Nowe rosyjskie jednostki powstają głównie w Obwodzie Kaliningradzkim

12 czerwca 2021, 14:17
Rosja Kaliningrad
Fot. mil.ru
Reklama

Nowe zgrupowania i jednostki sił zbrojnych, o których tworzeniu na zachodzie Rosji mówił niedawno minister obrony Siergiej Szojgu, powstają głównie w obwodzie kaliningradzkim i trwa to już od dłuższego czasu - powiedział PAP rosyjski komentator wojskowy Paweł Felgenhauer.

31 maja Szojgu powiedział, że w Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji powstanie około 20 nowych ugrupowań i jednostek wojskowych, w reakcji na działania krajów NATO. Nie podał dalszych szczegółów. Zachodni Okręg Wojskowy obejmuje m.in. sąsiadujący z Polską obwód kaliningradzki, regiony Rosji graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

Zdaniem Felgenhauera słowa ministra nie odnosiły się do jakichś nowych działań, a do zmian trwających od dłuższego czasu w obwodzie kaliningradzkim. Powstaje tam 18. dywizja zmotoryzowana. Pierwsze informacje na jej temat pojawiły się w grudniu 2020 roku. Wynikało z nich, że trzon nowej dywizji będzie stanowić przeformowana 79. brygada zmotoryzowana, do której dołączono jednostki zabezpieczenia bojowego. W skład nowej dywizji mają wchodzić przeformowane pułki zmechanizowane (275. pułk i 280. pułk) i 11. pułk pancerny.

Wcześniej grupa wojsk w Kaliningradzie miała bardziej charakter obronny. "Teraz tworzona jest bardzo mocna dywizja z czterech pułków. To jest oczywiście poważne zgrupowanie ofensywne, które może być użyte w różnych kierunkach" - powiedział komentator. Jego zdaniem jest oczywiste, iż te siły miał na myśli Szojgu, ponieważ o nich mówiło się już wcześniej, choć możliwe, że oprócz nich chodzi też o jakieś inne jednostki w Zachodnim Okręgu Wojskowym.

Zdaniem Felgenhauera 18. dywizja jest "z nazwy zmotoryzowana, ale w istocie pancerna, zdolna do dokonania poważnego wyłomu - może na Warszawę, a może na Suwałki, albo do ofensywy wstecz, przez Litwę", by przebić korytarz lądowy między Rosją i Kaliningradem. 18. dywizja otrzymuje nowe czołgi T-72B3M. "Zwiększają się możliwości, zwiększa się liczba żołnierzy, a przede wszystkim - liczba sprzętu pancernego" - wylicza Felgenhauer. Tak więc - dodaje ekspert - w Kaliningradzie armia rosyjska tworzy "pancerną pięść", podobnie jak było to w czasach zimnej wojny.

Inny rosyjski analityk Aleksandr Golc powiedział PAP, komentując wypowiedź Szojgu, że zwiększenie liczby jednostek "wcale nie świadczy o wzmocnieniu siły bojowej rosyjskiej armii".

Reklama
Reklama

"Ogólna liczba żołnierzy w siłach zbrojnych nie rośnie", co oznacza - zdaniem eksperta - że nowe jednostki nie są w pełni obsadzone. "W razie zagrożenia wojennego będą musiały czekać na nabór rezerwowych" - uważa Golc.

Ekspert zwrócił uwagę, że poprzednik Szojgu, Anatolij Sierdiukow w ramach reformy sił zbrojnych w latach 2008-12 zredukował liczbę jednostek, wykorzystując dzięki temu cały potencjał kadrowy pozostałych. Niemniej, "Sierdiukow prowadził swoje reformy w czasie, gdy siły zbrojne Rosji nie miały za zadanie przeciwstawiać się NATO", a teraz ministerstwo obrony "musi - aby wykazać się przed rządzącymi - stale mówić, iż zwiększa liczbę jednostek" - powiedział Golc.

Jednak również Golc porównuje sytuację w Zachodnim Okręgu Wojskowym do tej znanej z zimnej wojny.

"Moim zdaniem znajdujemy się w stanie nowej zimnej wojny. Zachodni Okręg Wojskowy jest tym wysuniętym okręgiem, który znajduje się bezpośrednio w strefie zetknięcia się z siłami zbrojnymi krajów NATO. Można to porównać do tej konfrontacji, która podczas poprzedniej zimnej wojny dokonywała się na terenie Niemiec. Teraz linia konfrontacji przeniosła się na granice Rosji z republikami bałtyckimi i Polską" - powiedział Golc.

