Macierewicz: Fregata ORP Kościuszko dołączy do innych okrętów NATO wspierających Grecję

24 maja 2016, 16:50
Macierewicz w Grecji
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
Reklama

Podczas spotkania ze swoim greckim odpowiednikiem, minister Antoni Macierewicz potwierdził zamiar wysłania na Morze Egejskie fregaty ORP Kościuszko. "Polska armia da swój wkład do realnego powstrzymywania naporu" - stwierdził szef MON-u.

Wizyta ministra Macierewicza była pierwszą wizytą szefa polskiego resortu obrony od 1992 r. Tematem dwustronnych rozmów były kwestie bezpieczeństwa na wschodzie i południu Europy. "Musimy patrzeć na zagrożenia z południa i ze wschodu równocześnie. Polska będzie wspierała zawsze Grecję we wszystkich problemach, które się pojawiają i wiemy, że możemy liczyć na solidarność grecką" - powiedział polski minister. 

Oprócz przekazania informacji o podpisaniu decyzji o wysłaniu na Morze Egejskie korwety ORP Kościuszko, minister Macierewicz zapowiedział też dostarczenie do Grecji tysiąca pakietów medycznych dla uchodźców.

"Chcę podziękować, w perspektywie szczytu NATO, za wsparcie polityczne naszego punktu widzenia, jeśli chodzi o wzmocnienie flanki wschodniej" – zaznaczył minister Macierewicz.

Dodatkowo obaj politycy rozmawiali na temat współpracy dwustronnej, w tym związanej przemysłem zbrojeniowym, lotniczym i okrętowym.Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Alien 671
wtorek, 24 maja 2016, 19:54

Do tej misji wystarczą WKM-y

marcin
wtorek, 24 maja 2016, 18:40

tylko po co, fregata prawie nie ma amunicji. Nie zakupiono rakiet.

Rioletto
wtorek, 24 maja 2016, 20:07

A jakie to cele ktore miały by byc niszczone za pomocą rakiet RMG-84, bo o takiej amunicji prawdopodobnie wspominasz , miał by Kosciuszko tam spotkać?

J.
środa, 25 maja 2016, 10:42

A dlaczego defence24 nie wspomina o greckiej propozycji dot. okrętów podwodnych? Interia za PAP-em podała: "Jak powiedział Macierewicz, oba kraje nawiązały współpracę w dziedzinie okrętów podwodnych. "Właśnie zaczynamy rozmowy na ten temat. Dzisiaj uzgodniliśmy, że przedstawiciele Polski przyjadą tutaj, żeby zapoznać się z dokładnymi warunkami, ale propozycja pana ministra wygląda naprawdę dla nas bardzo obiecująco i myślę, że niedługo już będziemy mogli przekazać opinii publicznej szczegóły na ten temat" - powiedział Macierewicz. Kammenos powiedział, że rozmawiano o możliwości współpracy na polu okrętów podwodnych typu 214, które są produkowane w greckiej stoczni na licencji z Niemiec."

topaz
czwartek, 26 maja 2016, 18:12

Bzdura, Grecy sami nie potrafią wyklepać 214 a nam proponują, lepiej bezpośrednio u Niemca niż poprzez greckie pośrednictwo, jeśli już maqją to być niemieckie OP i 212 a nie 214...

max
środa, 25 maja 2016, 10:17

Przy tej okazji warto zauważyć że w planach modernizacyjnych MW powinna znaleźć się pozycja pod nazwą :fregata ekspedycyjna taka jednostka zawsze będzie wysyłana na takie międzynarodowe akcje których patrząc na to co się dzieje na świecie prawdopodobnie nigdy nie zabraknie Pozyskać taką jednostkę można od naszych tzw sojuszników w ostanich latach pojawiło się kilkanaście takich pozycji.

ryszard56
wtorek, 24 maja 2016, 17:35

to jeszcze plywa?/

ppp
wtorek, 24 maja 2016, 23:07

Wolałbym wspierać Turcję. Tobardziej wartościowy sojusznik.

m
niedziela, 29 maja 2016, 09:01

Najlepiej wysłać tam obie te fregaty, oraz wszystkie SU-22 do walki z ISIS, zrobić wokół tego okrutny szum na salonach świata o ogromnym polskim wkładzie w bezpieczeństwo Europy, a na koniec zostawić to wszystko w darze komukolwiek :) Chociażby hutnikom syryjskim :)

Trollhunter
niedziela, 29 maja 2016, 15:21

Hutnicy syryjscy nie beda zainteresowani. Obiecano im krążownik Moskwa.

m
niedziela, 29 maja 2016, 09:00

Najlepiej wysłać tam obie te fregaty, oraz wszystkie SU-22 do walki z ISIS, zrobić wokół tego okrutny szum na salonach świata o ogromnym polskim wkładzie w bezpieczeństwo Europy, a na koniec zostawić to wszystko w darze komukolwiek :) Chociażby hutnikom syryjskim :)

kustosz
środa, 25 maja 2016, 12:54

W jakim celu?

ja
środa, 25 maja 2016, 12:39

Skończy się tym, że coś się popsuje i trzeba go będzie remontować w obcej stoczni.

dimitris
wtorek, 24 maja 2016, 20:17

Sorry, ale co to za wygłup z pakietami medycznymi ? Grecja to nie teren po trzęsieniu ziemi, magazyny wojskowe ma pełne, właśnie zwłaszcza pełne leków - było to specjalnie kontrolowane i dopełniane rok temu, gdy Grecy obawiali się mocniejszego konfliktu ze strefą Euro i blokady dewizowej. Przy tym Grecy produkują dla wojska podstawowe leki sami, bez oglądania się na prawa licencyjne i po cenach ułamkowych wobec rynkowych. Nie wiem, czy tak jest też w Polsce ?

Max Mad
środa, 25 maja 2016, 08:34

Bo tego mamy sporo, akurat pakiety medyczne były dobrze kupowane i konkretnie. Więc by pokazać że coś się "robi" wysyła się coś co masz pod dostatkiem a nie to co jest naprawdę potrzebne. Taka zagrywka medialna.

Tweets Defence24