Ławrow: Rosja chce rozmawiać o "stabilności strategicznej"

27 kwietnia 2020, 12:24
President_Trump_Meets_with_Russian_Foreign_Minister_Sergey_Lavrov_(33754471034)
Fot. Biały Dom
Reklama

Rosja jest gotowa do wznowienia dialogu z USA na temat kontroli nowych rodzajów uzbrojenia poza ramami układu nowy START; Moskwa ma też nadzieję na rozmowy o wycofaniu amerykańskiej broni jądrowej z Europy — powiedział w poniedziałek szef MSZ Siergiej Ławrow.

"W trakcie niedawnych rozmów potwierdzono i wyraźnie uzgodniono, że powinniśmy jak najszybciej wznowić dialog na temat stabilności strategicznej (...) i uczynić go całościowym" - powiedział minister w wystąpieniu dla studentów Moskiewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (MGIMO). Dodał, że Rosja jest gotowa omawiać nowe rodzaje uzbrojenia poza ramami układu nowy START, który — jak przypomniał — wygasa za niespełna rok.

Runda rozmów na temat stabilności strategicznej odbyła się w styczniu, jednak "po stronie delegacji amerykańskiej nie widzieliśmy żadnego impulsu do poszukiwania konstruktywnych decyzji" - powiedział Ławrow. Ocenił także, że tematem przyszłych rozmów będzie zapewne wycofanie amerykańskiej broni jądrowej z Europy. "Mamy wielką nadzieję, że deklaracje zainteresowania takimi rozmowami nie pozostaną tylko słowami" - dodał rosyjski minister. Wyraził nadzieję, że do rozmów dojdzie, gdy — jak to ujął - "koledzy amerykańscy do tego dojrzeją".

Prezydent USA Donald Trump zaproponował w ubiegłym roku, aby USA, Rosja i Chiny rozpoczęły negocjacje o nowym pakcie, który zastąpi układ nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych), podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. 17 kwietnia br. sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej z Ławrowem powiedział, że przyszłe rozmowy o kontroli zbrojeń powinny obejmować także Chiny. Pekin odrzucał możliwość takich rozmów.

Nowy START wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie. Układ, który jest teraz jedynym pozostającym w mocy porozumieniem między Rosją i USA dotyczącym ograniczenia zbrojeń, wygaśnie w lutym 2021 roku, jeśli strony nie uzgodnią jego przedłużenia.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 117
Reklama
Wasko
wtorek, 28 kwietnia 2020, 22:28

Ławrow to jeden z największych cynicznych łgarzy na świecie, nie gadać z nim bo niema o czym. Wycelować w Rosję wszystko co się da i dokładnie obserwować. Już raz światu się wydawało że wojna Rosji się zwyczajnie ekonomicznie nie opłaca.

Fox Mulder
wtorek, 28 kwietnia 2020, 21:36

Minister Ławrow to utalentowany człowiek, tym bardziej więc współczuć mu trzeba, że musi całe życie służyć tak beznadziejnemu państwu. A mógł zrobić tyle dobrego.

Alosza
wtorek, 28 kwietnia 2020, 22:37

Taki utalentowany pan Ripley?

Kałboj
wtorek, 28 kwietnia 2020, 19:36

Dyplomacja rosyjska dobrze wie, co robi. Teraz proponują Trumpowi START, może i przełykając gorzką pigułkę, i póki nikt poważny nie mówi głośno o upokorzeniu (a raczej nikt nie będzie), by po podpisaniu umów odwrócić kota ogonem i wyśmiać "słabe" USA za zmuszenie Amerykanów do układu... Chodzi tu o zbliżenie z USA i docelowo zniesienie sankcji. I nie mówmy hop, bo to dla Trumpa dobry kąsek wizerunkowy przed wyborami. Pytaniem pozostaje, czy obecna administracja poleci na ten lep, zamykając opcję wciągnięcia Chin do rozmów. Patrząc zaś z drugiej strony: trójstronny układ o rozbrojeniu (dotyczące także rakiet) w zamian za zniesienie sankcji na Rosję może być sensowną opcją dla Białego Domu.

Obłuda i zakłamanie
wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:26

COŚ PIĘKNEGO, TE SŁOWA ŁAWROWA SĄ JAK POEZJA! Jak ceny ROPY są po 10 za baryłkę, to Rosja chce rozmawiać o "stabilności strategicznej", a jak ceny ropy wrócą do 80 za baryłkę lub więcej, to wówczas ruskie czołgi będą grzać silniki przy granicach państw Europy Środkowej. BRAK SŁÓW... Niebywały cynizm i zakłamanie, nie wart nawet powtórzenia...

sff
piątek, 15 maja 2020, 15:24

to nie cynizm i zakłamanie (bo tak powinieneś spłentować każde działanie w polityce) ale zmiana priorytetów

Ot co
wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:24

Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, żeby Rosja dotrzymała umów. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, żeby Putin nie skłamał. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło by Rosji można było wierzyć. A skoro Rosja t o proponuje, znaczy że m u s i redukować wydatki na nowy sprzęt. Zatem absolutnie nie wolno tego robić.

