Reklama

Polityka obronna

Kilkuset islamskich terrorystów jest w Europie?

Fot. Polizei
Fot. Polizei

Niemiecki dziennik „Neue Osnabruecker Zeitung” poinformował, iż Europejski Urząd Policji Europol szacuje liczbę potencjalnych islamskich terrorystów przebywających na terytorium Europy na kilkaset osób.

"Zagrożenie dla bezpieczeństwa stanowią obywatele krajów Unii Europejskiej o radykalnych poglądach, którzy walczyli w Syrii bądź Iraku po stronie Państwa Islamskiego (IS), a obecnie powrócili do Europy" - poinformował Europol odpowiadając na zapytanie redakcji.

Czytaj także: Azylanci sprawcami trzech ataków w Niemczech. "Kluczowa odpowiedź na miejscu"

Zdaniem Europejskiego Urzędu Policji IS nie wykorzystuje systematycznie strumienia uchodźców napływających z Bliskiego Wschodu do Europy do przemycenia własnych bojowników. "Nie dysponujemy konkretnymi dowodami na poparcie tej tezy" - powiedział rzecznik Europolu. "Członkowie grup terrorystycznych lub powracający zagraniczni bojownicy przekraczają z reguły granicę z prawdziwymi lub podrobionymi paszportami i raczej nie korzystają z usług przemytników ludzi szmuglujących uchodźców" - twierdzi Europol.    

Europol szacuje liczbę tzw. foreign fighters, czyli dżihadystów z UE walczących w Syrii i Iraku, na około 5000. Jedna trzecia z nich - od 1500 do 1800 - wróciła do Europy. "Wielu z nich nie ma zamiaru ani potencjału, by dokonywać terrorystycznych zamachów" - twierdzi Europol. "Są jednak wśród nich setki potencjalnych terrorystów, którzy stanowią zagrożenie" - powiedział rzecznik Europolu "Neue Osnabruecker Zeitung". Zadaniem władz w poszczególnych krajach jest podejmowanie przeciwko nim działań.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama