Siły zbrojne

Leopardy pojadą na wschód. Macierewicz potwierdza

Przemieszczenie batalionu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej do Wesołej.  Defence24
Przemieszczenie batalionu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej do Wesołej. Defence24

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że jeden z batalionów czołgów 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej zostanie przesunięty na wschód, do garnizonu, w którym stacjonuje 1 Brygada Pancerna w Wesołej. W praktyce oznacza to, że do tej jednostki trafią czołgi Leopard 2.

Antoni Macierewicz zaznaczył, że plan przesunięcia do Wesołej batalionu czołgów może być realizowany dzięki rozmieszczeniu jednostek amerykańskich w Żaganiu. Na razie nie wiadomo, która dokładnie jednostka trafi do Wesołej, gdzie obecnie stacjonuje 1 Brygada Pancerna, ale jest bardzo prawdopodobne, że będzie ona dysponować czołgami Leopard 2. Jej dyslokację potwierdził dla PAP rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Właśnie dlatego, że w Żaganiu będą stacjonowały wojska amerykańskie, będziemy mogli wzmocnić naszą flankę wschodnią przez dyslokację niezbędnych sił na wschód od Wisły. Tak, to jest prawda, takie decyzje zostały podjęte i będą zrealizowane.

szef MON Antoni Macierewicz

11 Dywizja dysponuje czterema batalionami czołgów – dwoma w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej na Leopardach 2A4 i dwoma w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej, wyposażonej w większości w czołgi Leopard 2A5. Posiadane przez polskie wojska czołgi Leopard 2A4 będą jednak modernizowane do standardu Leopard 2PL.

Bardzo się cieszę z tego, że strona amerykańska podjęła decyzję o wcześniejszym rozmieszczeniu zwłaszcza ciężkiej brygady. Z tego, co zrelacjonował pan generał Hodges, cała ta operacja realizowana jest bardzo profesjonalnie w sposób niezwykle skuteczny, tak że w końcu stycznia siły brygady amerykańskiej będą stacjonowały już na terenie Polski, a w kwietniu siły batalionowej grupy bojowej w Orzyszu, na przedpolu przesmyku suwalskiego.

szef MON Antoni Macierewicz

Zarówno 10. jak i 34. Brygada w ostatnich latach były mocno zaangażowane w działania NATO. W 2015 roku w zestawie sił natychmiastowego reagowania (tzw. szpicy, VJTF) znalazł się batalion czołgów z 10 BKPanc., natomiast w 2016 roku – jednostka z 34 BKPanc. na czołgach w nowszej wersji. Z kolei część polskiego wkładu do VJTF w 2017 roku będą stanowić pododdziały 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów z 10. Brygady.

34 BKPanc. uczestniczy też w projekcie wzajemnego podporządkowania batalionów z niemiecką 41 Brygadą Grenadierów Pancernych. Jeden z jej czołgów ma być podporządkowany jednostce niemieckiej, podczas gdy polska brygada otrzyma niemiecki batalion piechoty zmechanizowanej. Trzecia z brygad 11 Dywizji, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jest jednostką wyposażoną w kołowe transportery Rosomak i nie dysponuje czołgami.

Z kolei obecnie brygada z Wesołej ma na wyposażeniu czołgi PT-91 Twardy, będące polską modernizacją wozów T-72M1. Podobne maszyny przesunięto też do 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, po tym jak 34. Brygada otrzymała pojazdy typu Leopard 2A5. Kompania Twardych ma też stanowić co najmniej część polskiego wkładu w batalionową grupę bojową NATO na Łotwie, dowodzoną przez Kanadyjczyków.

Zarówno NATO, Stany Zjednoczone, jak i Polska są przygotowane do realizacji postanowień szczytu NATO. Możemy powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni, skutecznie realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy

szef MON Antoni Macierewicz

Przedstawiciele obecnego resortu obrony wielokrotnie krytykowali niewystarczające ukompletowanie i nasycenie nowoczesnym sprzętem jednostek wojskowych położonych na wschodzie kraju, były one zresztą przedmiotem redukcji. Kilka lat wcześniej zlikwidowano między innymi 1. Dywizję Zmechanizowaną w Legionowie. Po wybuchu kryzysu na Ukrainie pierwsze kroki zmierzające do wzmocnienia istniejących jednostek podjął jeszcze rząd PO-PSL. Obecnie obok wojsk operacyjnych na wschodzie kraju powstają też pierwsze brygady formowanych wojsk Obrony Terytorialnej. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.