Reklama

Siły zbrojne

Macierewicz odwiedził polskich żołnierzy w Kosowie

Antoni Macierewicz spotkał się z polskimi żołnierzami pełniącymi służbę w Kosowie w ramach misji Międzynarodowych Sił Pokojowych NATO. Ministrowi towarzyszyli Dowódca Operacyjny RSZ gen. dywizji Sławomir Wojciechowski, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch oraz dyrektor Departamentu Kadr Radosław Peterman.

Podczas spotkania z żołnierzami oraz policjantami, które odbyło się w bazie Nothing Hill minister Macierewicz podziękował wszystkim żołnierzom za wysiłek jaki wkładają we wzmacnianie międzynarodowego bezpieczeństwa.

Dziękuję Wam za waszą codzienną służbę, dzięki której wzmacniacie odbudowę tego kraju i bierzecie czynny udział m.in. w odtwarzaniu ładu administracyjnego. (…) Jako żołnierze musicie mieć świadomość, że ta misja w każdym momencie może stać się misją szczególnie niebezpieczną. Może się zmienić. (…) Ta misja wyłącznie rozjemcza, pokojowa, stabilizacyjna może od Was wymagać dużo większego zaangażowania. Mamy świadomość jaka jest sytuacja międzynarodowa.

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej

Spotkanie było także okazją do wręczenia 16 żołnierzom medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Minister Antoni Macierewicz wręczył również akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Minister Macierewicz zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu na to, by służba każdego żołnierza, jego doświadczenie zdobyte na misji zawsze było wykorzystywane w kraju, zawsze służyło polskiej armii.

Jak poinformowała Bogumiła Piekut, w trakcie wizyty w Kosowie minister Antoni Macierewicz spotkał się z dowódcą KFOR generałem dywizji Giovannim Fungo oraz jego zastępcą generałem brygady Christianem Reinerem.

Przypadająca przed świętami Wielkiej Nocy wizyta w Kosowie była też okazją dla ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza oraz kadry dowódczej Sił Zbrojnych RP do złożenia życzeń żołnierzom PKW KFOR oraz policjantom zaangażowanym w misję EULEX. Przy wykorzystaniu połączenia wideo szef MON złożył życzenia świąteczne wszystkim dowódcom kontyngentów: w Iraku, Afganistanie, Kuwejcie, Bośni i Hercegowinie. Szczególne słowa podziękowania za służbę i życzenia świąteczne minister Macierewicz przekazał na ręce dowódcy PKW Czernicki.

Obecnie w Kosowie w ramach misji KFOR służy XXXV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Dowódcą jest ppłk Mariusz Janikowski. Zmianę wystawił 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy. W skład PKW wchodzą również żołnierze z jednostek wojskowych z Bydgoszczy, Lidzbarka Warmińskiego. Zadaniem żołnierzy jest prowadzenie działań stabilizacyjnych, monitorowanie przestrzegania porozumień międzynarodowych, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa w regionie.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama