MSPO 2019: zapytania ofertowe na Javeliny i Herculesy

3 września 2019, 09:21
Podpisanie LOR-ów
Fot. Maciej Szopa / Defence24
Reklama

W czasie pierwszego dnia trwania targów MSPO szef Inspektoratu Uzbrojenia, generał bryg. Dariusz Pluta przekazał gen. Charlesowi Cooperowi , szefowi Agencji ds. Współpracy Obronnej, zajmującej się m.in. procedurą FMS, zapytania ofertowe dotyczące przeciwpancernych pocisków rakietowych FGM-148 Javelin i samolotów transportowych C-130H Hercules.

Chodzi o 60 wyrzutni i 180 pocisków Javelin wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Broń ta ma zasilić Wojska Obrony Terytorialnej.

 „Podpisaliśmy umowy z naszym partnerem amerykańskim w sprawie złożenia zapytania ofertowe go dotyczącego pocisków przeciwpancernych i wyrzutni Javelin. […] One nie mają zastępować Spike’ów. One mają uzupełniać zdolności Wojska Polskiego. Trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej.” – tłumaczył potrzebę zakupu minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

 

 Drugie zapytanie ofertowe ma dotyczyć zakupu „w krótkim czasie” pięciu C-130H Hercules. Biorąc pod uwagę wymienioną wersję tego samolotu chodzi więc o używane maszyny z nadwyżek sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

 Potwierdza to wypowiedź ministra Błaszczaka: „Druga umowa dotyczy zwiększenia wojskowej floty samolotów transportowej. Zwiększenia o pięć Herculesów. To są statki powietrzne młodsze od tych, których używa obecnie Wojsko Polskie, a więc wzmocnią jego możliwości bojowe. […] Teraz będziemy ustalali szczegóły i w krótkim czasie Herculesy trafią na wyposażenie SZ RP.”

 Jest jednak raczej wątpliwe aby nowe Herculesy dołączyły do obecnie eksploatowanych w bazie w Powidzu pięciu C-130E. Biorąc pod uwagę ich wiek i zużycie w grę będzie wchodziło raczej ich zastąpienie. Był może nawet w ciągu najbliższych miesięcy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Feluś
piątek, 6 września 2019, 13:40

Strategia użycia WOT jest dla mnie nie zrozumiała. WOT ma działać podobno na swoim terytorium w swoim powiecie (kompania). Czy oni będą tam wystawieni na przedpolu przed siłami całej armii z tym swoim Javelinem ? Czy też może mają bronić tego mitycznego powiatu gdy wojsko się cofnie i tylko WOT zostanie aby bronić się do ostatniego żołnierza oczywiście z Javelinem i Warmatem ? Jaki jest plan? Bo obawiam się że wróg szybko przejmie te kupowane za ciężkie pieniądze wyposażenie dla garstek żołnierzy nie wiadomo jak dowodzonych (bo nie podlegają DORSZ) którzy mieli by się trzymać swoich mateczników. Przecież nawet gdyby zrzucili mundury to zostaną szybko wyłapani dzięki uprzejmości facebooka. A Javelin pojedzie na wystawę do M.

Dalej patrzący
wtorek, 3 września 2019, 12:16

Jeżeli chcą kupować kppanc, to JAGM albo lepiej Brimstone. Sieciocentryczne, pozahoryzontalne, wieloplatformowe i szybkie. Chyba, że po zakupie okaże się w przyszłości, że mamy je... za darmo przekazać Ukrainie...a my z radością wykonamy polecenie Wujka Sama...

vvv
czwartek, 5 września 2019, 17:02

30kg ppk do przenoszenia na plecach? a 100kg wyrzutnia to pewnie na lektyce? :D

Analityk
czwartek, 5 września 2019, 15:16

A od kiedy JAGM albo Brimstone to broń podobna do Javelina? To jest zupełnie inna klasa pocisków do innych zastosowań.

Marek
czwartek, 5 września 2019, 13:48

Przecież te PPK dla WOT mają być. Nie wiem po co by im miały być Brimstone?

Profesor
wtorek, 3 września 2019, 12:10

Javeliny dla WOT to dobry pomysł. Mają nieco mniejsze możliwości niż SPIKE-LR, raczej zblizone do SPIKE-MR, ale za to są dużo prostsze w obsłudze i nie wymagają intensywnych szkoleń. W WOT mają być najprawdopodobniej na poziomie batalionu. Na niższych poziomach ma być polski Pirat. Dzięki takiemu duetowi WOT będą dobrze wyposażone w broń ppanc. Pozostaje wciąz otwarta kwestia ppanc dla wojsk operacyjnych i miejmy nadzieję że zostanie to także szybko załatwione.

MateuszS
czwartek, 5 września 2019, 17:41

Niestety ale parametry Javelina nie są lepsze od Spike'a, a więc nie uzasadniają wprowadzania ich na stan. W WOT pociski ppanc mają używać żołnierze zawodowi, a trochę dłuższe szkolenie można przeprowadzić na posiadanych wyrzutniach. Drugi typ pocisków tej samej klasy to koszty i problemy. Choćby tak prozaiczne jak sytuacja, w której w razie wojny poddziały z wyrzutnią Spika'a dostaną pociski Javelin - i nie mówicie, że tak nie będzie jak będzie ogólny bałagan ( zwłaszcza w pierwszych dniach).. 5 sztuk C130h to całkiem dobry pomysł. Ale zamiast Javelinów dokupić 200 wyrzutni i 1000 pocisków spike i zamknąć kwestię PEŁNEJ produkcji wszystkich części spika u nas.

