Reklama

Polityka obronna

"Kamery, broń, podwyżki i inwestycje". Mundurówka do modernizacji

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Program modernizacji służb mundurowych - według którego do końca 2020 r., do policji, straży granicznej, PSP i BOR trafi 9,1 mld zł - to jeden z priorytetowych projektów realizowanych przez rząd - poinformował w Sejmie szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Został on jednogłośnie przyjęty przez sejmową Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Ponad 9 miliardów złotych na nowoczesne i dobrze wyposażone służby – to główne założenie zaakceptowanego w czwartek przez komisję sejmową Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Projekt ustawy przedstawił minister Mariusz Błaszczak. Za jego realizację będą odpowiadać szefowie służb podległych MSWiA.

Minister zaprezentował założenia projektu podczas obrad sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Najważniejszym celem ustawy jest zwiększenie skuteczności działania policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Aby go osiągnąć, na przestrzeni lat 2017 - 2020 roku, formacje podległe MSWiA otrzymają w sumie niemal 9,2 mld złotych. Pieniądze będą podzielone według ich potrzeb i wymagań, a sam program przewiduje trzy podstawowe rodzaje działań:

 • inwestycje budowlane – budowa nowych obiektów, ale również przebudowa i modernizacja starych – ok. 2,3 mld zł;
 • wymiana sprzętu i wyposażenia – ta kategoria obejmuje mi.in pojazdy, uzbrojenie, sprzęt informatyczny i łącznościowy oraz wyposażenie osobiste – ok. 2,7 mld zł;
 • wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników –  system wynagrodzeń i uposażeń ma być konkurencyjny, a jego charakter bardziej motywacyjny –  ok. 4,1 mld zł.

Minister podkreślił, że pierwsza podwyżka wynagrodzeń nastąpi w styczniu 2017 r. Do roku 2019 funkcjonariusze zarobią w sumie 609 zł więcej, a pracownicy 597 zł. Oznacza to, że ich wynagrodzenia wzrosną o odpowiednio około 13 proc. i 16 do 19 proc.

Ile i dla kogo?

W ramach programu najwięcej środków, prawie 6 mld zł, trafi do policji. Część z nich zostanie przeznaczona na budowę nowych oraz przebudowę istniejących jednostek policji. Chodzi o komisariaty, komendy powiatowe i miejskie, a także utworzenie kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych i unowocześnienie strzelnic. W policji plan zakupów obejmuje m.in. nowoczesne pistolety z amunicją 9 mm o zwiększonej sile ognia (magazynki o pojemności 15-17 naboi). Ma to pozwolić na wymianę pistoletów P-64 i P-83 (pojemność magazynka 6-8 naboi). Policja chce także kupić pistolety maszynowe i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych, w miejsce karabinków AKMS.

Błaszczak zapowiedział, że na mundurach policjantów będą kamery rejestrujące ich interwencje. "Koszty nie są duże, a rezultat będzie bardzo pozytywny. Dzięki temu będziemy mogli rozstrzygnąć spory" - powiedział Błaszczak, odpowiadając na pytania posłów.

Ponad 1,2 mld zł trafi do Straży Granicznej, która planuje budowę i rozbudowę obiektów w jednostkach SG, budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. W ramach programu ma zostać kupionych kilkaset pojazdów, w tym głównie samochody patrolowe i terenowe, mikrobusy, ambulanse medyczne oraz motocykle i skutery śnieżne. SG planuje też zakup lekkiego śmigłowca jednosilnikowego, turbinowego z nowoczesnym systemem obserwacji średniego zasięgu oraz morskie jednostki interwencyjno-pościgowe. Do pograniczników mają trafić także nowe pistolety, karabinki i pistolety maszynowe. 

Do PSP trafi ponad 1,7 mld zł. Środki te zaplanowano przede wszystkim na inwestycje budowlane, w tym rozbudowę budynku Komendy Głównej PSP na potrzeby Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności oraz przebudowy budynków w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie i w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Wydatki straży pożarnej na zakupy sprzętu transportowego będą obejmować zakup ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.

Program dla BOR (ponad 200 mln zł) przewiduje m.in. nowe inwestycje budowlane oraz zakup samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz innych pojazdów. BOR chce także kupić nowoczesne uzbrojenie, sprzęt specjalny, sprzęt informatyczny i łączności. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju.

To jeden z najważniejszych projektów, które zostały przygotowane przez rząd PiS. Jest wzorowany na programie rządu premiera Jarosława Kaczyńskiego z 2007 r.

szef MSWiA Mariusz Błaszczak

Dzięki Programowi Modernizacji, służby mają lepiej przystosować się do wymagań, jakie stawia przed nimi zapewnienie bezpieczeństwa w obliczu niestabilnej sytuacji na świecie. Szef MSWiA poinformował, że oprócz tego Program Modernizacji przewiduje konsekwentne przywracanie posterunków policji zlikwidowanych w latach 2008-2015.

Po krótkiej dyskusji nad kształtem projektu ustawy, Komisja Spraw Wewnętrznych i Administracji zaakceptowała go po pierwszym czytaniu.

MSWiA/PAP

Reklama

Komentarze (6)

 1. Znafca 2

  >Program Modernizacji przewiduje konsekwentne przywracanie posterunków policji zlikwidowanych w latach 2008-2015< Zwłaszcza powyższego należy dopilnować w związku z najazdami na Europę islamistów zagrażających wszystkim Europejczykom swoimi zachowaniami, usiłowaniem wprowadzania szariatu, stref no-go itd

 2. greg

  a po co policji nowa broń i w ogóle jak społeczeństwo jest rozbrojone?? chyba po to żeby strzelać do ludzi jak w stanie wojennym i jak na ukrainie gdy wyjdą na ulice protestować!!dlatego władza nie chce dać broni obywatelom!!policji wystarczą paralizatory i pałki!a nie broń i jeszcze maszynowa!!to jeszcze niech kupią czołgi i możdzieże!!?

  1. Ja

   nie bądź śmieszny, społeczeństwo to też świat przestępczy, który nie ma problemów z uzbrojeniem, w tym w broń maszynową - na nich też policja ma iść z paralizatorem i pałką?

 3. Szary

  na 100 tyś. etatów policyjnych ok. 40 tyś to etaty policyjne w wydziałach tyłowych : kadry ,zaopatrzenie, transport, finanse itd , dotychczas żaden Minister SW nie odważył się z tym zrobić porządku, ciekawe dlaczego ? Chyba lepiej i po prostu uczciwiej byłoby gdyby etaty policyjne były tylko w wydziałach liniowych.

 4. blee

  a wojsko ma OT

 5. sorbi

  "SG planuje też zakup lekkiego śmigłowca jednosilnikowego" .. a może zakupić więcej -dla Policji też - będzie taniej, a nie sztuka tu ,sztuka tam ,sztuka za kilka lat.

 6. sorbi

  A kiedy zakupicie nowe śmigłowce dla Policji i innych służb??????????

Reklama