Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: artyleria zniszczyła magazyn. Rosyjskie pojazdy zdziesiątkowane

Artyleria
Artyleria
Autor. Ministry of Defense of Ukraine/Twitter

Siły ukraińskie pochwaliły się zniszczeniem ponad 40 jednostek sprzętu rosyjskiego, jak się okazuje zniszczenie tak dużej liczby maszyn miało miejsce na wyjątkowo małym obszarze. Był nim hangar, w który wstrzeliła się ukraińska artyleria.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Opublikowany film ukazuje czas już po trafieniu pociskiem artyleryjskim hangaru. Jak widać pocisk bez problemu przeniknął przez dach do środka hangaru . Obfite kłęby dymu wskazują, że pojazdy znajdujące się wewnątrz były zatankowane. Jest to dziwne , że tak duża ilość sprzętu w momencie, gdy walki stają się coraz bardziej zaciekłe, została umiejsowiona w tak małej przestrzeni. Połączywszy to z wszechobecnymi dronami rozpoznawczymi wszelkiego typu i produkcji, powinno odczuwać się zagrożenie, skłaniające do rozpraszania sił, by nie stały się one celem masowego ostrzału. Skuteczność obrony po stronie rosyjskiej , również powinna budzić znaczące wątpliwości co do takiego nagromadzenia sprzętu. Szczęśliwie dla strony ukraińskiej udało się dzięki takiej nieroztropności zniszczyć znaczącą ilość pojazdów przeciwnika.

Czytaj też

Mimo niezbyt dobrej jakości zdjęcia możemy zauważyć na nim kilka szczegółów, z który możliwe jest wyciągnięcie pewnych wniosków . Pierwszy jest dość oczywisty, w wyniku trafienia najpewniej jednego pocisku artyleryjskiego, spłonął cały hangar wraz z zawartością. Drugim jest rozpoznanie części zniszczonych pojazdów, są to m.in samochody ciężarowe KamAZ czy Ural, ale także kołowe transportery opancerzone serii BTR (najpewniej w wersji 80/82/82A). Ostatnim, również dość prostym wnioskiem jest powstanie dużej luki w wyposażeniu rosyjskich sił. Jeżeli informacje strony ukraińskiej o zniszczeniu w tym miejscu nawet 40 pojazdów są prawdziwe, oznacza to, że potencjał bojowy jednostek rosyjskich rejonie ostrzału znacząco spadnie.Zniszczona została duża liczba samochodów ciężarowych, głównego dostarczyciela "logistyki" dla Rosjan, zatem bez uzupełnień sprzętowych Rosjanie nie będą w stanie skutecznie wspierać pobliskich oddziałów . Jak widoczne było przy uzupełnieniach dla sił na południu, Rosjanie nie posiadają w gotowości wystarczającej liczby samochodów ciężarowych do zapewnienia wsparcia logistycznego swoim wojskom.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. aQa

  Takiego łomotu jak teraz to sowieci nawet w Afganistanie nie dostali. Ukraińcy złapali "2 armię świata" z opuszczonymi do kolan spodniami. Jestem ciekawy rankingu armii świata po zakończonej wojnie w Ukrainie.

 2. Pirat

  Widzę że Rosja będzie musiała rekwirować więcej pojazdów w stylu Tuk Tuk do przewozu swojej Z-armii.

 3. Mama Leona

  Trwa również wojna informacyjna, pamiętając o tym starajmy się chłodzić emocje.

 4. Chrisde

  To sie tak jak juz jakas norymbergą nową skonczy lub ta rosja zostanie odcieta od cywilizowanego swiata...

  1. Morfi

   Nic z tego. Zwycięży "business as usual". Osobiste wyrzeczenia mieszkańców zachodu nie są im znane. Patrzą na tę wojnę przez pryzmat swojego portfela i bardziej interesuje ich cena chleba w sklepie niż gwałty na dzieciach w Ukrainie. Taka wg mnie jest smutna rzeczywistość.

  2. Patriota mały

   Zauważcie jaki problem Zachód ma z uchwalaniem sankcji, rubel już się odbił. Nikt nie liczy się że słabszymi. Krytykowano Nasz rząd za politykę proamerykańska a dzisiaj widać że jedynie USA i Anglia działają. I właśnie z nimi trzeba działać. Nie ma silnego kraju bez silnej armii

  3. komik

   Po co pisać o rzeczach, o których nie ma się pojęcia. Kurs rubla który widzicie, jest ustalony sztucznie przez bank centralny Rosji (pisząc bardzo skrótowo). Kurs ten byłby zweryfikowany przez rynek, tyle że tej waluty po prostu nikt w tej chwili nie kupuje i dlatego można sobie takie machinacje robić - wizerunkowo może to i wygląda dobrze (dla Rosji) ale realnie rubel jest walutą śmieciową.

 5. Majster1

  Czyżby sami rosjanie pomagali zakończyć tę wojnę w nadziei na powrót żywym do domu?

  1. papa lebel

   ponoć ludzie zaczynają działać racjonalnie dopiero wtedy, gdy zawiodą wszelkie inne sposoby :)

Reklama