Modernizacja BWP-1 coraz bliżej. Pozostało 3 uczestników

30 grudnia 2020, 16:00
BWP-1 16 Dywizja 2
Fot. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Reklama

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Inspektorat Uzbrojenia, w dialogu technicznym dotyczącym programu modernizacji bojowych wozów piechoty BWP-1 wyselekcjonowano spośród 12 zgłoszeń 3 podmioty, które zdolne są do realizacji tego typu prac. Modernizacja pojazdów, których w wojsku pozostaje nadal około tysiąca, ma dotyczyć przede wszystkim uzbrojenia, łączności oraz układu zasilania elektrycznego.

W ramach prowadzonej przez Inspektorat Uzbrojenia analizy rynku dla zadania dotyczącego modernizacji BWP-1 dokonana została wstępna kwalifikacja uczestników w oparciu o złożone deklaracje możliwości przeprowadzenia kompleksowej modernizacji bojowych wozów piechoty.
Ostateczna kwalifikacja zostanie przeprowadzona w oparciu o udzielone odpowiedzi obejmujące szczegółowe informacje dotyczące wymagań funkcjonalno-technicznych, spośród nw. podmiotów:
1. Rafael Advanced Defense Systems Ltd.
2. CMI Defence Polska Sp. z o.o.
3. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. 

Mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia

Jak wynika z powyższej informacji która trafiła do redakcji Defence24.pl, spośród 12 podmiotów które zgłosiły się do dialogu odrzucono ¾. Na polu walki pozostały więc trzy najsilniejsze i najbardziej obiecujące propozycje. Izraelski koncern Rafael Advanced Defense Systems posiada w swej ofercie zarówno systemy wieżowe jak i pociski Spike. Różnego typu załogowe i bezzałogowe systemy uzbrojenia tej firmy zintegrowano na różnego typu pojazdach, w tym również rodziny BMP-1/2. Również John Cockerill Defence posiada znaczne doświadczenie w zakresie oferowanych przez siebie modułowych systemów wieżowych, instalowanych na różnych platformach kołowych i gąsienicowych.

Trzeci „finalista” to Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi z Poznania, które od lat realizują remonty bojowych wozów piechoty BWP-1 oraz rozpoznawczych BWR-1D i BWR-1S. Ostatnie z wymienionych platform zostały w ostatnich latach z powodzeniem głęboko zmodyfikowane przez poznańskie zakłady w obszarach podobnych do tych wymienionych w planach dotyczących BWP-1 (oczywiście uwzględniając rozwiązania specyficzne dla wozów rozpoznawczych), poza uzbrojeniem. Ta ostatnia kwestia może zostać rozwiązana dzięki współpracy z PGZ np. poprzez rozwiązania prezentowane w ostatnim czasie przez HSW, lub też w kooperacji z innym podmiotem oferującymi odpowiednie uzbrojenie.

Zawężenie liczby rozpatrywanych propozycji wskazuje na sprecyzowanie kluczowych zagadnień i wymagań w programie modernizacji BWP-1, co jest dobrym sygnałem i może sugerować dość szybkie przejście do fazy związanej z opracowaniem prototypu i zawarciem umowy. Jest to o tyle nagląca potrzeba, że polskie bojowe wozy piechoty nie zostały zmodernizowane od wprowadzenia do służby i obecnie nie przystają do potrzeb współczesnego pola walki. Nie zmienia to faktu, że modernizacja jest jedynie rozwiązaniem pomostowym do czasu całkowitego zastąpienia BWP-1 przez BWP Borsuk, co może potrwać do kilkunastu lat od uruchomienia produkcji seryjnej.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 155
Reklama
KNP
niedziela, 29 sierpnia 2021, 21:13

Ludzie nie inwestujcie w podwozia warte kilkadziesiąt tys. dolarów, wieży z uzbrojeniem za 1-2 mln dolarów. Zamontujcie tylko to co można po wycofaniu zdjąc i użyć jeszcze (w zależności od stanu), czyli: silnik Jelcza, optoelektronikę, soft kill, berberys, łączność, maty przeciwodłamkowe.

DK
piątek, 7 maja 2021, 00:53

BWP-1 nadają się już tylko do przeróbki na drony. Ze względu na wiekowość ze szczególnym uwzględnieniem zadań o krótkiej przeżywalności. Proste, lekkie, szybkie wyspecjalizowane do konkretnego zadania (bez nadmiernej a zbędnej bo drogiej wszechstronności), których strata nie jest zbyt wielkim obciążeniem (i tylko finansowym bo bez załogi), zdolne do zaskakujacego zadania liczących się strat zanim same zostaną zniszczone albo do sprowokowania reakcji przeciwnika. W przypadku oddziałów rozpoznawczych mogłyby pełnic rolę "lojalnych skrzydłowych".

rezerwa 77r.
sobota, 17 kwietnia 2021, 14:03

gdyby nie ciągłe prace analityczno-koncepcyjne , moglibyśmy mieć z 50 szt niszczycieli czołgów na podwoziu BWP , sytuacja na UKRAINIE daje wiele do przemyślenia

ArturO
piątek, 12 marca 2021, 11:35

uwielbiam problemy MONu. Sprawa jest prosta, Najgorsze 58 BWP 1 dac slowakom, niech zrobia upgrade do szakala czyli opancerzyc, i wymienic uzbrojenie, lacznosc polska nowa i dolaczyc jako integralna ochrona czolgow, wtedy plywanie bedzie zbedne. Po pol roku podjac decyzje czy robic nastepne 58 sztuk czy nie. W tym czasie kolejne 58 dac do Poznania niech robia full upgrade czyli przeciwwybuchowe siedzenia uzbrojenie lacznosc ale z zachowanym plywaniem i te dac do zmechu, niech ocenia. W miedzyczasie kontynulowac upgrade BWRow ale z wymiana wiezy na nowa z 30mm dzialkiem. Proste i skuteczne. Nie trzeba czekac latami tylko robic, Jak okaze sie ze to udane upgrady to kontynulowac. A jak kiedys kiedys bedzie tyle borsukow ze beda zbedne to opchnac do Afryki czy gdziekolwiek

Łukasz
piątek, 8 stycznia 2021, 19:08

z 12 oferentami IU prowadziłby dialog 30 lat, z 3 upora się w 20

rezerwa 77r.
niedziela, 3 stycznia 2021, 11:37

modernizacja z POZNANIA jest NAJCIEKAWSZA

JÓZEK co naucza
sobota, 2 stycznia 2021, 13:32

Tylko wieża Polsko-Słowacka OT-64 Kobra z dalszymi modyfikacjami słowackimi w tym z armatą Buschmaster 30mm mark44 waży ok 1 tony a zachwalana wieża Turra 1,5 tony ...Cobrę z racji niskiej wagi można w przyszłości montować na nośnik kołowe typu MRAP czy wozy typu Żbik ,Bobry , czy spikej busy

.
sobota, 2 stycznia 2021, 21:55

jeśli wymiana uzbrojenia to tylko na coś równie silnego żadna kula z 30 mm nie przebije tego co przebija wkładka z 73 mm wiec jeśli nie chcemy aby zmech pełnił roli policji nie zmniejszajmy jego potęcjału na mniejszy/słabszy kaliber

..
poniedziałek, 22 lutego 2021, 13:01

Groma 73mm bym nie nazywał "potencjałem" to jedno a drugie to nie sądzisz chyba że wymianę uzbrojenia (jeśli wogule) w BWP1 otrzymają wszystkie egzemplarze jakie mamy ? I pytanie -co miał by ten pocisk kumulacyjny 73mm przebijać ?jeśli czołg to zapomnij że trafisz , że przebijesz , ze podejdziesz bewupem na tyle blisko czołgu przeciwnika .... a 30tka z resztą pojazdów I NIE TYLKO poradzi sobie szybciej i celniej .

