Reklama

Siły zbrojne

Londyn kupuje tysiąc rakiet Hellfire

Amerykański Reaper z widocznymi wyrzutniami pocisków Hellfire. Fot. Departament Obrony USA / defense.gov
Amerykański Reaper z widocznymi wyrzutniami pocisków Hellfire. Fot. Departament Obrony USA / defense.gov

Departament Stanu USA wydał formalną zgodę na dostawę przeciwpancernych pocisków kierowanych Hellfire II do Wielkiej Brytanii. Siły zbrojne Zjednoczonego Królestwa są zainteresowane pozyskaniem 1000 sztuk tego uzbrojenia. Koszt ewentualnej przyszłej transakcji oszacowano maksymalnie na 150 mln dolarów.

Zgoda Departamentu Stanu USA wydana w połowie marca w sprawie eksportu pocisków Hellfire II do Wielkiej Brytanii została już notyfikowana przed amerykańskim Kongresem. Dostawa składająca się z 1000 egzemplarzy kierowanych pocisków przeciwpancernych ma zostać zrealizowana w ramach rządowego programu Foreign Military Sales (FMS). W uzasadnieniu decyzji znalazły się nawiązania do zbieżności strategicznych interesów obu państw oraz kluczowego znaczenia bliskiego wsparcia powietrznego w realizacji współpracy operacyjnej w ramach NATO i działań koalicyjnych.

Siły zbrojne Zjednoczonego Królestwa są zainteresowane pozyskaniem 1000 sztuk kierowanych pocisków przeciwpancernych. Rząd Wielkiej Brytanii zgłosił zapotrzebowanie na dostawę rakiet Hellfire II w wariancie AGM-114-R1/R2. Koszt realizacji potencjalnej umowy oszacowano na 150 mln USD (ok. 594 mln PLN).

Dostawa uzbrojenia ma mieć charakter bezpośredniej transakcji rządowej, pochodząc z własnych rezerw magazynowych sił zbrojnych USA. Powinno to przełożyć się na znaczące przyspieszenie końcowego odbioru zamówienia. Wskazuje się przy tym, że obrany sposób wykonania zlecenia może być związany z naglącym zapotrzebowaniem operacyjnym brytyjskiej armii.

Brytyjczycy prowadzili jak dotąd wzmożone działania z użyciem pocisków kierowanych w trakcie operacji lotniczych prowadzonych nad Irakiem i Syrią. Samoloty i bezzałogowe statki powietrzne Royal Air Force atakowały pozycje bojówek islamistycznych działających w tamtym rejonie. Hellfire mogą trafić m.in. na uzbrojenie brytyjskich śmigłowców szturmowych Apache bądź bezzałogowców MQ-9 Reaper.

Wcześniej tego roku obszerne zamówienie na produkcję pocisków Hellfire II spłynęło od rządu USA do koncernu Lockheed Martin. Całość dodatkowej dostawy określono jako zamówienie na rzecz US Army. Realizacja całości zamówienia ma potrwać do końca września 2020 roku.

Pocisk kierowany Hellfire II to zmodernizowana wersja rakiety AGM-114 Hellfire. Jego najnowszym i najbardziej wszechstronnym wariantem jest typ AGM-114R (Hellfire Romeo), wyposażony w półaktywną laserową głowicę naprowadzającą i możliwość dostosowania w czasie rzeczywistym jego właściwości bojowych do rodzaju napotkanego celu. Czyni to pocisk równie użytecznym w zwalczaniu siły żywej, pojazdów opancerzonych oraz silnie umocnionych schronów.

Czytaj też: 5000 rakiet Hellfire dla Iraku. "Wsparcie walki z Daesh"

Reklama

Komentarze (1)

 1. Ganzo

  150k$/szt. nie za drogo? HF był kiedyś dosyć tanią rakietą.

  1. Marek1

   Hellfire nigdy nie był tani. Dlatego wybraliśmy nieco tańszego Spike"a z niektórymi parametrami nawet lepszymi niż Hellfire.

  2. aber

   HF mają podobno 20 lat użytkowania, pewnie dlatego kupują odrazu 1000 rakiet - za 10 lat cena może znowu skoczyć (inflacja - tak się to chyba nazywa)

Reklama