Brawo Rosja
wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:19

To kiedy wycofują się w geście "dobrej woli" z Krymu i rozbierają most "okupacyjny" nad "Kerczenką"?? Aha, nie zapominajmy też o oddaniu zagrabionych ziem Gruzji i zapłacie odszkodowania Gruzji za wojnę. My zaś czekamy na zwrot TU154, oraz ukradzionych nam dzieł sztuki, składowanych w podziemiach Ermitażu!

piotr
wtorek, 28 kwietnia 2020, 10:11

jAK to dobrze ze martwicie sie o Ros,oczy macie zwrocone na wschod a nie widzicie co na waszym podworku sie dzieje a dzieje sie nie dobrze ,mnie to nie dotyczy gdyz bardzo dawno wyjechalem z tego dobrobytu i nie mam zamaru wracac gdyz jest mi bardszo dobrze tu gdzie mieszkam ,nie bede rozwijal tematu kto lamie traktaty bo to nie ma sensu wy wiecie wszystko najlepiej. ŁAWROW ,jest bardzo dobrym politykiem gdybyscie choc raz slyszeli jego wypowiedz to byscie wiedzieli ze on mowi z sensem nie jak inni politycy mowia co im na jezyk przyjdzie ,ale wy zaslepieni zachodem nie jestescie w stanie tego wychfycic .Ludzie ktorzy tutaj komentuja za duzo siedza przy komputerze i bawia sie w wojne ,zarzucacie tylko Rosji ze ma oddac Krym ktory nigdy nie nalezal do Ukrainy tylko Tatarow a nikt nie pomysli dlaczego go zajela i to bez szkod z jakiejkolwiek strony ,co do agresji to wystarczy pomyslec kto jest najwiekszym agresorem na swiecie ,Milego dnia .

Szach mat w jednym ruchu
środa, 29 kwietnia 2020, 10:32

Piotrunia urzekła mnie twoja historia! A barwny język dopełnił całość. Jestem pod wrażeniem.

Szach mat w jednym ruchu
wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:30

Gościu jest niesamowity. Tydzień temu dowiedziałem się, że Polska i Polacy to przyjaciele. A w tym tygodniu taka propozycja! Oczywiście to zupełny przypadek że jest pandemia i ceny węglowodorów szorują dno! Pewnie jeszcze trochę i nawet wycofa się z propozycji dot.amerykańskiej broni jądrowej. Zobaczcie co korona wirus robi z naszymi osobistymi przyjaciółmi na wschodzie! Szok?

Olo
piątek, 15 maja 2020, 15:27

Mają wiele dóbr które mogą utrzymać to państwo, nie muszą bazować na węglowodorach.

Fgu
wtorek, 28 kwietnia 2020, 14:33

Po pierwsze Rosja nie jest słowiańska A po drugie Łgarow nie ma honoru ani wstydu.

jrli
wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:08

Kiedy ropa urals jest po kilka dolarów, notowania gazu szorują po dnie to nagle Rosja staje się przyjacielem i chce rozbrojenia. Niech najpierw oddadzą co ukradli, Krym, Donbas, Abchazja czy Naddniestrze. I niech przestrzegają traktatów i przyhamują z robieniem sobie wrogów.

Wwp
wtorek, 28 kwietnia 2020, 14:29

Poczekaj oddadzą albo sami poprosza o powrót jak nie będzie co do gara włożyć

Analityk
wtorek, 28 kwietnia 2020, 08:39

Znaczy to tyle, że Rosja czuje że przegrywa kolejny wyścig zbrojeń. F-35, F-22, B-21, B61-12, GBSD, okręty Columbia, Missile Defence, to wszystko projekty na które Rosja nie jest w odpowiedzieć ani technologicznie ani finansowo, nie tylko na wszystkie, ale nawet na każdy pojedyńczy z nich. Nowe rosyjskie projekty są w powijakach, a szumnie reklamowane np. Awangard są przereklamowane. Stan części uzbrojenia jest jak te Su-24 na poziomie lat 70tych. Można pomalować na nowo, wymyślić nową nazwę z wyższym numerem, ale to niewiele zmienia. Nowoczesnego sprzętu niby ma też trochę, ale to nadal jest 10-20 lat za USA. Dlatego pozostają negocjacje, czyli nic innego jak dowód słabości. Ugrać ile się da, jedyne sposób na doróenanie USA to rozrbojenie. Z tyn że USA lekcję odrobiły i drugi raz oszukać się nie dadzą. Putin mam problem.