Ragozd
sobota, 2 stycznia 2021, 17:01

Nie OT-64 Cobra tylko DVK-30 i tylko slowackiej.

POLSKA OFERTA MIEJMY NADZIEJE ŻE WYGRA
piątek, 1 stycznia 2021, 22:58

Miejsca pracy dla POLAKÓW ------ praca praca praca dla Polaków nie twóżmy nowych miejsc pracy za granicą nie zwiększajmy emigracji zarobkowej ------- pomyślmy o własnej gospodarce im ona silniejsza tym silniejsza armia

LMed
piątek, 1 stycznia 2021, 17:41

W tej sytuacji sorry ale Borsuk nie jest niezbędny natychmiast. To dobrze. Bo nad nim trzeba jeszcze popracować odrobinę.

Radek
sobota, 2 stycznia 2021, 16:19

Skąd ta wiedza tajemna?

LMed
wtorek, 5 stycznia 2021, 18:46

No cóż. Badania kwalifikacyjne ważna sprawa.

New
piątek, 1 stycznia 2021, 16:01

Moim zdaniem priorytetem powinna być produkcja Borsuka a modernizacja BWP-1 powinna polegać na stworzeniu na jego bazie wozu bezzałogowego.

Stefan
piątek, 8 stycznia 2021, 12:12

To jest dobry i realny pomysl

QRF
sobota, 2 stycznia 2021, 09:51

A czym będą żołnierze jeździć do czasu wprowadzenia Borsuka? Hulajnogmi!?!

Gnom
sobota, 2 stycznia 2021, 13:42

Przykre, ale wielu nadal nie rozumie, że lepiej w razie czegoś walczyć na zmodernizowanym BWP niż na piechotę. Borsuki należy wprowadzać jak najszybciej, ale to i tak będzie co najmniej dekada na połowę potrzeb. A w tym czasie wojsko musi mieć sprzęt, owe przysłowiowe już "zdolności pomostowe". Inaczej jednostki do rozwiązania i odtwarzania - czyli min. 10-15 lat do odtworzenia od zera sprawnej jednostki poziomu dywizji. Szkoda, że wielu ludzi nie chce tego pojąć, ale starjmy się im to uświadomić.

Lord Godar
środa, 6 stycznia 2021, 21:22

Produkcja Borsuka to powstawanie tego pojazdu od podstaw i zajęte moce produkcyjne HSW . Natomiast modernizacja BWP-1 oprócz produkcji samej wieży może być dokonywana nie w HSW tylko w Poznaniu czy nawet zakładach remontowych w jednostkach jeśli odpowiednio się to zorganizuje . A tym samym mogą powstawać równolegle znacznie szybciej zwiększając potencjał naszego zmechu. Szkoda tylko , że nie zmodernizowano swego czasu 300-400 BWP-1 wg koncepcji WZM Poznań , bo teraz mieli byśmy już gotowe kilka setek podwozi pod nową wieżę . I to by w zupełności starczyło.

rezerwa 77r.
środa, 13 stycznia 2021, 18:38

zgadzam się POZNAŃ pokazał bardzo ciekawą propozycję tą z podwyższonym przedziałem transportowym , niszczyciel czołgów też interesujący , możliwość przekazania do WOT

Piotr
piątek, 1 stycznia 2021, 13:54

Ale co wy tam chcecie modernizować? Może uszczelnić przedział transportowy żeby piechociarze nie siedzieli po kostki w oleju? Albo dospawać tak z 20mm blachy żeby kule od PK nie przebijały osłon??? Masakra, wyrzucanie pieniędzy podatników w błoto!! Kradzież w biały dzień!!!

piątek, 8 stycznia 2021, 18:50

Zero wiedzy o wojsku

z boku patrząc
czwartek, 31 grudnia 2020, 18:07

Tak z ciekawości - ktoś produkuje jeszcze do nich silniki, skrzynie biegów itd. czy tylko regeneracja starych czeka?

Lord Godar
piątek, 1 stycznia 2021, 18:56

Jest trochę ich na zapasie z tego co słyszałem .

rezerwa 77r.
piątek, 1 stycznia 2021, 13:33

silniki mają byś takie same jak w JELCZACH niemieckie

Yaro
sobota, 2 stycznia 2021, 03:37

Nie jest rozpatrywana żadna wymiana silników. To ma być bieda modernizacja pomostowa do czasu wdrożenia Borsuka. Silniki są stare ale wystarczające do tej lekkiej skorupy i do tego jest ich spory zapas. Wymiana silników była rozpatrywana w wersji modernizacji "na bogato", a ta została zarzucona.

Lord Godar
środa, 6 stycznia 2021, 21:25

Bo wymaga integracji w kadłub bewupa . Nie ma za bardzo dostępnego innego silnika o większej mocy aby ot tak pasował do komory BWP-1 gdyż ten miał robiony silnik "pod siebie" i ma specyficzne gabaryty .

Ggg
piątek, 1 stycznia 2021, 11:09

Czeski excalibur army ma do nich wszystko , produkują całe wozy.

123 abc
czwartek, 31 grudnia 2020, 23:47

UTD -20 EXCALIBUR ARMY. Są też rosyjscy producenci, ale oni chyba nie są brani pod uwagę.

rezerwa 77r.
czwartek, 31 grudnia 2020, 19:15

silniki mają mieć takie same jak JELCZ do obecnej skrzyni

12345
czwartek, 31 grudnia 2020, 15:22

Nawet jeśli będzie tylko 500 Borsuków bojowych i 500 najmłodszych głęboko zmodernizowanych bwp-1 z ppk Spike i wieżą bezzałogową z Bushmasterem 30 mm, to będzie można powiedzieć, że wszystkie bojowe wozy piechoty w Polsce będą miały ogromną siłę ognia.

