Niemcy gotowe sprzedać transportery Litwie. Decyzja Wilna w marcu

24 lutego 2015, 15:45
Fot. Heldt/Wikipedia

Władze Republiki Federalnej Niemiec są gotowe do sprzedaży transporterów opancerzonych Boxer na Litwę, jednak Bundeswehra nie posiada nadwyżek maszyn tego typu – donosi serwis tagesschau.de. Wilno może podjąć decyzję o wyborze pojazdów nowego typu już w marcu – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. 

Reklama

Zgodnie z informacją serwisu Tagesschau.de rząd Niemiec jest gotowy do sprzedaży transporterów Boxer dla litewskiej armii. Z uwagi na brak nadwyżek pojazdów tego typu na wyposażeniu Bundeswehry przekazanie transporterów, znajdujących się w dyspozycji sił zbrojnych Republiki Federalnej nie jest jednak możliwe.

W praktyce oznacza to, że Litwini mogą pozyskać w Niemczech nowo wyprodukowane pojazdy, o ile oczywiście taka decyzja zostanie podjęta przez litewskie władze. Ambasador Litwy w Republice Federalnej stwierdził ponadto w wypowiedzi dla agencji Reuters cytowanej przez Frankfurter Allgemeine Zeitung, że Wilno nie składało zapytania do rządu federalnego odnośnie dostawy Boxerów, a postępowanie dotyczące transporterów, z udziałem między innymi niemieckiego przedsiębiorstwa nadal trwa. Decyzja o wyborze pojazdów ma zostać podjęta do końca marca.

Litwa zamierza do 2020 roku nabyć kołowe transportery w celu zastąpienia przestarzałych gąsienicowych M113 na wyposażeniu elementów brygady „Żelazny Wilk”. Pozyskiwane pojazdy, w wariancie bojowego wozu piechoty mają być m.in. zdolne do zwalczania celów opancerzonych. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami pod uwagę branych jest łącznie dziesięć ofert. Finansowanie zakupu zostanie przypuszczalnie zapewnione dzięki zwiększeniu wydatków obronnych w kontekście kryzysu na Ukrainie.

Wcześniej Die Welt poinformował, że Berlin odmówił sprzedaży na Litwę transporterów Boxer na podstawie umowy międzyrządowej. Doniesienia dziennika nie zostały jednak potwierdzone przez Wilno. Opisując informacje Die Welt wskazywałem, iż ewentualna odmowa przekazania transporterów z uwagi na brak nadwyżek nie oznacza, że Niemcy nie będą skłonni do sprzedaży nowych pojazdów. Nie zamyka również drogi do przekazywania innych typów sprzętu z nadwyżek Bundeswehry sojusznikom z NATO, jak np. haubic PzH 2000, które prawdopodobnie trafią na Litwę.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
vbvfv
środa, 25 lutego 2015, 14:31

Nie martwi Was to, że Niemcy sprzedają Litwie broń najnowszej generacji, czy to nie oznacza, że zagrożenie dla Litwy jest bardzo poważne?

Darek S.
środa, 25 lutego 2015, 02:28

My moglibyśmy przy okazji kupić z 10 takich boxerów, aby podciągnąć nasze technologie przy produkcji kolejnych maszyn dla naszej armii. Moglibyśmy udawać, że się zastanawiamy i bierzemy je na testy.

say69mat
czwartek, 26 lutego 2015, 07:03

Wykonaliśmy dokładnie ten manewr w przypadku Andersa, i BAE - właściciel praw patentowych do konstrukcji, położył rękę na projekcie. Tak więc 'cwaniactwo' w tej branży nie popłaca. Przy czym 'cwaniactwo' zdecydowanie nie jest tożsame ze ... 'sprytem'.

ElP
wtorek, 24 lutego 2015, 17:24

Sami nie możemy eksportować Rosomaków.

say69mat
czwartek, 26 lutego 2015, 07:10

Podstawową cechą naszego człowieczeństwa jest zdolność do uczenia się na własnych błędach. W jaki sposób??? Na kierunkach uniwersyteckich i politechnicznych, specjalizujących się w łączniu prawa i biznesu. Takie przypadki, jak sposób negocjacji offsetu za F-16, czy też kontraktu na zakup licencji do produkcji AMV Patria. Powinny znaleźć się jako tzw kanon edukacyjny. Ponieważ skala popełnionych błędów powinna zostać poddana wnikliwej analizie na poziomie akademickim.

szyszka
wtorek, 24 lutego 2015, 23:34

moze zlozyc oferte z tym co mamy ? reszte i tak musimy dopracowac byl by to spory zastrzyk gotowki dla naszej zbrojeniowki mozna nawet im to skredytowac w jakis rozsadny sposob hmm gra warta swieczki i wytezonej pracy zarzadu jak i rzadu myusle ze nie odpuszcza tego tematu przekonujac do naszej oferty jak francuzi nas do swoich rakiet

Geru
wtorek, 24 lutego 2015, 16:40

Cóż gdyby nasz Rosomak miał w ofercie pełną gamę planowanych wozów, to być może dziś też bylibyśmy w grze o to zamówienie...

Robson
wtorek, 24 lutego 2015, 18:17

Niestety nie bo nasza licencja wyklucza eksport --"

Tweets Defence24