Olo
piątek, 15 maja 2020, 15:29

znaczy można ich nakryć skarpetkami. To na co jeszcze czekamy?

realizm
wtorek, 28 kwietnia 2020, 08:37

Ta rosyjska "propozycja" to przecież w istocie groźba, tym razem przy użyciu straszaka nuklearnego. Bo jeśli poważną miałaby być propozycja "wycofania amerykańskiej broni jądrowej z Europy" to musiałoby to oznaczać, że Rosja poważnie bierze pod uwagę wycofanie swego arsenału za Ural. Jeśli zaś rozumie to inaczej, i żądając wycofania arsenału amerykańskiego z Europy Zachodniej chciałaby pozostawienia swego arsenału w europejskiej części swego terytorium, to to by oznaczało, że Rosja geograficznie, politycznie i cywilizacyjnie - nie uważa siebie za Europę, co w istocie, tym razem - jest prawdą. I summa summarum ta rosyjska "propozycja" to jest dobra wiadomość! Bo odwołując się do ostatecznego "argumentu" maczugi atomowej ukazuje brak argumentów w innych obszarach - zbrojeń konwencjonalnych, w wymiarze ekonomicznym, politycznym.

Adam S.
wtorek, 28 kwietnia 2020, 08:04

Trzeba przyznać, że Ławrow trzyma fason. "Wiecie, z powodu kłopotów finansowych nie możemy na Was napaść, ale może w takim razie sami się poddacie?"

Olo
piątek, 15 maja 2020, 15:31

przecież wojny zaczynało się zawsze z powodu braków finansowych a nie z powodu dobrobytu. Kiepsko kombinujesz.

ciekawy
wtorek, 28 kwietnia 2020, 10:48

Niestety ale wielu idiotów przyzna mu rację....

Ukulele
wtorek, 28 kwietnia 2020, 08:02

Mówcie co chcecie ale to coś oznacza. Niedawno proponowali ograniczenia w hipersonice teraz to. Jest oczywiście opcja że znowu chcą po łajdacku podpisać pakt i go nie przestrzegać jak to mają w zwyczaju od lat. Ale jest też opcja że zwyczajnie ich już nie stać na dalszy wyścig. Chiny stać więc chyba nie tylko z Ruskimi powinna być ta umowa. Tyle że Jingping stoi z boku i udaje Greka. Oni grają warcaby a Chiny to wytrawni szachiści i nie będą się przejmować Ławrowami i resztą wschodniej bandy. Mam nadzieję że Trump nie da się ograć i ich po prostu oleje jak to ma w zwyczaju

A ja tak to widze
wtorek, 28 kwietnia 2020, 11:59

Tak nieco z przekory bym zaproponował, żeby co najmniej przez najblizsze 5 lat niczego z nimi nie podpisywać. USA powinno najpierw wprowadzić swoje hipersoniki, wybudować swoje Columbie, Virginie, wprowadzić do linii B21, jeszcze ze 2 tys. F35 dla wszystkich swoich sojuszników. Po co? Bo wtedy Rosja będzie m u s i a l a przez te lata też... wydać mnóstwo pieniędzy na swoje zbrojenia, co doprowadzi do? Wiemy? Poza tym, USA nie mogą zaniedbac dozbrajania się, bo przecież bezustannie zbroją się dążące do dominacji, coraz bardziej zaborcze i agresywne Chiny. Więc niech Rosja też zbroi się, niech wydaje, a ropa niech tanieje, gaz niech tanieje. Nam w szczególności w to graj!!

Adam S.
wtorek, 28 kwietnia 2020, 07:46

Mają tupet. Rozmowy z Rosją należy rozpocząć po oddaniu przez nią Krymu, Donbasu, Abchazji, Naddniestrza, Kuryli i Karelii. I popytać jeszcze sąsiadów Rosji, co im ostatnio zginęło. Zdaje się jeszcze Estonia straciła część terytoriów w czasie II WŚ. Bo jak widać, żadne "umowy" z Rosją sensu nie mają.

trito
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 23:32

"Moskwa ma też nadzieję na rozmowy o wycofaniu amerykańskiej broni jądrowej z Europy" kacapy jak zwykle w formie ha tfu na nich. polska powinna poprzz zakupy uzbrojenia brnac do nuclear sharing.

reset
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 23:07

Ale po co USA mają się do czegokolwiek zobowiązywać na papierze, skoro Rosja i tak nie wykona zobowiązania?

Gość
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 17:31

Uważam że tego typu rozmowy nie wnoszą wiele do bezpieczeństwa ogólnie rozumianego na świecie. Po pierwsze Rosja straciła mandat zaufania swoimi działaniami w regionie a po drugie inne kraje osiągnęły o wiele większe możliwości militarne a takie jak Chiny są pełnoprawnym supermocarstwem a za chwile dołączą Indie. Świat się zmienił i nie można tego pomijać ,przy ewentualnych rozmowach o bezpieczeństwie na świecie.

bulba
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 17:29

L. Wałęsa do B.Clintona po wycofaniu sie wojsk radzieckich z Polski : "Celem musi być stworzenie Rosji, która nie jest ani za bardzo bogata, ani za bardzo biedna. Bardzo bogata Rosja i bardzo biedna Rosja są niebezpieczne" Można mieć swoje zdanie o Wałęsie ale tutaj nie sposób się z nim nie zgodzić.