KUKUŁKA
czwartek, 31 grudnia 2020, 13:40

SPOKOJNIE .. konfiguracje BWP została już stworzona i wstępnie zatwierdzona przez decydentów i co istotne zainteresowała również Amerykanów którzy również szukają opcji dla swoich wozów bojowych ..wracając do sprawy opcja tzw hurra optymistyczna będzie się opierać o wieże z 98 mm moździerzem w automacie idee czerpiąc z automatu Raka i tak stary /nowy BWP zasięg jego rażenia z nowym moździerzem 98 mm po zdjęciu 73 mm armaty zwiększy się prawie 3 razy do 7,5-8,5 km ,co jest istotne będzie mógł razić cele za ukrycia będąc samemu niewidoczny ,atakując z górnej półsfery będzie mógł unieszkodliwiać nawet ciężki pancerz ( czołgi) trafiając w silnik czy dach wieży czołgu a strzelając na wprost razić cele do 7-8 km , ( armata 73 mm ma zasięg 3,5 km) poza tym bardzo dobrze się sprawdzi w infrastrukturze miejskiej .Polski przemysł wykonuje do w/w moździerzy pociski o różnym asortymencie ( odłamkowe , kasetowe , burzące , ppanc) ..Całą idę oparto tym że mamy kołowe transportery Rosomaka i Raka które mają albo 30 mm armatę albo 120 mm moździerz postanowiono stworzyć podobną idee na gąsienicach i tak ,postanowiono spolonizować BWP dodając mu moździerz i przez to tworząc podwaliny do nowej wieży przyszłego ciężkiego Borsuka ( niepływającego ) posiadającego system wieżowy skonfigurowany z moździerzem 98 mm i armatą 30 mm, ..idee modernizacji polskiego BWP zaczerpnięto z różnych pomysłów tj Czechosłowackiego moździerza 120 mm ShM-120 (PRAM) posadowionego na BWP oraz układu uzbrojenia zaczerpniętego z Rosyjskiego Lotos w WDW..Zmodernizowany polski BWP z moździerzem będzie mógł zabierać 6 grenadierów i zachowa zdolność pływania, Druga opcja tzw opcja bieda i pewnie najbardziej prawdopodobna do realizacji opierać się będzie o idee zaczerpniętą z amerykańskiego wozu wsparcia M 106 SPM tj zdjęcie z Bwp -1 armaty 73 mm Grom i posadowienie w przedziale desantowym moździerza 120/ 98 mm natomiast wieża ma być z wkm 12,7 mm w konwencji jaką ma Żbik B....oraz czujnikami tj środkami łączności ,zobrazowania sytuacji plus wzmocnienia jakie posiada w/w Żbik

OPTY(k)
piątek, 1 stycznia 2021, 18:07

Zapomniałem o BWPie, jako bazie dronów pierwszej linii, choćby rozpoznawczych

KUKUŁKA
sobota, 2 stycznia 2021, 17:30

OPTY(k).....masz racje nośnik dronów i systemów ppanc ...jest najlepszą opcją jestem za

OPTY(k)
piątek, 1 stycznia 2021, 18:02

Koncepcja jest ciekawa, ale na ile realna? Wydaje się, że na BWPach powinno się umieścić parę różnych systemów wieżowych. Np. 1.podstawowy, z działkiem 30mm, km,podwójnym Spik'iem + desant, 2.plot, 3. wsparcia, z moździerzem+ obsługa i amunicja, 4. ppanc z km i np. poczwórnym Spik'iem+ drugie tyle na pace. Wszystko to wprząc w struktury baonu zmech. jako komp. wsparcia i można się bawić, prawie jak baonowa grupa bojowa. Ale to nie przejdzie, zbyt normalne i jeszcze postsowieckie!!

Greedo
czwartek, 31 grudnia 2020, 20:31

A jednym logicznym wyborem jest odchudzanie wieży zssw-30 . Te same części,tą samą amunicja ci dla Rosomak a i dla Borsuka. Do tego wozy OPL z Popradem i do wsparcia niszczyciele czołgów z pociskami Spike-ER lub Brimstone. Tak jednost a będzie szybka i pozwoli uniknąć koszmaru logistyków. Wspólne części zamienne muszą pozwalać na remonty w polu wielu typów pojazdów.

KUKUŁKA
sobota, 2 stycznia 2021, 17:32

Greedo .. wieża Polsko-Słowacka OT-64 Kobra z dalszymi modyfikacjami słowackimi waży pół tony mniej niż zachwalana TURRA

Name
czwartek, 31 grudnia 2020, 12:31

Sytuacja jest prosta. Zanim Borsuk wejdzie do służby w liczących się ilościach, minie trochę czasu. BWP-ów nie można dać na złom, ponieważ nasi żołnierze musieliby zasuwać przez wertepy za czołgami Honkerami i/lub Starami o słabych zdolnościach terenowych, bez pancerza i uzbrojenia. Warto więc trochę BWP-ów mieć na stanie i trochę je ulepszyć. Zresztą mają one parę zalet: niezłe zdolności terenowe, niska sylwetkę i do tego pływają.

BUBA
piątek, 1 stycznia 2021, 12:45

Prosta i jasna. Ale zanim Borsuk wejdzie do produkcj i zanim ona sie rozkreci bedzie juz przestazaly

mobilnyPL
piątek, 1 stycznia 2021, 21:22

Bardzo mocno nie sądzę

Ra
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:14

Honker i star mają słabe zdolności terenowe? 266 też?

mick8791
sobota, 2 stycznia 2021, 03:40

No Honker ma słabe! A Star 266 umówmy się - jak na obecne czasy nie najlepsze.

czwartek, 31 grudnia 2020, 12:17

Żenada i tyle.

Pjoter
czwartek, 31 grudnia 2020, 11:38

Tylko Poznań tylko w wersji niszczyciel czołgów z WWKM nikt takiego nie bedzie miał

rezerwa 77r.
czwartek, 31 grudnia 2020, 11:16

przypominam że przez wiele lat nie robiono nic , dosłownie NIC , teraz gdy już podjęto decyzje należy tylko przyklasnąć , szkoda że > IU < tak długo analizował i snuł koncepcje , wszak było wiele prototypów , ostatni z POZNANIA najciekawszy , oraz ten niszczyciel czołgów , gdyż szkoda na niego BORSUKA

Victor
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:21

rezerwa 77r. Ale w tej sprawie dalej nie podjęto żadnych decyzji...

Gustav
czwartek, 31 grudnia 2020, 17:28

Jak dla mnie to szkoda nawet BWP-a na niszczyciel. Chociaż ppk powinien mieć ze 2 sztuki na wieży ale nie jako wyspecjalizowany niszczyciel. Do tego wystarczy dobrej manewrowości terenówka. Pojazd MUSI być wyraźnie szybszy od czołgów żeby mu nie uciekły zanim je zaatakuje a wyjście na pozycję może wymagać niezłego obejścia.