Tym niemniej - jego zdaniem zasoby Rosji "są ograniczone" i choć Moskwa "chce wywrzeć presję siłową", to ucieka się do werbalnego zastraszania. Ekspert jest zdania, że minister Szojgu dopuszcza się "celowego zawyżania" danych bądź nie konkretyzuje ich, licząc na to, że jego koledzy z armii zachodnich wezmą pod uwagę najbardziej pesymistyczny scenariusz.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 78
Reklama
TT
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:52

ile dolarów Amerykanie obiecali zapłacić Europejczykom, jeśli Amerykanie wrobią Europejczyków w atak nuklearny Rosjan? interesuje mnie ile kosztuje życie Europejczyków?

Nuklearny
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 06:23

Wiem że według Putina życie Rosjan jest warte pół litra wódki.

poniedziałek, 14 czerwca 2021, 05:02

A ile rubli wypłaca się w Rosji rodzinie zabitego "żołnierza na urlopie" ?

złośliwy
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:47

Lata temu czytałem że obwód to nafaszerowana wojskiem twierdza.Gdzie oni mieszczą te nowe jednostki?

ret
niedziela, 13 czerwca 2021, 08:00

My tworzymy 18 "Żelazną dywizję " to i oni swoją 18 Dywizję Zmechanizowaną tworzą. Do tej pory w Obwodzie była jedna brygada zmechanizowana i jedna piechoty morskiej. Teraz będzie w miejsce brygady zmechanizowanej dywizja. Jakoś nie wydaje mi się aby jedną dywizją można było podbić Europę. Tym bardziej, że na razie to tylko dowództwo dywizji będzie, kiedy sformują pozostałe oddziały jest niejasne.

Niuniu
sobota, 12 czerwca 2021, 23:56

Puler - podaj źródło tych rewelacji. A przy okazji, znasz obowiązującą doktrynę atomową Rosji? Zdaje się, że w przypadku zagrożenie integralności terytorialnej (utrata Kaliningradu) Rosja użyje broni atomowej. To chyba naturalne i bardziej normalne niż zajecie Kaliningradu przez NATO. I odpowidz na pytanie - gdzie wybuchną rosyjskie taktyczne i operacyjne głowice atomowe? Rosja nie jest mocarstwem ze względu na PKB czy ilość sraczy. Jest mocarstwem dla tego, że tylko Ona może zniszczyć całkowicie USA atakiem jądrowym. I dla tego tak długo jak to będzie możliwe będzie miała status mocarstwa. I do tego czasu nikt przy zdrowych zmysłach nie bedzie próbował zrobić jej prawdziwej krzywdy (zająć Kaliningradu). USA na to nie pozwoli.

Jan
niedziela, 20 czerwca 2021, 13:28

"Dlatego" - NIE "dla tego"

GB
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 12:44

Rosja nie użyje broni atomowej gdyby ktokolwiek zajął Kaliningrad czy Krym. Użycie broni atomowej będzie tylko wtedy gdy będzie zagrożone istnienie samej Rosji i Rosjan, czyli wtedy gdyby przeciwnik pierwszy użył broni atomowej lub wojska przeciwnika byłyby pod Moskwą.

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 13:11

Niuniu a teraz pomyśl gdzie wybuchna strategczne głowice NATO jak Rosja będzie tak.... by rozpocząc wojne jądrową.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 11:45

Ćwiczenia amerykańskich generałów to pokazały: nigdzie albo... na Łotwie, Estonii, Litwie! Żaden generał USA nie odważył się zaatakować nuklearnie Risji w odwecie za nuklearny atak Rosji na Europę... :D

Davien
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:20

Pomerdało ci się z Moskwą, petersburgiem i reszta ważnych punktów w Rosji, ale to norma u ciebei funku:) A Europa ma dosyć broni jadrowej by z Rosji sladu nie zosało.

GB
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 12:41

Decyzja o użyciu broni atomowej nie należy do generała armii USA tylko do prezydenta USA. I odpowiedź byłaby i to taka że Rosja by się już po niej nie odrodziła.

