Siły zbrojne

Macierewicz wręczył oficerom 36 nominacji na nowe stanowiska

Nominacje na nowe stanowiska, fot. ppor Robert Suchy (CO MON)
Nominacje na nowe stanowiska, fot. ppor Robert Suchy (CO MON)

Oficerowie otrzymali z rąk ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza decyzje o wyznaczeniu na nowe stanowiska służbowe oraz o mianowaniu na wyższe stopnie wojskowe. Łącznie nominacje otrzymało 36 oficerów.

Antoni Macierewicz podczas uroczystości podziękował awansowanym oficerom za dotychczasową pracę na ich stanowiskach i wyznaczył im nowe obowiązki.

"Chcę powiedzieć, że będę dążył do tego, by jak najszybciej, w jak najpełniejszym wymiarze i jak najszerzej polska amia się zmieniała. By młodzi oficerowie awansowali i obejmowali nowe stanowiska" - stwierdził szef MON. Dodał, że zmienia się sytuacja polityczna i geopolityczna w Europie, zmienia się NATO, a także polska armia. Potrzeba ludzi młodych, wykształconych, ale też doświadczeń "tych wszystkich, którzy przekształcali Wojsko Polskie".

Minister zaznaczył, że awanse wiążą się z bardzo dużą odpowiedzialnością i realizacją kolejnych ważnych dla bezpieczeństwa państwa zadań. "Cieszę się, że panowie stajecie wobec tak wielkiego zadania. Cieszę się, dlatego że Polacy bardzo na was liczą. Że jak mało kiedy, Polacy są dzisiaj wpatrzeni w polską armię" - powiedział szef MON, dodając, że Polska obecnie znajduje się w specyficznej sytuacji geopolitycznej.

Zagrożenie bezpieczeństwa pojawia się ze strony Rosji, która chce nieustannie rozszerzać swoje wpływy. "Polska nigdy nie zaakceptuje takiego stawiania sprawy. Dla nas, nasze bezpieczeństwo i nasza niepodległość jest najważniejsza. Modernizująca się armia polska, armia polska, która ma coraz lepsze wyposażenie techniczne, armia polska, która ma coraz lepszych oficerów i coraz jednostki operacyjne oraz modernizuje swoją strukturę, stoi na straży niepodległości". - wskazał szef MON.

Oficerowie mają być gwarantem polskiego bezpieczeństwa i dlatego otrzymali oni awanse – stwierdził Macierewicz. "Tak aby ten wielki mechanizm jakim jest armia jak najskuteczniej działał" – dodał.

Wśród wyznaczonych na nowe stanowiska służbowe są m.in.:

1. gen. bryg. Stanisław Czosnek – na stanowisko Zastępcy Dowódcy Dywizji – Szefa Sztabu 11 Dywizji Kawalerii Pancernej
2. gen. bryg. Dariusz Malinowski – na stanowisko Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – Dowódcy Komponentu Powietrznego
3. płk Witold Bartoszek – na stanowisko Szefa Szefostwa Planowania Logistycznego w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych
4. płk Marek Brzycki – na stanowisko Zastępcy Szefa Finansów w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych
5. płk Roman Ćwikliński – na stanowisko Szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
6. płk Dariusz Krzywdziński – na stanowisko Szefa Zarządu Wojsk Radiotechnicznych w Inspektoracie Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
7. płk Witold Łukaszewski – na stanowisko Szefa Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej w Inspektoracie Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
8. płk Romuald Maksymiuk – na stanowisko Szefa Szefostwa Uzbrojenia w Inspektoracie Uzbrojenia
9. płk Rafał Nowak – na stanowisko Szefa Sekretariatu Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 
10. płk Tomasz Szoplik – na stanowisko Komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim
11. płk Rafał Ostrowski – na stanowisko Dowódcy 7 Brygady Obrony Wybrzeża
12. płk Jacek Pszczoła – na stanowisko Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – Instruktora – Pilota
13. płk Jan Rydz – na stanowisko Dowódcy 1 Brygady Pancernej
14. płk Jacek Sygit – na stanowisko Zastępcy Szefa Szefostwa Dowodzenia I Łączności w Inspektoracie Uzbrojenia
15. ppłk Tomasz Ciechacki – na stanowisko Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie
16. ppłk Piotr Iwaszko – na stanowisko Dowódcy 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego
17. ppłk Paweł Marcinkowski – na stanowisko Prorektora ds. Wojskowych – Instruktora – Pilota w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych
18. ppłk Marcin Żal – na stanowisko Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie

PAP/MON 

Komentarze