Napoleon
czwartek, 31 grudnia 2020, 09:44

Lepiej późno niż wcale. Powinno to zostać wykonane już dawno zamiast programu tak rozbuchanego programu Rosomak. Na szczęście się obudzili nasi wojskowi.

mick8791
sobota, 2 stycznia 2021, 03:49

"rozbuchanego programu Rosomak"? Człowieku dobrze, że chociaż jeden program modernizacyjny został przeprowadzony tak jak powinien! Przynajmniej piechota zmotoryzowana ma czym się przemieszczać i czym walczyć. Teraz czas na wojska zmechanizowane.

Victor
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:22

Jesteś pewien? Analizy trwają dalej.

olo,
czwartek, 31 grudnia 2020, 08:37

Moderka ma sens tylko jeśli powstanie wartość dodana, np. zostanie kupiona licencja na silniki i przekładnie /takie same do BWP, Rosomaków i niektórych Jelczy/. Produkcja kilkuset silników rocznie ma już sens i zyskalibyśmy bardzo potrzebne kompetencje/. Samo podwozie oprócz wielu wad ma też atuty i jak najbardziej można to wykorzystać. Wszystko zależy od stosunku koszt-efekt.

rezerwa 77r.
piątek, 1 stycznia 2021, 21:57

mam dziwne przeczucie , że ,, kogoś " boli ta modernizacja

Lord Godar
piątek, 1 stycznia 2021, 19:00

Wymiana silnika w BWP-1 wiąże się automatycznie z koniecznością rzeźby w kadłubie , zmian w układzie jezdnym , a tym samym to nieopłacalne jeśli ta modernizacja to tylko pomostówka , a potem na złom . Takie kosztowne zmiany mają uzasadnienie jeśli powstały w ten sposób pojazd miał by być potem nadal przez wiele lat wykorzystywany .

Wypalony
czwartek, 31 grudnia 2020, 08:26

"Borsuk coś nie może wyjść ze swojej nory, żeby zacząć polować" - smutny, ale prawdziwy cytat. Modernizacja i przywrócenie do sprawności BWP to w tej chwili jedyne i jakby to powiedzieć "melancholijne" rozwiązanie. Lata klepania się po plecach, brak decyzyjności (obecnie to tylko ci z miękkimi karkami awansują, jak ktoś ma swoje zdanie poparte merytorycznymi argumentami to i tak jest gaszony), rozdawania nagród (z resztą teraz jest to samo) i odbieranie sprzętu po remontach i naprawach bez względu na jakość wykonania boleśnie skutkuje dzisiaj.

Zaq
czwartek, 31 grudnia 2020, 08:25

No nie zamiast skupić się na jak najszybszym wdrożeniu do produkcji Borsuka MON chce wydać pieniądze na kolejnego trupa BWP1 tak jak 2 mld zł na malowanie T72 brak słów nic tylko pod ścianę z takimi decydentami.

Marek
czwartek, 31 grudnia 2020, 22:25

Patrząc na postępy programu Borsuka aż dziw bierze, że pojawiają się komentarze tego typu.

Fox
czwartek, 31 grudnia 2020, 07:42

Wszystkie siły skierować na Borsuka. Nie stać nas na rozdrabnianie się. Oby program modernizacji nigdy nie doszedł do skutku.

Borek
czwartek, 31 grudnia 2020, 07:42

Mam pomysł na BWP-1. Zadzwonić po Mareczka "Krzykacza" i Edzia oni będą wiedzieli co z tym złomem zrobić.

mobilnyPL
czwartek, 31 grudnia 2020, 06:48

W sumie ma to sens niestety....ale może by tak zastąpić je nowymi Rosomakami które potem mogą zastąpić najbardziej wydłużone pojazdy....nie wiem....w sumie relacja koszt efekt jest najbardziej sensowna

Yaro
sobota, 2 stycznia 2021, 03:55

Rosomaki do zmechu? No po prostu genialny pomysł...

Davien
sobota, 2 stycznia 2021, 12:37

Nopopatrz panie Yaro, ale własnie jednoski zmechanizowane uzywają Rosomaków, pierwsza była 17 Brygada Zmechanizowana,

Yaro
wtorek, 5 stycznia 2021, 04:17

Davien tak się głupio składa, że 17 Brygada Zmechanizowana jest taką tylko z nazwy. Składa się z 3 batalionów piechoty ZMOTORYZOWANEJ i od 2007 r. nie ma w swoim składzie pół grama czołgu. Artyleria brygady jest oparta na Danach, a nie na Goździk / Krab... Widzisz tam gdzieś zmech?

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 10:47

Yaro, to może jeszcze 12 brygada zmechanizowana, czy 15 brygada zmechanizowana ci wystarcza? Jedynie 21 Brygada Stzrelcó Podhalańskich nie jest zmechanizowana.

DRUMIX
czwartek, 31 grudnia 2020, 01:10

Spokojnie, rok 2021 wybieramy kto, rok 2022 pierwsze szkice, projekty modele - zakłądamy że nowa lekka wieża już będzie, rok 2023 może prototyp ale raczej najszybciej na MSPO, 2024 zakończenie testów zakładowych, 2025 - testy poligonowe, IU powie o drobnych modyfikacjach i wykrytych możliwościach poprawienia pojazdu, rok 2026 po udanych ponownych testach wersji A2 w 3 kwartale pojawi się pierwsza partia 3-4 pojazdów, i wua la 2027 ruszamy z masowa moderką (ale na spokojnie 20-30 pojazdów) i w 2028 pełną gębą ze 100 podwozi będzie odebranych. Wszystko jakieś 5 lat po rozpoczęciu produkcji BORSUKA. Można by zaryzykować i klepać ROSOMAKA XP z wieżą ZSSW lekką / ciężką w oczekiwaniu na Borsuka... W pewnym filmie był taki tekst: "krąży w ręku złoty pieniądz, zna Pan jeszcze jakieś inne sztuczki?"

123
czwartek, 31 grudnia 2020, 00:22

Czy odpowiedzialny za sprzedaż BWP-2 poniósł jakieś jakieś konsekwencję , poszedł siedzieć ?

mick8791
sobota, 2 stycznia 2021, 03:59

Tych w powalającej na nogi liczbie 62 szt.?