Adam S.
wtorek, 28 kwietnia 2020, 07:25

Oczywiście ze można się nie zgodzić. Rosja z definicji wszystkie dostępne środki przeznacza na zbrojenia i operacje "hybrydowe". Jeśli ma dużo pieniędzy - kupuje nowe okręty i samoloty, jeśli ma mało, kupuje "tylko" najemników i bandytów do krajów ościennych typu Ukraina i Gruzja. Nadzieje na istnienie cywilizowanego rosyjskiego państwa okazały się płonne. Więc im biedniejsza jest Rosja, tym lepiej; tym ich agresja gorzej zorganizowana i mniej pieniędzy reszta świata zmuszona jest wydawać na obronę. Rozwiązaniem idealnym byłby rozpad Rosji, tak jak rozpadł się ZSRR. Opcja Reagana.

hkhjfk
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 17:16

Ktoś gwarantował nienaruszalność granic Ukrainy? Tyle warte te umowy, pakty, porozumienia.

rurek
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 17:09

Rosja rozumie jedynie język siły. Silniejszego szanuje, słabszych chce podporządkować sobie. My, jako słabsi możemy jedynie być w poważnym sojuszu z mocnym lub dać się wessać w ruski porządek.Innej drogi nie ma. I to tyle w temacie porozumień z Rosją.

środa, 29 kwietnia 2020, 21:40

Do rurek. USA to schodzące ze sceny Imperium... Schodząc, wyrządzi jeszcze wiele zła tak jak śmiertelnie ranny lew... ale to już trup w zbroi... Przyszłość świata należy do Wschodu (szeroko rozumianego).

Podatnik
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 16:36

Czy ktoś może to wyjaśnić bo nie rozumiem. Dlaczego Amerykanie mają wycofać broń jądrową z Europy a Rosja nie?

Wkurzony
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 19:20

Bo Rosja wycofała z Kuby broń jądrową. Dlatego

Ukulele
wtorek, 28 kwietnia 2020, 16:23

To nie Rosja będzie decydować co robią niezależne państwa u siebie. Jak zgadzają się na tą broń u siebie to nic im do tego. A inaczej niech Rosja też wycofa broń ze swojej europejskiej części. I za najmniejsze podejrzenia że tego nie zrobili zerwanie wszelkich umów

Ubawiony
wtorek, 28 kwietnia 2020, 12:03

Kpisz? Jaką broń atomową z Kuby? Kiedy? Rozum ci odebrało? Równie dobrze mógłbyś napisać, że dlatego, że wyginęły mamuty!!

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 13:49

Równie dobrze mógłbym napisać, że nie masz o niczym zielonego pojęcia. Radzę się doszkolić i nie opowiadać głupot.

rurek
wtorek, 28 kwietnia 2020, 08:07

Bo w chwili obecnej amerykańska broń jądrowa jest wyłącznie w krajach których rządy i społeczeństwa tego chcą. Rosyjskiej nie chce nikt. A dla ciebie stan, w którym cywilizowane kraje Europy mają niemal pośrodku, w Kaliningradzie, ruską broń jądrową a nie mają nic do odstraszenia jest normalny?

Davien
wtorek, 28 kwietnia 2020, 01:52

Dziecko Rosja została zmuszona do zabrania całkowicie nieprzydatnej broni z Kuby po całkowitej kompromitacji tej operacji:) Jedynym zobowiązaniem USA był ze nie posla Fidelado piekła i jak widac dotrzymali

nifge
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 21:52

to było dawno i USA w odpowiedzi wycofała swoją broń jądrową z Turcji. Taka była z Rosją umowa. A teraz Rosja jak zwykle chce coraz więcej. Jak USA wycofają broń z Europy to Rosja znowu będzie chciała więcej i więcej. Po prostu Rosja rozumie tylko język siły.

Wkurzony
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 23:13

Więc USA kłamie bo nie wycofały broni jądrowej z Turcji a buciorami włażą wręcz w progi Kremla, ale jaki płacz był gdy ZSRR chciał rpozmieścić rakiety balistyczne na Kubie. Ale to wolno robić tylko Kalemu z USA.

Do: Wkurzonego
wtorek, 28 kwietnia 2020, 12:23

Ale czemu się tak burzysz? Rosja ci płaci? Co do kłamstw, to najpierw może o złamaniu przez Moskwę międzynarodowej umowy i gwarancji Rosji dla nienaruszalności granic Ukrainy? Może o ordynarnym kłamstwie i publicznej deklaracji Putina , że nie było rosyjskich wojsk na Krymie? Jak piszesz o buciorach to może, najpierw te rosyjskie w Gruzji, na Krymie i w Donbasie byś zauważył? Taki "uczciwy" jesteś?

