Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2017: Uzbrojony kontener ochronny LOOK w Kielcach

 • Fot. www.me.gov.pl
  Fot. www.me.gov.pl

LOOK to inaczej Lekki Obserwacyjno-Obronny Kontener, czyli mający postać typowego kontenera 20-stopowego opancerzone stanowisko obserwacji i ochrony. Kontener wyposażony jest w obrotowe stanowisko strzeleckie lub opcjonalnie zdalnie sterowany moduł uzbrojenia i głowicę optoelektroniczną polskiej produkcji. LOOK jest podczas MSPO 2017 prezentowany przez ZM-Tarnów, został zgłoszony do nagrody Defender.

Jest to łatwy w transporcie i lekko opancerzony moduł, przeznaczony do budowy systemów ochrony obiektów, takich jak bazy wojskowe, lotniska czy posterunki. Rozmieszczone w standardowym, 20-stopowym kontenerze stanowisko LOOK służy do zabezpieczenia i ochrony żołnierzy pełniących zadania obserwacyjne i obronne zarówno podczas pokoju jak i w warunkach działań wojennych lub stabilizacyjnych. Kontener może być włączony do większego systemu ochrony albo być obiektem autonomicznym.

Stanowisko obserwacyjne wartownicze jest odporne na ostrzał z broni strzeleckiej, by zapewnić skuteczną obserwację otoczenia wyposażone jest w duże kuloodporne szyby dodatkowo chronione metalowymi żaluzjami. Zapewnia on ochronę na ostrzał na poziomie drugim według STANAG 4569. Dodatkowym wyposażeniem może być zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU, również wyprodukowany w tarnowskich Zakładach Mechanicznych.

ZSMU mogą być skonfigurowane z karabinem maszynowym kalibrów 7,62 mm lub 12,7 mm, (których dostawcą również są ZM Tarnów) lub granatnikiem automatycznym kalibru 40 mm. Do precyzyjnego naprowadzania ognia wybranej konstrukcji strzeleckiej wykorzystywane są sensory, kamera dzienna i nocna, w tym drugim wypadku może być to kamera noktowizyjna lub niechłodzona kamera termowizyjna, dodatkowym wyposażeniem jest dalmierz laserowy.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Kontener może być wyposażony również w inne, dodatkowe, niezależne sensory jak w radar pola walki lub dzienno-nocna głowica obserwacyjna (również wyposażona w zestaw kamer w tym kamerę termowizyjną). Jej zadaniem może być wykrywanie, identyfikacja i pozycjonowanie pojawiających się w strefie dozoru obiektów jak osoby czy pojazdy. Środki wykrywania oraz śledzenia celów jak i uzbrojenie LOOK są przystosowane do współdziałania w ramach jednego systemu ognia.

Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Każdy kontener może być wyposażony w: monitorowe stanowisko obserwacji i sterowania dla dowódcy, stanowisko strzelca-wartownika z pulpitem sterowniczo-obserwacyjnym, system łączności, opancerzone okna z trzech stron, właz w dachu dla ręcznej obsługi stanowiska strzeleckiego, system grzewczo-klimatyzacyjny, opcjonalnie system zasilania awaryjnego.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Kontener może znaleźć zastosowanie podczas działań poza granicami kraju, np. do ochrony baz operacyjnych (FOB), wysuniętych baz ogniowych (FB) oraz stałych punktów kontrolnych. Dzięki standardowej postaci może zostać szybko przewieziony i rozładowany przez ciężarówkę logistyczną przystosowaną do transportu kontenerów.

Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

W kraju może mieć zastosowanie do ochrony i obrony ważnych rejonów lub obiektów, lotnisk i baz lotniczych, rejonów logistycznych, baz polowych. LOOK jest proponowany zarówno siłom zbrojnym, jak i formacjom mundurowym zajmującym się ochroną szczególnie ważnych obiektów, bądź też uczestniczącym w działaniach w warunkach zwiększonego zagrożenia. Zastosowanie kontenera pozwala na ograniczenie strat w załogach ochrony baz wojskowych, ułatwienie i poprawę warunków wykrycia, rozpoznania i identyfikacji zagrożenia w pasie ochronnym wokół bazy, zwalczanie przeciwnika z bezpiecznego dla załogi stanowiska strzeleckiego.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Adrian

  Dolozyc z 4 ppk spike zakamuflowane i mamy niszczyciela czolgow co wy na to ?a i w srodku wykopac gleboki dól z wlazem bo gdy bedzie lecia rakieta na ten kontener to zolnieze szybko do dolu pod wlaz...

 2. Hobbysta

  Dolozyc kola, bedzie BWP. Smigielko i mamy smiglowce. Postawic na barke i mamy flote.

  1. jam

   Wstawić laptopa i mamy ochronę przed cyberatakiem ;))

 3. AA

  Może jakaś kratownica by się przydała?

 4. As

  Twardzi zawodnicy są Ci od tego toy toya. Któryś rok z rzędu płacą za stoisko pod taki produkt.

 5. zły

  Kontener nie jest złym pomysłem. Zawsze można go dodatkowo osłonić a przynajmniej nie wieje i nie pada na łeb. A komfort pracy też wpływa na efektywność.

 6. pa pa

  Oglądaliście film Obcy - decydujące starcie? Chyba raczej tak. A widzieliście wycięte sceny z karabinami automatycznymi. Niech ci z Tarnowa lepiej c coś takiego wymyślą. Postawić wzdłuż granic co 100 metrów takie karabiny (reagujące na ruch + kwalifikacja swój/obcy) i problem rozwiązany z przemytem czy nisko lecącymi celami. Tak dla informacji Rosjanie mają już podobne systemy w wozach bojowych.

  1. kryty

   A jak chcesz zrobić rozpoznawanie swój-obcy? Życie to nie film...

 7. Takitam

  WKM z Tarnowa 12,7 mm ma zasięg skuteczny 2000 m, RPG-7 około 500 m ( jak nowsze mają lepszy to mnie poprawcie). Gdy ustawi się to w odpowiednim miejscu to WKM plus głowica obserwacyjna daje pewną przewagę. A gdy weźmie się pod uwagę deszcz, zimę, wiatr, możliwość używania komputera, agregat itp. to ta stróżówka wg mnie ma sens. Wie, twardziele wybiorą okop i worki z piaskiem nawet zimą :)

 8. happy

  Gdyby ten blaszak byl odporny na ostrzal z rpg i z broni recznej to mialo by to sens natomiast bez tego to nic innego jak tylko drozsza ale mniej efektywna wersja okopu i workow z piachem.

 9. Łodzianin

  Czy to naprawdę dobry pomysł? Brzmi trochę jak z RTSa z końca lat 90.

 10. Cynik

  Strzelnica kontenerowa już jest i strzela się w niej bardzo dobrze. Teraz mamy nowy całkiem słuszny pomysł. Rów i worki z piaskiem można zastąpić kontenerem. Brawo Tarnów widać że nie próżnujecie ale ciężko pracujecie na swoją opinie.

  1. aa

   Granatnik ppanc zniszczy ten tu kontener bez wiekszego problemu

  2. MDx

   ciekawe jak to wygląda po strzale z RPG-7

Reklama