BUBA
czwartek, 31 grudnia 2020, 20:09

Bo nigdy nie ma winnych.

ursus
środa, 30 grudnia 2020, 23:51

Moim zdaniem to nie powinien być już pojazd walki bezpośredniej, a raczej nośnik dronów, czy niszczyciel czołgów. Mobilność plus rażenie na większej odległości wydaje się znacznie sensowniejsze niż wymiana ciosów podczas zbierania na pancerz. Z tego co pamiętam, to na wieżę przewidziane jest 1,6 tony, więc są możliwości, bo np. Warmate TL z wyrzutnią sporo przecież nie waży.

mick8791
sobota, 2 stycznia 2021, 04:10

Będzie musiał być pojazdem walki bezpośredniej dopóki nie pozyskamy jego następcy. Wszelkie mokre sny i utopijne wizje możesz sobie odłożyć na półkę. I Warmate TL czyli drona o wadze kilku kg chcesz wozić na opancerzonym pojeździe gąsienicowym? No bez żartów... Jeżeli już to Warmate 2, który jest większą wersją pojazdową.

załogant
środa, 30 grudnia 2020, 23:46

Modernizacja znacznej liczby bwp-1 to całkowita porażka dla bezpieczeństwa Polski. Kto nie miał okazji przejechać się dłuższy czas tym złomem to będzie dalej chwalił pudrowanie sowieckich staroci. Nawet Rosjanie posiadają liczne nowsze wozy BMP-2 i BMP-3. Miliony włożone w modernizację tych wozów powinny zostać przeznaczone w kolejnych latach na dofinansowanie rozwoju bwp Borsuk ( w tym budowie i badania kolejnych prototypów) szybkie wzmocnienie potencjału produkcyjnego zakładów, zintensyfikowanie przygotowania do produkcji nowego bwp i wieży zssw-30 czy inne pilne programy. Racjonalne jest przyspieszenie prac nad pozyskaniem nowego bwp i odpowiednie jego stabilne finansowanie a nie marnowanie na postsowieckie starocie grubych środków, których i tak nigdy za wiele nie jest w budżecie.

mick8791
sobota, 2 stycznia 2021, 04:16

Chłopcze innego BWP w tej chwili nie mamy i przez następne kilka lat mieć nie będziemy, a w dostatecznej ilości to nawet ok 10 lat. Więc chcąc nie chcąc musimy zmodernizować część BWP-1. I tyle. Kolejnych prototypów Borsuka już nie potrzeba, te co są wystarczają do zakończenia badań kwalifikacyjnych. Co do jego wdrożenia - tutaj nie chodzi tylko o możliwości produkcyjne HSW czy ilość środków jakie będzie na to miał MON. Zapominasz o jednym BARDZO ważnym aspekcie przyjmowania na stan każdego nowego uzbrojenia czyli możliwości absorpcji przez WP! Czyli szkolenia, logistyka, części zamienne, parka maszynowy itp itd. Wbrew pozorom to właśnie te aspekty są bardo często wyznacznikiem możliwości modernizacji.

gegroza
środa, 30 grudnia 2020, 23:24

szkoda piniędzy !

Wojak
środa, 30 grudnia 2020, 23:07

BWP-1 i jego modernizacja to jak modernizowac XIV wieczną zbroje na kamizelkę kuloodporna. Jedynie ksztakt ma ponadczasowy reszta to kilogramy na złomie. no chyba ze szukamy sprzetu na dafilade na 11 listopada.

Wojciech
czwartek, 31 grudnia 2020, 17:29

Masz lepszy pomysł? Zapodaj.

sobota, 2 stycznia 2021, 12:18

Nie ma, dlatego się wypowiada.

kibic
środa, 30 grudnia 2020, 22:24

Chłopaki z HSW nie wyrobią się z lekką wieżą do tego BWPa. Nawet ZSSW, która materializuje się od lat, jeszcze nie jest gotowa do produkcji. Z czym PGZ może startować? Dialog techniczny to jeszcze nie przetarg, ale czasu mało. Szkoda, bo wydawanie za granicą kasy na łatanie starych BWPów budzi smutek. Bez wydawania w polskich firmach nie będzie wzrostu możliwości technologicznych, bez nich nie będzie czego zamawiać i koło się zamyka.

victor
czwartek, 31 grudnia 2020, 16:17

Moderka BMP-1 ma sens tylko w przypadku zastosowania pakietu zawierającego nową, lekką wieżę bezzałogową z HSW, która ma być odpowiednikiem funkcjonalnym ZSSW-30, która trafi na uzbrojenie Borsuka. Obydwa systemy współdzielą podstawowe rozwiązania, w tym także to, co wiąże się z systemami celowniczymi, SKO itp. Oznacza to, że załogi tak zmodernizowanych BMP-1 zostaną w trakcie przeszkolenia na lekką wieżę z Bushmasterem IIS i, być może, Spike, oswojone z cyfrową technologią prowadzenia walki, wymiany informacji taktycznych itp., jaką spotkają później w Borsuku. Taka "przejściówka" z BMP-1 na Borsuka ułatwiłaby zdecydowanie proces generacyjnej wymiany sprzętu w jednostkach zmechanizowanych i zmotoryzowanych, rozkładając w czasie proces szkolenia. Inaczej powstanie sytuacja niewygodna: kupując dla modernizowanych BMP-1 jakiś egzotyczny system wieżowy (nie wymieniam żadnego, ale wiadomo, za jakim lobbują niektórzy wojskowi i politycy...) trzeba będzie obecne załogi przeszkalać na ten system, absolutnie nieporównywalny z tym, z którym mają do czynienia w BMP-1 z armatką Grom i ppk Malutka. Po kilku latach ci sami żołnierze będą musieli szkolić się ponownie - przechodząc ze zmodernizowanego BMP-1 z egzotyczną wieżą importowaną (nie ma żadnych szans, aby w ciągu 2-3 lat udało się pozyskać licencję i uruchomić w kraju produkcję systemu wieżowego) na Borsuka z ZSSW-30. O to, że HSW zdąży z lekką wieżą na lato 2021, jestem dziwnie spokojny, Stawiam dolary przeciwko orzechom, że na MSPO 2021 zobaczymy już lekką wieżę z HSW mającą za sobą już wstępne badania zakładowe. Wybór lekkiej wieży ze Stalowej Woli, zamiast kierowania dużego strumienia pieniędzy za granicę, oznacza też skierowanie do krajowego przemysłu zamówień, niosących środki pozwalające na rozwój rodzimego przemysłu i zaplecza badawczo-rozwojowego.

Greg
sobota, 2 stycznia 2021, 14:45

Zgadzam się z tą opinią. Taki zakres modernizacji jest możliwy do wykonania przez WZMot we współpracy z HSW. I pieniądze zostaną w kraju.

EWA
czwartek, 31 grudnia 2020, 10:17

Jak zwykle, wywalanie pieniędzy podatnika na pudrowanie złomu. Kto tym razem chce przytulić kasę???? kogo znajomy?. Ta modernizacja jest mocno Spóźniona, to już jest złom. Lepiej dajcie więcej kasy na Borsuka i przyspieszcie ten program. DNO DNA.

Pol
czwartek, 31 grudnia 2020, 08:40

ZSSW powinna być już dawno i nadal jej nie ma choć np. nagrodę otrzymała już przed laty - może warto byłoby wreszcie wyciągnąć z tego wnioski także na bazie wyjaśnień odnośnie wyboru również do tego tematu zwłaszcza jednego z jej wykonawców

rozczochrany
środa, 30 grudnia 2020, 23:08

Już w 2021 roku ma być gotowy strzelający prototyp wieży z HSW dla BMP-1. Wieża wykorzystuje doświadczenia i elementy z ZSSW i powstaje szybko.