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 13:53

Do "Do: Wkurzonego". Nigdy w historii nie było takiego kraju jak Ukraina więc Krym nie mógł należeć do Ukrainy ale do prawowitego spadkobiercy Rusi Kijowskiej. Poza tym, Rosja nie napadła na Ukrainę a Polska na Niemcy w 1919... Powstania Śląskie to był zryw polskiej ludności a ruskiej w Donbasie. 2. Polska wysyłała pomoc wojskową na Śląsk a Rosja do Donbasu. 3. To Gruzja napadła na Osetię a Rosja stanęła w obronie Osetii i Abchazji.

wtorek, 28 kwietnia 2020, 10:53

Progi kremla to są w Moskiwie a nie w Turcji, Niemczech, czy Włoszech.

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 13:54

Progi USA to są w Waszyngtonie a nie w Turcji, Niemczech czy Włoszech.

środa, 29 kwietnia 2020, 21:35

O tym Niemcy Turcy i Włosi decydują.

Wkurzony
czwartek, 30 kwietnia 2020, 15:36

O tym np Kuba decyduje a nie USA

Ukulele
środa, 29 kwietnia 2020, 15:08

Włochy są suwerennym krajem. Nie będzie im jakiś Ławrow decydował co mają robić i jak dbać o swoje bezpieczeństwo. O ile wiem w wewnętrzne sprawy Rosji Włoch się nie wtrącają. Może i Putin uznałby łaskawie że są kraje gdzie jego zamordyzm nie sięga

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 20:20

Do Ukulele. Szkoda, że Polska nie jest suwerennym krajem gdzie o wszystkim decyduje USA i Izrael więc tak tańczymy jak nam zagrają. Nawet za PRL-u byliśmy bardziej suwerennym krajem.

Davien
wtorek, 28 kwietnia 2020, 10:15

Po pierwsze nie było żadnej obietnicy wycofania javelinów zEuropy, było jedynie stwierdzenie ze USA nie pogona fidela, Javeliny wycofano zgodnie z decyzjaPentgonu podjeta w 1961r wiec nie masz pojecia dzieciaku co piszesz.

poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 21:26

Na Kubie była broń jądrowa?

Davien
wtorek, 28 kwietnia 2020, 01:53

Była przez kilka dni, całkowicie niegrożna dla USA za to smiertelnie grozna dla Kuby.

Wkurzony
wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:56

Chcesz wmówić gojom, że USA gotowe było na wojnę atomową bo tak się martwili o biedną Kubę? Nie traktuj Polaków jak idiotów.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 18:34

Bo Europa nie należy do USA. Rosjanie swoją broń atomową trzymają u siebie. I nie nawołują Wielkiej Brytanii i Francji do wycofania broni atomowej z Europy ani USA do wycofania broni atomowej z Ameryki. Paniał? :)

y
wtorek, 28 kwietnia 2020, 14:48

To może Rosja też wycofa swoją broń jądrową z Europy. I dodatkowo rozwiąże te nowo stworzone dywizje i armie w Zachodnim OW. I wycofa się z Donbasu i Krymu. To byłoby dopiero coś poważnego. A tak to tylko propaganda, która próbuje ukryć słabość, zacofanie i chyba coraz dotkliwszy brak pieniędzy.

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 13:57

Do "y". Rosja wydaje na zbrojenia 30 razy mniej niż NATO i 15 razy mniej niż USA. Tylko ktoś wyjątkowo naiwny wierzy, że Rosja która nigdy na Polskę nie napadłą i nigdy Polski nie okupowała nagle będąc najsłabszą w historii zaryzykuje wojnę z 29 uzbrojonymi po zęby bandzioramie. W tym 3 z bronią jądrową. Uprasza się o samodzielne myślenie.

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 21:38

Zsrr napadła Polskę w 1939r razem ze swoim sojusznikiem Hitlerem, wspólnie wywołując 2WŚ.

Wkurzony
czwartek, 30 kwietnia 2020, 15:39

W 1938 to Polaka napadła razem ze swoim sojusznikiem Hitlerem dokonujać rozbioru Czechosłowacji. Podobnei było z Litwą. Więć nie udawaj wiecznie gwałconej niewinnej dziewicy tylko spójrz w lustro.

Zniesmaczony trollami
wtorek, 28 kwietnia 2020, 12:42

Bo Rosjanie mają prawo trzymać broń atomową w Europie, ale Europa nie ma prawa trzymać u sobie broni amerykańskiej? A kto nam, suwerennym państwom w Europie zabroni? Złodziej Krymu? Zleceniodawca zabójstwa Skripali? Zabójstwa w Niemczech? Zabójstwa w Bułgarii?? Szkolony w zabijaniu przez KGB, obecny prezydent Rosji, kłamca łamiący nawet własny podpis i własne międzynarodowe gwarancje?? Napisz coś jeszcze równie głupiego. Pośmiejemy się bardziej z twoich żenujących bredni!

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 14:03

Do Zniesmaczonego trollami. Polacy są jak dzieci, uwierzą w każde kłamstwo i mapipulację. Uwierzyli w 100% że Saddam ma broń chemiczną, biologiczną i atomową... Teraz też uwierzą we wszystko co powie jakaś pani w Anglii czy USA. W złamanie przez Rosję INF, w to że 13 ruskich trolli zrobiło wybory w USA, że Putin przed Mundialem otruł mało ważnego agenta, itp bajki dla dzieci.