Tomasz34
niedziela, 13 czerwca 2021, 13:07

No gdzie wybuchną te teoretycznie użyte głowice jądrowe? Bo Afganistanie ich nie użyli, czemu? Drabina eskalacyjna się kłania. Rosja to mocarstwo, ale tylko nuklearne. Pod żadnym innym kątem nie można jej tak nazywać. Jest tylko jedno mocarstwo obecnie, czyli USA, i drugie wschodzące, czyli Chiny. Okręg Kaliningradzki to był warty zajęcia zaraz po II Wojnie Światowej, bo Niemcy ładnie go utrzymywali(infrastrukturalnie i nie tylko). Teraz to nie ma po co go zajmować, Polska nie prowadzi takiej agresywnej polityki, podobnie NATO.

Kot nr 398
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:11

Czy Afganistan to była część terytorium Rosji?

Tomasz34
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 11:08

Nie, więc tym bardzie otwartym pozostaje pytanie dlaczego nie użyli tam broni jądrowej, tylko opuścili kraj jako przegrani? Przypomnę, że od czasów II Wojny Światowej nie użyto w działaniach zbrojnych tego typu uzbrojenia. Turcja jej nie ma, a umiejętnie rozgrywa Rosję.

KrzysiekS
sobota, 12 czerwca 2021, 23:12

Szkoda Rosjanie ciągle cos robią my ciągle tylko gadamy.

koment
niedziela, 13 czerwca 2021, 21:39

KsiekS doprawdy nie wiem co robią innego niż my?, przesuwają na mapie nazwy jednostek a faktycznie nie ma potwierdzenia by zwiększono stan obsadzenia etatów w tych jednostkach, modernizują stare czołgi, my też modernizujemy. Jeśli coś przesuwają do obwodu to osłabiają inne kierunki, a kołdra krótka a tereny mają rozległe.

Puler
sobota, 12 czerwca 2021, 21:40

Wg. najnowszych chińskich analiza, teraz wyparcie Rosjan z Kaliningradu przez NATO , zajęłoby aż 2,5 dnia.

.he...he..
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:58

ale NATO nic takiego nie zrobi, bo ma to gdzieś najdelikatniej rzecz ujmując

realista
niedziela, 13 czerwca 2021, 11:03

a pozniej wyparują miasta USA i Europy zach.

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 13:12

A z Rosji zostanie spory radioaktywny parking, istotnie opłacalne dla Putina:))

fghf
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:46

A z USA nawet parkingu nie da się zrobić

Davien
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:22

Zakładajac ze cos z tych nieserwisowanych przestarzałych rosyjskich rakiet wystartuje to jeszcze sie przez ABM musza przebić:)

Zet
niedziela, 13 czerwca 2021, 10:20

Według najnowszych analiz po 2 dniach Rosjanie będą w Warszawie.

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 13:12

Ano bedą, ale jako dezerterzy z armii rosyjskiej.

.he...he..
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:57

To idź to powiedz tym, którzy takie symulacje prowadzą. Nawet na tym forum pisali, że takie symulacje lub gry strategiczne wykazały, że Rosja zajmie Warszawę po 5 dniach od wybuchu konfliktu. Taki z ciebie pseudoznawca he, he

AXM
niedziela, 13 czerwca 2021, 06:12

To dużo jak na tak niewielką enklawę a jak pokazały manewry Zima 2020 ruskim starczą 5 dni i po Polsce

KrzysiekS
sobota, 12 czerwca 2021, 23:13

Puler akurat tam niech Rosja gromadzi jak najwięcej to straszak a jednocześnie pułapka dla wojska potrzeba tylko dobrej analizy i zdecydowania w godzinie W.

A1amo73
sobota, 12 czerwca 2021, 22:37

To się nigdy nie uda. Szybciej NATO wypstryka się z amunicji, niż Rosjanom zabraknie żołnierzy :D

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 13:13

Taak, a teraz sie obudż bo to nie lata 40-ste:)

złośliwy
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:52

Chlopcze,przypomnę ci Libię .To też nie są odlegle lata,a libijska armia...:)

Davien
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:23

Została rozbita w pył a Kadafiego zabili jego własni rodacy.

ciekawy
niedziela, 13 czerwca 2021, 10:05

NATO wypstryka się z amunicji? XD Chyba raczej Rosja wypstryka się z żołnierzy.

Trol
sobota, 12 czerwca 2021, 22:15

Na pewno przez NATO? Myślę że po jednym nalocie z Kaliningradu nie został by kamień na kamieniu. Później nie trzeba by tam wchodzic żeby coś wypierać bo zostały by same szczury.

asdf
sobota, 12 czerwca 2021, 21:57

mhmm szarzą lekkiej piechoty

SAS
sobota, 12 czerwca 2021, 20:22

Można się śmiać. Tymczasem pewne kraje na zachód od nas będą finansować zbrojenia wymierzone w naszym kierunku, przed którymi rzekomo te kraje zachodnie nas będą bronić.

