Reklama

Siły zbrojne

Kolumna NATO we Wrocławiu [FOTO]

 • AEGIS ASHORE complex construction works in Romania. Image Credit: U.S. Navy/Lt. j.g. Alexander Perrien
  AEGIS ASHORE complex construction works in Romania. Image Credit: U.S. Navy/Lt. j.g. Alexander Perrien
 • Fot. MEADS
  Fot. MEADS
 • F-15 USAF
  F-15 USAF
 • 1
  1

Żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego z Batalionowej Grupy Bojowej NATO (eFP) na wrocławskim rynku spotkali się z mieszkańcami miasta. Wrocławianie mieli okazję zobaczyć m.in. amerykańskie transportery opancerzone Stryker, brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal oraz sprzęt i wyposażenie jednostek i instytucji wojskowych Garnizonu Wrocław. 

Otwierając piknik Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podkreślił, że obecność w Polsce wojsk sojuszniczych ma dla Polski ogromne znaczenie: - „(…) Każdy dzień, który spędzają w naszym kraju Amerykanie, Brytyjczycy czy Rumuni wzmacnia  i nas i wojska sojusznicze. (…) Na wrocławskim rynku pokazujemy wojskowy sprzęt, ale pokazujemy też naszą otwartość i chęć współpracy. (…) Życzę wszystkim Państwu dobrej zabawy i zachęcam do rozmów” – powiedział Paweł Hreniak.

Fot. kpr. Mariusz Dejneka

Dzisiejszym spotkaniem z wojskiem realizujemy kolejny etap rozmieszczania wojsk sojuszniczych na terytorium Rzeczypospolitej - powiedział Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka i podkreślił, że: - Polska również solidarnie wysyła swój kontyngent do Łotwy. Podobnie na południowej flance zespół bojowy uda się do Rumunii w ramach dywizji, która jako międzynarodowa struktura będzie realizowała zadania na południu Europy - zaznaczył gen. Śliwka. 

Fot. kpr. Mariusz Dejneka

Konsul Generalny USA w Krakowie Walter Braunohler przypomniał, że podczas ubiegłorocznego Szczytu NATO w Warszawie Stany Zjednoczone zobowiązały się do wzmocnienia swojej militarnej obecności w centralnej i wschodniej Europie.  – To znaczy więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce – na ziemi, w powietrzu i na morzu, więcej międzynarodowych ćwiczeń, lepszą infrastrukturę, żebyśmy mogli zmobilizować nasze siły tak szybko jak to konieczne. Zwracając się do wrocławian powiedział: - „Poznajcie naszych żołnierzy. Będą w Polsce i w regionie tak długo jak będą potrzebni. (…) Jesteśmy sojusznikami, i to na zawsze – podkreślił Walter Braunohler.

Kpt. Gabe Montoya z 2 Pułku Kawalerii armii amerykańskiej i brytyjski por. Jon Quick w imieniu żołnierzy wojsk sojuszniczych dziękowali mieszkańcom Wrocławia za serdeczne przyjęcie, którym zostali zaskoczeni od momentu przyjazdu do Polski.

Jak poinformował kpt. Tomasz Słotwiński, w spotkaniu na wrocławskim rynku wzięli udział żołnierze armii Stanów Zjednoczonych z 2 Pułku Kawalerii, a także żołnierze brytyjscy i polscy. Mieszkańcy Wrocławia mieli okazję zobaczyć m.in. amerykańskie transportery opancerzone Stryker, brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal oraz sprzęt i wyposażenie jednostek i instytucji wojskowych Garnizonu Wrocław. W programie zaplanowano występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, pokazy musztry paradnej oraz walki wręcz. Dodatkową atrakcją była wojskowa grochówka serwowana prosto z wojskowej kuchni polowej. Żołnierze cieszyli się dużym zainteresowaniem wrocławian, wspólnym zdjęciom i rozmowom nie było końca.

Żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego przybywają do Polski w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO (eFP). Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Rumunia i Wielka Brytania. Wojska sojusznicze stacjonować będą we wschodniej Polsce, w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Reklama

Komentarze

  Reklama