Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa samolotu MiG-31

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjski samolot myśliwski MiG-31 rozbił się w pobliżu Niżnego Nowogrodu, w bagnistym, trudno dostępnym terenie zalesionym. Do katastrofy doszło w minioną środę.

Przedstawiciele władz lokalnych poinformowali, że rozbita maszyna nie spowodowała dodatkowych zniszczeń na ziemi, samolot spadł na zalesionym, podmokłym terenie. Załoga maszyny, jak podało rosyjskie ministerstwo obrony, zdołała bezpiecznie katapultować się przed rozbiciem samolotu.

Ponaddźwiękowy myśliwiec przechwytujący MiG-31 rozpoczął służbę w lotnictwie ZSRR pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Był to pierwszy na świecie seryjnie produkowany samolot myśliwski, zaopatrzony w radar ze skanowaniem elektronicznym (pasywnym). Od kilku lat Rosja modernizuje samoloty tego typu do standardu MiG-31BM, docelowo na wyposażeniu lotnictwa rosyjskiego ma znaleźć się 130 maszyn tego typu. Myśliwce przechwytujące MiG-31BM otrzymały m.in. stację radiolokacyjną Zasłon-M, pozwalającą według koncernu Rostec na wykrywanie celów powietrznych z odległości 320 km i ich zwalczanie na dystanie 280 km (przy pomocy pocisków K-37/RWW-BD). Mają możliwość śledzenia do 10 obiektów powietrznych jednocześnie.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Adaś

  @CCC - nie ma się co cieszyć, ten wypadek mógł dać więcej powodów do radości.

 2. realista

  Jak widać Admirał Kuzniecow wrócił do Rosji.

 3. niki

  Rosja ma sporo samolotów w służbie i dlatego od czasu do czasu spadają. W USA też spadają czy to F-16 czy F-18. Polskie Mig-29 też.

 4. Piotr

  do As, na papierze - faktycznie SZACUN... nie rozśmieszaj mnie... to tak, jakby starą ładę wystawić w F1 :P

 5. Niedoinformowany

  A ile f18 w tym roku stracili amerykanie I sojusznicy w wyniku różnych wypadków? Nie tylko rosyjskie samoloty spadają.

 6. ck16

  Szkoda, że po upadku ZSRR nie kupiliśmy od Rosjan licencji na MIGa 29. Nawet obecnie byłby to dla nas ogromny skok technologiczny a dla Rosjan to konstrukcja schodząca.

 7. Zawirator

  Jak się lata po pijaku to tak jest. Plus do tego konstrukcja samolotu i projekt robiony na kolanie daje takie rezultaty.

 8. W3 - pl

  Czyli to nie jednego z eskorty tu - 160 w rajdzie do +-76 km od brzegu Brytanii.. Bo to w czwartek. Gdy by zatankowali w powietrzu I pchali daleko w ten deszcz to w razie kraksy znowu f16 winili. Norwegii

 9. As

  Możliwości budzą szacunek

 10. Davien

  I znowu jak co roku MiG-31 sie rozbił.Ciekawe jaka wersja i jaki był powód wypadku.

 11. Dumny wania

  Szok najbardziej zaawansowane lotnictwo w dziejach świata. Najbardziej zaawansowany najwszechstronniejszy myśliwiec świata nie mający analogów,najlepsi piloci ,a co tydzień coś spada. Dobrze,że to utajnili od środy wiadomo u nas zawsze wszystko tajne.

 12. ccc

  Często im ten złom spada i dobrze. Im ich mniej tym dla nas lepiej.

Reklama