Davien
środa, 30 grudnia 2020, 21:47

Proponuję przerobić BWP-1 na samobieżną ubikację lub pojazd do obsługi pasieki. Po zaspawaniu wżerów w pancerzu pszczoły do środka nie wlecą i żołnierze będą mogli sprawdzić czy jest miód w ulach.

czwartek, 31 grudnia 2020, 13:34

To B.dobry pomysł, szczególnie ten z ubikacja.Modernizacjs polegalaby na zastąpienie otworu na fekalia i wgłębienie na stopy,w stropie miską ustępową typ"warszawski".jest jednak problem licencji: czy konstruktorzy zgodzą się na tak nowatorskie ,mało znane w ich stronach rozwiązanie?

>JA<
czwartek, 31 grudnia 2020, 10:57

Może i to na dobre wyjdzie. Niech z tego zrobią taksówki do wożenia dronów. Słysząc opinie z różnych środowisk wygląda na to że postęp to latające drony różnych klas i wojska cybernetyczne. Wyłączenie prądu w obwodzie Kaliningradzkim na 2 - 3 dni spowodowały by większe zmiany w postrzeganiu Kremla i Rosjan niż 200 szt nowiutkich Leopardów. Nie można użyć broni śmiercionośnej ze względu na eskalację i końcową jej fazę - broń jądrową FR.

Democracy Now
środa, 30 grudnia 2020, 21:42

To jest złom i na złomowisku powinien się znaleźć !!!

de łiczer
czwartek, 31 grudnia 2020, 11:20

No ok, ale czym wypełnić lukę? Po prostu wszystkie kolejne ekipy rządzące dały ... i teraz mamy problem.

Dudley
czwartek, 31 grudnia 2020, 01:25

Człowieku jaki jest BWP1 każdy widzi, żadnej mądrości nie napisałeś. Lotnictwo się sypie, mamy 48 samolotów bojowych zamiast ponad 100. MW poszła na dno. PPK jak na lekarstwo. Obrony plot i prak brak. Rozpoznania obrazowego brak. Rozpoznania elektronicznego brak. Nowoczesnej amunicji brak. Nowoczesnych radarów brak. A ty chcesz wyrzucić na złom sprzęt który jeździ i nadaje się do modernizacji i wykorzystania przez długie dekady w aplikacjach innych jak BWP. W domu też wyrzucisz stare drzwi ( trzeba pomalować i wymienić zamek i klamki ) choć nie masz pieniędzy na nowe?

Lewandos
czwartek, 31 grudnia 2020, 00:49

... na co wskazuje choćby przykład Finlandii, czy Grecji... które wykorzystują podobny, choć zmodernizowany sprzęt...

Kiwi
środa, 30 grudnia 2020, 23:55

Tu zachodzi obawa czy wielomilionowe kwoty na modernizację sowieckich staroci nie opóźnią lub wręcz zniweczą programu wdrożenia nowego polskiego bwp-a.

QRF
sobota, 2 stycznia 2021, 12:24

Ja tam o Borsuka bym się nie obawiał.

kurczępieczone
środa, 30 grudnia 2020, 21:17

Aby ten kontrakt miał jakikolwiek sens, należy dopisać zwiększenie odporności pancerza bocznego, który w tej chwili można przepić z karabinu. Skończy się pewnie jednak na jak najtańszej wieży bezzałogowej, cyfrowej łączności i malowaniu.

padalec
czwartek, 31 grudnia 2020, 09:20

ale że pancerz boczny można "PRZEPIĆ" i to z karabinu ?

POLSKA GRUPA ZBROJENIOWA LIDEREM PIENIĄDZE POWINNY POZOSTAĆ W POLSCE
środa, 30 grudnia 2020, 21:16

praca praca praca dla POLAKÓW myślmy o własnej gospodarce własnym przemyśle silan krajowa gospodarka to silna armia wie tylko i wyłącznie POLSKA GRUPA ZBROJENIOWA liderem

Mariusz
czwartek, 31 grudnia 2020, 14:22

Z tym się nie zgodzę firmy polskiego kapitału i mentalności które "modernizują" nasze sprzęty robią za ogromne pieniądze naprawdę bardzo słaba jakiość usług i nie raz jest tak że idzie pojazd do remontu np za 1000 tysięcy i wraca tylko pomalowany i umyty pozatym nic nie działa tak wojsko nauczyło swoje podmioty i prywatne firmy. Dlatego upieranie się przy wszystkim co nasze jest bezsensowne bo firmy się nauczyły że mogą klepać byle co i armia weźmie jak by były uczciwe zasady na rynku to nasz przemysł może przegrał by parę przetargow ale by nauczyli się robić rzeczy i usługi dobre jakościowo i do tego konkurencyjne cenowo.

Kierowca BWP
czwartek, 31 grudnia 2020, 10:10

Taaaa Polska już remontuje i co? Wracają bez remontu a kasa wzięta. A jak coś tam zrobią to i tak trzeba samemu wszystko łatać bo jeszcze więcej wycieków jak przed remontem

konsul
środa, 30 grudnia 2020, 23:29

daj już z tym spokój, tylko WB Electronics ma potencjał PGZ do reformy

123
środa, 30 grudnia 2020, 20:41

Trochę za późno się obudzili z modernizacją tego złomu, teraz żeby szybko dać polskiej armii jakiegoś wartościowego bwp to tylko brać od Amerykanów bwp bradley A4 , lub ewentualnie Niemiecki Kf 41 lynx

sobota, 2 stycznia 2021, 12:25

Marzenia ściętej głowy.

Olo
czwartek, 31 grudnia 2020, 12:44

Za co ? Bądź chłopie poważny...

Autor
środa, 30 grudnia 2020, 20:40

I dobrze

Ass
środa, 30 grudnia 2020, 20:12

Wygra PGZ. Za jakiś czas dopiero okaże się, że to najdroższa i najdłużej trwająca modernizacja wprowadzająca kosmetyczne jedynie zmiany.

czwartek, 31 grudnia 2020, 12:31

Tak też może być drogo długo i będzie tylko kosmetyka. A tak na marginesie znowu decydują politycy którzy się na wszystkim znają.

rezerwa 77r.
środa, 30 grudnia 2020, 20:08

miejmy nadzieję że , PGZ i WZT POZNAŃ wszak ma pomysły , które już pokazywał , nawet ten pomysł z lekko podniesioną ,, kabiną " , wykorzystać też jako niszczyciele czołgów , gdyż szkoda innych nowo wyprodukowanych BWP .

Sternik
środa, 30 grudnia 2020, 23:54

Zastosowań dla lekko zmodernizowanego BWP-a są dziesiątki. Wcale nie musi walczyć na pierwszej linii żeby być przydatnym.

