Reklama

Siły zbrojne

Litwini jadą do Iraku. Początek misji już w lutym

Fot. kam.lt
Fot. kam.lt

W lutym br. litewscy żołnierze rozpoczną misję, której celem jest szkolenie irackich żołnierzy. Jest to element wsparcia udzielonego międzynarodowej misji Inherent Resolve w celu zwalczania zagrożenia związanego z działalnością ISIS.

Litewski kontyngent wojskowy, złożony z sześciu żołnierzy, 20 stycznia uzyskał zgodę duńskiej armii na wzięcie udziału w szkoleniu wojsk irackich. Zgoda na misję poprzedzona była półrocznym szkoleniem prowadzonym w kraju i w Danii.

Litewscy żołnierze będą wchodzili w skład duńskiego kontyngentu wojskowego działającego w Iraku. Obok nich i Duńczyków znajdą się w nim także Łotysze oraz Estończycy. Ten międzynarodowy kontyngent pod duńskim dowództwem będzie operował od początku lutego w rejonie pomiędzy Tygrysem i Eufratem przez pół roku.

Czytaj także: Koalicja uderza w Mosulu. Celem transport wodny sił Daesh

Zadaniem Litwinów będzie szkolenie irackich sił lądowych w celu podniesienia ich gotowości bojowej oraz edukacji. Ponadto wojskowi będą brali udział w zabezpieczaniu obszaru treningowego. Przy czym należy podkreślić, iż misja ta ma charakter szkoleniowy, co oznacza, że żołnierze nie będą zaangażowani w bezpośrednią walkę.

Udział litewskich sił zbrojnych w operacji Inherent Resolve jest obecnie siódmą operacją międzynarodową, prowadzoną w ramach ONZ, NATO i EU. Siedmiu żołnierzy bierze udział w operacjach Unii Europejskiej: EURM Mali, EUNAVFOR MED Operacja Sofia i EU NAVFOR Atalanta. W ramach NATO w Afganistanie działa 21 żołnierzy litewskich, zaś w Kosowie w ramach wsparcia misji pokojowej - jeden. Natomiast czterech wojskowych uczestniczy w operacji pokojowej ONZ MINUSMA w Mali.

Czytaj także: Porozumienie o statusie wojsk USA na Litwie podpisane

Operacja Inherent Resolve rozpoczęła się w czerwcu 2014 roku. Polega na udzieleniu wsparcia w walce z Daesh na terenie Iraku i Syrii. Na liście członków koalicji znajdują się między innymi takie państwa jak: Australia, Bahrajn, Kanada, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Jordania, Łotwa, Polska, Czechy, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Arabia Saudyjska, Hiszpania, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Łącznie jest to ponad 60 państw, aczkolwiek zakres udziału dużej części z nich jest ograniczony.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Tomson

  Z całym szacunkiem dla Litewskiej armii ale to Litwini raczej będą się uczyć od Irakijczyków a nie odwrotnie.

  1. Olo

   święta racja !

  2. Marek

   I nie wykluczam wcale tego, że oni tam jadą właśnie po to, żeby się czegoś nauczyć.

 2. dk.

  "Litewski kontyngent wojskowy, złożony z sześciu żołnierzy..." - "aż tylu" to mogłaby podesłać Andora. I to z łatwością, gdyż w myśl ich prawa, na wypadek wojny, karabin typu wojskowego przechowywany jest w każdym domu.

Reklama