Reklama

Geopolityka

Morskie ćwiczenia NATO i polskiej Marynarki Wojennej [FOTO]

Fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, mł. chor. mar. Karol Sztonder
Fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, mł. chor. mar. Karol Sztonder

Jak informuje kpt. mar. Anna Sech, okręty Sił Odpowiedzi NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli rozpoczęły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Morza Bałtyckiego.

W manewrach uczestniczy sześć okrętów wchodzących w skład Stałego Zespołu Okrętów SNMG-1: amerykański niszczyciel USS Gravely, hiszpańska fregata rakietowa ESPS Almirante Juan De Borbon, brytyjska fregata HMS Westminster, niemiecki okręt zaopatrzenia FGS Rhoen oraz turecka fregata TCG Gokova.

image
Fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, mł. chor. mar. Karol Sztonder

Polska Marynarka Wojenna do udziału w manewrach wydzieliła pięć okrętów, m.in. fregatę rakietową ORP Gen. T. Kościuszko, okręt rakietowy ORP Grom, korwetę zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, okręt ratowniczy ORP Maćko, zbiornikowiec ORP Bałtyk oraz lotnictwo morskie.

image
Fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, mł. chor. mar. Karol Sztonder

Podczas działań na morzu załogi okrętów przećwiczą m. in. całokształt przedsięwzięć związanych z osłoną szlaków komunikacyjnych, osłoną przeciwdywersyjną okrętów, obronę przed atakami z powietrza, monitoring sytuacji nawodnej oraz niszczenie wrogich celów. Okręty współpracować będą z lotnictwem morskim patrolującym trasy przejścia na dużych odległościach. Wykonają również zadania związane z bezpośrednią osłoną przeciwlotniczą, w tym zwalczanie środków napadu powietrznego przeciwnika przy współudziale samolotów i śmigłowców. Ponadto będą doskonalić procedury łączności pomiędzy jednostkami na morzu w oparciu o procedury NATO, a także wykonają strzelania artyleryjskie z armat okrętowych.

image
Fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, mł. chor. mar. Karol Sztonder

Oprócz zadań specjalistycznych załogi okrętów realizować będą zadania związane z walką o żywotność okrętu, w tym walkę z pożarem oraz z przebiciem. W trakcie działań okręty bojowe wspierane będą przez jednostki zabezpieczenia. Będą mogły dzięki temu zaopatrywać się na morzu bez konieczności powrotu do portu. Równolegle do działań bojowych prowadzone będą ćwiczebne akcje ratowania życia oraz udzielania pomocy uszkodzonym jednostkom. Operacje lotnicze, we współdziałaniu z siłami okrętowymi, prowadzić będą załogi śmigłowców oraz samoloty patrolowo-rozpoznawcze.

image
Fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, mł. chor. mar. Karol Sztonder

Tego typu ćwiczenia to doskonalenie wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Chodzi o osłonę strategicznego transportu morskiego oraz utrzymanie panowania na morzu w sytuacji kryzysowej, aby nie dopuścić do blokady morskiej państwa. Obecnie, od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych zależy stabilny, niezagrożony rozwój gospodarki morskiej. Drogą morską transportowany jest bowiem największy tonaż towarów międzynarodowej wymiany handlowej. Drogą morską dostarczane są także różnego typu surowce, z których korzystają państwa morskie. Podobne działania jednostki Marynarki Wojennej realizują także podczas ćwiczeń i operacji w ramach współpracy międzynarodowej pod auspicjami NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

***
Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Wypełniając swoje zadania w morzu okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, dwa kolejne to zespoły sił przeciwminowych. Zadaniem tych wielonarodowych zespołów okrętów jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych zadań obronnych – zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. W sytuacji kryzysowej państwa NATO nie mogą dopuścić do sparaliżowania transportu morskiego ponieważ to głównie tą drogą do zagrożonego kraju trafia pomoc humanitarna, surowce, paliwa oraz wsparcie bojowe. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi - nie potrzebują budowy osobnej bazy logistycznej, przenoszą silne i zróżnicowane uzbrojenie, mogą prowadzić akcje embarga, kontroli żeglugi, osłony jednostek z dostawami humanitarnymi, ewakuować zagrożoną ludność. Mogą również stanowić bazę dla jednostek specjalnych czy piechoty morskiej wykonującej zadania w głębi lądu. Większość czasu zespoły te spędzają na morzu między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. W sytuacji kryzysowej niemal z marszu mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu.

W składzie Sił Odpowiedzi NATO, po raz trzeci, operuje fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, która wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) na początku lutego dołączyła do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Wcześniej jednostka operowała w składzie zespołu w 2006 i 2008 roku. W 2016 roku zadania w bliźniaczym Stałym Zespole Okrętów NATO Grupa 2 realizowała załoga ORP Gen. T. Kościuszko. Marynarka Wojenna RP cyklicznie wydziela również siły do operującego głównie na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Grupa 1. Kilkanaście razy w jego składzie operowały polskie niszczyciele min. ORP Kontradmirał X. Czernicki dwukrotnie był okrętem dowodzenia tego zespołu (2010-11,2013), a raz dowodził bliźniaczym zespołem SNMCMG2 operującym na Morzu Śródziemnym i Czarnym (2017)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.