123 abc
środa, 30 grudnia 2020, 20:04

300 sztuk głęboka modernizacja - na 20 lat. 700 sztuk modernizacja a'la 300 sztuk "pudrowanie" T-72 - optoelektrnika itd. na 10 lat a póżniej zakonserwować w pustyni Błędowskiej. I Borsuk 50 sztuk rocznie po ostatecznie zatwierdzonej wersji po testach.

LMed
czwartek, 31 grudnia 2020, 13:59

Co to za określenie "po testach"? Mówimy o pełnych badaniach (łącznie z kwalifikacyjnymi) serii prototypowej w jej docelowej postaci. Sądzę, że to jeszcze "kawałek". Pewnie czeka nas jeszcze budowa kolejnego prototypu na przykład.

Dr psychiatrii UE
środa, 30 grudnia 2020, 19:42

Co za kosmiczne tempo w IU normalnie prędkość światła. Takie tempo może świadczyć że PGZ nie wygra.

Logistyk
środa, 30 grudnia 2020, 19:30

Leciwy, słabo opancerzony BWP 1 to wstyd i hańba! Nie pomogą mu w ocenie dobre własności trakcyjne, pływanie i zaplecze logistyczne. Czas na nowoczesność, szkoda naszych żołnierzy, to nie samobójcy!

Jindo
czwartek, 31 grudnia 2020, 16:01

30 lat spóźniony post. Podziękuj wszystkim rządom po 89r. Lepsze to niż paka stara czy jelcza, Pickup, rower czy też taczka. Program Borsuk powinien być piorytetem to fakt. Zakup (za dużo powiedziane) Wisły (w tej postaci) czy też F-35 generują koszta które mają wpływ na inne m.in.Borsuka.

erhsrt
środa, 30 grudnia 2020, 23:56

Co najbardziej boli to głupota piszących tutaj. Kto powiedział, że te BWP-y mają się bić na froncie? Mało to zadań do których mogą się nadać po lekkiej moderce?

Logistyk
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:07

Wybacz, ale mowa tu o remontach BWP które maja pozostać jako BWP, a nie działać na tyłach naszego wojska w innej postaci. Nie zrozumiałeś więc rzuconego tematu.

OPTY(k)
piątek, 1 stycznia 2021, 18:35

Można przypomnieć '39 rok. TKSy miały być zastąpione Bóg wie czym, a nawet ich nie zmodernizowano. I było to, w '39 jedyne realne wsparcie panc. piechoty. Czyżby powtórka?

Axxi
środa, 30 grudnia 2020, 23:06

Dobrze napisane bo taka jest prawda.

gliwiczanin
środa, 30 grudnia 2020, 19:13

W końcu. Mam nadzieje że modernizacja będzie zbliżona do tej którą przeszły rozpoznawcze BWP z tym wyjątkiem że trzeba wymienić także wieżę na tą którą proponowała HSW czyli lekką wieżę z ppk spike. Przydał by się także kamuflaż z Lubawy choćby dla 100 szt. Pozwoli to zwiększyć wartość bojową sprzętu, a i pewnie znacznie wesprze polski zakład.

Tadziu
środa, 30 grudnia 2020, 18:16

Obrum nie startuje 2pl za trudne?

adx
środa, 30 grudnia 2020, 19:50

OBRUMem rządzą delegaci załogowi i związki, które upolityczniają każdą innowacje czy projekt. Szantażują kolejne rządy nie są wstanie z braku odpowiednich odpolitycznionych kadr inżynierskich stworzyć nawet zaplecza do przyjęcia technologii budowy czołgów od Koreańczyków.

Meska
środa, 30 grudnia 2020, 18:11

To jest ten duży kontrakt o którym mówił Błaszczak? Chyba żartujecie. Po co nam ten złom?

Przem132
środa, 30 grudnia 2020, 22:07

ten zlom jeszcze cie zaskoczy

ania
środa, 30 grudnia 2020, 19:37

Raczej będą sie z tą modernizacją pituluć jeszcze kilka lat w klasycznym stylu - stawiałbym na podpisanie umowy na "podwodny złom PL", bo płaszczak mamrotał coś o równomiernym wspieraniu wszystkich rodzajów sił...

Logistyk
środa, 30 grudnia 2020, 19:37

Ten duży kontrakt to NAREW.

Oplot
środa, 30 grudnia 2020, 18:09

Wygra Izrael, pewnie najdroższa oferta i do tego nieprzystosowana do naszych warunków klimatycznych, niech wygra PGZ.

Uuu
środa, 30 grudnia 2020, 20:55

Przestań, oni nic nie mają do zaoferowania. Epoka kamienia łupanego. W garażu mam lepiej

LMed
środa, 30 grudnia 2020, 18:09

No tak. Modernizacja BWP plus swojska wieża jakaś , do tego lepsze wieże dla Rosomaka i ten cały Borsuk w następnej dekadzie może. No bo za co? Życie samo.

Qraczvzv
środa, 30 grudnia 2020, 18:08

To jeden z najlepszych bojowych wozów piechoty na świecie sale od bwp-1 lepszy jest bwp 2 za sprzedanie polskich bwp 2 powinien tego co wydał na to zgodę wsadzić do więzienia

Przem132
środa, 30 grudnia 2020, 22:09

masz racjie sprzedanie bmp2 to byl wielki błąd no ale nic trzeba poczekać na modernizacjię bmp 1

Logistyk
środa, 30 grudnia 2020, 19:35

W czasach Układu Warszawskiego gdzie liczył się zmasowany atak i nie liczono się ze stratami BWP był dobry. Teraz liczy się nowoczesność, właściwa ochrona załogi, niszczenie celów punktowo i... czas już na BORSUKa.

jurgen
środa, 30 grudnia 2020, 18:07

tempo produkcji Borsuka zależy tylko i wyłącznie od kasy !!! Wystarczy mądrze rozkooperować produkcję i zamiast 50 wyjdzie 200 rocznie. Więc jaki sens topić kasę w BWP

Szkolenie trwa
środa, 30 grudnia 2020, 22:12

Hsw i 200może i zrobi ale co z tego jak WP nie da rady przyjąć i wyszkolić ludzi dla tylu. A to nie bwp 1 tylko w pełni system huter kiler! A to całkowicie zmienia obecną doktrynę szkolenia załogi.

biały
środa, 30 grudnia 2020, 21:59

zobacz artykuł wyżej f-35 to wydatek 1,7 mld rocznie przez 10 lat , wisła tez około 1,7 mld rok przez 10 lat , do tego dochodzi nam narew powiedzmy 1 mld , na sprzęt z tych 3 pozycji masz 4,5 mld rocznie , dojdzie orka , śmigłowce które się rozpadają , uzbrojenie do f-35 też będzie ponad miliard , gdzie ty widzisz kasę aby rocznie klepać tyle borsuków , po resztą zakład aby tyle zrobił musiał by zostać mocno rozbudowany i co by było z zakładem po zaspokojeniu potrzeb do zamknięcia ???? bo eksportu żadnego nie będzie , więc ogarnij

jurgen
środa, 30 grudnia 2020, 23:06

rozkooperować producję - to słowo klucz

biały
czwartek, 31 grudnia 2020, 16:58

problemem jest kasa , a właściwie jej brak

Bylyzmechol
środa, 30 grudnia 2020, 20:38

Zeby wrog mial wiekszy wybor celow

Mac
środa, 30 grudnia 2020, 20:34

Panie Jurgen nawet Niemcy nie produkują rocznie 200 bwp Puma a Pan chcesz by HSW wypuszczało 200 pojazdów rocznie ....

