Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kontrakt na Carle Gustafy nowej generacji

 • Fot. Saab
  Fot. Saab

Szwedzki koncern zbrojeniowy Saab podpisał kontrakt na dostarczenie nowych granatników Carl-Gustaf M4. Jest to czwarty klient, który zdecydował się na zakup M4 od jego wejścia na rynek pod koniec 2014 roku. Dostawy zostaną zrealizowane w 2017 roku, nie ujawniono kto jest nabywcą nowej broni.

Carl-Gustaf M4 to nowa wersja systemu, charakteryzująca się niższą masą (wynoszącą 7 kg) i posiadająca wbudowany rejestrator oddanych strzałów. M4 jest w pełni kompatybilny z nowoczesnym sprzętem optycznym czy amunicją programowalną.

Wariant M4 jest o ponad 3 kg lżejszy od poprzedniej wersji M3 (dzięki zastosowaniu technologii tytanowo-kompozytowych) a przy tym wyposażony w uniwersalne szyny montażowe i system umożliwiający bezpieczne przenoszenie załadowanej wyrzutni. Przy długości 1 m waży poniżej 7 kg, czyli połowę tego co Carl-Gustaf M2 i o ponad 3 kg mniej niż M3. Wyrzutnia wykonana jest z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym z gwintowaną wkładką tytanową, która zastąpiła wersję ze stalową wkładką i wzmocnieniem włóknem szklanym w wariancie z 1991 roku.

Granatniki Carl-Gustaf
Granatniki Carl-Gustaf - na pierwszym planie wersja M4, na drugim wersja M3. Najnowsza odmiana granatnika wyróżnia się niższą masą, możliwością przenoszenia załadowanego działa, ulepszonym licznikiem strzałów oraz poprawą ergonomii i funkcjonalności. Fot. Andrzej Hładij/Rafał Surdacki

Granatnik został wyposażony w uniwersalne szyny montażowe, pozwalające na instalację dowolnego systemu celowniczego, w tym układów dzienno-nocnych. Podniesiono też ergonomię i zaopatrznono wyrzutnię w dwustopniowy bezpiecznik, który umożliwia przenoszenie z pociskiem w lufie. Dzięki temu broń jest wygodniejsza w transporcie i użyciu oraz może być gotowa do strzału w każdej chwili, co umożliwia jej bardziej elastyczne wykorzystanie.

Czytaj więcej: Szwedzkie granatniki i rakiety dla Homara. Nowości Saab na MSPO

Przy tym Carl-Gustaf M4 może wykorzystywać pełny wachlarz amunicji kalibru 84 mm stosowanej we wszystkich wcześniejszych wariantach. Saab pracuje też nad amunicją kierowaną dla granatników tego typu, co pozwoliłoby wydłużyć zasięg rażenia do około 2 km. 

Nowe zamówienie oznacza, że Carl-Gustaf M4 znajdzie się na wyposażeniu czwartego klienta od swojego debiutu na rynku pod koniec 2014. W 2015 Saab otrzymał pierwsze zamówienie na M4 od Sił Zbrojnych Słowacji. Ponadto, dwa kolejne kraje pozyskały egzemplarze demonstracyjne, do użycia w próbach ewaluacyjnych. Nie wiadomo kto jest czwartym nabywcą broni, gdyż informacja ta została objęta tajemnicą.

Reklama

Komentarze (12)

 1. magazynier

  Dlaczego marnujemy pieniądze na dziwne projekty? Opracowanie takiego sprzętu jak CG to problem do ogarnięcia. Komu zależy by tego rodzaju broni nie produkować w kraju? To samo z kierowanymi pociskami przeciwpancernymi, też przypadek? dziwny jest ten świat.

  1. Podbipięta

   Nie pozwolą panu na produkcje Gustava w kraju i już!Jankesi dostali licencje na AT 4 a CG wraz z ammo kupują aktualnie w Szwecji /dixi/

 2. gol

  Proszę nie pisać o wygórowanej cenie ponieważ jest to relatywnie tani system.

