Reklama

Geopolityka

Miasto Kunduz odbite z rąk talibów

Fot. US Army
Fot. US Army

Afgański rząd poinformował, że po dwóch dniach walk miasto Kunduz zostało całkowicie oczyszczone z talibów. W ataku pomogły naloty amerykańskich samolotów oraz żołnierze wojsk specjalnych NATO.

Zajęcie przez talibów trzystutysięcznego miasta Kunduz było szokiem nie tylko dla władz Afganistanu, ale dla całego świata. Okazało się bowiem, że talibowie są zdolni zarówno do prowadzenia działań partyzanckich, jak i do zaplanowania i realizacji skomplikowanych taktycznie operacji wojskowych.

Afgańczykom udało się ostatecznie odzyskać kontrolę nad miastem, chociaż zamknięci w domach mieszkańcy nadal informują o rozlegających się strzałach i wybuchach. Jak na razie nie wiadomo, jakie straty poniosły obie strony. Wstępnie mówi się o ponad 200 zabitych talibach. Wszyscy zdają sobie również sprawę, że część bojowników ukryła się w domach i może ponownie uderzyć na siły rządowe i wspomagających je Amerykanów.

Reklama

Komentarze (3)

  1. w

    Cos czuje, ze Talibowie beda mieli coraz wieksze wsparcie materialowe, jesli zachod nie przestanie wspierac IS.

  2. Sojusz

    "żołnierze wojsk specjalnych NATO" przecież NATO nie prowadzi operacji bojowych w Afganistanie. Rozumiem, że chodzi o wojska specjalne państw członkowskich NATO?

  3. morgul

    to będzie jakiś Afgańska "never ending story" .... :(

Reklama