Kanadyjskie restrykcje wobec Turcji utrzymane

23 kwietnia 2020, 13:09
Turkish_soldiers_conduct_patrol_on_outside_Manbij,_Syria (1)
Fot. Türk Silahlı Kuvvetleri (VOA) - Voice of America, Kamu Malı, commons.wikimedia.org
Reklama

Władze kanadyjskie nie zamierzają łagodzić zeszłorocznych restrykcji względem handlu bronią oraz technologiami wojskowymi z Turcją. Tym samym, rządzący w Ottawie utrzymali zakaz obrotu bronią z Turcją na czas nieokreślony, informują kanadyjskie media na czele ze stacją CBC. Wcześniejsze obostrzenia, które pojawiły się już jesienią 2019 r., były reakcją na wkroczenie wojsk tureckich do północnej części Syrii.

Datowane jeszcze na październik 2019 r., kanadyjskie tymczasowe zawieszenie możliwości eksportu technologii wojskowych do Turcji, zostało utrzymane i to bezterminowo. Należy zaznaczyć, że oprócz Kanady, ograniczenia wówczas wprowadziły władze Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec.

Chociaż oba państwa są partnerami w ramach NATO, to jednak teraz kanadyjskie firmy zbrojeniowe raczej nie mają co liczyć na możliwość uzyskania, w większości spraw, zgody państwowej na eksport swoich technologii nad Bosfor. Należy zauważyć, że Kanada nie dokonała zmiany na liście zaufanych partnerów gospodarczych, gdzie znajdowała się Turcja. Jednak wskazała, że indywidualnie będzie ograniczać większość wniosków firm kanadyjskich, chcących uzyskać niezbędne pozwolenia.

Wspomniany status państwa zaufanego, powoduje, że kanadyjski sektor obronny mógł dotychczas śmiało prowadzić rozmowy handlowe z odbiorcami tureckimi, nawet w przypadku najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia.

Zauważa się, że w ostatnich latach Kanada eksportowała coraz więcej technologii wojskowych właśnie do Turcji. Przykładowo, podsumowując sam 2018 r., technologie wojskowe trafiające nad Bosfor mogły przynieść ponad 115 milionów dolarów kanadyjskim firmom. Istotne były w tym zakresie transfery najnowszych kanadyjskich rozwiązań elektronicznych oraz obrazowania. Ten skok widać jeszcze lepiej, gdy zestawi się to z wartością 7,5 mln dolarów amerykańskich w 2015 r. Jak widać, władze kanadyjskie są w stanie ponieść koszta gospodarcze tego rodzaju obostrzeń politycznych.

Przy czym, władze w Ottawie zaznaczają, iż są w stanie zaakceptować wyjątki od obranej polityki względem Turcji. Ma to dotyczyć kwestii natowskich, jak chociażby potencjalne partycypowanie firm kanadyjskich w systemie obrony przeciwrakietowej. Jeśli rzeczywiście Ankara chciałby i kupiłaby np. systemy produkcji Raytheon, których elementy są wykonywane również w Kanadzie. 

Kluczowe ograniczenia mają jednak dotknąć w pierwszej kolejności amunicję, broń lekką, wyposażenie indywidualne żołnierzy, sprzęt ochronny czy też elektronikę niezbędną do prowadzenia działań na lądzie lub bombardowania z powietrza. Dotykając niejako aktywności wojsk tureckich w Syrii, szczególnie w rejonach kurdyjskich. Kanadyjski urzędnik Charles-Marie Matte, zastępca dyrektora oddziału zajmującego się kontrolą eksportu w tamtejszym ministerstwie spraw zagranicznych, stwierdził, iż ograniczenia będą obowiązywały do momentu wydania przez władze innej decyzji.

JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Reklama
Observer
czwartek, 23 kwietnia 2020, 22:35

Czyżby Świat stał się ciupinkę lepszy? Brawo Kanada, Francja, Niemcy i UK! Od bandytów z daleka!

Milutki
piątek, 24 kwietnia 2020, 09:54

Tak świat stał się ciutkę lepszy, bandyta Syrii atakujący własny naród zostal powstrzymany, powstrzymani tez zostali ocalanowi komunisci robiacy sobie przyczółek w Syrii, zastopowanybtez został uzurpatora atakujący Libijski rząd. Kanada, Francja , Niemcy i UK niestety nie stanęły w tym konflikcie po właściwej stronie a państwo czyniąc świat lepszy pozostało w swoich staraniach same

Davien
niedziela, 26 kwietnia 2020, 10:53

Milutki, PKK nie ma w Syrii od ponad 20 lat, na dostawy broni do Libii jest nałozone embargo ONZ wiec co ty za brednie wygadujesz?

Milutki
niedziela, 26 kwietnia 2020, 21:33

Nic nie napisałem o PKK ale jak widac dobrze wiesz jakie kłamstwo demaskuję i jakimi metodami musisz je ukrywać. W Syrii PKK występuje ale pod inną nazwą aby mydlić oczy opinii publicznej bo organizacja PKK jest uznana za terrorystyczną w Europie i USA.

Observer
piątek, 24 kwietnia 2020, 11:48

To wy turcy wspieracie islamski terroryzm w Egipcie, Syrii i Libii, wy turkmeni odbieracie domy syryjskim Kurdom. Wy wspieracie państwo islamskie , i wy nie macie za grosz honoru by przyznać się do masowych mordów. Im mniej z wami interesów tym lepiej.