 3. rdfghjhgfdcdsd

  czy w końcu u nas ktoś ruszy głową i da ją w odpowiedniej ilości polskim żołnierzom ? czy dalej trwać bedzie era rpg-7, UR , i wiary w niezniszczalne leopardy

 4. ito

  ?? RG- rura z celownikiem optycznym waży niecałe 6,5 kg, o cenie lepiej nie mówić. Kaliber pocisku do 105 mm- cała reszta parametrów to tak naprawdę kwestia pocisku. Sporo fajnych opracowano jeszcze w ZSRR, nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby opracowywać własne "na miarę". Gdzie przewaga CG?

  1. Pi

   Zasięg?

  2. Podbipięta

   Ów granatnik ma kaliber 40 mm za to pociski są nad kalibrowe i mogą mieć kaliber od 60mm (jak bułgarskie odłamkowe )do c.a. 105 mm.Są to jednak granatniki nieperspektywiczne.Niemcy odchodzą od o wiele lepszych Panzerfaust 3.Natomiast szwedzkie działo bezodrzutowe nadal ma duży potencjał rozwojowy jako broń wsparcia .Nasze rury są zużyte.Pracowano nad ich amunicją blisko 20 lat temu.Testowano bułgarską ammo. Mówiono taż o prze kalibrowanej niemieckiej. Teraz to jest działanie absolutnie bezsensowne.

 5. podatnik

  W niczym to nie jest lepsze, tylko gorsze od RPG-7 z nowoczesnym granatem i nowym celownikiem. Za to GC jest w porównaniu do RPG-7 makabrycznie drogie.

  1. Podbipięta

   Jest lepsze pod każdym względem ( oprócz ceny ).

  2. spr

   Ile rodzajów amunicji jest dedykowanych do RPG7 a ile do CG ? Nie polemizuję, tylko chcę się dowiedzieć.

 6. Seba

  Moim marzeniem jest tysiąc takich wyrzutni plus kilka tysięcy pocisków do nich w WP.

  1. Podbipięta

   Do działa bezodrzutowego które posiada wachlarz bodajże 12 typów amunicji chcesz pan kupować po kilka granatów na egz. Lufa CG wytrzymuje min. 1000 strzałów. By miało to jakikolwiek sens taktyczny potrzebnych jest kilkaset na lufę.

 7. Kóma

  Antoni M. kupił po cichu dla WP te granatniki, bo naszym brakuje nowoczesnych odmian tej broni !!!

  1. Podbipięta

   Nie wiem nic na ten temat. .DWS co jakiś czas kupuje po ok. 200 szt. AT 4 .i choć oni nie podają dokładnych danych to fakt znany.Inna rzecz że AT 4 widziałem też na plecach Górali. Żadnych zakupów CG nie było w ostatnich latach.Kupujemy tylko pociski w ramach kontraktów NATO. DWS ma CG M3 a BKP zmodernizowane M 2.Razem to mniej niż sto dział. P.s. Skąd to info?

 8. Morgul

  słyszałem, że Saab do CG M4 pracuje nad pociskami kierowanymi o zasięgu 2,5 km atakujący pojazd od góry ciekawe jak to wygląda cenowo bo że sprzęt zacny to chyba każdy przyzna.

 9. LASS

  Jeszcze tylko trzeba umieć z tego celnie strzelać !!!!

 10. zol

  I oprócz rpg jednorazowych powinismy zakupić licencję na tą "przenośną artylerię" zespołową - lekki ,duży kaliber....niejednokrotnie broń lepsza (lżejsza do przeniesienia, poręczniejsza mniejsza obsługa, łatwiejszy do czyszczenia, "mobilniejszy" w rękach piechuty i efektytwniejszy od ciężkich granatników automatycznych - to LM60 i Carl GUstaw, a nie ciężki do tachania granatnik automatyczny powinien stanowić broń wsparcia w drużynach wsparcia m.in.. na KTO. Zarzucisz na plecy i bez problemu dymasz np. na czwarte piętro i potem smigasz w dół. Również jest bardziej uniwersalny - i jako ppanc i jako pełniacy rolę lekkiej artylerii.

 11. Podbipięta

  Starsze wersje mamy w WS i BKP. Przydałyby się też dla BPD i Górali.To drogi system.Martwi mnie teraz bardziej zapowiedż wprowadzenia M 72. Jeśli to miałby być jedyny nasz granatnik podstawowy to przy tym kalibrze kiepsko to widzę.Lepszy byłby RGW-90 czy AT-4.

 12. krzysiek84

  W XXII wieku też będziemy mieli CG M4, więc nie ma co płakać.

Reklama