Ert
piątek, 6 września 2019, 12:34

Dokładnie. Zamiast skupić się na jednym typie pocisku to wprowadza się kolejny aby dobrze zrobić amerykanom. Kolejny polityczny zakup w oszałamiającej ilości.

czwartek, 5 września 2019, 17:34

Bez sensu. Pocisków przeciw pancernych w WOT mają używać żołnierze zawodowi, więc kilka dni szkolenia różnicy nie zoebi, a Javelin ma praktycznie te same możliwości co nasze spike ( nawet trochę lepsze są spike). Tak więc to wprowadzenie broni o identycznej funkcji i możliwościach. Parę dni dłuższe szkolenie można rozwiązać szkoleniem żołnierzy na POSIADANYCH

vvv
czwartek, 5 września 2019, 17:01

javeliny sa znacznie gorsze niz spike LR a tym bardziej spike LR mk2. po pierwsze mk2 ma ponad 1000mm penetracji do 800mm javelina. Zasieg spike mk2 to 7km a javelina 4,6 km. Spike ma 3 tryby odpalenia ppk a javelin tylko 1. CLU spike jest najmocniejsza strona spike bo wykrywa cele o rozncicy temperatury 5*C a javelin az 20-25*C wiec javelin nie wykryje zamaskowanego celu na maksymalnej odleglosci bo widmo terminczne bedzie za slabe. Spike osiaga szybszy czas gotowosci do oddania strzalu niz javelin. Reasumujac SPIKE a w szczegolnosci mk2 to klasa sama w sobie i jest obecnie najlepszym ppk na rynku.

Z prawej flanki
czwartek, 5 września 2019, 16:46

Za zakup Javelinów ktoś z WRiA powinien pójść siedzieć, bo to ordynarny wałek. Spike-LR to zaawansowany pocisk, na dodatek produkowany po części w Polsce, do którego mamy pełną logistykę, system szkolenia i kontrolę nad kosztami LCC- ale jest drogi (za sztukę płacimy MESKO ~155 tys ). I dlatego stwierdzono, że Spajki w WOT będą tylko na szczeblu batalionu, a szczebel niżej- do kompanii trzeba wybrać prostsze pociski, jako uzupełnienie lepszych Spajków, które będzie można wdrożyć w większej skali. No i wybrano- Javelina, który zgodnie z założeniami, ma mniejszy zasięg od Spajka, tylko jeden, uproszczony trym naprowadzania, znacznie prymitywniejszą optolektronikę... i za którego US Army w ostatnich zamówieniach płaciło po 199 tys za sztukę. Tak- jako uzupełnienie bardzo zaawansowanych i drogich Spajków, kupujemy mniej zaawansowane Javeliny, które są od Spajków DROŻSZE. Bajki o prostszym szkoleniu włóż sobie w buty- Szkolenie operatorów Spika możesz ograniczyć tylko do jednego trybu (FaF), a wtedy będzie ono wyglądało dokładnie tak samo jak szkolenie na Javelina. A nie- przepraszam- będzie wyglądało lepiej, bo Spiki są w naszej armii od 10 lat, mamy do nich całą infrastrukturę, instruktorów i symulatory.

Ginawa
czwartek, 5 września 2019, 12:03

Jakoś to mnie nie przekonuje. Zwłaszcza, że liczba śladowa. Znane jest oficjalne uzasadnienie dlaczego nie wspieramy własnego przemysłu ?

PRS
czwartek, 5 września 2019, 12:00

To są TRZY (3) rakiety na wyrzutnię. Taka ilość nawet nie wzmocni jednej Brygady WOT. Za to zablokuje zakupy czegokolwiek innego co nie pochodzi z USA.

Covax
czwartek, 5 września 2019, 11:34

Kolego przeczyta Frag out Spike vs. Javelin. Autorstwa J.Wolskiego to zmieni zdanie na temat Javelina. Że nie wspomne i rozróżnieniu T72BM3 od PT91 przy rozdzielczości 64x64 lub 128x128

Polish blues
wtorek, 3 września 2019, 12:09

60 wyrzutni i 180 pocisków? Na cały WOT? Może autor chciał napisać 600 wyrzutni i 1800 pocisków?

dim
czwartek, 5 września 2019, 21:12

ilości wyglądają na szkoleniowe. Może też /albo szybka rezerwa dla sąsiada, pod naszą opieką.

jurgen
wtorek, 3 września 2019, 11:56

a co tańsze Spike LR czy Javelin ?

vvv
czwartek, 5 września 2019, 17:03

podobna cena, spike jest ZNACZNIE lepszy niz javelin.

KOSA
niedziela, 29 grudnia 2019, 17:29

Kto tak powiedział ze spike lepszy? Oba sa świetne i porównywalne. Chłopie nie siej nieprawdy. Zgodze się tylko z tym , że powinni kupić Spike. Ale porządnie wynegocjować ceny.

Zmechol
czwartek, 5 września 2019, 16:21

Spike-LR. Za sztukę płaciliśmy MESKO ok 155 tys . Javelin, oficjalnie to ~176 tys , ale ostatnie dostawy były kontraktowane po 199 tys .

Covax
czwartek, 5 września 2019, 11:31

Javelin z ostatniego zamówienia DoD prawie 200 k dolców

Tweets Defence24