Milutki
piątek, 24 kwietnia 2020, 18:05

Turcja broni Kursów przed ocalanowymi komunistami i walczy z państwem islamski m.in w czasie operacji Tarcza Eufratu. Masowych mordów nie ma

Observer
sobota, 25 kwietnia 2020, 21:54

Typowa turecka obłuda. turcja palcem nie kiwnęła gdy państwo islamskie na granicy turecko syryjskiej miało swoje bazy. Turcja od dziesięcioleci wyniszcza Kurdów którzy na tych terytoriach (jako potomkowie Hurytów) żyją od tysięcy lat. Turcja wspiera ruchy islamistyczne w wielu krajach.

Milutki
niedziela, 26 kwietnia 2020, 21:39

Turcja nie mogła samodzielnie walczyć z organizacją ISIS i później ponosić tego konsekwencje. Turcja proponowala wspólne działanie przeciwko ISIS i Ocalanowymi komunistami ale USA wybrało wspieranie komunistów bo byli oni bardziej usluzni. Kurdowie są potomkami Hurytow tak samo jak inne nacje regionu, również Turcy

Observer
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 09:39

Nie znasz historii własnego narodu? Turcy to przybysze z Azjii, najechali Anatolię i podbili to co było greckie. Z ludnością miejscową rozprawiali się bardzo okrutnie, gorzej niż naziści w Polsce.

Milutki
środa, 29 kwietnia 2020, 00:06

Badania genetyczne pokazują jednoznacznie że Turcy są potomkami zarówno dawnych Anatolijczykow jak i Turków z Azji Środkowej. W Internecie jest dużo na ten temat

Observer
środa, 29 kwietnia 2020, 09:18

Hmm może dlatego, że jak z Pontami, masowo zabijaliście mężczyzn a kobiety siłowo braliście za żony? Ot turecka mentalność. Najechać zabić i zgwałcić. W Internecie jest dużo na ten temat

Milutki
czwartek, 30 kwietnia 2020, 09:34

Z badań genetycznych wynika że Turcy są potomkami dawnych Anatolijczykow zarówno w linii męskiej jak i żeńskiej. Chciej się z tym zapoznać a nie snuć błędne domysły

Observer
czwartek, 30 kwietnia 2020, 15:26

I dodam. Wiesz kiedy turcy wkroczyli do Anatolii? W 1048 r. . Dopiero w XI wieku wkroczyliście do Anatolii rozumiesz? Uczyłeś się historii własnego narodu? XI wiek. W Anatolii imperium Hetyckie skończyło się w XIII wiek p.n.e. Huryci w Syrii żyli prawie 3 tyś lat zanim weszliście do Azji Mniejszej. Jesteście obcym ludem na tych ziemiach który krwawo i bardzo okrutnie rozprawiał się z prawowitymi mieszkańcami. Robicie tak nadal w XXI w. nasiedlając turkmenów na ziemiach Kurdów - tych których przodkowie żyli tam od tysiącleci.

Milutki
piątek, 1 maja 2020, 00:10

Te wszystkie królestwa które wymieniasz juz nie istniały gdy wkroczyli tam Turcy w XI w. , Turcy nie są odpowiedzialni za ich upadek. Istniało tylko Cesarstwo Bizantyjskie, jeżeli Turcja ma się czuć winna za upadek Cesarstwa to niech winę wpierw czują Niemcy, Francuzi, Hiszpanie , Austryjacy za zniszczenie Cesarstwa Zachodniego. Pierwotna siedziba Kurdów to góry północnego Iranu, do północnej Syrii i Anatolii przybyli dużo później. Tyle historii, historyjki o wysiedlaniu Kurdów innym razem

Observer
czwartek, 30 kwietnia 2020, 15:09

Błędne domysły? Ucz się historii. Losy Pontów, Greków, Ormian podczas panowania tureckiego. Masowe mordy i masowe gwałty. Jesteście najeźdźcami z Azji. I tego ty ani twoi koledzy z ambasady nie zmienią.

Milutki
piątek, 1 maja 2020, 00:02

Nacje które wymieniasz ostatnio to one zaatakowały Turków aby ich zniszczyć, Turcy się bronili

A
sobota, 25 kwietnia 2020, 04:02

Tylko punktowe. Plus masowe relekocje ludności.

Milutki
sobota, 25 kwietnia 2020, 20:38

Nie ma masowych relokacji, są tylko powroty Syryjczyków do Syrii. Punktowe mordy to jakieś przedziwne pojęcie

sobota, 25 kwietnia 2020, 04:01

Ale punktowe są.

piątek, 24 kwietnia 2020, 09:28

A Rosja dalej sprzedaje Turcji broń...

Observer
piątek, 24 kwietnia 2020, 11:50

I wstyd za to. Kraj który z historycznych powodów powinien na każdym froncie wspierać Grecję sprzeniewierza się handlując z Turcją. Hańba.

piątek, 24 kwietnia 2020, 16:18

Grecja jeżeli będzie potrzebować

Pentagram
czwartek, 23 kwietnia 2020, 20:12

Już raz Kanada dostała po łapach od Arabii Saudyjskiej Co swedzi?

czwartek, 23 kwietnia 2020, 20:45

A niby kiedy?

Tweets Defence24