Tomasz34
sobota, 12 czerwca 2021, 22:10

NIemcy są bardziej oddaleni od Rosji niż Polska i potrzebują znacznie większych ilości gazu, więc dla nich Rosja jest naturalnym miejscem zakupu. Polska już jest w innej sytuacji i położeniu geograficznym, więc bardzo dobrze że buduje Baltic Pipe, a w przyszłości ma powstać również drugi gazoport. Dzięki temu Polska w mniejszym stopniu niż dotychczas będzie finansować budżet wojskowy Rosji.

Rotte BlaiW
niedziela, 13 czerwca 2021, 14:12

Szkoda że ci Niemcy nie kupują gazu w Norwegii, Wielkiej Brytanii, czy za pośrednictwem Turcji . Dobre wiecie że Nord Stream ma służyć do rzucania na kolana państwa Europy Wschodniej i Centralnej. Dzięki niemu nie trzeba będzie atakować. Wystarczy zakręcić kurki na dwa lata. Bez okrętów podwodnych i fregat gazowce nie będą mogły bezpiecznie pływać po Baltyku. Zobaczcie jak sobie teraz Izrael i Iran na zmianę miny do statków handlowych przyczepiają. Polska ujmuje się dumą i odrzuca zaloty chińskiego kawalera a skończy jako samotna... gdy ja będą okładać. Same traktaty na papierze nie zapewniają bezpieczeństwa.

Tomasz34
niedziela, 13 czerwca 2021, 15:09

Właśnie dlatego(tak jak wczęsniej pisałem) Polska ma już jeden gazoport który jest rozbudowywany, oraz będzie miała drugi pływający w Gdańsku. Do tego powstaje Baltic Pipe. Gazowce są własnością konkretnych firm czy krajów, a te kraje sprzedając Polsce i innym krajom gaz czy ropę robią na tym biznes, więc wątpię żeby były celem fizycznego ataku. A gazoport w Świnoujściu, podobnie jak Baltic Pipe są oddalone od potencjalnego przeciwnika, czyli Rosji. Do Gdańska jest bliżej, ale tamten gazoport będzie pływający. Kontrakt na fregaty ma być podpisany już w tym półroczu, albo niewiele później. Polski minister spraw zagranicznych był ostatnio w Chinach, skąd pomysł że Polska odrzuca Chiny? Chiny przez Polskę chcą budować nową nitkę jedwabnego szlaku, więc są zainteresowane biznesem z Polską.

Monkey
sobota, 12 czerwca 2021, 18:25

Rosjanie jak zwykle walczą propagandą, ale też jak zwykle nie wiadomo, na co ich tak naprawdę stać. Ponieważ używają propagandy jako zasłony dymnej.

zimny kubek
niedziela, 13 czerwca 2021, 08:37

Napoleon i Hitler też tak myśleli i efekt znamy. Wojna to dynamiczny przebieg wielowymiarowy a Rosja ma przewagę w wielu wymiarach np. głębia strategiczna, własne surowce i przemysł zbrojeniowy, doświadczenie w konfliktach i wiele innych. Każdą wojnę da się wygrać, każdego można pokonać ale wymaga to pokory, rozwagi, przygotowania, chłodnego myślenia oraz dużo szczęścia. Na razie wygląda to dla nas nie ciekawie, więc bez napinki

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 13:14

I żeby nei pomoc Alantów to Hitler pogoniłby Rosjan za Ural.

złośliwy
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:55

Prymitywne myślenie:).

Monkey
niedziela, 13 czerwca 2021, 15:47

@Davien: A za Uralem jest jeszcze sporo Rosji. Ale nawet nie tylko o to chodzi. Bo, odwracają c sytuacje, bez zaangazowania Niemców na Wschodzie wygraliby zachodni alianci wojnę z Osią? A chociazby z Niemcami?

Davien
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:26

trwałoby to dłuzej ale by wygrali. Ale ci przypomne ze żeby nie ZSRS tej wojny w ogóle by nie było.

bender
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 15:48

Jak wiemy z historii przełomem technologicznym, który doprowadził do zakończenia WW2 (choć nie w Europie), była bomba A. Czyli tak, istnieje duża szansa, że wojna by się zakończyła pokonaniem Hitlera nawet bez nacisku militarnego ze wschodu. To działa również w drugą stronę: gdyby to Hitler miał pierwszy bombę A, to cały wysiłek militarny Sowietów zostałby zniweczony, a USA zapewne zostałyby zmuszone do separatystycznego pokoju.

opol
sobota, 12 czerwca 2021, 21:45

Taaaaaak, Rosja walczy propaganda, a zachód "prawda".

