2020, 14:03

Nakradli to próbują.

Zenek
czwartek, 28 maja 2020, 13:19

w końcu po coś chińscy hakerzy kradną te technologie.

sff
piątek, 29 maja 2020, 11:28

wszyscy kradną technologie i podkupują inżynierów

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 31 maja 2020, 21:07

U nas tego nie widać niestety.

Karkoszka
sobota, 30 maja 2020, 16:49

Na tym właśnie wyrosła potęga USA.

Davien
niedziela, 31 maja 2020, 18:35

Nie USA ale Chin i częsciowo Rosji.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 31 maja 2020, 21:07

USA bez naukowców z 3 rzeszy by leżały w konfrontacji z bolszewizmem, wcześniej bez naukowców z Europy w tym z Polski by mieli problem z Japońcami i wkońcu z bolszewikami, warto zauważyć że system bolszewicki głównie wprowadzało to samo plemię z którego wywodzi się wielu kluczowych importowanych naukowców amerykańskich.

Davien
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 01:58

Doprawdy?? No popatrz, bez tych naukowców rozwinęły progam broni jadrowej, stworzyły najpotezniejsze siły strategiczne w IIWŚ podobnie jak siły zbrojne. A co do emigrantw z europy to Stany zawsze chetnie przyjmowały ludzi wiec daruj sobie kiepska propagandę. Aha bolszewizm to wynalazek rosyjski wiec znowu wtopa:)

Seb
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 19:24

No bo amerykańska polityka polegała na prowadzeniu konfliktów poza własnym terytorium. Cała Europa ucierpiała w czasie II wojny światowej i dużo naukowców zwłaszcza Żydów wyjechała do Stanów. Np. Paul Baran nazywany "polskim twórcą internetu". Za sukcesem Stanów w dużej mierze nie stoją obywatele USA ale naukowcy z innych państw, którzy uciekli przed wojną bądź zostali "wykupieni". Ale teraz to się zmienia i rola USA maleje.

Davien
wtorek, 2 czerwca 2020, 21:15

Seb, i znowu kłameisz. Paul Baran miał 2 lata jak wyjechał , istotnie"naukowiec" i był to rok 1928. wiec cos ci sie potęznei pomerdało:) Ale jak zwykle prawda to dla ciebie słowo nieznane:)

Adam
czwartek, 28 maja 2020, 13:19

Podobny do KAI KF-X i TAI TF-X.

Mariusz W.
piątek, 29 maja 2020, 09:42

J-31 oblatany 31.10.2012 r. A kiedy wzbily się w powietrze wymienione przez ciebie projekty? Ergo to raczej one są podobne (?) do J-31.

Davien
niedziela, 31 maja 2020, 18:36

Jak co to wszystkie sa podobne do F-22 i F-35 co wynika z założeń stealth.

tought
czwartek, 28 maja 2020, 13:12

Patrzę i_ teRaZ RoZuMiEm stosunek USA do Chin. Zrozumieli że tracą kontrolę i rolę hegemona. Boją się XD

wert
piątek, 29 maja 2020, 11:59

Jeżeli wolisz Pax China to spójrz na Afrykę, nawet Grecję i jej porty. Pax Americana dał nam niepodległość, dał nam komune dał nam upadek tej komuny. Amerykanie podbili i okupowali np Japonię, Niemcy. Czy im zaszkodziło?

Haze
czwartek, 28 maja 2020, 23:13

A my to co?!

Tweets Defence24