Kuwejt negocjuje zakup Eurofighterów

6 czerwca 2015, 10:45
fot. eurofighter.com
Reklama

Rządy Kuwejtu i Włoch miały rozpocząć negocjacje w sprawie zakupu dwóch dywizjonów myśliwców Eurofighter Typhoon – informuje Wall Street Journal. Głównym konkurentem europejskiej konstrukcji w walce o kontrakt może być Boeing oferujący Super Horneta. Nowe myśliwce mają zastąpić pozyskane w latach 90. XX wieku myśliwce F/A-18C/D. 

Kuwejtczycy zainteresowani są zakupem od 24 do 28 maszyn. Portal Defence News podaje, że na rozmowy w tej sprawie do Kuwejtu polecieli przedstawiciele włoskiego ministerstwa obrony, sił powietrznych i firmy Alenia Aermachi. Do tej pory władze żadnego z zainteresowanych krajów nie skomentowały tych doniesień. Defence News przypomina także o bliskich relacjach wojskowych między Rzymem a Kuwejtem. Jako przykład podaje umowę o współpracy, na podstawie której dwie grupy kuwejckich pilotów szkolą się w bazie Włoskich Sił Powietrznych w Lecce w regionie Apulia.

Kuwejt szuka obecnie następców dla floty pozyskanych po I wojnie w Zatoce Perskiej myśliwców F/A-18C/D Hornet, których obecnie posiadaja ok. 35 sztuk. W zeszłym miesiącu pojawiły się informacje, że Kuwejt zadecydował o zakupie Super Hornetów. Zdaniem portalu Defence News rozmowy z Amerykanami wciąż trwają i nie jest wykluczony zakup obu konkurujących ze sobą myśliwców.

Na Bliskim Wschodzie jak dotąd jedynym użytkownikiem Eurofighterów jest Arabia Saudyjska, która zamówiła 72 samoloty tego typu. Maszyny są używane m.in. do nalotów w Syrii i w Jemenie. Kolejnym krajem regionu, który ma otrzymać europejskie samoloty jest Oman. Zgodnie z założeniami pierwszy z 12 zamówionych myśliwców ma trafić do odbiorcy w 2017 roku.

Andrzej Hładij

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
skafit
sobota, 6 czerwca 2015, 16:55

Rezimy demokratyczne zbroja dyktatury, sponsorow terrorystow. Nic nowego.

Afgan
sobota, 6 czerwca 2015, 15:00

Następny średniowieczny emirat kupuje nowoczesne uzbrojenie. A za 2 lata zobaczymy te samoloty w barwach ISIS !? Szczerze to by mnie już nawet nie zaskoczyło.............

panzerfaust39
sobota, 6 czerwca 2015, 12:25

Tylko czy przypadkiem ekopacyfsocliberałowie z NRDfenu tego nie zablokują

cynik
sobota, 6 czerwca 2015, 15:27

Prędzej amerykańska agentura w Niemczech...

Tweets Defence24