Reklama

Siły zbrojne

Kawaleria powietrzna strzela z broni wsparcia. Moździerze i Spike

Na poligonie w Nowej Dębie pododdział 25. Brygady Kawalerii Powietrznej prowadził szkolenie ogniowe oraz taktyczne, z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz moździerzy.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP informuje, że ramach szkolenia ogniowego żołnierze 7. Batalionu Kawalerii Powietrznej realizowali strzelania sytuacyjne oraz zadania ogniowe z wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike i moździerzy LM60.

W trakcie szkolenia poligonowego główny wysiłek skupiono na współdziałaniu komponentu lądowego z lotniczym z 1. oraz 7. dywizjonu lotniczego, wchodzących również w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Jednostki Kawalerii Powietrznej i 6. Brygady Powietrznodesantowej dysponują znaczną liczbą ppk Spike-LR, jednak w innych formacjach (zmechanizowanych i zmotoryzowanych) ich liczba jest ograniczona.

25. Brygada Kawalerii Powietrznej należy do wojsk aeromobilnych, w których pododdziały szturmowe wykorzystując wsparcie śmigłowców są przerzucane w rejon działań pod jednym wspólnym dowództwem. Działania te nie są działaniami polegającymi wyłącznie na przerzucie przy pomocy środków transportu powietrznego elementu lądowego do rejonu działań. W działaniach tych śmigłowce stanowią integralny element ugrupowania bojowego będący nie tylko środkiem transportu ale także środkiem walki.

Czytaj więcej: Przeciwpancerny węzeł gordyjski

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. Pawlo

    Na zdjęciach granatnik Rafaela chyba jest. To tylko ilustracja?

  2. Pawlo

    Co z RGW-90?

  3. .

    Tak na marginesie ćwiczeń. Nasi na Litwie używają jednorazowych granatników,ktos wie co to jest i dlaczego,mamy juz cos nowego na stanie?

Reklama