Reklama

Siły zbrojne

Nowe zestawy Buk-M3 pod Kurskiem

Fot. Almaz-Antey
Fot. Almaz-Antey

Stacjonująca w rejonie Kurska 53. Rakietowa Brygada Przeciwlotnicza otrzymała najnowsze systemy rakietowe Buk-M3. Personel jednostki rozpoczął trzymiesięczny cykl szkolenia, który zakończy się ostrymi strzelaniami na poligonie Kapustin Jar. 

Należąca do 1. Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego brygada przeciwlotnicza jest jedną z bardziej doświadczonych jednostek tego typu, jej personel i sprzęt był wykorzystywany m. in. do wsparcia sił separatystów w Donbasie. Dotąd na jej wyposażeniu znajdowały się przede wszystkim systemy starszych typów Buk-M2 i Buk-M1. Jedna z wyrzutni Buk-M1, należących do 53. Brygady, prawdopodobnie zestrzeliła samolot malezyjskich linii lotniczych nad Wschodnią Ukrainą, co zostało potwierdzone przez dochodzenie międzynarodowej grupy ekspertów.

Czytaj też: Ujawniono dane wyrzutni Buk, która zestrzeliła pasażerski MH-17

Jednostka jest obecnie przezbrajana w najnowsze wyrzutnie 9K317M Buk-M3, wprowadzone do eksploatacji w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ubiegłym roku. Zastępują one zestawy Buk-M1, od których różnią się znacznie nowszym wyposażeniem oraz nowymi rakietami. Zamiast czterech odkrytych pocisków, Buk-M3 posiada sześć kontenerów startowych z pociskami 9M317M. Docelowo mają one posiadać rakiety 9M317MA wyposażone w nowe, aktywne głowice radiolokacyjne.

9M317M z dwuzakresowym silnikiem przyjęto do uzbrojenia w 2013 roku. Pocisk ma długość 5083 mm (czasami podawana jest długość 5180 mm), średnicę 360 mm i rozpiętość 820 mm. Jego masa startowa wynosi 581 kg, a masa głowicy bojowej 62 kg. Zasięg minimalny to 3 km, a maksymalny 50 km, przy średniej prędkości pocisku 960 m/s.

Czytaj też: Rosja: Nowe pokolenie przeciwlotniczego Buka. "Skuteczny przeciwko rakietom balistycznym"

System Buk-M3 może operować na pułapie od 5 m do 25 km przy maksymalnej prędkości celu 850 m/s. Czas reakcji to 10 sekund, liczba kanałów celu 36, a liczba kanałów pocisku 72 (w tych dwóch ostatnich przypadkach dane nie są potwierdzone). W czerwcu 2016 roku koncern Ałmaz-Antej poinformował o zestrzeleniu przez system Buk-M3 celu imitującego taktyczny pocisk balistyczny (cel Pense, czyli pocisk 9M38 w wersji RM-2), co byłoby dużym osiągnięciem dla takiego zestawu. 

Personel 53. Brygady realizuje obecnie szkolenie na nowych systemach w taktycznym centrum szkolenia  obrony powietrznej w Orenburgu. Po zakończeniu trzymiesięcznego cyklu planowane są zimowe strzelania ostrą amunicją na poligonie rakietowym Kapustin Jar. Oznacza to, że przed końcem pierwszego kwartału 2018 roku załogi systemów Buk-M3 osiągną wstępną gotowość operacyjną.

Reklama

Komentarze (8)

 1. zawodowy

  do tutejszych ekspertow - a co my wprowadzilismy nowego? zazdrosc zżera prawada? jedyne co potraficie to sie nasmiewac z Rosjan tymczasem popatrzcie na nasze podworko czyli armia nedzy i rozpaczy - a o ich finanse sie nie martwcie - popatrzcie na nasz deficyt i nieustanne podwyzki wszystkiego lacznie z coraz czestszym przekazywaniem srodkow finansowych MON na inne cele niz armia bo kasa Panstwa swieci pustkami!

  1. Zniesmaczony propagandą

   Polska nie uważa się za światowe mocarstwo. Co do "kasy Państwa" to w Rosji ludzie klepią biedę a oligarchowie pławią się w luksusach, a samo PKB Rosji jest bliskie PKB Hiszpanii, taka "potęga".

  2. Saracen

   Nie tylko z Rosjan się śmiejemy. Także z Francuzów i ich śmigłowców Caracal, choć sami niczego takiego jak Caracal nie potrafimy wyprodukować. Ale za to poprawiamy sobie humory opowieściami o jakichś widelcach. Oraz o tym, że jesteśmy Wielka Polska. Cokolwiek to znaczy. Tak ten kraj funkcjonuje.

  3. Faziu

   Ojej. To może zrób coś, żeby zwykłym Rosjanom wiodło się lepiej, skoro aż tak cię to martwi, że na polskich portalach się tym dzielisz.

 2. ronin

  na zdjeciu jest stary telar wersji m2 ale prawdopodobnie z termowizja czyli ma dodatkowy kanal celowania i nowe efektory. i znowu rosjanie zamieszali bo lacza stare wyrzutnie z nowszymi rodzajami efektorow. widac zrobili postep choc nie dotyczy on definiowanych programowo radarow aesa stad problem z aktywnym naprowadzaniem. nowsze efektory to odpowiednik PAC2 GEM+ z tymże nie sa to efektory TVM ale bardziej jak Kub czyli naprowadzane polaktywnie w koncowej fazie lotu. zamiast naprowadzania komendowego zastosowano mid course update+ IRS czyli zwiekszono pasywnosc zestawu poprzez nawigacje inercyjna i poprawki kursu a nie ciagle komendy. przelamano zatem bariere technologiczna naprowadzania inercyjnego (zyroskopy laserowe itp). Warto nadmienic ze nowe efektory naprowadzane nie tylko aktywnie ale i polaktywnie maja zdolnosc antybalistyczna tak jak PAC2 GEM. Rosjanie przygotowuja sie na obecnosc Homara w Polsce tymczasem my kupujemy klasyczne srednio skuteczne efektory ATACMS o balistycznym torze lotu (zmieniona tylko trajektoria w koncowej fazie lotu by moc razic cele za przeszkodami). nowa wersja efektora A bije na glowe S300. Almaz znowu odrobil lekcje a my powinnismy to uwzglednic kupujac efektory dla Homara i przeprosic sie z oferta IMI

