Geopolityka

Katastrofa Black Hawka w Turcji

fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turcji
fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turcji

22 lipca br. w południowo-wschodniej części Turcji doszło do katastrofy wielozadaniowego śmigłowca transportowego Sikorsky UH-60 Black Hawk należącego do sił zbrojnych tego kraju.

Do zdarzenia doszło podczas lądowania w posterunku w prowincji Hakkari. Na pokładzie znajdowało się piętnaście osób, cztery z nich zginęły. Miejsce wypadku jest rejonem intensywnych walk turecko-kurdyjskich, celem tych drugich jest wywalczenie niepodległości dla swojego narodu (zamieszkującego pogranicze iracko-tureckie).

Tureckie siły zbrojne są jednym z dwóch użytkowników śmigłowców rodziny UH-60 Black Hawk w tym kraju (obok policji). W ubiegłym roku władze w Ankarze rozstrzygnęły przetarg TUH, w wyniku którego służby mundurowe otrzymają kolejnych 115 egzemplarzy śmigłowców rodziny S-70 Black Hawk - w większości zostaną wyprodukowane na licencji w zakładach koncernu TAI.

(ŁP)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.