Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nexter: Lekkie działko P20 dla polskich wojsk specjalnych [Defence24.pl TV]

”Broń tą można łatwo montować na HMMWV, jak i innych platformach 4x4 oraz na innych pojazdach. Instalacja na tego typu pojeździe jest dość prosta, a broń łatwo zamontować można na dowolnym pojeździe” - powiedział o armatach samoczynnych P20 Romain Le Berre, Export Sales Manager - Weapons Systems & Turretrs, Nexter Systems. 

Armaty samoczynne P20, opracowane w latach 90. na potrzeby wojsk specjalnych korzystają z amunicji 20x120 mm. Może ona zostać wykorzystywana do precyzyjnego zwalczania celów w odległości do 2 tys. m. P20 wykonuje 750 strzałów na minutę przy użyciu równych typów amunicji m.in przeciwpancernej.

Siły specjalne są bardzo zainteresowane zastąpieniem kalibru 14,5 mm. (...) z tą bronią możemy dojść do 2000 m, a sama siła ognia jest wyższa, ponieważ pocisk przenosi więcej materiału wybuchowego, możemy więc w obrębie celu wytworzyć większą liczbę odłamków.

Romain Le Berre, Export Sales Manager - Weapons Systems & Turretrs, Nexter Systems

P20
Działko Nexter P20, fot. A.Hładij/Defence24.pl

Jeżeli w naszej ofercie jest P20, system 20 mm sprawdzony już w innych krajach NATO to pomyśleliśmy, że będzie to dobra oferta dla polskich SOF-ów. Działko P20 jest najlżejszym działkiem 20 mm jakie można zamontować na pojeździe. jego waga jest niewiele większa niż 12,7 mm, a ma zdecydowanie większą siłę rażenia [...] Po prostu takiego działka, o takiej sile rażenia na lekkich pojazdach nie ma.

Jan Jerzy Grabowski, Regional Director Europe & Central Asia, Nexter Systems

 

 

Reklama

Komentarze (10)

 1. tom

  trzeba było kupić m230lf na amunicje 30 mm a nie stary model p20

 2. Daro

  Od kiedy kaliber 12,7 mm jest nazywany działkiem?

 3. Lash

  czy ktos to czyta ? To propozycja dla wojsk specjalnych, kilka sztuk a wy chcecie tworzyć nowe działko 23 mm.

  1. liop

   20 mm.

 4. olo

  Armata od ZSU to na pewno armata o większej szybkostrzelności ale masa jest nieporównanie większa. ZM Tarnów już dawno powinny opracować wersję lżejszą chociażby na potrzeby OT. Obecnie na pewno jest zbyt ciężka.

 5. Harry

  ZM Tarnów oferuje nie gorszy sprzęt, a wojsko nie jest zainteresowane. Dawno nie było wojny. Racjonalne myślenie wróciłoby szybko albo jeszcze szybciej.

 6. Grzyb

  Straszny odrzut. Strzelec powinien dostawać mleko za pracę w ciężkich warunkach i raz w miesiącu obowiązkowe badania czy nie dostał już choroby wibracyjnej.

 7. Niki

  Amunicji do takiego działka też nie mamy i nie produkujemy. Mamy za to mnóstwo amunicji 23mm.

 8. jaskółka

  A nasze 23mm nikt nie spróbuje zamontować? Odchudzić, dodać hamulec wylotowy na lufę i mamy działko na stosunkowo tanią krajową amunicję.

 9. Grzyb

  A co z naszym wielolufowym karabinem 12,7mm? Nasza armia nie zainteresowana?

 10. Zarkis

  Nie ma sensu kupować takiego sprzętu za granicą skoro można zapłacić ZM Tarnów za integrację pojedynczego działka 23mm z kobuzem lub jakąś wersją rozwojową!!!

Reklama