Reklama

Geopolityka

Koniec "strategicznej cierpliwości" USA ws. Korei Północnej

Fot. D. Myles Cullen / The White House
Fot. D. Myles Cullen / The White House

Wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył, że wszystkie opcje są możliwe, jeśli chodzi o kryzys wokół Korei Płn., ale zaznaczył, że USA są zdeterminowane, by współpracować z Japonią, Chinami i Koreą Płd. w celu znalezienia pokojowego rozwiązania. Stwierdził też, że kończy się era "strategicznej cierpliwości", jak często określano doktrynę administracji Baracka Obamy.

"Era strategicznej cierpliwości skończyła się i w sytuacji, gdy wszystkie opcje są na stole prezydent (Donald) Trump jest zdeterminowany, by blisko współpracować z Japonią, Koreą Południową, ze wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie, i z Chinami w celu znalezienia pokojowego rozwiązania oraz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" - powiedział Pence w Tokio przed roboczym lunchem z premierem Japonii Shinzo Abem.

"Doceniamy trudny czas, w którym żyją mieszkańcy Japonii, w obliczu coraz częstszych prowokacji na Morzu Japońskim" - zauważył amerykański wiceprezydent, odnosząc się do wystrzeliwanych pocisków przez Koreę Północną, które zwykle wpadają do tego akwenu. "Jesteśmy z wami na sto procent" - zapewnił.

Premier Abe również zaapelował o "pokojowe rozwiązanie" kryzysu północnokoreańskiego. "Jest niezwykle ważne, aby prowadzić działania dyplomatyczne i szukać pokojowego rozwiązania" - podkreślił japoński premier. "Jednocześnie dialog dla samego dialogu nie ma żadnej wartości i konieczne jest wywieranie nacisku" - dodał.

Wiceprezydent USA przybył do Japonii z Korei Południowej w ramach rozpoczętej w niedzielę 10-dniowej podróży po Azji, do której dochodzi, gdy napięcie w regionie jest coraz większe. Korea Płn. dokonała próby wystrzelenia pocisku balistycznego na krótko przed wizytą Pence'a w Seulu.

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnąć terytorium USA. Administracja Trumpa traktuje Koreę Północną jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa USA. Dlatego priorytetami są zarówno budowa zdolności odstraszania w regionie (w tym poprzez wysłanie lotniskowcowej grupy bojowej), jak i bardziej długoterminowe działania - w tym wzmacnianie obrony przeciwrakietowej terytorium Stanów Zjednoczonych.

JP/PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.