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 14:00

Do Zniesmaczonego trollami. Jeśli Rosja nie ma prawa trzymać broni jądrowej na Kubie to dlaczego największy na świecie agresor ma mieć prawo trzymać taką broń w Europie?? Niech sobie trzyma ją u siebie, tak jak Rosja.

H2O
wtorek, 28 kwietnia 2020, 12:27

I jak rozumiem całą swoją broń atomową Rosja przesunie, o pardon o b i e c a w umowie , że przesunie poza Ural, do Azji? I dotrzyma słowa, jak gwarancji Putina dla nienaruszalności granic Ukrainy? Ty to bardzo wierzący chyba jest? Bo wierzysz, że Rosja dotrzyma umów? Rosja? Do jakiego Boga się wobec tego modlisz? "Otca Putina"??

suawek
wtorek, 28 kwietnia 2020, 10:54

Mogliby jeszcze swoich trolli trzymać u siebie.

Kiks
wtorek, 28 kwietnia 2020, 10:07

Ty masz ujemne IQ? Te kraje chcą tej broni u siebie na zasadzie użyczenia, bo same jej nie mają.

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 14:05

Do Kiks. Gościu i IQ powyżej 200. Kuba chciała broń jądrową ZSRR na swoim terenie (zapewne też na zasadzie użyczenia) i pytam? Dlaczego USA się na to nie zgodziło gotowe nawet na światową wojnę atomową? Bo Kalemu wszystko wolno?

Eter
wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:21

Za to Rosją nie należy do Europy wiec nie ma absolutnie żadnych praw o współdecydowania o tym kontynencie. Co Ty na to towarzyszu?

Marek
wtorek, 28 kwietnia 2020, 08:36

Tylko, że Rosji nic do tego, co Europa chce u siebie mieć. Jak sam zauważyłeś mają własne państwo, więc niech sobie w tym państwie grzecznie siedzą. Poza tym Rosjanie swego czasu dziwnie nie mieli oporów z lokowaniem swojej broni jądrowej na terenie Polski. Mimo tego, że ani ich ani ich broni, nikt poza czerwonymi kolaborantami tutaj nie chciał.

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 14:06

Do Marek. USA nic do tego co chce Kuba. Jeśli Kuba chce ryskiej broni atomowej to dlaczego tylko Kuba nie ma do tego prawa?

asad
wtorek, 28 kwietnia 2020, 08:13

Nie należy też do twojej kochanej Rosji.

Adam S.
wtorek, 28 kwietnia 2020, 08:00

Europa nie należy do USA, więc będzie należeć do Rosji. Czego Europejczycy nie rozumieją? Należy wspierać ideę wycofania amerykańskich wojsk z Europy, żeby zrobić miejsce dla wojsk rosyjskich. To nie wina Rosji, że Europa sama nie potrafi się obronić. Znalezione nie kradzione.

Davien
wtorek, 28 kwietnia 2020, 01:55

A co ma Rosja do Europy?? To suwerenne decyzje państw europejskich a nie płacz i lament Rosji maja znaczenie. Jak Niemcy, Holandia itp chca miec u siebie broń jądrową z USA to ich suwerenna decyzja i finał. Rosja nie ma tu nic do gadania.

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 14:08

Do Davien. Rosja to Europa, a USA to Ameryka. Czy trzeba studia skończyć by to zrozumieć??

zażenowany
środa, 29 kwietnia 2020, 21:44

Rosja to nie europa. Europa to zachód do którego wszystkie geograwicznie państwa aspirują. A zachod to USA. Sorry :)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 23:57

To by dopiero było śmieszne. Tylko jakoś gdy w Polsce trzymali broń jądrowa to nie nawoływali do jej wycofania.

Podatnik
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 23:33

Idąc tym tokiem rozumowania to czy Polska nie może mieć u siebie amerykańskiej broni atomowej? W końcu Polska leży chyba w Europie?

poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 23:29

A my nie możemy u siebie trzymać amerykańskiej broni? Dlaczego?

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 14:09

Dlatego bo Kuba też nie może trzymać broni atomowej na swoim terytorium. Poza tym nie można zawsze agresywnej małpie dać brzytwy.

Wkurzony
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 23:14

Zgoda w 100 procentach. Bardzo dziwi, że aż tylu ludzi tego nie rozumie. Tak jakby nie kończyli szkół.

Clash
wtorek, 28 kwietnia 2020, 08:42

Zapomnieliście dodać towarzyszu "radzieckich" szkół....

Wkurzony
wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:34

Dziwne, że w XXI wieku za ludzi myśli koszerny Telewizor traktowany przez ten jednomyślny tłum dyplomatołów jak wyrocznia, jak nieomylny bóg. A wystarczy korzystać ze swego rozumu.