  1. Davien

   Ronin, pociski 9M317M są gorsze od PAC-2 GEM-C/T pod każdym chyba względem wiec jakie porównywalne? Są naprowadzanie półaktywnie czyli zero pasywnego naprowadzania bo jak cel nie jest oświetlony przez radar to pocisk go gubi i samozniszczenie. Nie są w stanie zwalczać celów szybszych niż 830m/s wiec nawet ATACMS nie przechwyca bo jest za szybki-1000m/s, o prawdziwych balistycznych nie mówiąc System jest rozwijakny od 1990r, a 9M317M istnieja od 2006 wiec jaki nowy system? Nie ma rakiet aktywnych do BUK_a moze sie pojawią w przyszłości ale nie teraz.

 3. AAK

  Czy lepszy od patriota - ano okaże się ? Czy skuteczność bezwzględna do posiadanego naszego w wojsku Polskim ! Fakt już nowość - przyrdzewiała ale wiadomo na zdjęciu z retuszem by postarzeć ten zestaw - a nie ! To nowej generacji radar z maskowaniem rdzy ! A na serio - co my w Polskim wojsku oczekujemy skoro nawet paska do spodni nie produkujemy w naszym kraju ....... Ubogo wychodzimy mimo woli - a chciało by się choć w 1/10 dorównać w uzbrojeniu wrogowi NR.1 ( tak warszawa określa ) ? Rosja nie drepcze w miejscu lecz ciągle nas zaskakuje nowościami ( stare rozwiązania modernizuje ) - wiem ludzie kartoszki i spyroń konsumują , ale dla ojczyzny i taki trud przezwyciężą ? Przykro patrzeć że pomimo sankcji i przeciwstawieniu się aż 28 krajom ( NATO ) modernizują i stają się jako wojsko coraz grożniejsi ? A i politycznie zaczyna świat postrzegać jako - COŚ !

  1. Davien

   AAK Buk-M3 nie jest nawet w przybliżeniu systemem konkurencyjnym do Patriota, to system na poziomie NASAMS-2 lub SAMP/T z pociskami aster-15, ale Patriot to dla niego za wysoka poprzeczka.

 4. unifikacja.

  Kolejny 136 typ zestawu przeciwlotniczego.. Ile zakładów pracy tyle typów zastawów ,......czy ktoś nad tym panuje.?

  1. Franek D,

   unifikacja. -a my też mamy się czym pochwalić- Zienitnaja samochodnaja ustanowka ZSU-23-4 "Szyłka" -u nas ZSU-23-4MP Biała,Hibneryt, ZUR-23-2S Jod. ZU-23-2T Jodek . ZUR-23-2KG Jodek-G.No i najnowocześniejszy Polski zestaw przeciwlotniczy....Pilica

  2. vvv

   nowe kontenery i rakiety o ulepszonych parametrach. to jest modernizacja a nie nowy typ

  3. przeciwnik_dziwnych_komentarzy

   a możesz wymienić te zestawy najlepiej jakbys podał zakład ->jakie zestawy chętnie sie przekonamy jak to wygląda

 5. infernoav

  Ciekawe ile Rosjanie wprowadza na stan. Przy ich kurczącym się budżecie mają wprowadzać nowe czołgi, BWP, systemy AA. I ja mam wierzyć, że mają na to pieniądze. A i nowe samoloty

  1. ssssssss

   To modernizacja starych m1 do wersji m3. Nie nowa produkcja.

  2. Spoko

   Wszystko powoli wprowadza, zwłaszcza przy poparciu AM&Co

  3. Marek1

   infernoav - budżet, to się Moskwie kurczył jak ropa była po 20-30 $/barrel. Teraz chodzi po 60+, więc przestań głupoty wypisywać. Też bym chciał, żeby im zabrakło kasy na armie, ale wypisywanie pierdoletów propagandowych nie zmieni rzeczywistości. Moskwa nadal forsownie rozbudowuje i modernizuje armię, choć najdroższe projekty mocno zwolniły fazę realizacji(T-14/15, PAK-FA(Su-57), itp.) Masowo za to modernizuje się starsze klasy uzbrojenia(T-72B3/4, T-90A/M, Su-30/35, SH Msta MS, Tornado-S/G, SH Gożdzik, itp.)

 6. TP

  Kupować

  1. Sailor

   To sobie kup.

  2. Uffo

   Zwariowałeś? A jak sprzedadzą "kody" Izraelowi??? Albo co gorsza Australii???

 7. AA

  Patrzcie, nowy a już zardzewiał

  1. jl

   To jest najnowsza rosyjska powłoka "stealth" czyni go niewidzialnym ! Poza tym po zestrzeleniu MH017 brygada z Kurska to już "Gwardyjska" ?

  2. Urko

   Mylisz się. Chociaż to zabrzmi jak żart, to oni mają od razu farbę takiego koloru. W rosyjskim wojsku modny jest taki kamuflaż, pasujący trochę do gnijącej, jesiennej trawy.

 8. Batory pod Pskowem

  Jak wszystko na wschodzie.

Reklama