Reklama

Wojna na Ukrainie

Zełenski: Mariusz Błaszczak przywiózł nam Kraby

Autor. Kpt. Katarzyna Tyszko

Rosjanie już odczuli, co to jest nowoczesna artyleria i że nie będą mieć bezpiecznego zaplecza na naszej ziemi – powiedział wieczorem we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Poinformował, że wojska ukraińskie mają polskie armatohaubice Krab.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

„139 dni, prawie 20 tygodni (pełnoskalowej wojny) i tak zwana druga armia świata boi się Ukraińców i może coś robić tylko dzięki bezdennym zapasom starego radzieckiego uzbrojenia" – oświadczył Zełenski.

Rosjanie, jak ocenił, „nie mają ani siły strategicznej, ani charakteru, ani zrozumienia tego, co w ogóle robią na ukraińskiej ziemi". „Nie mają krzty odwagi, by przyznać swoją porażkę i zabrać wojska z terytorium Ukrainy" – powiedział Zełenski.

Reklama

„Dzisiaj w Kijowie przeprowadziłem rozmowy z wicepremierem i ministrem obrony Polski (Mariuszem Błaszczakiem), a on przywiózł nam (samobieżne armatohaubice) Kraby" – powiedział Zełenski.

Czytaj też

„Oczywiście tematem naszego spotkania była dalsza współpraca w dziedzinie obrony, ale ważne jest tylko nie to, o czym rozmawialiśmy, lecz jak. Z absolutną pewnością co do ukraińskiej przyszłości, przyszłości europejskiej. Tak jest i w trakcie innych moich rozmów" – zaznaczył Zełenski.

Zełenski mówił o tym, że codziennie z linii frontu oraz głębi ukraińskiego terytorium docierają „bolesne wieści" o atakach, rannych i zabitych, lecz pomimo tego Ukraina jest w stanie się rozwijać, a także skutecznie działać na froncie.

„Przed nami ciężka droga. Niestety nie może być inaczej, gdy bronisz swojego domu przed terrorystyczną nawałą. Ale jest oczywiste, że przed nami jest sukces. Ukraina zdoła się obronić, odbudować, zrealizować swoje cele w polityce zagranicznej. Kiedy pracują na to miliony ludzi, każdy i każda na swoim poziomie- wynik będzie na pewno" – zapewniał prezydent.

Zełenski podziękował zwykłym obywatelom, którzy pomimo sytuacji nie wyjechali z kraju i kontynuują swoją działalność „z wiarą w Ukrainę i zwycięstwo".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (14)

 1. Zawisza_Zielony

  To dziwne bo nic nie słychać aby zamówiono kolejne KRABY w HSW. Nic nie mam przeciwko dostarczaniu tego systemu Ukrainie, ale nie kosztem naszych zdolności obronnych. Tzn. nie rozbrajajmy się przekazując systemy Ukrainie gdyż plantator kartofli za Bugiem jest coraz bardziej nieprzewidywalny.

  1. Chyżwar

   Ależ jest informacja o zamówieniu. Pytanie kiedy ono będzie zrealizowane.

  2. hermanaryk

   Patrz na to szerzej, Zawisza: Ukraina jest częścią naszych zdolności obronnych. Nie dlatego, że się lubimy (choć ostatnio tak jest), lecz dlatego, że skazuje nas na to nasze położenie geograficzne i po prostu arytmetyka.

 2. nyx

  Maksymalna produkcja podwozi w Korei to ok 200 szt rocznie + nasza ok 40-50 szt daje to ok 20 podwozi miesięcznie... jeżeli HSW nadąży z produkcją wież to 10 nowych krabów dla Ukrainy wydaje się być całkiem realne...

  1. MMir

   Może to TEORETYCZNIE byłoby realne w dłuższym czasie..... ale nikt nie zrobi nowego Kraba w kilka tygodni. Wiesz, ile się robi rakietę "Piorun " ? 18 miesięcy. A w niej jest jednak o wiele mniej części, niż w haubicy samobieżnej. Przy czym, Twoja wypowiedź zawiera "jeżeli"... a ja tu widziałem informację, że HSW mogłaby robić raptem 48 wież rocznie...