środa, 29 kwietnia 2020, 15:00

To kieruj te zarzuty do tych co nie potrafią samodzielnie myśleć. A nie do tych którzy potrafią ocenić realne zagrożenia. Jest ich sporo w tym rosyjski faszyzm

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 21:06

Do wstydliwego zucha. Właśnie dlatego kieruję te zarzuty do takich jak ty tajniaku nie potrafiących samodzielnie myśleć. To wstyd by w XXI wieku za ludzi myślał Telewizor decydujący co myślą, kogo kochają a kogo neinawidzą.

Wwp
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 16:04

Spokojnie Rosja już się rozbraja nie czeka na rozmowy tak miłują pokój.

Peter
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 19:27

Czyżby jakiś skład amunicji im wyleciał w powietrze ? Pytam, bo może mi umknęło przez koronawirusa.

y
wtorek, 28 kwietnia 2020, 14:51

Nie wiadomo, ale pewnie spadły im kolejne samoloty. I może spaliły się kolejne czołgi. A może kolejny dok zatonął? Tam u nich rozbrojenie jest z reguły "naturalne".

Wkurzony
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 19:21

Niesamowite. Rosja wydaje na zbrojenia mniej niż Francja, 15x mniej niż USrael, 30x mniej niż NATO, a cały świat robi w gacie przed słowiańską Rosją. Brawo niezwyciężona słowiańska rasa!

Ha ha ha
wtorek, 28 kwietnia 2020, 12:44

Aż tak "robimy w gacie" , że to Rosja na kolanach błaga USA jak najszybciej o nowe traktaty? Czytasz czasem jakie banialuki wypisujesz??

Turbosłowianin iq kury
wtorek, 28 kwietnia 2020, 11:38

Raczej nie jest to powodem do dumy zastraszać inne kraje bronią zamiast po prostu układać się z sąsiadami. Pacjenci tworek też budzą obawy tylko czy warto być takim jak oni?

Adam S.
wtorek, 28 kwietnia 2020, 07:37

Rosja nie jest słowiańska. Współczesna Rosja powstała w 1721 roku z Carstwa Moskiewskiego, państwa o pochodzeniu mongolskim. Próby słowianizacji Moskwy przez Ruś (właściwą, kijowską) zakończyły się niepowodzeniem. Rosja dalej jest państwem o pochodzeniu, władzy i funkcjonowaniu identycznym ze Złotą Ordą.

Wkurzony
wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:44

Prawnym następcą (dziedzicem) wszystkich ziem ruskich zgodnie z zasadą senioratu był wielki książę moskiewski... Podobnie jak książę krakowski Władysław Łokietek był dziedzicem Polski Piastów.

Wter
wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:35

Dokładnie tak. Stad takie trudności dyplomatyczne. Mongołowie odcisnęli piętno

Wkurzony
wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:47

Coś ci się pomyliło. To Żydzi nie są Słowianami a tam gdzie jest słowiański język/pismo, słowiańska religia i kultura (Rosja) którą cały świat podziwia tam są Słowianie. Słowiańska Haplogrupa R1a w krajach w których dominującym jest język słowiański: Polska - 64%, Białoruś - 49%, Rosja - 46%, Ukraina - 43%, Słowacja - 42%, Czechy - 34%.

wtorek, 28 kwietnia 2020, 05:23

Jaka słowiańska ?? Mongolska..

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 21:09

Coś ci się pomyliło. To Żydzi nie są Słowianami a tam gdzie jest słowiański język/pismo, słowiańska religia i kultura (Rosja) którą cały świat podziwia tam są Słowianie. Słowiańska Haplogrupa R1a w krajach w których dominującym jest język słowiański: Polska - 64%, Białoruś - 49%, Rosja - 46%, Ukraina - 43%, Słowacja - 42%, Czechy - 34%.

gru
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 15:40

Umowy kontroli zbrojeń z Rosją są warte mniej niż papier na której są spisane.

Adam S.
wtorek, 28 kwietnia 2020, 08:01

Otto von Bismarck. Wciąż aktualne.

Wkurzony
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 19:23

Coś ci się pomyliło. To Polska ciągle łamała umowy

Nu daaaaa
wtorek, 28 kwietnia 2020, 12:48

Czyżbyśmy to my ukradli Ukrainie Krym? Czy to nie Putin przed kamerami rosyjskiej tv zapewniał, że na Krymie nie ma rosyjskich żołnierzy? Bo na pewno p o t e m, na innym spotkaniu z młodzieżą to właśnie Putin powiedział, że owszem, na Krymie były rosyjskie jednostki. Choć miał podpisaną umowę gwarantującą nienaruszalność granic Ukrainy czyli... Krymu?

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 14:18

Do Nu daaaaa. Rosja nie napadła na Ukrainę a Polska na Niemcy w 1919... Powstania Śląskie to był zryw polskiej ludności a ruskiej w Donbasie. 2. Polska wysyłała pomoc wojskową na Śląsk a Rosja do Donbasu. 3. To Gruzja napadła na Osetię a Rosja stanęła w obronie Osetii i Abchazji.

wtorek, 28 kwietnia 2020, 10:56

Umowy z Rosją?