Sum
niedziela, 13 czerwca 2021, 15:03

I jak na razie Rosja wygrywa

Kot
sobota, 12 czerwca 2021, 22:17

No tak. Ale to jedynie Rosja twierdzi że do wojny przystąpili w 1941. Ale wierz komu chcesz...

Monkey
niedziela, 13 czerwca 2021, 15:50

@Kot: Nic mnie nie obchodzi co twierdzą Rosjanie. Propagandowo wygrywają jak na razie z Zachodem, chociaż to oni są częściej agresorami. A my dalej tłumaczymy się z polskich obozów śmierci, pomocy Niemcom w prowadzeniu Holokaustu czy konfiskaty żydowskiego mienia. Widzisz różnicę? Wiesz, co powinniśmy robić?

ruski stek bzdur...
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:44

A nas nie obchodzi co główny terrorysta świata twierdzi, to ich gospodarka się kurczy, a nie nasza - poniał wania ? :P

Monkey
niedziela, 13 czerwca 2021, 23:30

@ruski stek bzdur...: Pisz po polsku, jesli jesteś w stanie. Poniał w naszym języku znaczy "zrozumiałeś". Potrafisz to pojąć? Co do głównego terrorysty świata, to jest też paru innych kandydatów, jak USA czy Chiny, ale też i rózne organizacje islamistyczne. A co do Rosji, twoja sprawa jeśli chcesz byc takim politykierem jak nasi przodkowie, którzy ich traktowali jak barachło, naśmiewali się z nich, a w końcu to oni nas dwukrotnie wyelimonowali z bycia podmiotem, a nie przedmiotem polityki. Czy to też jest stek bzdur?

Tomasz34
sobota, 12 czerwca 2021, 16:33

Przypomina mi się serial " Czterej pancerni i pies", kiedy to Gustlik sam walczył ze znacznymi siłami niemieckimi, mając do dyspozycji kilka karabinów porozstawianych w różnych miejscach a do tego trochę niemieckich granatów. I wykrzykiwał z okopu poszczególne nazwy kolejnych plutonów które niosły się echem. Niemcy myśleli że walczą ze znacznymi siłami. Czyżby tu było podobnie:)?

bender
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 15:53

W czasie wojny koreańskiej taka historia zdarzyła się naprawdę, a bohaterski marine, który toczył samotny bój przeciw komunistom otrzymał Medal of Honor. Nie pamiętam tylko, czy pośmiertnie.

SAS
sobota, 12 czerwca 2021, 20:20

20, 30, a nawet 50 dywizji, armii, korpusów

sobota, 12 czerwca 2021, 20:02

Ale wojnę wygrali nie

Eter
niedziela, 13 czerwca 2021, 09:15

Wojnę przegrali. Socjalizm upadł.

No to dobrze
niedziela, 13 czerwca 2021, 17:23

To była jakaś wojna ,po tej 2 giej?

bender
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 15:54

Zimna Wojna z kilkoma gorącymi konfliktami proxy w Afryce i Azji.

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 08:22

Nie, oni ta wojne wywołali.

.he...he..
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:50

Agent USA - Hitler wywołał wojnę

Davien
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:28

Agent Stalina jak co bo to Stalin doprowadził do wygrania NSDAP, co potwierdzają nawet dokumenty w Archiwum w Moskwie:)

też idiota
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 11:39

I jeszcze Soros i Poroszenko oraz jego zatruta czekolada - zapomniałeś dodać.

Tym
sobota, 12 czerwca 2021, 22:45

I tu masz racje nie

Tomasz34
sobota, 12 czerwca 2021, 22:06

NIemcy? No raczej nie.

Monkey
niedziela, 13 czerwca 2021, 15:51

@Tomasz34: Niemcy przegrali wojnę tylko politycznie i demograficznie. Finansowo i gospodarczo jeśli nawet nie wygrali, to zremisowali. Porównaj, gdzie w tych kategoriach jesteśmy my czy Rosja, tzw. zwycięzcy, a gdzie Niemcy.

Polak
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:47

Słyszałeś o panie odbudowy gospodarek Marshalla ? Rosja to stara kapusta z grochem...