  2. Chyżwar

   @MMir Nie wiesz z czego ograniczenie w produkcji wynika. A mogą to być różne rzeczy. Na przykład brak półfabrykatów do produkcji luf. My bierzemy je z Francji a to świństwo musi się sezonować. Umowy z Koreą mogą rozwiązać różne rzeczy. Oni nie byli takim idiotami jak my i nie demontowali hut. Niemniej jednak chciałbym wiedzieć coś więcej, bo ostatnio sprzętu na papierze przybywa a w wojsku go ubywa. Jedynym wyjątkiem są chyba Cougary. A nie o nie najbardziej tu chodzi.

  3. Valdore

   @chyżwar, z Francji były lufy tylko do 8-miu pierwszych Krabów, potem bralismy je z Rheinmetalla, a obecnie sami produkujemy

 3. Cyber Will

  To ze wojna nie jest kinetyczna nie oznacza że jej nie ma i państwo nie jest atakowane na inne sposoby.. Ukraińcy walczą (posrednio) za Polskę Zostało to już powiedziane tyle razy że czas już zapamiętać. I nie media decydują o tym fakcie tylko zdrowy rozsądek i znajomosc HISTORII. Polska nie będzie się oglądać na bogatszych (jak USA czy W, Brytania) bo ich interesy nie są tak ZBIEŻNE z UA jak PL. I tak USA czy UK mocno się zaangażowały w ten temat. Państwa Bałtyckie też dobrze wiedzą co należy robić i dlatego od razu wysłały b. cenny sprzęt (Javeliny) jak na ich potencjał. Polska jest zapleczem UA i oprócz darowizn musi podwoić produkcje wszystkiego - za pieniądze z UA z amerykanskiego Lend Lease.

 4. Tchibo76

  Czy to oznacza że dostali kolejne sztuki? Taką informacje ostatnio widziałem - chciałbym to potwierdzić.

  1. X

   Tak by z tego wynikało. Stawiam na 6 do 18 szt. To pewnie dobrze...

  2. Valdore

   I bardzo dobrze jak Ukrtaina by dostała kolejne Kraby.

  3. Chyżwar

   @Valdore To dobrze, że oni dostają Kraby. Pytanie skąd je dostają. Jeśli kolejne idą ze stanu WP, to pisałem co powinna zrobić nasza delegacja, która była w Korei. Skoro chcesz zabierać, to jak najszybciej oddaj. Jak nie można produkować szybko przywieź z Korei gotowe K9 i oddaj wojsku właśnie je. To podobne działa, więc tragedii nie będzie.

 5. mmiks

  Czyli artylerii lufowej już prawie nie mamy. Ile lat będziemy odbudowywać to co mieliśmy (nie wspomnę o tym, że to co mieliśmy i tak było niewystarczające jak na nasze potrzeby)?

  1. Szymankowszczyzna

   Ale chcesz wiedzieć dokładnie, czy z grubsza.

  2. Chyżwar

   @Szymankowszczyzna "nie tak ostro siostro". Każdy Polak, który płaci podatki ma prawo wiedzieć z czym tańczy.

 6. Szymano

  Jeżeli oddaliście im te 60 krabów co sprzedaliście i razem ze wcześniejszymi oddaliście wszystkie nasze kraby to jesteście idi,.,..,.mi

 7. MMir

  Żadan umowa z Koreą ( o ile w ogóle jest jakaś umowa) nic tunie zrobiły - gi takich rzeczy jak Krab się nie produkuje w kilka tygodnu, tylko co najmniej kilkanaście miesięcy... Po prostu nasze elity, które się naczytały niejakiego Giedroycia, i dostrzegły w Ukraińcach braci - oddały im resztę naszych jedynych nowoczesnych dział. A ponieważ tu ludzie piszą "brawo" to widać, że nie tylko elity mają potrzebę, by Polska rozdawała co ma, i oczywiście od nikogo nic nie oczekiwała, piza pidzuwem dla naszej szlachetności.

  1. Janka74

   Oj chłopie. Albo oni ruskich albo ruscy nas. .

  2. MMir

   Nie, janka74, nie żadne "albo ruscu nas" - tak ciw.awiają media, żeby nikt nie sarkał, ani nie zadawał pytań... bo my nie toczymy żadnej wojny... a UA dozbrajać mogą Amerykanie, my nprawdę nie musimybogatszych wyręcxać...Natomiast postępujące rozbrajanie Polski to nie tylko zagrożenie dla egzustencji na przyszłość, ale już wtej chwili czyni nas podatnymi na wszelkie naciski - w każdej sprawie będziesz musiała chodzuć na smyczy sojuszników, bo własnej armmi już nie będziesz mieć, i tylko ich armia będziełaskawiecię chronić

  3. Chyżwar

   Otóż umowa z Koreą bardzo wiele zmienia. Kolegę Giedorycia mam gdzieś. Graniczyć z Rosją mi się nie chce. Dlatego im więcej Ukraińcy rusków wytłuką, tym lepiej.