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 14:24

Umowy z Polską. Przypomnijmy choćby bezproblemowe łamanie wszelkich układów/umów, np z Petlurą, z Litwą a przecież za czasów I RP też łamaliśmy umowy gdy to nam pasowało. Wiki: "Bunt Żeligowskiego (1920). Kiedy przygotowania do akcji wileńskiej (wojny z Litwą) ruszyły już w pełnym zakresie, w Suwałkach doszło do podpisania układu polsko-litewskiego, wyznaczającego linię demarkacyjną (...) a także wprowadzającego rozejm na tej części frontu.

Clash
wtorek, 28 kwietnia 2020, 08:42

Niesamowite....

wtorek, 28 kwietnia 2020, 15:13

Co za bezczelność... ale przegryzę to, dziękując za wolność słowa.

Wkurzony
środa, 29 kwietnia 2020, 14:20

Do Co za bezczelność. Dziękujesz za wolność słowa tylko dla waszych, czyli plujących na słowiańską Rosję i wielbiących Izrael i zachodniego Pana który zawsze nas zdradzał, ale co z wolnością słowa dla takich jak ja?? Dla płynących pod prąd tej totalnej propagandzie?? Jednego dnia moje wpisy są puszczane a innego dnia nie. Nigdy nei wiem na jaki humor cenzora trafię zaś wy możecie wypisywać totalne bzdury a wszystkie te kretynizmy, kłamstwa i oszczerstwa są puszczane. Nawet za PRL była większa wolność słowa.

Wkurzony
wtorek, 28 kwietnia 2020, 13:54

Niesamowite... Przypomnijmy choćby bezproblemowe łamanie wszelkich układów/umów, np z Petlurą, z Litwą a przecież za czasów I RP też łamaliśmy umowy gdy to nam pasowało. Wiki: "Bunt Żeligowskiego (1920). Kiedy przygotowania do akcji wileńskiej (wojny z Litwą) ruszyły już w pełnym zakresie, w Suwałkach doszło do podpisania układu polsko-litewskiego, wyznaczającego linię demarkacyjną (...) a także wprowadzającego rozejm na tej części frontu.

Keras
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 15:23

Pompeo poinformował w tamtym tygodniu przyjaciół Rosjan, że bez Chin żadnych rozmów nie będzie. Czyli niech Ławrow zaprosi swoich najlepszych przyjaciół i sojuszników do rozmów rozbrojeniowych, a wtenczas do stołu dosiądą się Amerikanos. W czym ministrowi Ławrowowi szczerze życzę powodzenia, bo biorąc pod uwagę potencjał gospodarczy Rosji wraz z ich genialną dyplomacją to moje życzenia są nie mniej skuteczne.

Jak kuba bogu
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 15:06

Powinni amerykanie podpisać wszystko a potem nie przestrzegać niczego i grać głupa jak rosjanie

dvfsdgfdgdfhgh
wtorek, 28 kwietnia 2020, 09:49

Państwa prawa tak nie mogą robić, na szczęście.

Adam S.
wtorek, 28 kwietnia 2020, 07:41

Takie postępowanie nie daje żadnych korzyści. Tak czy inaczej, Rosja zawsze będzie twierdzić, ze wina leży po stronie Amerykanów. A wiązanie sobie rąk przez demokratyczne państwo zawsze może się skończyć dojściem do władzy jakiegoś genialnego prezydenta Demokratów, który zechce te porozumienia realizować. Z Rosją żadnych umów.

mac
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 15:00

ropa i gaz prawie za darmo, i Moskwa nagle zaczyna miłować pokój...przepraszam, jeszcze bardziej niż do tej pory miłuje pokój

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 28 kwietnia 2020, 00:00

Nie prawie za darmo tylko dopłacają żeby ktoś w ogóle odebrał i tak powinno być!!!

ubawiony
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 14:53

ropa staniała, to się towarzysze wzięli za negocjacje :)

Stary Grzyb
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 14:47

Skoro Rosja chce rozmawiać o stabilności strategicznej, to należy dbać o ceny ropy naftowej i zapraszać do rozmów rozbrojeniowych Chiny, bo dzięki temu "dobra wola" jest, a rozmowy nigdy się nie zaczną.

czytelnik D24
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 14:38

Ławrow teraz chce rozmawiać o stabilności bo Rosjanie z braku kasy likwidują kolejne programy zbrojeniowe.

Keras
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 15:24

kolejna odsłona genialnej ruskiej dyplomacji.

Redf
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 14:37

Rosja na kolanach....

Jabadabadu
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 17:05

Byle nie na naszych, bo nie przeżyjemy tego.

Jańcio
wtorek, 28 kwietnia 2020, 12:50

Damy im parę jabłek! Ale nie za dużo, żeby się nieczachłysnęli!!

wtorek, 28 kwietnia 2020, 10:57

Chcecie brać Rosję na kolana? Bo nie rozumiem.

Tweets Defence24