Reklama

Siły zbrojne

NATO na froncie z COVID [wideokonferencja]

Fot. MON
Fot. MON

Epidemia koronawirusa, jej skutki dla społeczności państw NATO, wpływ na bezpieczeństwo oraz wspólne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania epidemii, to główne tematy wideokonferencji ministrów obrony państw NATO, w której uczestniczył również polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W rozmowach, pod przewodnictwem Jensa Stoltenberga, Sekretarza Generalnego NATO, brali udział także szefowie resortów obrony Szwecji i Finlandii (państw spoza NATO) oraz Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Szef MON, mówiąc o konieczności współpracy pomiędzy członkami sojuszu poinformował, że Polska udzieliła wsparcia m.in. lekarzom z Włoch. Piętnastu polskich lekarzy, w tym żołnierze z Wojskowego Instytutu Medycznego, przez 10 dni pomagało medykom w Lombardii, regionie najbardziej dotkniętym epidemią we Włoszech. Dodatkowo, wiedza, jaką tam zdobyli jest bezcenna i zostanie wykorzystana w leczeniu polskich pacjentów.

Obecnie naszym najpilniejszym wyzwaniem jest pandemia COVID-19. Aktywność NATO w tym zakresie jest szansą na podkreślenie spójności oraz wartości więzi transatlantyckich. Bardzo budujące jest to, że wzrasta liczba przykładów pomocy pomiędzy sojusznikami


Mariusz Błaszczak
Minister Obrony Narodowej

Szef resortu obrony zwrócił także uwagę, że dzisiejsza aktywność i spójność działań NATO, w tak wrażliwym czasie, jakim jest światowa epidemia, to pokazanie naszej solidarności.  

Musimy pamiętać, że nowe wyzwania nie zastąpią dotychczasowych, a stają się  dla nas dodatkowymi wyzwaniami. (…) Nie powinniśmy tracić z oczu konwencjonalnego wymiaru naszego bezpieczeństwa


Mariusz Błaszczak
Minister Obrony Narodowej

Minister Błaszczak stwierdził, że nikt do tej pory nie był przygotowany na taką sytuację, a obecny kryzys musi stanowić dla wszystkich cenną lekcję, z której należy wyciągnąć wnioski.

Polski szef resortu obrony podziękował za szczególny trud służby w czasie pandemii państwom, których żołnierze wchodzą w skład batalionowych Grup Bojowych wzmacniających flankę wschodnią.

Po zakończonych obradach Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO zwrócił uwagę, że to właśnie wojska państw NATO bardzo mocno wspierają w swoich krajach służby cywilne w walce z koronawirusem. Jak zaznaczył, personel NATO niejednokrotnie pełni kluczową rolę w zmaganiach z groźną chorobą zakaźną. Jako przykład, Sekretarz Generalny NATO wymienił między innymi wsparcie służb medycznych, wsparcie logistyczne czy organizację transportu lotniczego zakupionych środków ochrony, w tym setek ton sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej. Zwrócił także uwagę na zaangażowanie wojska w ochronę granic.

Musimy dziś ratować ludzkie życie.  Jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi, kiedy współpracujemy z naszymi partnerami (…) Musimy zrobić wszystko, by kryzys zdrowotny nie przerodził się w kryzys bezpieczeństwa. Aby kryzys w ochronie zdrowia, jakim dziś jest epidemia, nie przesłonił innych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa


Jens Stoltenberg
Sekretarz Generalny NATO

Jednym z tematów, omawianych podczas wideokonferencji były, także kwestie związane z utrzymaniem misji i operacji NATO w czasie pandemii, w tym takie misje jak w Kosowie czy Afganistanie oraz działalność Grup Bojowych w Europie. 

Omówiono również zjawisko dezinformacji, która w czasie pandemii koronawirusa może bardziej niż kiedykolwiek zagrażać bezpieczeństwu. Jak zaznaczył Sekretarz Generalny NATO, jedną z najlepszych i najskuteczniejszych odpowiedzi na dezinformację jest realne działanie i realna pomoc.

Informacja prasowa/PJ

Reklama

Komentarze (1)

  1. rob ercik

    Totalna porażka. NATO sprawdza się jedynie we wspieraniu kolorowych rewolucji czy demokratyzacji Iraku, Afganistanu, Syrii itp. Dzięki polityce zastraszania doskonale sprzedaje się również sprzęt wojskowy, głównie amerykański. W walce z emigrantami czy wirusem totalne ZERO

    1. Transformers

      Dokładnie tak kolego100/100. Struktura wojskowa zupełnie nieefektywna.

Reklama