jurgen
środa, 30 grudnia 2020, 23:05

bo Pumy nie działają - są zbyt skomplikowane i zawodne - teraz jest w Niemczech dyskusja czy ich w ogóle nie wycofać

Pablo
środa, 30 grudnia 2020, 19:32

Bzdura. Ograniczenia przemysłu są na obecny moment nie do przeskoczenia. Nie mamy mocy produkcyjnych na 200 wozów rocznie. Przy maksymalnej mobilizacji będzie to ok 100 wozów rocznie, w trzecim/czwartym roku produkcji.

Lewandos
czwartek, 31 grudnia 2020, 00:54

Ciekawe jak mają być "moce" skoro od lat 80tych zwija się przemysł zbrojeniowy, a zamówienia rodzimego MON były homeopatyczne...

serdżant hopkins
środa, 30 grudnia 2020, 18:05

wywalanie kasy w błoto - cała kasa na Borsuka

4ccis
środa, 30 grudnia 2020, 23:11

Tak powinno być, przyspieszyć pozyskanie nowego bwp, dofinansować jego rozwój i zwiększać potencjał wydajności produkcji.

Przem132
środa, 30 grudnia 2020, 22:11

mylisz się mamy w armi ponad 1200 bmp-1 i trzeba chociaż połowę zmodernizować a resztę wycować a na miejsce tych wycofanych wlepić tego chociaż gównianego borsuka

Davien
czwartek, 31 grudnia 2020, 09:14

I dawno ten złom z twojego bantustan\u o nazwie Rosja powinien być posłąny na złom i zastapiony znacznie lepszymi BWP jak Borsuk

Tofik
środa, 30 grudnia 2020, 18:05

Po tylu latach kręcenia się jak pies za własnym ogonem podjęto wreszcie genialna decyzje.większość rzeczy moglibyśmy zrobić samemu,ale jak się pozamykalo postępowania i badania ...

feldfebel
środa, 30 grudnia 2020, 17:51

konserwator zabytków wyraził już zgodę?

Driver25
środa, 30 grudnia 2020, 23:12

Trafnie napisane, szkoda kasy na te starocie lepiej środki przerzucić na nowy bwp

czwartek, 31 grudnia 2020, 17:06

Cóż za naiwność. Mamy ponad 1100 bwp1, nie masz pojęcia

OptymistaPl
środa, 30 grudnia 2020, 17:48

Bezsens. Kasę przeznaczyć na Borsuka i maksymalizowć moce produkcyjne- nie 50 rocznie tylko 100!!!

środa, 30 grudnia 2020, 20:40

Niby jak mają przeznaczyć tą kasę na Borsuka ? Pieniądze są przyznawane w budżecie co roku i nie da się ich zamrozic ,co do mocy produkcyjnych max 50-60 sztuk rocznie nawet Niemcy nie produkują rocznie 100 bwp PUMA

asf
środa, 30 grudnia 2020, 19:20

Nie stać nas będzie na 100 Borsuków rocznie, biorąc pod uwagę ilość programów modernizacyjnych, które trzeba są i będą realizowane w najbliższe przyszłości. Realne można liczyć na 58 sztuk rocznie, czyli jeden batalion. Kilka lat temu szacowano, że koszt jednego Borsuka to orientacyjnie 25 milionów złotych (ale to było kilka lat temu, więc teraz może być i więcej). Natomiast koszt modernizacji jednego BWP-1 będzie ułamkiem tej kwoty. Zauważ, że na modyfikację T-72 przeznaczono po około 5,5 miliona złotych za sztukę, więc pewnie za BWP koszt będzie podobny (a na pewno nie więcej). A należy dążyć do tego by jak najszybciej nasze wojska nabyły zdolności do obrony kraju, zatem nie możemy czekać na to kilkunastu lat, aż wojsko się nasyci Borsukami (zagrożenia nie będą czekać). Zatem rozwiązanie pomostowe jest nam niezbędne.

Ra
czwartek, 31 grudnia 2020, 11:47

Produkowane będzie min. 1.5 batalionu czyli 87 sztuk rocznie.

asf
piątek, 1 stycznia 2021, 20:48

A skąd takie informacje poza pobożnymi życzeniami? Jak dotąd nigdzie nie pojawiały się publicznie informacji 1,5 batalionu (raczej wspominano o ok. 50 sztukach)

brygadawp
środa, 30 grudnia 2020, 23:20

Rosja już dawno posiada BWP/BMP- i BMP-3 a są prototypy nowszych wozów dla wojska a my mamy modernizować stare złomy i wydawać miliony na pojazdy nie zapewniające odpowiedniego bezpieczeństwa załodze, ani dobrej wiedzy sytuacji taktycznej oraz nie dając impulsu innowacyjności dla rozwoju przemysłu blokując nowe bwp?

asf
piątek, 1 stycznia 2021, 20:49

Rosja oprócz rozwijania nowych konstrukcja wciąż inwestuje w starsze wozy...

Stefan
środa, 30 grudnia 2020, 18:31

Chyba nie wiesz o czym piszesz. Borsuk 2-3 lata temu był wyceniany z wieżą ZSSW 30 na ok. 25 mln pln/szt. Jak dołożysz inflacje, BMS to wyjdzie ok 27 -30 mln za szt. Co najmniej 300-500 szt. BWP 1 będzie funkcjonowało w linii przez 10-15 lat.

ppanc
środa, 30 grudnia 2020, 17:38

Po co rozpisywać przetarg.To powinny realizować polskie firmy zgodnie z wymaganiami MON. Żadna filozofia, tylko przyjąć budżet do tej realizacji. Po co ma iść do Izraela.

Stefan
środa, 30 grudnia 2020, 18:31

Choćby po to, żeby PGZ musiał przygotować swoją ofertę pod katem konkurencji. Bo jak nie ma konkurencji to walą takie oferty, ze nie wiesz, której kieszeni masz się trzymać. A jednocześnie PGZ nie ma w swojej ofercie odpowiedniego systemu wieżowego, chyba że HSW zdąży z lekką.

Gnom
czwartek, 31 grudnia 2020, 14:43

A znasz termin realizacji kontraktu? - może zdążą.

asf
środa, 30 grudnia 2020, 17:23

Jeśli mają podejmować decyzję w tej sprawie, to niech zrobią to szybko.

LeAN
środa, 30 grudnia 2020, 17:20

Czapki z głów. IU nabrał tempa

Tweets Defence24