Powstał zespół ws. reformy NATO. Polskim delegatem była szefowa MSZ

31 marca 2020, 10:23
Anna_Fotyga_2019 (1)
Fot. European Parliament from EU, CC BY 4.0
Reklama

Przy Sekretarzu Generalnym NATO powołany został właśnie specjalny zespół ekspercki, mający wspierać bezpośrednio Jensa Stoltenberga w analizie możliwości wzmacniania politycznego wymiaru Sojuszu w kolejnych latach. Powołanie zespołu wpisuje się w proces refleksji nad dalszym funkcjonowaniem NATO, w związku z decyzjami państw na spotkaniu w Londynie w 2019 r. W elitarnym gronie dziesięciu osób z państw członkowskich znalazła się Polka, była minister spraw zagranicznych, a obecnie europoseł Anna Fotyga.

NATO poinformowało właśnie, że Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg oficjalnie we wtorek 31 marca 2020 r. ogłosił powołanie elitarnej grupy ekspertów z państw członkowskich. W celu wsparcia jego pracy w procesie analizy możliwości dalszego wzmocnienia politycznego wymiaru NATO. Grupie pięciu mężczyzn i pięciu kobiet będą współprzewodniczyć Thomas de Maizière oraz Wess Mitchell. Będą oni podlegać bezpośrednio Sekretarzowi Generalnemu NATO.

Na ubiegłorocznym spotkaniu w Londynie, przywódcy wszystkich państw NATO, zgodzili się co do potrzeby dokonania długofalowego procesu refleksji względem funkcjonowania sojuszu. Ma to nastąpić bezpośrednio pod auspicjami Sekretarza Generalnego. Nowy zespół ekspercki ma za zadanie przedstawić zalecenia mające na celu wzmocnienie jedności Sojuszu, zwiększenie poziomu możliwości sprawnych konsultacji politycznych w obrębie NATO. Eksperci mają przyjrzeć się również problemowi koordynacji pomiędzy sojusznikami oraz możliwemu wzmocnieniu roli politycznej NATO.

Podkreślone zostało, że skład grupy eksperckiej mającej doradzać Sekretarzowi, uwzględnia równowagę płci, odpowiednie doświadczenie oraz kwestie rozmieszczenia geopolitycznego państw członkowskich w ramach NATO. W swych pracach grupa ekspertów ma bezpośrednio współpracować ze stolicami państw NATO oraz Radą Północnoatlantycką, będącą organem decyzyjnym NATO. Zakłada się również włączenie do dyskusji innych zainteresowanych partnerów.

Do grupy powołano następujących ekspertów:

  1. Greta Bossenmaier (Kanada),
  2. Anja Dalgaard-Nielsen (Dania),
  3. Hubert Védrine (Francja),
  4. Thomas de Maizière (Niemcy),
  5. Marta Dassù (Włochy),
  6. Herna Verhagen (Holandia),
  7. Anna Fotyga (Polska),
  8. Tacan Ildem (Turcja),
  9.  John Bew (Wielka Brytania)
  10.  Wess Mitchell (Stany Zjednoczone).

Źródło: NATO

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
BUBA
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:29

To koniec NATO teraz dekady analiz i gdybania

marcin
środa, 1 kwietnia 2020, 14:53

Chciałbym kolegom wyjaśnić,że ekspertami nie są wojskowi ale dyplomaci.W większości przypadków byli ministrowie spraw zagranicznych.I nie będą dyskutowali o sprawach sensu stricte militarnych ale o celach i zadaniach NATO w kontekście strategicznym.Dlatego naszym reprezentantem jest pani Fotyga,która cieszy się dużym uznaniem poza granicami Polski.

Obserwator
czwartek, 2 kwietnia 2020, 01:28

Dobrze, że komentarz ten powstał 1 kwietnia, gdyż opinia nt. byłej szefowej MSZ jest poza granicami Polski zupełnie inna...

PiotrEl
środa, 1 kwietnia 2020, 13:09

Jak to ładnie kiedyś wyraził widząc listę doradców wojskowych wysłanych przez Londyn by mu doradzać na półwyspie książę Wellington : "Na Boga może ta lista nie przerazi Francuzów, ale przeraziła mnie"... No a reprezentacja Polski to już klasa sama dla siebie...

Tomasz B.
wtorek, 31 marca 2020, 17:03

To jest sabotaż państwa Polskiego przez własny rząd. :(

Autor
wtorek, 31 marca 2020, 16:42

jaki kraj tacy eksperci

Antoni
wtorek, 31 marca 2020, 21:03

Jaki kraj, tacy komentujący.

Muminek
środa, 1 kwietnia 2020, 11:38

Ty naprawdę myślisz ze ta panie wie coś o wojskowości ??

Pierre
środa, 1 kwietnia 2020, 12:29

Ona ma być przekaźnikiem. Jest dobrze wygadana.

bender
środa, 1 kwietnia 2020, 14:44

Z tym wygadaniem to nie jestem taki pewien. Pamiętasz słynne "hardcore negotiators"?

Tencer
wtorek, 31 marca 2020, 13:53

Juz raz próbowała zreformować PREZESA to ja,wyrzucił do Brukseli

Xd
wtorek, 31 marca 2020, 13:49

Wyjątkowy "ekspert" już jestem optymistycznie nastawiony do tych "porad"

Tweets Defence24