Reklama

Legislacja

Tymczasowe, ale potencjalnie wysokie. Nowe dodatki w SKW

Źródło: skw.gov.pl
Źródło: skw.gov.pl

W Służbie Kontrwywiadu Wojskowego może zostać wprowadzony nowy, zwiększony dodatek służbowy – przyznawany na czas określony, ale sięgający nawet 75 proc. uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień. Mają go otrzymywać ci, którzy wykonują nowe lub dodatkowe zadania albo obowiązki, a także ci, wobec których „nastąpiła inna istotna zmiana warunków służby”.

W tym tygodniu Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmiany w rozporządzeniu w sprawie dodatków do uposażenia funkcjonariuszy SKW. Przygotowało go Ministerstwo Obrony Narodowej. Dokument przewiduje wprowadzenie nowej wersji dodatku służbowego.

Obecnie funkcjonariusze SKW prócz uposażenia zasadniczego (powiększonego o to, co należy im się z tytuły wysługi lat), otrzymują dwa stałe dodatki – służbowy i za posiadany stopień. Jest jeszcze dodatek kontrolerski, ale omawiane zmiany nie mają z nim związku.

Stawki uposażenia zasadniczego w zależności od grupy zaszeregowania wahają się od 2,3 tys. zł do nieco ponad 9 tys. zł. Do tego są stałe dodatki za stopień – od 375 zł dla szeregowego do 1380 zł dla generała brygady.

Na czas nieokreślony przyznawane są też dodatki służbowe. Ich wysokość według obecnych przepisów może sięgać maksymalnie 50 proc. uposażenia zasadniczego (z uwzględnieniem wysługi) i dodatku za stopień. Przy ustalaniu wysokości dodatku służbowego uwzględnia się w szczególności sposób wywiązywania się funkcjonariusza z obowiązków służbowych, zakres tych obowiązków, zajmowane stanowisko i posiadane kwalifikacje. Przepisy nakazują obniżyć dodatek, jeżeli w opinii służbowej znajdzie się stwierdzenie, że funkcjonariusz nie wywiązuje się z obowiązków. Minimalna wysokość dodatku służbowego to 50 zł miesięcznie.

Już teraz szef SKW w przypadkach uzasadnionych "szczególną złożonością, charakterem lub efektami służby" może przyznać funkcjonariuszowi dodatek przekraczający 50 proc. W takim wypadku maksymalna wysokość to 75 proc. uposażenia zasadniczego (z uwzględnieniem wysługi) oraz dodatku za stopień. Również taki dodatek jest przyznawany na czas nieokreślony.

W projekcie, który właśnie przygotowało MON, przewidziano możliwość podwyższenia dodatku służbowego na czas określony. Maksymalny poziom takiego dodatku to również 75 proc. uposażenia zasadniczego (plus wysługa) i dodatku za stopień.

Projektowany przepis mówi, że dodatek może być ustalony "w związku z powierzeniem funkcjonariuszowi na ten czas (otrzymywania dodatku – przyp. red.) nowych lub dodatkowych zadań albo obowiązków służbowych na innym stanowisku, a także gdy nastąpiła inna istotna zmiana warunków służby wymagająca większego zaangażowania funkcjonariusza w wykonywanie zadań albo obowiązków służbowych".

Resort w uzasadnieniu projektu zwraca uwagę, że obecnie nie ma możliwości podwyższenia dodatku służbowego funkcjonariuszom SKW, którzy zostali np. obarczeni dodatkowymi zadaniami służbowymi albo powierzono im obowiązki na innym stanowisku. Po wprowadzenie proponowanych zmian będzie możliwość tymczasowego podwyższenia poborów w związku z czasowym wykonywaniem dodatkowej pracy.

Resort obrony przekonuje, że zmiana dotycząca dodatku służbowego nie pociągnie za sobą dodatkowych wydatków w budżecie SKW. Według MON podobne rozwiązania obowiązują już w Służbie Wywiadu Wojskowego, policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Aaa

  Chciałbym kiedyś służyć w skw. Przynajmniej z awansami tam lepiej. Ile mozna być szeregowym? Zwłaszcza jak się zna język obcy na poziomie c1

 2. Podatnik

  Po co tyle służb specjalnych, jedna służba z ABW, AW i CBA, która powinna nazywać się Urzędem Ochrony Państwa. Świetna i trafna nazwa tego czym powinny zajmować się służby specjalne. I jedna tzw. wojskowa służba specjalna z SKW i SWW. Ochrona VIP i etaty SOP do Policji, bo i tak Policja zawsze zabezpiecza wizyty VIP. Polska to kraj "frontowy" i ostatnią rzeczą, którą potrzebuje to mnogość albo rywalizacja służb specjalnych o te same budżetowe pieniądze.

  1. dokk

   Przecież to już było i się nie sprawdziło pod wieloma względami.

 3. sien

  A tymczasem Kostrzyn Nad Odra za sprawą SKW został wyłączony z terytorium RP. Od kiedy przestępcy dostają apanaże od Państwa?

 4. realista

  działania czysto polityczne z uwagi na trudny do przewidzenia wynik wyborów, na wszelki wypadek dyspozycyjnym wobec polityków funkcjonariuszom, podniosą dodatki bo to przecież uznaniowe na "bolka oko" by w razie konieczności odejścia nie byli poszkodowani :-( obecna instytucja bardziej zajmuje się działaniami w interesie partii rządzącej, a nie kontrwywiadowczą ochroną SZ RP, ale trudno oczekiwać czego innego skoro większość funkcjonariuszy nie ma zielonego pojęcia po specyfice służby wojskowej. Taki smutny przypadek - funkcjonariusz ochraniający jednostkę sam nie potrafi w trakcie wykonywanych obowiązków ustalić nr telefonów, więc występuje do komórki specjalistycznej SKW by zrobiła to za niego. Nie wspomnę o braku kontrwywiadowczego zabezpieczenia wojsk na poligonach oraz w trakcie ćwiczeń międzynarodowych - bo po co :-(

 5. Gts

  Sluzby tez podzieliliscie na te lepszego i drugiego (znacznie gorszego) sortu. Jedni dostaja kokosy inni po nosie. Mistrzostwo swiata w rozwalaniu zdolnosci obronnych kraju.

Reklama