Reklama

Siły zbrojne

Kontrakt na modernizację Abramsów dla US Army

Fot. US Army
Fot. US Army

Koncern General Dynamics otrzymał od amerykańskich wojsk lądowych kontrakt na modernizację do 2020 r. do 786 czołgów Abrams do najnowszej konfiguracji przeznaczonej dla US Army. Już teraz założono jednak, że pojazdy tego typu będą unowocześniane również po zakończeniu obecnie podpisanej umowy.

Informacja ujawniona przez amerykański Departament Obrony wskazuje jedynie, że kontrakt na modernizację do 786 czołgów Abrams M1A1 jest wart ponad 2,6 miliona dolarów. W rzeczywistości jest to koszt tzw. umowy negocjacyjnej, która w momencie rozpoczęcia prac zostanie na pewno skorygowana.

Bedzie to z pewnością niezbędne, ponieważ zgodnie z kontraktem czołgi mają zostać zmodernizowane do najbardziej rozwiniętej wersji M1A2 System Enhancement Package Version 3 (M1A2 SEPv3), jak i do wersji M1A2K i M1A12S. Czołgi w dwóch ostatnich wariantach trafią do Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej.

Największy zakres prac wykonany będzie w przypadku modelu Abrams M1A2 SEPv3, który ma być w przyszłości bazą do kolejnych zmian wprowadzanych w tym pojeździe - przedłużającą jego życie w amerykańskich wojskach lądowych. W porównaniu do pojazdów M1A1 i poprzednich wersji M1A2 ma on przede wszystkim ulepszoną ochronę balistyczną i zwiększoną przeżywalność na polu walki.

Czytaj więcej: Najnowszy wariant Abramsa w służbie

Szacuje się, że modernizacja wszystkich zakontraktowanych czołgów Abrams zakończy się do grudnia 2020 r.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Junger

  A może byśmy przesunęli im nasze T72M celem wzmocnienia potencjału bojowego wojsk pancernych US Army? W Polsce to działa :)

 2. J21

  Czyli Amerykanie będą mieli 80 tonowe czołgi - heh pocieszne.

  1. Vvv

   70 z najlepszym pancerzem obecnym mbt, najlepszym sko, najlepsza optyka, hard kill itp itd.

 3. male be

  a to jest ciekawe bo nowoczesny abrams to 5x to co może spotkać.ktoś się zmierzył? dyktatorek modernizuje t72 bo tylko taką ma bazę i tylko na to stać. zastanawiam się tylko czemu 2020 a nie wcześniej.

 4. Mandee

  Jak bardzo kosztowna, w porównaniu z Leopardem 2, jest eksploatacja Abramsów w naszych warunkach? Czy turbiny Honeywella są serio tak awaryjne?

  1. Wojciech

   Zapomnij, nawet Amerykanie wracają do silników Diesla.

  2. Dropik

   150 l na 10 km czyli ponad 2x tyle co nasze leopardy. Oczywiście koszty paliwa to ułamek koszów utrzymania czołgu

  3. dekko

   eksploatacja jest napewno drozsza od leo2

 5. Orsza 1514

  Napewno mniej awaryjne niż t-14 harmata.

 6. Wojciech

  Oryginalnie: "General Dynamics to Upgrade US Army’s 786 M1A1 Abrams Tanks for $2.6 Billion" czyli kontrakt opiewa na 2,6 miliarda USD.

 7. Wojciech

  Modernizacja 786 czołgów Abrams M1A1 do najnowszej wersji za 2,6 miliona dolarów ??? Dobry dowcip :-) Chyba od sztuki.

Reklama