Reklama

MSPO 2025: Wielki pokaz nowości od PCO dla Sił Zbrojnych RP

Zgłoszona do nagrody DEFENDER przez PCO termowizyjna kamera cyfrowa KMW-3V – już z polskim, chłodzonym detektorem termowizyjnym firmy Vigo Photonics
Zgłoszona do nagrody DEFENDER przez PCO termowizyjna kamera cyfrowa KMW-3V – już z polskim, chłodzonym detektorem termowizyjnym firmy Vigo Photonics
Autor. M.Dura

Wchodząca w skład PGZ spółka PCO jest na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w grupie firm prezentujących największą liczbę opracowanych przez siebie nowości. Wśród tych nowych rozwiązań jest zgłoszona do nagrody DEFENDER kamera termowizyjna KMW-3V już z polskim, chłodzonym detektorem opracowanym przez firmę Vigo Photonics.

Artykuł sponsorowany

Tegoroczna edycja MSPO 2025 jest dla polskiej spółki PCO wyjątkowa pod względem liczby nowych typów prezentowanego sprzętu. Wśród tych nowości są m.in.:

  • lekkie gogle noktowizyjne PNL-2ADM;
  • noktowizory strzeleckie PCS-20 oraz PCS-20MD;
  • modyfikacje znanych już głowic, tym razem w wersji cyfrowej: stabilizowanej Głowicy Optoelektronicznej Dowódcy GOD-1 oraz Stabilizowanej Głowicy Optoelektronicznej Działonowego GOC-1;
Stabilizowana głowica Optoelektroniczna Działonowego GOC-1 NIKE w wersji cyfrowej
Stabilizowana głowica Optoelektroniczna Działonowego GOC-1 NIKE w wersji cyfrowej
Autor. M.Dura
  • Monokular Termowizyjny MT-1;
  • System Obserwacji Dookólnej SOD w wersji 05 z Zestawem Kamer Kierowcy ZKK;
  • System Wykrywania Opromieniowania Laserem C-OBRA;
  •  System Kierowania Ogniem ARES – Smart Shooter przeznaczony dla lekkich platform strzeleckich.
System Kierowania Ogniem ARES
System Kierowania Ogniem ARES
Autor. M.Dura

Nowym rozwiązaniem jest również zgłoszona do nagrody DEFENDER polska, termowizyjna kamera cyfrowa KMW-3V. W porównaniu do poprzednich kamer tej rodziny, wykorzystujących detektor producenta zagranicznego, tym razem zastosowano już nowy, opracowany i wyprodukowany w Polsce przez Vigo Photonics chłodzony detektor termowizyjny Eagle o rozdzielczości 640×512 (wielkość piksela 15 µm), pracujący w paśmie podczerwieni MW (medium-wave).

Reklama

Według PCO stanowi to istotny przełom technologiczny i strategiczny w zakresie krajowego przemysłu obronnego i optoelektroniki. „Zastosowanie polskiego detektora w miejsce dotychczas importowanego rozwiązania znacząco zwiększa suwerenność technologiczną oraz bezpieczeństwo łańcucha dostaw kluczowych elementów systemów obserwacyjnych. Uniezależnienie się od zagranicznego dostawcy, szczególnie w kontekście niestabilnej sytuacji geopolitycznej oraz możliwości występowania ograniczeń eksportowych, gwarantuje ciągłość produkcji i serwisowania sprzętu w warunkach pełnej autonomii”.

Kamera KMW-3V jest bezpośrednim efektem listu intencyjnego podpisanego 7 września 2023 roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego przez PCO i VIGO Photonics S.A., dotyczącego współpracy przy opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań, dostosowanych do potrzeb nowoczesnego pola walki, w szczególności matryc podczerwieni opartych na technologiach supersieci T2SL (Type II Superlattice).

System Wykrywania Opromieniowania Laserem C-OBRA
System Wykrywania Opromieniowania Laserem C-OBRA
Autor. M.Dura

Nowy detektor spełnia rygorystyczne wymagania techniczne, dorównując parametrami jakościowymi rozwiązaniom zagranicznym, a jego integracja w kamerze KMW-3 pozwoliła zachować pełną kompatybilność z istniejącymi systemami użytkowanymi w Siłach Zbrojnych RP. Dzięki temu kamera KMW-3V może być zastosowana zarówno w zestawach przeciwlotniczych (POPRAD, PILICA), jak i w rozwiązaniach lądowych (system wieżowy ZSSW-30). Znajdzie ona także zastosowanie w kluczowych programach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP, takich jak m.in. PILICA+, KTO LONG i bojowy wóz piechoty Borsuk.

Reklama

Jest ona tam wykorzystywana do wykrywania i śledzenia samolotów, śmigłowców, dronów oraz obiektów naziemnych w warunkach nocnych i przy ograniczonej widoczności. Kamera pozwala na uzyskanie czystego i wyraźnego obrazu, dzięki czemu dostrzegalne są najmniejsze szczegóły obiektu.

Stabilizowana głowica Optoelektroniczna Dowódcy GOD-1 w wersji cyfrowej
Stabilizowana głowica Optoelektroniczna Dowódcy GOD-1 w wersji cyfrowej
Autor. M.Dura

Poza tymi nowościami, podczas tegorocznych targów MSPO, spółka PCO S.A. wystawia także inne, sprawdzone wyroby, w tym m.in.: modułowe, stereoskopowe Gogle Noktowizyjne MU-3ADM, Lornetkę Termowizyjną NPL-1T, Wielofunkcyjną Obserwacyjną Lornetkę Termowizyjną WOLT-1 z dalmierzem laserowym, System Samoosłony Pojazdu SSP-1 „OBRA-3” (przeznaczony do wykrywania opromieniowania pojazdów i obiektów wojskowych), Strzelecki Celownik Termowizyjny SCT, kompaktowy Celownik kolimatorowy CK-3, trzykrotny Powiększalnik kolimatora PK-1, Głowicę Obrazującą MOS-1, Zintegrowany Moduł Optoelektroniczny ZMO-1 oraz Moduł Wizyjny PIRAT – MWP-1.

Wszystkie te produkty można zobaczyć zarówno na stanowisku wystawienniczym spółki PCO, jak i na pojazdach prezentowanych w hali 3 oraz na ekspozycji zewnętrznej.

Artykuł sponsorowany

Reklama
WIDEO: Święto Wojska Polskiego 2025. Defilada w Warszawie
Reklama

Komentarze

    Reklama