Monkey
niedziela, 13 czerwca 2021, 23:37

@Polak: Właśnie o to mi chodzi. Ale nie tylko. Przecież uniknęli planu Morgenthaua. A i reparacje po I wojnie światowej mieli spłacać aż do 1988 roku, według rewizji Traktatu Wersalskiego. Niemcy są za duże żeby ktokolwiek pozwolił im upaść na zawsze. A my nie jestesmy. Rosja może sobie byc starą kapustą z grochem ale z podobnych powodów jak Niemcom nikt nie pozwoli jej upaść. A my dzięki głupocie naszych magnatów zniknęliśmy z mapy świata na długo. Piszesz też o Planie Marshalla. A o tym, ile my dostajemy środków z UE to juz zapominasz? Dla nas to jest coś takiego jak dla powojennej RFN był Plan Marshalla.

Davien
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:31

Rosja upadła już 2x w przeciągu niecalych 80-ciu lat wiec daruj sobie

Tomasz34
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 10:01

Polska upadła bo była za dużym organizmem państwowym, który zajmował cały Pomost Czarnomroski, a to przeszkadzało trzem sąsiadom Polski. Polska była za silna, dlatego potrzeba było koalicji tych państw. Polska i jej magnaci nie byli tu niczemu winni, winna była agresywna polityka m.in Katarzyny Wielkiej która przekupywała polskich polityków. Środki z UE dostaje wiele krajów, i nie są to peiniądze darowane, bo Polska też wpłaca do UE składki. Myślałem że to już jest jasne. Niedługo Polska będzie takim samym płatnikiem do UE jak Niemcy, tzn będziemy więcej do UE wpłacać niż z niej otrzymywać, czyli defacto będziemy oddawać wcześniej optrzymane pieniądze i pomagać innym biedniejszym krajom. Co innego bezzwrotne fundusze otrzymywane z UE w związku z naprawą gospodarki po pandemii covid 19.

ret
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 14:19

Jakie biedniejsze kraje? Na razie w Unii biedniejsza to jest Rumunia i Bułgaria. Reszta albo jest bogatsza albo na naszym poziomie. I cały czas kwalifikujemy się do pomocy.

Tomasz34
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:06

Zależy jakie współczynniki weźmiemy pod uwagę. Pensja minimalna w Polsce jest wyższa niż w Bułgarii, Węgrzech, Rumunii, Łotwie, Chorwacji, Czechach i Estonii. Więc wyprzedzamy więcej krajów. Polska już sama jest oficjalne wpisana do grona krajów rozwiniętych, i stała się krajem imigrantów ekonomicznych z wielu innych państw. Polska na tle byłych krajów Układu Warszawskiego radzi sobie najlepiej, i lepiej niż Rosja, Ukraina, Białoruś i inne kraje byłego ZSRR.

ret
wtorek, 15 czerwca 2021, 12:29

Tak, pensja minimalna to najlepszy wskaźnik. W Norwegii wynosi 0. To pewnie i ich wyprzedzamy. Łotwa, Chorwacja i Węgry są na podobnym poziomie, Czechy i Estonia są zdecydowanie bogatsze a Rumunia i Bułgaria zdecydowanie biedniejsza.

hist
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 11:49

Rosja nie była zainteresowana w upadku Polski. Rosja kontrolowała Polskę 50 lat przed jej upadkiem. Garnizony rosyjskie wówczas stacjonowały nawet w Wielkopolsce.

Tomasz34
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 12:57

Rosja nie była zainteresowana? To czemu uczestniczyła w zaborach? A czemu była zainteresowana, to już napisałem w poprzednim poście. Polacy w 1612 nie byli zainteresowani Rosją, ale Rosja sama doprowadziła do takiej możliwości. Tu można tak powiedzieć, co innego w przypadku Polski w XVIII wieku.

hist
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 14:11

Bo nie mogła dalej sama utrzymać kontroli nad całą Polską. Prusy i Austria jej na to nie pozwoliły.

bender
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:00

Czyli jednak była zainteresowana upadkiem Polski, a dokładniej jej rozparcelowaniem, po którym "pamięć o Królestwie Polskim miała być wymazana po wsze czasy", jak stanowiło porozumienie między zaborcami.

ret
wtorek, 15 czerwca 2021, 12:32

No nie. Była zadowolona ze status quo. Polską faktycznie rządził rosyjski ambasador. A tak musiała się podzielić z Niemcami.

Tweets Defence24