 8. nyx

  18 sztuk im daliśmy w ramach pomocy, a teraz poszła dostawa 10 szt z 54 zakupionych przez nich... czyli mają już 28 szt...

 9. KrzysiekS

  Mam pytanie Polska ciągle mówi o przekazaniu natomiast portale Ukraińskie o sprzedaży. To w końcu przekazujemy ten sprzęt (przynajmniej pierwsze kraby i T-72) czy sprzedajemy?

  1. Robal

   Kase na sprzęt daje UE,

  2. Grzyb

   Pierwszych 18 szt przekazaliśmy i dostaniemy za to kasę z Unii. Za kolejne zapłacą Ukraińcy. T72 przekazaliśmy i dostaniemy za to kasę z Unii. Jak przekażemy Twarde, to dostaniemy Abramsy starszej wersji od USA w zamian.

  3. Sky

   Przekazujemy. Ale UA zamówiła Kraby oprócz tego. Tylko nie wyjeżdżaj z tekstem o rozbrajaniu PSZ itp.

 10. Gruders

  Na sadisticu jest filmik jak wiozą nowe kraby do Ukrainy koleją. Trochę tego jest.

 11. Paweł P.

  Brawo!

  1. jacho56

   Polska dostarczyła teraz 10 Krabów. Oczywiście wcześniej dostarczyliśmy 18.

 12. Anonymous

  czyżby Polska znowu rozdawała i jest już rozbrojona totalnie? zmarnowany sprzęt i kupa pieniędzy, oddajmey za darmo a setki miliardów w usa zakupów - gdzie tu rozum i logika... i nie przekonuje mnie ciągłe gadanie o tym że walczą za nas... bzdura, dziś po jednej stronie bo coś chcą od nas, później będą nas atakować... albo wykorzystywać w inny sposób...

  1. mc.

   POLSKA niczego nie rozdaje. POLSKA walczy - w tym przypadku Ukraińskimi żołnierzami, którzy okazali się Fantastyczni. Ukraina zamówiła u nas 54 szt Krabów za które płaci. Za zgodą kupującego Ukraina dostaje Kraby które niedawno zasiliły armię polską. Polska uzupełni te Kraby dzięki wpłacie od Ukraińców oraz wysyłce podwozi z Korei. Bardzo nas cieszy (Polaków) że Księstwo Moskiewskie odczuje naszą pomoc Ukraińcom.

  2. Robal

   Co ty bredzisz sprzęt jest za kase.

  3. Dudley

   Inwestowanie we własne bezpieczeństwo nazywasz rozdawaniem? Czym Ukraińcy rozwala więcej ruskich żołnierzy na swoim terytorium, tym mniej ich będzie zagrażało nam. A że przy pomocy polskiego uzbrojenia, do tego chyba zostało stworzone? Co do następnej transzy Krabów to muszę ciebie pocieszyć, bo pochodzi ona z kontraktu na 54 AHS, czyli nie darowane a kupione.

 13. szczebelek

  Umowa na Kraby podpisana dwa miesiące temu, prawdopodobnie wizyta Błaszczaka w Korei i pierwszeństwo kolejki w HSW dla Ukrainy zrobiły swoje i można było przywieźć pierwsze egzemplarze. Moim zdaniem dywizjon ogniowy to maks co można było dostarczyć w tak krótkim czasie chyba, że cała zabawa polegała na połączeniu gotowych wież z gotowym podwoziem.

 14. Esteban

  Ale mowa jest o 18 dostarczonych już Krabach, czy może chodzi o kolejną dostawę?

  1. Sky

   Kolejną. Znacznie większą.

  2. mb

   Kolejne, które zamówili u nas.

  3. Lek

   Dostawa jest, tylko nie wiadomo ile i czy jest to dar czy to zakupione za własne pieniądze. Ukraina przecież kupiła u na Kraby ok. 50 sztuk, które ma sukcesywnie otrzymywać. Ciekawsze że Hiszpania chce dać Leopardy, może rozwiązać się worek z czołgami zachodniej produkcji dla UA.

Reklama