Międzynarodowe lotnictwo ćwiczy w Emiratach

8 marca 2021, 12:01
F-16E
Zdjęcie poglądowe. Fot. Tech Sgt. Michael R. Holzworth/U.S.A.F.
Reklama

Jak donoszą lokalne media, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwają wielkie międzynarodowe ćwiczenia lotnicze o kryptonimie Desert Flag 2021. W tym roku coroczne przedsięwzięcie zgromadziło maszyny oraz żołnierzy sił powietrznych siedmiu różnych państw z całego świata.

W ćwiczeniach, które odbywają się w dniach 3-21 marca br. bazie lotniczej Al-Dahfra w ZEA i są one największymi ćwiczeniami emirackich sił powietrznych oraz jednymi z największych w regionie oprócz gospodarzy biorą udział także: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Francja, Indie, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Państwa te wydzieliły różnego typu myśliwce wielozadaniowe wspierane przez wojskowe samoloty transportowe (z niezbędnym wyposażeniem dla obsług lotniskowych) oraz latające cysterny (do tankowania w powietrzu w trakcie prowadzonych działań). 

Obecne są więc: amerykańskie, koreańskie i saudyjskie F-15, amerykańskie, bahrajńskie i emirackie F-16, francuskie i emirackie Mirage 2000, francuskie Rafale i indyjskie Su-30. Z kolei status "obserwatora" tych trzytygodniowych lotniczych zmagań mają państwa takie jak Egipt, Grecja, Jordania i Kuwejt. Całość ćwiczeń będzie koordynowana przez międzynarodowy zespół zebrany w Centrum Operacji Powietrznych emirackiej bazy lotniczej Al-Dahfra.

image
Reklama 

Głównym celem manewrów Desert Flag 2021 ma być wspólne i kompleksowe przećwiczenie i szkolenie zgromadzonych sił lotniczych w zakresie wykonywania symulowanych działań bojowych w kontrolowanym środowisku. Lotnicy biorący udział w tych ćwiczeniach mają okazję od zwiększenia swoich zdolności operacyjnych i interoperacyjności, a także wymiany najlepszych doświadczeń. Komponent lotnictwa taktycznego, który będzie realizował zarówno scenariusze działań ofensywnych jak i defensywnych ma być stale wspierany w powietrzu przez samoloty wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS, a także samoloty tankowania powietrznego

Na uzbrojeniu Sił Powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich znajdują się obecnie dwa podstawowe typy myśliwców wielozadaniowych. Mirage 2000 (z czego 49 w wersji bojowej i 14 w wersji szkolno-bojowej) oraz 77 egzemplarzy F-16E/F Fighting Falcon (z czego 55 w wersji bojowej E i 22 w wersji F). Dodatkowo we wrześniu ub.r. emirackie władze wystąpiły do rządu USA w sprawie możliwości zakupu 50 egzemplarzy myśliwców wielozadaniowych 5 generacji F-35A Lightning II. Sprawa tego zakupu jest obecnie procedowana, jednak jego finalny los nie jest przesądzony ze względu na dotyczące go duże kontrowersje.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24