Reklama

Wojna na Ukrainie

Norwegia przekaże 2000 granatników przeciwpancernych Ukrainie

Granatnik M72 w rękach żołnierzy US Army. Fot. US Marine Corps (DVIDS).
Granatnik M72 w rękach żołnierzy US Army. Fot. US Marine Corps (DVIDS).

Norweski rząd według Reutersa ma dostarczyć 2000 granatników przeciwpancernych M72 stronie ukraińskiej, w ramach wspierania jej zdolności obronnych przed siłami Rosjan.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Decyzja obala norweską politykę stosowaną od lat 50. XX wieku, polegającą na niewysyłaniu broni do krajów nienależących do NATO, które są w stanie wojny lub są zagrożone konfliktem zbrojnym. Norwegia przekaże do 2000 sztuk broni przeciwpancernej M72 LAW, poinformował rząd w oświadczeniu.

„Norwegia ma surową politykę dotyczącą eksportu sprzętu wojskowego, ale Ukraina stoi teraz w obliczu nadzwyczajnych okoliczności" – powiedział premier Jonas Gahr Stoere.

Reklama

Czytaj też

W niedzielę Norwegia ogłosiła, że wyśle na Ukrainę hełmy, kamizelki kuloodporne i inny sprzęt wojskowy, dodatkowo wycofując z Rosji część swoich funduszy.

M72 LAW to amerykański granatnik przeciwpancerny jednorazowego użytku, odznaczający się możliwościami penetracji pancerza na poziomie 200-350 mm RHA w zależności od wersji. Zasięg strzału w zależności czy cel jest ruchomy, czy stacjonarny wynosi 150-250/300-350 metrów. Granatnik składa się z wyrzutni w postaci dwóch koncentrycznych, rozsuwanych, gładkoprzewodowych, cienkościennych rur o kalibrze 66 mm. Ich produkcja rozpoczeła się w latach 60. XX wieku i do dziś są jednymi z najpopularniejszych granatników przeciwpancernych jednorazowego użytku na świecie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Mark

    Jakaś stara informacja....jeszcze w połowie marca o tym informował norweski rząd....jest już 02.04....A oni cały czas mają zamiar tylko dostarczyć. Czy jeszcze nie dostarczyli? Czy ktoś to sprawdził? Bo jeszcze 3-4 dni i Ukraincom już nie będę potrzebne te zestawy. Cały czas tylko puste słowa... przekazą, zrobią , myślą.... A może tak lepiej to sprawdzić i pisać przekazali, dostarczyli, zrobili....

Reklama