Reklama

Siły zbrojne

Nowe transportery BTR-3 dla armii Ukrainy

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Ukroboronprom, ukraiński producent sprzętu wojskowego, poinformował o przekazaniu siłom zbrojnym tego państwa nowych transporterów BTR-3.

W komunikacie producenta pojazdów podano, że siły zbrojne Ukrainy otrzymały w 2016 r. ponad 50 nowych transporterów opancerzonych BTR-3. Trafiły one do oddziałów armii ukraińskiej i Gwardii Narodowej.

Oprócz przekazania nowych pojazdów, producent wyremontował lub naprawił ponad 140 pojazdów opancerzonych, większość w warsztatach remontowych usytuowanych w rejonie walk z separatystami na wschodzie kraju lub w pobliżu strefy działań "antyterrorystycznych".

BTR-3 to kołowy transporter piechoty w konfiguracji napędu 8x8 ze spawanym pancerzem stalowym, chroniącym przed pociskami wystrzeliwanymi z broni ręcznej, odłamkami pocisków artyleryjskich i wybuchami improwizowanych ładunków wybuchowych. Jego załoga liczy trzech żołnierzy, pojazd przewozi sześciu żołnierzy desantu.

Reklama

Komentarze (5)

 1. ceer

  Lepiej niech zaczna produkowac Oploty dla Tajlandii.

 2. Krzysiek

  Jak pokazują materiały ukraińskiej telewizji i obrazki z zakładów min. we Lwowie, BTR-3 to zmodyfikowane kadłuby radzieckich BTR-70 pochodzących ze składów uzbrojenia. Wyposażone są one jednak w nowy moduł wieżowy (wolontariusze/żołnierze pisali o tańszych importowanych matrycach CCD a nie termowizji), systemy łączności i zespół napędowy (silnik Deutz i przekładnia Allisona) .

  1. vvv

   nowe silniki i apu

 3. Teodor

  Przydałoby się jakieś fachowe rozpoznanie w kwestii wyższości czołgu nad BTRem lub odwrotnie! Ja rozumiem szybkość jest ważna, ale na ile ta szybkość, względnie wysoko uniesiona armata 30mm pomaga temu pojazdowi w przeciwieństwie do opancerzonego czołgu. Jak widać na Ukrainie i w okolicy śmigłowce chyba przestały latać... Bezpośrednie trafienie artylerii i jeden i drugi pojazd raczej eliminuje z użycia.

  1. b

   Kazdy ma inne zadania, to jak porownac malucha i stara.

  2. zolka

   A gdzie np. czołg zabierze desant???A kto go będzie osłaniał przed piechota przeciwnika? A jesli ekipa z BTR-a ma na wyposażeniu wyrzutnię pocisków kierowanych (jeśli nie ma jej transporter na wierzy?) tu nie chodzi o wyższość jednego nad drugim -tylko o stawiane przed nimi zadania

 4. Nomad

  50 BTR-3 w rok, a Krabów ile w rok wyprodukuje PGZ?

  1. Robert

   btr 3 to radziecki zmodernizowany btr 70.

  2. Marko

   Obawiam się że 50 BTR nie jest dużo droższych od 1 szt Kraba ;-)

  3. cerg

   A co ma modyfikacja starych posowieckich transporterów do produkcji od podstaw jednego z najnowocześniejszych systemów armatohaubic na świecie?

 5. eelb

  A jaki byłby wynik konfrontacji jeden na jeden BTR-3 na KTO ROSOMAK??

  1. JOP

   btr 3 to przestszałe zmodernizowane radzieckie btr 70,Rosomak to nowy KTO m

  2. Marek1

   Zależy który by pierwszy trafił ze swojej 30-tki.

  3. Marko

   BTR-3 to BTR-70 z dziwaczną wieżą - nie wiadomo jak się to zachowuję to znacznie powdyższył środek ciężkości. Do tego fatalna jakość - czy to nie są te BTR-y które odesłał Irak?

Reklama