Geopolityka

Kurdowie oddadzą broń po klęsce Daesh?

Fot. US Army
Fot. US Army

Według tureckiego ministerstwa obrony amerykański sekretarz obrony Jim Mattis potwierdził, że broń przekazana Kurdom będzie musiała zostać zwrócona po tym jak tzw. państwo islamskie zostanie pokonane.

Deklaracja Jima Mattisa została złożona podczas spotkania z tureckim ministrem obrony Fikri Işıkiem. Amerykański sekretarz obrony miał stwierdzić m.in., że stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a milicją kurdyjską YPG (Yekîneyên Parastina Gel - Powszechnymi Jednostkami Obrony YPG) były tylko taktyczne, a broń dostarczona Kurdom zostanie usunięta po zniszczeniu tzw. państwa islamskiego.

Amerykanie zobowiązali się dodatkowo przykazywać co miesiąc władzom tureckim listę uzbrojenia, jakie otrzymały oddziały YPG. Pierwszy taki wykaz został dostarczony do Ankary już w tym miesiącu.

Jak na razie nie widomo, jak tureckie informacje wpłyną na działania sił kurdyjskich w operacji przeciwko Daesh. Oddziały podlegające pod YPG są bowiem uważane za najważniejszy komponent syryjskich sił demokratycznych, które na lądzie walczą z bojownikami tzw. państwa islamskiego. Sprawę komplikuje jednak fakt, że rząd turecki uznaje YPG za grupę terrorystyczną, powiązaną z Partią Pracujących Kurdystanu.

Nie wiadomo również jak Amerykanie chcieliby odzyskać przekazane uzbrojenie i wyposażenie wojskowe. Nie jest ono bowiem dokładnie rejestrowane, podobnie jak nie ma możliwości dokładnego identyfikowania tego, co rzeczywiście zostało utracone w czasie walki. Dla Turcji ważna jest jednak sama deklaracja amerykańska, że po zniszczeniu Daesh w Syrii i Iraku dostawy broni dla Kurdów zostaną zakończone, a dotychczasowy sojusznik przestanie być już tak ważny dla Amerykanów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.