Reklama

Siły zbrojne

Litewsko-polsko-ukraińska brygada szykuje się do manewrów

Zespół oficerów z litewsko-polsko-ukraińskiej brygady uczestniczy w konferencji planistycznej manewrów Rapid Trident w Jaworowie na Ukrainie. Są to wielonarodowe ćwiczenia, prowadzone między innymi z dużym udziałem US Army Europe na Ukrainie.

Jak informuje Mjr Tomasz Pędzik, delegacja Wielonarodowej Brygady pod dowództwem Szefa Sztabu ppłk Eligijusa Senulisa wraz z przedstawicielami USAREUR (United States Army Europe) uczestniczyła w procesie przygotowywania ćwiczenia. W ostatnich dniach przeprowadzono grę wojenną (z ang. war-gaming) na poziomie dywizyjnym, podczas której za planowanie części działań odpowiedzialni byli oficerowie  LITPOLUKRBRIG.

"Współpraca z naszymi partnerami z europejskiego dowództwa armii USA pozwala nam zebrać cenne doświadczenie i wiedzę" – podkreślił Zastępca Szefa Sztabu ds. Operacyjnych ppłk Dariusz Czekaj. "Opracowaliśmy scenariusz, który będzie wykorzystywany w trakcie ćwiczenia RAPID TRIDENT, a w trakcie przygotowań najbardziej wymagającym i interesującym elementem był udział w grze wojennej".

Wielonarodowa Brygada weźmie udział w ćwiczeniu Rapid Trident – 17’ we wrześniu bieżącego roku. Ćwiczenia z tej serii organizowane są cykliczne zwykle w rejonie Lwowa, mają charakter wielonarodowy, odbywają się z udziałem żołnierzy z Polski czy Stanów Zjednoczonych.  

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. ppp

    Ze strategicznego punktu widzenia ewakuowałbym się z tej brygady zamiast z eurokorpusu.

    1. W3-PL

      no jak producenci Mastera symulacji dali 150 soldati a producenci caraczana 5 sztuk Leclerca to Ten euro-Korpus nawet przed wyborami w Francji to...Co? wydmuszka, Dno...przejdzie To jak o bida Hawku??

Reklama