Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

MON: Amerykanie w Polsce będą uczestniczyć w Defender-Europe 20

Spotkanie polskich i amerykańskich żołnierzy na poligonie w Drawsku Pomorskim / Spc. Cody Kellum /241st Mobile Public Affairs Detachment
Spotkanie polskich i amerykańskich żołnierzy na poligonie w Drawsku Pomorskim / Spc. Cody Kellum /241st Mobile Public Affairs Detachment

Decyzja o wstrzymaniu przerzutu wojska i sprzętu z USA do Europy nie oznacza zakończenia ćwiczenia Defender-Europe 20, będzie się ono odbywało z udziałem amerykańskich żołnierzy, którzy już przebywają w Polsce - zaznaczyło MON w poniedziałkowym komunikacie.

W poniedziałek Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) poinformowało, że z powodu epidemii koronawirusa przerzut wojsk z USA do Europy w ramach ćwiczenia Defender-Europe 20 został wstrzymany, a niektóre z powiązanych z nim ćwiczeń zostały odwołane.

"Nie oznacza to jednak zakończenia ćwiczenia. Będzie ono realizowane w Polsce z udziałem amerykańskich żołnierzy, którzy już znajdują się na terenie naszego kraju (...) Polska jest w stałym kontakcie z sojusznikami i wspólnie analizujemy możliwości współpracy wojskowej w ramach ćwiczeń, aby w pierwszej kolejności ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa

Komunikat Mariusza Błaszczaka, szefa MON, dla PAP

 Jak zaznaczono w Polsce znajduje się obecnie około 4000 amerykańskich żołnierzy i 1550 jednostek sprzętu, którzy przybyli w ramach ćwiczenia Defender. Przypomniano, że w Polsce stacjonują także żołnierze USA rozlokowani w ramach natowskiej inicjatywy wzmocnienia wschodniej flanki eFP oraz żołnierze amerykańskiej brygadowej pancernej grupy bojowej ABCT. Wcześniej w poniedziałek EUCOM poinformowało, że "w odpowiedzi na obecną falę wirusa Covid-19 i ostatnie wytyczne sekretarza obrony", zmodyfikowane zostało ćwiczenie Defender-Europe pod względem wielkości i sposobu działania. Z dniem 13 marca wszelki ruch personelu i sprzętu ze Stanów Zjednoczonych do Europy został wstrzymany. 

Zdrowie, bezpieczeństwo i gotowość naszego wojska, pracowników cywilnych i członków rodzin są naszą główną troską (...) Przewidujemy, że pancerna brygadowa grupa bojowa już przebazowana do Europy przeprowadzi strzelania i inne przedsięwzięcia szkoleniowe z sojusznikami jako część zmodyfikowanego ćwiczenia Alled Spirit. Siły już przerzucone do Europy na inne ćwiczenia powrócą do USA

Komunikat EUCOM

 Poinformowano także, że powiązane z Defender-Europe 20 ćwiczenia Dynamic Front, Joint Warfighting Assessment, Saber Strike i Swift Response nie zostaną przeprowadzone.

Dowództwo zapewniło, że przećwiczono zdolność amerykańskich wojsk lądowych do koordynacji dużych ruchów wojsk z sojusznikami i partnerami i przypomniało, że celem Defender-Europe 20 jest "budowa strategicznej gotowości poprzez rozlokowanie w Europie sił o wiarygodnej sile bojowej w ramach wsparcia NATO i narodowej strategii bezpieczeństwa USA".

Od stycznia wojska lądowe Stanów Zjednoczonych przerzuciły ok. 6000 żołnierzy z USA do Europy, wliczając w to dowództwo dywizji i pancerną brygadową grupę bojową. U.S. Army przerzuciła z USA ok. 9000 pojazdów i jednostek sprzętu ze strategicznych magazynów i ok. 3000 jednostek sprzętu drogą morską. W koordynacji z sojusznikami i partnerami amerykańskie siły lądowe przeprowadziły też przerzut wojsk i sprzętu z kilku portów na poligony w Niemczech i Polsce (..) Wiele szczegółów wciąż jest omawianych z naszymi sojusznikami i partnerami. Przewidujemy zmiany z terminach rozlokowania naszych żołnierzy będących obecnie w Europie, transport powrotny amerykańskiego sprzętu do USA i kolejną rotację w ramach operacji Atlantic Resolve

Komunikat EUCOM

Defender-Europe 20 zaplanowano jako największy od ponad 25 lat przerzut amerykańskich wojsk do Europy. Z USA miało przybyć 20 tys. żołnierzy, do których miało dołączyć 9 tys. amerykańskich wojskowych stacjonujących w Europie, by wyruszyć na ćwiczenia poligonowe w ramach ćwiczeń z sojusznikami z NATO i partnerami Sojuszu. Łącznie w Defender-Europe 20 i powiązanych ćwiczeniach poligonowych i dowódczo-sztabowych miało wziąć udział ok 37 tys. żołnierzy przede wszystkim z USA ale także z krajów sojuszniczych i partnerskich. Przemieszczenia wojsk planowano do kwietnia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Edward

  Najlepiej by było gdyby wojska USA wyniosły się jak najszybciej za ocean.Do siebie.Wojska tego światowego agresora stacjonując w Europie przyczyniają się do stabilizacji bezpieczeństwa Europy.

  1. Max

   No to jak do stabilizacji to chyba dobrze co ?

 2. Ustawiator

  Hurrraaa mamy 1500 wozów bojowych MON FACHURY

 3. martin

  Czyli tak naprawde nic sie nie zmienilo. Europa Srodkow wschodnia to obszar ktorym sie deal-uje i tyle. A PIS kupil samoloty F-447 . Brawi witamy w polin.

  1. ech...

   Się ciesz że nie zabezpieczają przeprowadzki ludu Izraela na Podlasie przez ognistym rozwiązaniem kwestii bliskiego wschodu :-)

 4. MajorMajor

  Mam dziwne wrażenie, że znowu bez mydła...

Reklama